Jací jsme dnes - Česko od roku 1989 očima investigativního novináře

Jací jsme dnes - Česko od roku 1989 očima investigativního novináře https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390025/bmid_jaci-jsme-dnes-cesko-od-roku-1989-o-Sjt-390025.jpg 4 43 9

Kniha investigativního novináře Jaroslava Spurného přináší osobní pohled na několik klíčových politických a hospodářských kauz, které ovlivnily a ovlivňují život v České republice a její směřování v posledních 29 letech. Vedle faktů a hypotéz v ní nalezneme i osobní vzpomínky na setkání s aktéry těchto kauz, vlivnými českými politiky a jejich poradci, byznysmeny, bankéři, státními zástupci, policejními vyšetřovateli a dalšími lidmi, kteří utvářejí český veřejný život. A právě osobní svědectví a vzpomínky jsou tím nejcennějším, co kniha přináší. Jaroslav Spurný nás provede mimo jiné příběhy bankéře Antonína Moravce a žalobce Libora Grygárka, setkáme se s kauzou nákupu Gripenů, s bankovními tunely, podivnými privatizacemi, s nepochopitelnou mocí společnosti ČEZ, s osudy Marka Dalíka, Renaty Vesecké i Jany Nagyové a mnoha dalších osob, které život v naší zemi ovlivňují do současnosti.... celý text

R47
20.01.2023 3 z 5

Dobrá kniha investigativního novináře. Připomíná a rekapituluje a trochu jinak nasvěcuje nejznámější kauzy posledních let. Trochu mi vadila autorská linka o tom, kolik piv autor vypil před setkáním z kdekterým politikem nebo v které hospodě přesně seděli. Taky nečekejte nic objevného, pokud si ty kauzy sami pamatujete. Je to zkrátka taková autorská rekapitulace autorovy dlouholeté práce na nejrůznějších kauzách. V rámci žánru průměr. Spíše slabší.

martin9666
07.11.2021 3 z 5

Přehled známých politických kauz od sametové revoluce bohužel neslouží ani jako čistý informativní přehled, ani jako čistá investigativa, kdy by kniha musela být mnohem delší aby obsáhla všechny kauzy. Napsána je ale dobře, do většiny kauz zasvětí i neznalé.

MadamC
20.10.2021 5 z 5

Mohu jen doporučit! Tisíckrát!

Richard Skolek
26.08.2021 5 z 5

Nedovedu posoudit, nakolik je kniha pravdivá. Spurný sám nakonec v úvodu zdůrazňuje, že jde vždy pouze o jednu verzi a že velmi záleží na tom, co vybereme a jak to interpretujeme. Jedno je ale děsivé a žádnému výkladu to nepodléhá – u moci jsou v podstatě stále ti samí lidé. Je to jako nekonečná divadelní hra – dnešní mocní se v menších rolích objevují už na začátku, ti někdejší dnes za nitky tahají zpoza opony.

jindra2
13.08.2021 4 z 5

Zvláště si cením kapitoly o Janě Nagyové. Objektivně je popsána její škodlivá činnost, kdy přes loutkového premiéra řídila stát. Dobrá odpověď těm, kteří věc bagatelizují (šlo o pár kabelek).

Jakubicek
07.03.2019 5 z 5

Osobitý pohled pod pokličku práce investigativního novináře. Nad 20 let starými kauzami člověk jen nevěřícně kroutí hlavou. Ale z toho, co se děje teď mi běhal mráz po zádech. Trochu hrozí, že po přečtení uvidíte konspiraci a tajné spiknutí na každém rohu. Ale to je bohužel realita státu, ve kterém dnes žijeme a jací dnes jsme.

zkerovanec
29.01.2019 4 z 5

Srozumitelně napsané a vysvětlené znepokojivé kauzy české historie.

iz67
28.01.2019 4 z 5

Pro lidi, kteří se zas tolik o věci kolem nás nestarají nebo rychle zapomínají, tak pro ně je to kniha k nezaplacení. Pro ty zbylé je to opáčko, zasazené do kontextu, s pár novými detaily.

Iki1
03.01.2019 4 z 5

Malé ohlédnutí za několika kauzami dob minulých, které hýbaly veřejným míněním. Aneb od pádu IPB po Babišův Agrofert. Aneb kdo si dnes vzpomene? Aneb je fakt dobré si čas od času připomenout...

publicistika

Jaroslav Spurný