Co jsem řekl své dceři o ekonomii

Co jsem řekl své dceři o ekonomii https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391972/bmid_co-jsem-rekl-sve-dceri-o-ekonomii-0Ka-391972.jpg 4 28 8

Stručná historie kapitalismu. Co se stane, když se profesor ekonomie, který je zároveň radikálním levicovým politikem, rozhodne své dospívající dceři vysvětlit, jak funguje ekonomika a svět kolem nás? Nečekejte žádné „ismy“, matematické vzorce ani šermování autoritami. Bude to nevšední čtení: setkáte se například s australskými domorodci, s reky Homérových eposů, Faustem a Mefistofelem, s Frankensteinem a Mary Shelleyovou, šamany afrického kmene Azandů, obyvateli německého tábora pro válečné zajatce a s hrdiny filmů Matrix a Blade Runner. A jen tak mimochodem se dozvíte, jak fungují peníze a zisk, jaký je mechanismus dluhu, odkud se bere nerovnost a chudoba, proč vznikají ekonomické krize – a ještě mnoho dalšího. Odborná erudice a celkový přehled se u Janise Varufakise pojí se svižným perem a jasnými názory – pro někoho provokativními, pro jiné inspirujícími. Jedno je ale jisté: tuto knihu přečtete jedním dechem! Pro české vydání napsal autor speciální předmluvu.... celý text

Literatura naučná , Ekonomie a obchod , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Grada

Μιλώντας στην κόρη μου για την οικονομία , 2013

kolby
31.07.2023 5 z 5

Posledných pár rokov našej novodobej histórie dáva (ziaľ) Janisovi za pravdu. Exponenciálne rastúca arogancia mocných nás exponenciálne rastúcim tempom privádza na okraj bezodnej priepasti. Janis ponúka riešenia, na ktoré je už veľmi neskoro. Systém by sme možno dokázali zmeniť, ale samých seba pochybujem. Skvelé a smutné čítanie, vhodné pre kategóriu od 15 do 101

martin9666
07.11.2021 4 z 5

Bere ekonomii spíše jako filosofii než jako exaktní vědu. Krásně laicky vysvětlí základní pojmy a hrubou historii, kterou by mohl znát každý (vznik peněz, dluhu). Příliš ale věří v sílu státu ve který bychom měli ekonomicky důvěřovat. Občas popisuje problémy velmi zjednodušeně stylem - x vede k y; nebo čím větší x, tím větší y - ačkoliv v těchto problémech působí více faktorů a korelace neznamená příčinu.

epete
11.05.2021 3 z 5

Autor, ač ekonom, se nebojí pochybovat o ekonomické teorii jakožto o vědě (nemožnost empirického testování). V textu hledá odpověď na otázku, jak si mocní udržují svou moc a zajišťují si, pro ně výhodnou, distribuci přebytků. Věnuje se fungování trhu, spravedlnosti ve společnosti, struktuře společnosti a vztahu lidí k přírodě (např. fungování emisních povolenek).

KapitánSmrt
30.09.2020 3 z 5

Hodně zjednodušený a srozumitelně podaný úvod do současné levicové kritiky pozdního kapitalismu. Na můj vkus jde o knihu příliš povrchní. Jakožto seznámení se s tématem jde však o naprosto vyhovující dílo určené zejména mladým, začínajícím revolucionářům. Kapitalismus požral sám sebe, pojďme tedy hledat alternativy...

LuJaDr
31.08.2020 4 z 5

Varufakisovo vyprávění o principech ekonomie mi pomohlo pochopit mnohé, co se z učebnicových definic dá vstřebat jen stěží, jako například fungování bankovního systému. Kniha ve mně nakonec vyvolala více otázek než odpovědí, což je ale v pořádku vzhledem k oboru, který autor správně odmítá postavit na roveň exaktním vědám.
Velkým přínosem Varufakisova pojednání je vycházení z historického vývoje společností. Éru zrodu kapitalismu a průvodní jevy podrobněji popisuje např. Erich Fromm ve výtečné knize Strach ze svobody.

sophiebell
11.05.2020 3 z 5

Varufakis se úspěšně popral s vysvětlením základních principů ekonomie a učinil je interaktivními i pro ty, kterým mohou připadat složité. Na mě je nicméně jeho přístup moc levicový.

Petanee
25.10.2019 5 z 5

...tohle dílo přesně vystihuje jeden komentář "Pokud je vaše přesvědčení levicové nebo jen máte pochybnosti o fungování tržní ekonomiky, budete Varufakisovy teze milovat, protože jsou jasné a srozumitelné. Pokud se řadíte k pravici, získáte přesnou představu, jak přemýšlí váš úhlavní nepřítel."... vládnoucí ideologie se maskuje jako věda (ekonomické teorie), ale podobá se spíše astrologii než astronomii...

Metcheque
03.07.2019 3 z 5

Moc užitečná kniha. Autor vysvětlil fungování bankovního systému, zboural mýtus, že "kdo chce, práci si najde" i ten o tom, že "kapitalismus je přirozený". Dokonce se snaží na konci knihy nalézt východisko! Podobně jako Švihlíková či Kleinová, i Varufakis vidí cestu v demokratizaci (to už víme) a odhalení pravdy o globální ekonomice, kdy autor používá příměr se slavnou scénou z Matrixu (červená či modrá pilulka?). Nicméně to už také víme. V dnešní hyperinformační době , kdy wikileaks zcela demaskovaly mýty o „hodných a zlých“ státech a tvrzení o neomylnosti neoliberální ekonomie byly zcela smeteny realitou ekonomické krize v roce 2008, už nemusíme dohledávat fakta tajných anarchistických přednáškách. V tomto ohledu jsme tedy tam, kde jsme byli. Víme, co je špatně, ale nevíme, co s tím.

Janis Varufakis (p)
řecká, 1961
2018  81%Co jsem řekl své dceři o ekonomii
2013  85%Globální Minotaurus
2019  94%Dospeláci v miestnosti

Kniha Co jsem řekl své dceři o ekonomii je v