martinakraus martinakraus komentáře u knih

Vlásky Vlásky Magdalena Takáčová

Ilustrace Magdaleny Takáčové jsou pohlazením na duši. Roztomilý příběh o malé slečně s dlouhými vlásky a její cestě k tomu přijmout i kratší, ostříhané vlasy. Podprahově také ukazuje, že občas ztrátu vyřeší hlavně čas

17.03.2022 4 z 5

Fotbalisti ze Zrůdic Fotbalisti ze Zrůdic Christian Tielmann

Milý komiks pro fanoušky fotbalu, ideální porce vtipu pro cílovku a povedená ilustrace s poselstvím, že být jiný je ok, v jinakosti je síla a na konci i krásná ukázka feminismu - i holky můžou hrát fotbal :)

17.03.2022 4 z 5

O mamince, která si ostříhala vlásky O mamince, která si ostříhala vlásky Lenka Pelánková

Strašně moc oceňuji téma knihy, protože takových moc není, obzvlášť pro děti ne. Nicméně ilustrace mi osobně přijdou vysoce nelíbivé a ačkoliv pro děti má být styl psaní jednodušší, tenhle mi přijde, že postrádal korekturu, protože i na dětskou knihu mi to přišlo moc. Moc jednoduché, často se opakující slova a výrazy a krkolomné. Je to škoda

17.03.2022 2 z 5

Naprostá šílenost Naprostá šílenost Tomáš Kopecký

4,5*

Krásně zpracovaný komiks s vážným tématem. Jsem ráda, že zachycuje úzkosti a jejich problematiku tak, jak ji spousta lidí cítí. Že zbytečně víc nedramatizuje něco, co už je dramatické až až a když je klid a úzkost spí, je to uvolněné a neteatrální.

Líbila se mi taky práce s barvami a jejich "semaforový" motiv podle toho, jak se zrovna Anna cítí. Nevím, jestli je to záměr a inspirace technikou, která se učí na terapiích, ale rozhodně cenim!

Taky se mi líbí ta lehce "neučesaná" kresba

01.02.2022 5 z 5

Laura Deanová mě už zase nechala Laura Deanová mě už zase nechala Mariko Tamaki

Lauru Dean jsem si chtěla přečíst už před tím, než mi napsala kamarádka, že potřebuje znát můj názor na ni. Tím se kniha posunula na žebříčku mého seznamu čtení na "ASAP" pozici :D
Jelikož jde o komiks, grafickou novelu, začnu kresbou. Tu jsem si teda absolutně zamilovala. Líbí se mi taky použití barev, práce s kontrastem i samotný její styl
Příběh. Wow. Jako žádný epický fantasy, mezisvětový sci-fi ani ohromující thriller to není, takže nečekejte šílený zvraty a zápletky. Je to náhled do toxického pseudovztahu dvou holek a o tom, jak to jedna z nich snáší.
Podle mě to celou situaci a pocity absolutně perfektně vystihlo.
S kamarádkou jsme o tom pak vedly dlouhou debatu a myslím, že jsme se shodly na tom, že pokud si člověk něčím podobným prošel, bude mít hlavní hrdince a příběhu obecně blíž, než člověk, co se tomu (díky bohu) vyhnul.
Ale pořád si myslím, že stojí za to si Lauru Dean přečíst a udělat si obrázek sám, nicméně velké doporučení :)

18.01.2022 5 z 5

Belzebubové Belzebubové JP Ahonen

Belzebubové, podobně jako Tesáky o upírech a vlkodlacích, bere všechny klišé o rockerech, udělá z nich jednu rodinku a následně je v podobě komiksových stripů sleduje ve vtipných, kolikrát až bizarních situacích - ale je to sranda :D
Hrozně se mi líbí ta forma, ať už mluvím o kresbě nebo formátu knížky - jen teda ta sametová obálka mě ničí (otisky všudeee)
Pokud máte mezi známými fanouška rocku, může sloužit jako funny dáreček

18.01.2022 3 z 5

Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Přemýšlela jsem jak budu knížku po přečtení hodnotit a nakonec jsem zvolila cestu nejmenšího odporu - ohodnotím každou povídku zvlášť a udělám průměr, to mi dávalo největší smysl.
Takže ačkoliv je moje hodnocení 3* neznamená to, že je celá kniha
vyloženě průměrná a nelíbila se mi! Jsou v ní akorát příběhy jak silnější, tak slabší.

Nejlíp jsem hodnotila povídky od Alžběty Bílkové a Martiny D. Antonín - každá z nich se mě dotkla ačkoliv se jim to povedlo dvěma různými způsoby

Nechce se mi tu vyloženě vyčítat i ty z povídek, které mi nesedly vůbec, rozhodně ale řeknu, že většinu povídek jsem si užila a rozhodně si myslím, že má co svým čtenářům předat. A nejlepší na tom je, že to ani nemusí být čtenář, který je součástí LGBT+ a dokonce nemusí jít ani o teenagera (já třeba tuhle knížku plánuju půjčit svojí mamce)

17.01.2022 3 z 5

Elfí princ Elfí princ Kazu Kibuishi

Zatím nejvíc akcí nabitý díl celé série! Měla jsem z jeho stránek absolutně živý pocit - takový ten, jako bych stála uprostřed toho všeho nebo to minimálně viděla na filmovém plátně nebo obrazovce televize. Ono se není čemu divit, ta kresba k tomu totálně vybízí.
A ač by se zdálo, že je akce moc, komiks má skvělou flow a tak krásně plyne a všechno do sebe tak krásně zapadá, že vás to v žádném případě nezahltí a jeho čtení si rozhodně užijete.

11.11.2021 4 z 5

Poslední strážci Poslední strážci Kazu Kibuishi

Čtvrtý díl série ani trochu nezklamal! Ačkoliv jsem od čtení Amuletu měla roční pauzu, hned první stránky mě vtáhly do děje Jako vždycky nádherná kresba a moji oblíbení hrdinové a nádherně magický svět (jejich vystavění je něco, co knize automaticky dává minimálně 2 hvězdičky k dobru). A skvělý je, že je pořád co objevovat, pořád co nového zjišťovat a příběh se krásně prohlubuje.
V tomhle díle dostáváme dalšího záporáka, s přímou vazbou k hlavní hrdince, Emily je duševně v rozporu z komunikace s kamenem, Leon a spol. zachraňují elfy... No zkrátka velká paráda, hned jdu na další díl!

11.11.2021 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Jody Houser

Tenhle komiks mi dal přesně to, co jsem čekala od Druhé strany. Ne jen jiný pohled děje ze seriálu, ale komplexní příběh fungující sám za sebe.
Líbila se mi kresba, postavy i zápletka a dostala jsem to, v co jsem doufala: chuť vědět víc o tom, co bylo dál!
Plus je tu hezky napojený seriál jak ho známe, takže krásně funkční i jako jeho doplněk.

06.05.2021 4 z 5

Potápěč Potápěč Jeff Lemire

4,5*
Je pro mne asi nemožné neporovnávat Potápěče s Essex County. Tahle kniha mne bavila o něco víc, než EC, ačkoliv v té se objevuje více vážných témat, ale asi mi to "kazil" ten hokej. S příběhem Potápěče jsem se dokázala trochu více sžít, takže na mne působil silněji. Kresba stále skvěle melancholická, nemůžu si stěžovat.

07.04.2021 5 z 5

Orange. Kniha čtvrtá Orange. Kniha čtvrtá Ičigo Takano (p)

Tenhle díl je za mne osobně zatím nejlepší. Miluju způsob, jakým je zobrazeno trauma člověka po ztrátě milované osoby. Nikdo vám nemusí říkat, že tím trpí, ale skvěle to poznáte z jeho chování a výrazů. Nevím čím přesně, ale tenhle díl na mne působí jako zatím nejsilnější.
Jestli se nepletu, čeká nás finále, protože šestý díl má být o budoucnosti... a já absolutně netuším, co od něj čekat!

07.04.2021 5 z 5

Orange. Kniha třetí Orange. Kniha třetí Ičigo Takano (p)

Stále si myslím, že tahle manga je skvělá věc. Jako milovník "vztahovek" spíš než přehnané akce, masivních bojů a krve všude si myslím, že tenhle středoškolský příběh se super zápletkou a přesahem je věc, kterou si lidi, co to mají podobně, hodně užijou.
Milý, dojemný, zkrátka dobrý čtení :)

07.04.2021 4 z 5

Ivan je jen jeden Ivan je jen jeden Katherine Applegate

Kdyby byla kniha stále normálně k sehnání, cpu ji snad každému, koho potkám. Takhle aspoň budu na všechny apelovat, aby si ji půjčili v knihovně, našli v antikvariátu, stáhli jako e-knihu nebo přečetli anglicky (ačkoliv to by byla škoda, protože překlad Petra Eliáše je skvělej).
Krásný, melancholický, smutný i veselý příběh, který rozhodně ocení děti i dospělí - já sama jsem s ní zůstala vzhůru do 2 do rána a pak jen tiše seděla na posteli s tekoucími slzami.
MUST READ!!!!

Marvel: Mýty a legendy Marvel: Mýty a legendy James Hill

Sice jsem úplný lajk, ale musím souhlasit s ostatními komentáři - tahle knížka je prostě průměrná a prostě meh. Zpracování je sice krásný a cením ukázky přímo z komiksů, ale zaměřuje se hlavně na hodně staré mýty a těm novým a moderním Avengers se věnuje minimálně. Rozhodně je fajn, že takové knížky vznikají, ale informace, které nám kniha předává, nejsou úplně komplexní a spoustu věcí, o kterých vím i já jako lajk mi tahle kniha neosvětlila. Je to dost zmatený a podruhé to určitě číst nebudu..
Než aby vycházelo víc takových knížek a v každé něco chybělo by bylo fajn mít jednu souhrnnou knihu se vším, encyklopedie pořád frčí.

07.04.2021 3 z 5

To bylo tvé jméno. 03 To bylo tvé jméno. 03 Makoto Šinkai (p)

Finální díl trilogie mne osobně neuchvátil tak moc, jak jsem čekala. Jako brána do světu mangy je to asi dobrý, ale moje top manga to určitě nebude, Orange mám mnohem radši.

Nejrudější růže rozkvétá Nejrudější růže rozkvétá Liv Strömquist

3,5*
Osobně si myslím, že kdyby se jednalo o klasickou non-fiction knihu s pár ilustracemi, bylo by to lepší. Čtení bych si pak mnohem víc užila, protože kresba mi absolutně nesedla a nelíbila se mi, ačkoliv samotná témata (vztahy a láska) mne zajímají hodně a většina informací (až na část s Beyoncé) mi přišla opravdu zajímavá a často jsem při čtení souhlasně kývala hlavou. Takže si rozhodně nemyslím, že je tahle knížka blbá, jen bych zvolila jinou formu.

Rozmary času Rozmary času Noelle Stevenson

Nejnovější díl Záleskautek si podle mne drží kvalitu předešlých dílů (osobně jsem hodnotila 5*, 4* a 3*). Pořád jde o skvělou oddechovku pro dospělé a myslím si, že skvělý dobrodružství pro mladší čtenáře s strašně milou kresbou a super postavami.
Ráda se k těmto komiksům vracím a vždycky si říkám, co se asi stane v dalším díle. :)

Pod dekou Pod dekou Craig Thompson

4,5*
Tahle cihla se mne fakt dotkla. Hodně se tu řeší víra jako taková, ale velký prostor dostávají i témata jako je rodina, vztahy, dospívání a vnitřní rozpory. Přísná výchova, šikana, zneužívání dětí, mentální postižení... tenhle komiks je všech těchto témat (která si já osobně v knihách obecně "užívám" - vyhledávám je) plnej. A kresba je taky strašně příjemná a tak nějak osobní. Zbožňuju.

Slaďák Slaďák Philippa Rice

Miloučký čtení, který ocení hlavně lidi ve spokojeném vztahu (single a nespokojení by z toho mohli bejt dost smutní). Knížečka je plná sladkých a romantických situací a stejně tak kresba je roztomilá a líbivá. Nejde čekat nic převratného, ale je to strašně něžný a milý :)

07.04.2021 4 z 5