martineden martineden komentáře u knih

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Téma knihy je pěkné - pohnutá historie 20. století několika míst a mnoha lidí v Krušných horách. Ale to zpracování! Tolik klišé především v popisu postav jsem už dlouho nečetla. Škoda! Podobné téma historie těchto míst v knize Cejch od Zdeňka Šmída - to je panečku jinej matroš.

09.03.2023 2 z 5

Příběh o lásce a tmě Příběh o lásce a tmě Amos Oz (p)

Krásná kniha. Těžká, smutná.

03.03.2023 5 z 5

Havířovina Havířovina Iva Hadj Moussa

Od knihy jsem moc nečekala, a byla jsem příjemně překvapena atmosférou, popisem obyčejně neobyčejného života jedné čtyřicátnice. Hodně plasticky před námi defiluje vesnice se svými obyvateli, vztahy, láskami... Určitě si přečtu i další autorčiny knihy.

28.02.2023 4 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

V rámci žánru tedy opravdu napínák. Nemohla jsem se odtrhnout od drásavého tématu, ale na konci už řetěz trochu padal... A trochu mi vadila ta telenovela.

22.02.2023 4 z 5

Po pravdě Po pravdě Gilly Macmillan

Napínavý, to jo. Ale divně překombinovaný.

19.02.2023 3 z 5

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

To bylo taaak zdlouhavý, že jsem myslela, že tak tenkou knihu snad nedočtu. Příběh měl zajímavé téma, ale způsob vypravování velmi pokulhával.

16.02.2023 3 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Příběh introvertní Lucie a její rodiny se mi moc líbil, hlavně ta melancholie Jeseníků a Rychlebských hor, ta byla vykreslena skvěle. Je nyní v české literatuře více autorek, které tento kraj a jejich obyvatele zmiňují - Bílá Voda Kateřiny Tučkové a Až uvidíš moře od Scarlett Wilkové. Líbila se mi určitá syrovost běžného života - příběh obhroublého Vojty a Janiny v protikladu k Lucii, která mi přiznám se nebyla moc sympatická.

09.02.2023 4 z 5

Pokojská Pokojská Nita Prose

Ze začátku jsem byla z knihy nadšená, bohužel se ke konci změnila v barvotiskovou selanku. Hlavní hrdince jsem fandila, ale ta její nevinnost, přímočarost, mimoňství se podle mě tlouklo s určitou prohnaností, čímž mě trochu otrávila.

03.02.2023 3 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Skvělé! Skvělé! Ale kniha se tedy nedá vzít do metra... Nemá smysl psát tu něco o ději, ten je napínavý, to je jasný, co bych určitě vyzdvihla, jsou ty mnohé lidské příběhy a charaktery a prostředí Londýna, který bych moc chtěla pořádně prozkoumat. A ani mě tolik nevytáčel vztah nevztah Strikea a Robin. Každopádně těšení na další díl! A velký!

02.02.2023 5 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Moc důležitá témata - ženská rovnoprávnost, právo žít si po svém, důležitost osobního rozvoje... Za to určitě patří plusy. Ale literární kvalitu úplně nevidím. Klišé, divné postavy, pochmurný děj jako mávnutím proutku zmizí.. Elizabeth měla pořad pro hospodyňky a tahle kniha mi to trochu připomíná. I když chápu to všeobecné nadšení.

27.01.2023 3 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Netřeba se rozepisovat, lidé čtěte!

27.01.2023 5 z 5

Rodina odvedle Rodina odvedle Sally Hepworth

Jsem ráda, že jsem knihu přečetla, udělala jsem si svůj úsudek, proto už vím, že tento druh literatury není nic pro mě. Četla jsem i Tchyni, tudíž už to do třetice pokoušet nebudu.

23.01.2023 1 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Uf! Přiznám se, že jsem ráda, že jsem knihu dočetla. Nebylo mi z ní úplně dobře. Ale to je asi známka kvalitní literatury, kdy ani nedýcháte a říkáte hlavním hrdinům, aby se sakra probrali. A ono ne! Motají se v kruhu, hlavně tedy postava Veroniky a Michala, ti mi přišli, že by měli mít rozum a ne házet zodpovědnost na děti, které tedy byly na facku. Vůbec jsem nepochopila, jakto že třeba dcera Mája neposlechla svého otce, když za ní běžel a křičel, ať počká. A ještě se jí pak omlouval. to mi připadá opravdu děsná výchova. Půjdu asi proti proudu, ale postavy prarodičů mi připadaly nejnormálnější. Petra Soukupová napsala zprávu o současné rodině, jen doufám, že všechny rodiny nejsou takové...

12.01.2023 5 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Zatím nejlepší díl této návykové série. Přesto tomu pořád něco chybí... Říkám si, zda je v tom městečku pro samé mrtvoly kam šlápnout. A na straně 308 tedy školácká gramatická chyba! Když práci odvedli (!) hydraulické vrtačky... Docela drahá kniha, tak bych očekávala lepšího korektora.

08.01.2023 3 z 5

Vražda s nápovědou Vražda s nápovědou Catherine Shepherd

Četlo se výborně, asi jsem objevila novou sérii, kterou musím číst. Akorát mě trochu rozčilovalo slovo partner, které bylo myšleno jako označení pro kolegu (parťáka) partnera hlavní hrdinky. Tak a je to jasné.

04.01.2023 4 z 5

Na divokém venkově Na divokém venkově Eva Grestenbergerová

Přiznám se, že mě to bavilo. Docela by mě zajímalo, jak to bylo dál.

02.01.2023 4 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Velmi náročná kniha, drásající, šílená, ale geniální.

01.01.2023 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Posloucháno jako rozhlasový pořad s geniálním Igorem Barešem. Je to znepokojivé, smutné, zajímavé téma, ale na plný počet to u mě neni...

31.12.2022 4 z 5

Jsem moc ráda, že vycházejí takovéto knihy, díky kterým si člověk udělá představu o tom, co obnáší práce vyšetřovatele vražd. Nenudila jsem se ani chvíli. Děsilo mě ale, čeho jsou lidé schopni...

23.12.2022 5 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Velmi zajímavá kniha s neotřelým tématem i zpracováním. Trochu mě rušilo střídání časových rovin. Určitě si od autora chci přečíst i další knihy.

16.12.2022 4 z 5