martin9666 martin9666 komentáře u knih

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Příliš se vztahuje na zvolení Trumpa a obecně situaci v USA. Většina rad, jak nespadnout do tyranie (absolutní vlády) je však aplikovatelná i u nás.

07.11.2021 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

První polovina dobrodružná s nádechem tajemna. druhá polovina slabší a konec neuspokojivý a nedostačující.

07.11.2021

Naslouchejte! Naslouchejte! Dale Carnegie

Knihu jsem dočetl pouze do 3/4, dál už jsem to nedal, protože nechci příliš ztrácet čas. Člověk by po pohledu na obálku a autora čekal trochu jiné čtení - zhruba jak popisuje čtenář maja8148 níže. Kniha je zbytečně tlustá - "důležité informace" by se daly dát na max 5 stránek A5. (A to i ty "důležité informace" jsou spíše common knowledge než nějaké zázračné rady). Zbytek knihy jsou obecné kecy, umělé příklady a nefunkční selftesty. Pokud možno, knihu do ruky ani neberte a radši si běžte s někým popovídat - naučíte se mnohem víc.

16.05.2023 odpad!

Ropa: Průvodce pro začátečníky Ropa: Průvodce pro začátečníky Václav Smil

Už původní vydání v češtině z roku 2018 potřebovalo aktualizaci, natož pak o čtyři roky novější verze s "hezčí" obálkou. Jedna z nejdůležitějších částí knihy - statistiky - jsou hodně zastaralé. Vydávat v roce 2022 knihu o faktech původně vydanou roku 2008 (napsanou 2007, významné statistiky z 2005) nedává bez revize moc smysl, zvláště v tak turbulentnim odvětví, které v poslední dekádě vstřebává ohromné tlaky zájmových skupin. Zároveň chybí zdroje udávaných čísel a statistik.
V knize není moc tabulek, grafů taky není dostatek. Nerozumím, proč autor v textu popisuje na 2 stránkách něco, co by se krásně vešlo do jedné tabulky nebo jednoho grafu a ještě by to bylo přehlednější. Kapitola o technologii vrtů je bohužel bez obrázků jen těžko pochopitelná. Kapitola o původu ropy je jen změtí geochemických pojmů, kterým laik nedokáže porozumět a čtenář úplně ztrácí přehled a chuť pokračovat.
Sice kniha popisuje ropu komplexně, z mnoha úhlů (každý si najde nějaký, který ho baví), a je až obdivuhodné, jak moc informací dokázal autor o tomto tématu shromáždit. Bohužel je to ale i kámen úrazu - příliš mnoho (někdy i zbytečných) informací, což pro laickou veřejnost, pro které kniha asi měly být míněna, moc nefunguje. Pro odbornou veřejnost zase bez přehledných tabulek a grafů příliš těžkopádná kniha, aby se z ní dalo smysluplně čerpat.

16.01.2023 2 z 5

Hybridní politika Hybridní politika Jan Keller

Mám hodně rozporuplné dojmy z této knihy.
Nejdříve k těm negativním: Některé teze předkládá Keller až skoro s posměšným tónem proti čemukoliv, co je nové či proti jeho přesvědčení. Každá druhá strana křičí, že je autor velmi konzervativní, a ke konci knihy už jsem měl pocit, že kdyby se svět vůbec nevyvíjel, tak je Keller nejšťastnější. Co je ale nejhorší: Autor si staví slamněné panáky, do kterých si vloží veškeré vlastnosti a názory, které mu vadí. Tyto panáky označí za neoliberály nebo neomarxisty a následně proti nim vede válku. Po přečtení ani ne poloviny knihy jsem však nedokázal najít jediného člověka, který by ve větší míre splňoval jeho popis neoliberála nebo neomarxisty. V kapitole se slovníkem pojmů je u globalizace napsáno že je globalizace nesená predevsim novými technologiemi. V zápětí ale píše o všemožných motivech a agendách, které maji neomarxisti či neoliberalove a jaký je globalizace politický nástroj. Při popisu lidských práv a o tom, jak jich zneužívají imigranti (díky neoliberálům a neomarxistům, kterým se to z nějakých důvodů hodí) jsem si byl už téměř jistý, že si autor už úplně vymýšlí cokoliv, jen aby se proti tomu mohl vymezit. Vše je prostě agitka neoliberálů a neomarxistů.
Na druhou stranu: Kniha je hodně jazykově těžké ale bohaté čtení. Mnoho z fenoménů, které autor popisuje (ač velmi přibarveně a ač třeba patří k tématům opravdu krajní a malé skupiny lidí), jsou reálné hrozby a výzvy dnešní doby. Škoda ale, že kromě citově zabarveného popisu a hutné kritiky nenabízí také řešení.
Rozumím Kellerovi jeho naštvanost a chápu, že konzervativní levice je v krizi a že volič nemá příliš na výběr při volbě reprezentanta svých názorů. Ale dle mého tohle není ten nejlepší způsob reakce.

01.01.2022 2 z 5

Co jsem řekl své dceři o ekonomii Co jsem řekl své dceři o ekonomii Janis Varufakis (p)

Bere ekonomii spíše jako filosofii než jako exaktní vědu. Krásně laicky vysvětlí základní pojmy a hrubou historii, kterou by mohl znát každý (vznik peněz, dluhu). Příliš ale věří v sílu státu ve který bychom měli ekonomicky důvěřovat. Občas popisuje problémy velmi zjednodušeně stylem - x vede k y; nebo čím větší x, tím větší y - ačkoliv v těchto problémech působí více faktorů a korelace neznamená příčinu.

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Druhá polovina knihy se zbytečně vleče, poslední kapitola nese důležité politické myšlenky. Nadčasové dílo

07.11.2021 3 z 5

Stát v rozkladu: Reportáže z oblastí, na které se od sametové revoluce zapomnělo Stát v rozkladu: Reportáže z oblastí, na které se od sametové revoluce zapomnělo Pavel Šplíchal

Kniha je novinářská - o problémech informuje (čtivou formou, většinou příběhy) ale nepředkládá hlubší analýzy nebo dokonce řešení (podobně jako Prokop - Slepé Skvrny). Pro zevrubný výklad budete muset do jiné literatury (Např. Koukolík - Češi: Proč jsme kdo jsme - a jak dál? nebo Klimeš - Česko versus budoucnost).
Ve své kategorii, kterou jsem definoval výše, je kniha OK. Problémy jsou protkány příběhy a rozhovory s problémem postiženými lidmi, díky čemuž dokážete empatičtěji pochopit jejich strasti, ale každá kapitola je pouze rozsáhlejší novinový článek. Záleží také na autorovi, jak Vám sedne.
Poučení z knihy pro mě? Na stáří se dobře zaopatřit a nejlépe nebýt starý příliš dlouho (třeba eutanázie?); investovat do vzdělávání sebe i ostatních a podporovat v tomto směru podobně smýšlející politiky; podporovat místní kulturu.

24.02.2023 4 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Ačkoliv je velká část rad a zásad popsaných v knize trochu "common knowledge" (když chci něco umět, musím to trénovat; sejde z očí, sejde z mysli; dopamin je skvělá droga) tak forma, kterou jsou informace prezentovány, vám pomůže přenést rady do reality. Zároveň kniha obsahuje praktické tipy, na které byste možná časem také došli, ale díky knize nemusíte vynalézat kolo. Stručná shrnutí na konci každé kapitoly jsou velmi praktická a díky nim lze knihu otevřít kdykoliv a osvěžit si popsané zásady. Krátký epilog a praktické dodatky skvěle knihu ukončují. Samozřejmě není každá kapitola skvělá: najde se několik "natahovačů", kde se opravdu nedozvíte něco, co už byste nevěděli ze základní školy. Celkově je však kniha hodně přínosná i pro lidi jako já, který tyto "self-improvement" knihy čte jen z důvodu, abych v nich hledal faktické chyby či nepoužitelné nesmysly, a mohl se smát chudákům, kteří mají tyto knihy jako osobní bible. Tohle sice taky bible není, stojí však za přečtení a především za vyzkoušení tipů a triků, neboť to je to hlavní, co kniha nabízí.

22.11.2022 5 z 5

Černá labuť Černá labuť Nassim Nicholas Taleb

Knihu jsem poslouchal v audioverzi - nejdříve anglicky a následně česky. Prvních pár kapitol jsem hltal. Vždy jsem ale zhruba ve třetině/polovině ztratil chuť a audioknihu odložil. Až napotřetí jsem se kousnul a konečně ji doposlouchal a rozhodně nelituji, stojí za to. Některé myšlenky jsou v knize zbytečně dlouze rozváděné, což způsobí unudění posluchače/čtenáře. V tu chvíli je potřeba dát pauzu a vrátit se až s další energií. Audioverze tomu bohužel také občas nepomáhá, protože není obtížné se v filozofických a statistických pojmech při poslechu ztratit. Kniha uvádí velké množství ideí, teorií a jejich autorů, díky čemuž plní i funkci příručky s doporučeními k další četbě, pokud čtenáře problematika více zajímá. Myšlenky v knize probouzí vaše vlastní rozmýšlení - mnohokrát jsem se při poslechu zastavil a zamyslel se nad implikacemi nově získané informace, nad vlivem zmíněné myšlenky na svět nebo můj život.

14.10.2022 5 z 5

Kladno Kladno Ludvík Bouda

Kniha začíná "poetickým" textem o rudé a trochu i černé historii Kladna. Tato část nezestárla dobře a některé údaje bych si nedovolil brát jako dějepisné skutečnosti - místy je v textu až moc revoluce, utlačovatelství buržoazie a dělnických hnutí. Následuje však plejáda velkých fotografií jak běžného života, tak i fotografie budov a budování nových sídlišť. Některé kvalitní, jiné méně, ale všehovšudy si člověk připomene, jak to kdysi vypadalo a s mapou v druhé ruce může hledat, jak se dané místo změnilo za těch několik desítek let. Mapa ve finále knize velmi chybí - ideálně ortofoto nebo katastrální. Jako nostalgie pro pamětníky skvělé.

01.08.2022 3 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Příliš zmatené a těžkopádné čtení, soustředící se hodně na pocit a vnímání postav než na samotn příběh - to následně zapříčiňuje ztracení v ději a ztrátu pozornosti čtenáře.

01.03.2022

Soumrak demokracie Soumrak demokracie Anne Applebaum

Pro čtenáře nepolíbeného podobnou literaturou dobrý začátek. Některé kapitoly byly docela nudné, zejména poslední kapitoly týkající se USA. Nejzajímavější nejspíš informace o Španělsku a také porovnání více různých států a jejich podobnému posunu k krajní pravici z podobných důvodů. Informace důležité, zjištění závažná, potenciální hrozby strašlivé. Bohužel je to ale spíše jen postesknutí nad bývalými pořádky bez nějakého nabízeného řešení. Kniha ve finále nepřináší nic moc nového a určitě existuje o této problematice kvaltnější čtení bez zbytečného patosu autora.

27.12.2021 3 z 5

Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Nikdy nedělej kompromis aneb Vyjednávej tak, jako by ti šlo o život Christopher Voss

Plno příkladů, jak metody vyjednávání fungují ale velmi často jsem byl k některým skeptický, zda opravdu fungují tak, jak je v knize napsáno - někdy to znělo až pohádkově dobře.

27.12.2021 4 z 5

Česko versus budoucnost Česko versus budoucnost David Klimeš

Nejlépe knihu popisuje samotný doslov: "V této rozsáhlé politicko-ekonomicke úvaze David Klimeš namaloval hodně skeptický, žalující, vyčítavý a temný obrázek naší republiky"
Správně kniha označuje problémy dané doby. Prezentuje i řešení problémů, s některými sice nesouhlasím, ale jsou z velké míry dobré a také reálné. Příliš dlouhé kapitoly s úryvky děl TGM pak vystřídala dobrá pointa srovnání situace konce 19. se situaci aktuální. Následující kapitola o strachu našeho národa byla také výstižná. Mnoho šťouchanců do vlády ANO je velmi přesných - neopakuje stokrát omýlané problémy s Babišovou minulostí, ale přináší na vzduch idee, které mělo ANO realizovat a bohužel to v záplavě práce nad ničím ještě nestihlo. Místy mi bylo až smutno, jak přesně bylo pojmenováno ohromně množství věcí, které jsou v Česku špatně, ale v záplavě dalších si na ně už člověk ani nevzpomene.

27.12.2021 5 z 5

Jací jsme dnes - Česko od roku 1989 očima investigativního novináře Jací jsme dnes - Česko od roku 1989 očima investigativního novináře Jaroslav Spurný

Přehled známých politických kauz od sametové revoluce bohužel neslouží ani jako čistý informativní přehled, ani jako čistá investigativa, kdy by kniha musela být mnohem delší aby obsáhla všechny kauzy. Napsána je ale dobře, do většiny kauz zasvětí i neznalé.

Udělej si ráj Udělej si ráj Mariusz Szczygieł

Autor má více dobrých postřehů a vtipných poznámek o české nátuře, celkově je kniha čtivá. Kniha ale obsahuje více nesouvisejících příběhů, kde jsou někdy lidské vztahy a osudy vysvetleny zbytečně do detailu (jako vyprávění od babiček). I při rozhovorech skáče při debatě sem tam, jednotlivé odstavce na sebe zdánlivě příliš nenavazují, což ničí ucelený pocit z knihy.

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Velká část je věnována spolupracovníkům Zemana spíše než jeho osobě samotné. Dodává představu evoluce Zemana po které jsou jeho aktuální kroky a názory daleko pochopitelnější.

Geniální podnikatel Tomáš Baťa Geniální podnikatel Tomáš Baťa Antonín Cekota

Moc informací o mladí a nedostatek informací o pozdější fázi života, především profesního. Bez velkého zmínění nástrojů a přístupů Bati, které na svou dobu byli jistě revoluční.

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Komplexní kniha, napsaná se sklenkou vína při obklopení skvělými knihami od největších autorů. Týká se hodně filosofie, teologie, historie, ekonomie a dává do zajímavého kontextu záležitosti z těchto oborů. Nutný gymnazijní základ těchto oborů pro pochopení jistých pojmů a paralel. Vše je důkladně citováno. Obsahuje mnoho skvělých paralel hodných hlubšího zamyšlení. Nedává řešení, navrhuje jen odklod od přesné matematické ekonomie k filosofickému pohledu na ekonomii. Některé pasáže byli příliš dlouhé, točící se na místě. Příliš mnoho cizích či běžně neužívaných slov.

07.11.2021 5 z 5