MartinaP MartinaP komentáře u knih

Grimmové Grimmové Kenneth Bøgh Andersen

Kniha se mi moc líbila. 10 pohádek bratří Grimmů. Řekla bych, že se jedná o základní archetypy všech pohádek. Pohádky byly strašidelné, kruté a poetické a něžné zároveň. Ilustruace odpovídající. Knížku jsem měla půjčenou z knihovny, ale určitě by byla ozdobou každé domácí knihovny. Krásný obsah, krásná vazba i ilustrace. Moc se mi líbil i doslov, který vysvětloval historii a vývoj každé pohádky. Doporučuji vřele.

11.02.2024 5 z 5

Zapomeňte na neděli Zapomeňte na neděli Valérie Perrin

Krásné a milé čtení. Stejně jako Tři a Vyměnit vodu květinám. Justine je úžasná. Moc doporučuji.

10.01.2024 5 z 5

Podivná Sally Diamondová Podivná Sally Diamondová Liz Nugent

Úžasná kniha. Člověk ji nemůže odložit a stále chce číst dál a dál. O thriller se nejedná, spíše o sondu do několika nešťastných duší. Velmi doporučuji.

28.12.2023 5 z 5

Mořská modlitba Mořská modlitba Khaled Hosseini

Velmi smutný příběh doplněnýní krásnými ilustracemi. Nesnáším války a utrpení nevinných. Co dodat.

01.08.2023 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Doufám, že se tyto hrozné časy již nikdy nevrátí, obdivuji všechny, kteří v té době žili a se ctí ji přežili. Velká úcta a smutek nad zmařenými lidskými životy.

31.07.2023 4 z 5

Půjdu s tebou Půjdu s tebou Lina Nordquist

Knihu jsem četla dlouho, přestože je napsaná krásným jazykem, je hodně depresivní a moc světlých stránek nemá. Ale určitě je nevšední a nezapomenutelná.

06.07.2023 4 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Takový malý drahokam. Nádherně napsáno. Mám moc ráda knihy Claire Keegan. Jsou naprosto mimořádné. Naprosto nepochopitelná a odsouzeníhodná etapa nedávných dějin Irska napsána tak poetickým a laskavým jazykem. Přirovnání s Vánoční koledou od Charlese Dickense je zasloužené. Moc doporučuji.

15.05.2023 5 z 5

Kde zrovna jsem Kde zrovna jsem Jhumpa Lahiri

Úchvatné povídky týkající se jedné ženy, jemné, velmi nitěrné a osobní. Přestože je knížka útlá, četla jsem ji poměrně dlouho, abych všechny ty pocity pochopila. Líbily se mi velmi i předcházející knihy této spisovatelky: Tlumočník nemocí a Nezvyklá země. Velmi doporučuji.

06.03.2023 5 z 5

Čtyři vichry Čtyři vichry Kristin Hannah

Krásná kniha, která vypráví o velké statečnosti a skromnosti obyčejných lidí, bezbřehé mateřské lásce. Opět jsem si uvědomila, jak dobře se máme ve srovnání s nedalekou minulostí - 30. léta v Texasu - obrovské sucho a s tím související bída. Lidé se upírali s nadějí ke Kalifornii, utíkali tam úplně nuzní, tam ovšem byli nechtění a jejich utrpení pokračovalo. Elsu a její rodinu si člověk musí oblíbit. Určitě doporučuji k přečtení.

02.01.2023 4 z 5

Ruční práce Ruční práce Leïla Slimani

Krásná kniha. Když jsem si ji půjčovala v mé okresní knihovně, paní knihovnice si myslela, že se jedná o knížku o háčkování. Opak je pravdou. Jedná se o komiksový životopis světoznámé lékařky Suzanne Noel, která za první světové války operovala znetvořené vojáky, dále pracovala v oblasti estetické chirurgie a bojovala za práva žen a to i přesto, že její soukromý život byl velmi těžký. Kniha mě nejprve oslovila tím, že ji napsala má oblíbená spisovatelka Leila Slimani. Ve spojení s ilustracemi Clemanta Oubrerie se jedná o moc povedené dílo. Velmi doporučuji.

23.11.2022 5 z 5

Nejsem jako džbán Nejsem jako džbán Viola Ardone

Tak těžké téma napsané tak lehkým perem. Netušila jsem, že právo žen v 60. letech 20. století na Sicilii bylo jako ve středověku. Olí jsem držela palce a byla jsem na ni moc pyšná. Doporučuji.

17.11.2022 4 z 5

Gloria Gloria Timothée de Fombelle

Velká nádhera. Tak útloučká knížka a tak silný příběh. Je jako malý zářivý drahokam.

28.10.2022 5 z 5

Sibiřské haiku Sibiřské haiku Jurga Vilė

To je tak nádherná kniha, nemám slov, jen vřelé doporučení.

23.10.2022 5 z 5

Tři Tři Valérie Perrin

Knížku jsem si vzala na dovolenou do Itálie, byla to dobrá volba. Kniha se moc pěkně četla, dobře vymyšlený příběh, všechno to sebe zapadalo. Byla jsem ráda, že jména hrdinů nebyla počeštěná jako u Vyměnit vodu květinám. Velkoryse pominu překladatelské chybky. Prima čtení na léto.

25.09.2022 4 z 5

Loterie a jiné povídky Loterie a jiné povídky Shirley Jackson

Nedočetla jsem, dle mého názoru jsou povídky bez pointy, čekala jsem víc.

09.09.2022 1 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Úctyhodná kniha. Obdivuji Kateřinu Tučkovou, jaké množství informací a pramenů nastudovala a promítla do této knihy. Moc se mi líbilo střídání časových rovin a vložené dokumenty.
Při čtení se ve mně míchal vztek nad dobou, kterou musely řeholnice zažívat, s obdivem, jak byly statečné. Kniha mě moc obohatila, dozvěděla jsem se hodně nového a je pro mě jedna z nejlepších, kterou jsem v poslední době četla. Je nezapomenutelná. Už jsem byla ráda, že mám přečteno, na knihu v knihovně čekalo dalších 20 rezervací, ale bude se mi stýskat.

26.08.2022 5 z 5

Zmizení Stephanie Mailerové Zmizení Stephanie Mailerové Joël Dicker

Obě předcházející knihy od tohoto autora mě nadchly, tak jsem se těšila i na Zmizení - mimochodem krásná obálka. Nemohu říct, že by se mě kniha nelíbila, ale trochu mě to neustále opakované téma divadelní slavnosti rozčilovalo. Příběh byl ale propracovaný a promyšlený, vše do sebe zapadalo, poslední část dost napínavá, ale i tak jsem ráda, že mám dočteno. Ale Záhadu pokoje 622 si určitě také ráda přečtu.

09.07.2022 3 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Krásné. Francouzské kouzlo. Violette jsem si zamilovala. Prožívala jsem s ní každou stránku knížky. Vřele doporučuji.

28.05.2022 5 z 5

Malá Malá Edward Carey

Malá je úžasná. Na tuto knihu a její postavy asi nikdy nezapomenu, hlavně na Marii - vtipnou, oddanou, trochu poťouchlou.
Nemohla jsem uvěřit, že tuto knihu nenapsal autor v 19. století, ale v současnosti.
Moc se mi líbilo zasazení děje do francouzských dějin 2. poloviny 18. století.
A ty krásné ilustrace příběh a postavy skvěle doplňují. Vřele doporučuji.

08.05.2022 5 z 5

Doživotí Doživotí Billy O’Callaghan

Kniha syrová, těžká, tak trochu bezvýchodná. Průřez více než stoletou historií Irska prostředictvím tří hlavních osob, které tvořily jednu rodinu. Do příběhu Jera jsem se nemohla začít, protože jsem v něm viděla jen chudobu, smutek, žádnou naději a radost. Příběhy Nancy a Nellie jsem přečetla téměř jedním dechem. Chybka v rodokmenu Jera měla mrzela, škoda. I tak doporučuji.

07.03.2022 4 z 5