martin6849 martin6849 komentáře u knih

Zrození Adepta Zrození Adepta Alex Drescher

Je to o něco lepší, než první díl, dokonce i těch poblbavých hlášek trošku ubylo. Jen mě štvalo co půl stránky číst "jeb tvoju mat" a "molodci", autor s tím má až nějakou úchylnou obsesi. Četlo se mi to dobře, pouze závěr se táhnul až moc, asi bych to utnul o nějakých 50 stran dříve.

19.01.2018 4 z 5

Tajný deník Hendrika Groena Tajný deník Hendrika Groena Hendrik Groen

Sám bych si tuto knihu nekoupil, ale když už jsem ji dostal, přečetl jsem si ji (respektive poslechnul). Stáří čeká spoustu z nás (pokud neskončíme třeba stylem: "Pozor autobus!" "Jaký autobus?" BUM!) a je jasné, že to povětšinou není nic příjemného. Takže to, že je kniha chvílema smutná a depresivní, je jasné a rozhodně je to pro ni spíš plus. Co se humoru týče, tak ten mě nějak moc neoslovil a celkově mě to nějak extra moc nebavilo.

14.12.2017 3 z 5

Slabota. Bohužel. Ještě slabší, než Stařík, na Analfabetku to nemá ani omylem. A opět netuším, proč bych měl fandit bandě podvodníků, zlodějů a vrahounů.

27.11.2017 3 z 5

Stařík mě docela zklamal, čekal jsem od něj daleko více. Kniha byla sice správně přitažená za vlasy (chvílema až moc), ale u Analfabetky jsem se bavil mnohem více. Navíc mi Alan od začátku nebyl sympatický. Opět, Nombeko v Analfabetce se dalo fandit, protože vše, co dělala, dělala proto, aby přežila, zatímco Alan je prostě zloděj a vrah (a navíc ožrala a blbec). Více se mi asi líbila dějová linka z minulosti, ale ani z té jsem úplně nechrochtal blahem.
Takže celkově o třídu horší než Analfabetka, a proto dávám taky i o jednu hvězdičku méně.

02.10.2017 3 z 5

Další z dlouhé řady knih, u kterých je první polovina lepší než ta druhá, hlavně ke konci už příběhu dost docházel dech. Podle zdejších komentářů jsem čekal mega smršť super duper skvělých gagů, ale nahlas jsem se zasmál pouze dvakrát (pozor možné SPOILERY) - poprvé, když Agentovi A volal Šimon Peres ohledně 10 kg sušeného antilopího masa a podruhé, když Agent B v domě Gertrud narazil na krále a premiéra Švédska (jo s Mosadem je vždycky zábava ;-)).
Ale jo, bavil jsem se dobře, kniha stojí za přečtení.

24.09.2017 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Oddechová mlátička, kterou jsem přečetl včera cestou vlakem z Prahy do Ostravy (plus kousek ještě doma). Nečekal jsem nic hlubokomyslného a nebyl jsem překvapený (ale z druhé strany ani zklamaný). Jako hrdý Ostravak jsem rád, když je v nějaké knize zmíněno mé rodné město, takže určitě plus za atomovku, která Ostravu vymazala z povrchu zemského :-).

15.09.2017 4 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Já zdaleka nebudu ke Kosmonautovi z Čech tak kritický, jako někteří jiní zde.
Když jsem se do knihy pustil, velmi mi to připomnělo Kosmo (kdo neviděl, prohloupil :-)). Polak w niebezpieczeństwie sice nebyl, ale i tak mi to hodně věcí připomínalo (sponzoři mise a jejich reklamy, patetické a vlastenecké řeči, atd.).
První polovina knihy se mi líbila hodně, i přes faktické chyby. Vzdálenost Země - Venuše je (když se zadaří) cca. 3 světelné minuty, takže by komunikace asi neprobíhala tak rychle a těžko by z řídícího střediska na Zemi prováděli manévry s lodí v reálném čase. Ale budiž, jsem ochotný to autorovi odpustit, protože linka s Hanušem a flashbacky do minulosti byli super.
Od poloviny se to láme. Krátká vsuvka byla úplně zbytečným WTF momentem a druhá část knihy je o dost slabší a závěr mě už moc číst nebavilo, posledních pár stran jsem se těšil, až bude konec.
Hodně lidí taky píše, že Jakub a Lenka jsou povrchní lidé a řeší problémy povrchním způsobem. Možná je to tak, ale no a co? Spousta lidí je takových a já sám nevím, nakolik jsem, nebo nejsem jiný. U spousty párů je komunikace a její nedostatek důvodem k rozporům a rozchodům. Vždyť více, než polovina manželství se rozvádí, takže to tak asi bude. Takže tohle bych autorovi nezazlíval.
Nebyla to nejlepší kniha, kterou jsem letos četl, to ani zdaleka ne, ale bavilo mě to. A proto je i mé hodnocení takové, jaké je.

15.09.2017 4 z 5

Lovcův odkaz Lovcův odkaz Alex Drescher

Autora jsem neznal a knihu jsem si koupil jen díky rezenzi v XB-1 a tomu, že děj se odehrává v Ostravě. Za to jednoznačně plus, menší mínus za to, že jí bylo tak málo :-).

Líbil se mi zajímavý svět, chvílema mi už ale přišel trošku překombinovaný. Celkově se to dobře četlo, je to taková oddechová zábava. Co se mi ale hrubě nelíbilo, byla autorova snaha o to být vtipný. Používá plno různých klišé a narážky, které jsou většinou nenápadné asi tak jako Zeman u korunovačních klenotů (pokud bych měl přiblížit zhruba autorovu úroveň) a jsou akorát hloupé a vůbec ne zábavné. Sem tam se objeví nějaký zajímavější kousek, u kterého se člověk musí i trošku zamyslet, kéž by jich bylo více.

Dal bych knize solidních 7/10, s přimhouřením oka 4*. Jestli si ale koupím druhý díl, to nevím. A obálka je fakt děsná.

15.08.2017 4 z 5

Colorado Kid Colorado Kid Stephen King

Mno, je to taková jednohubka. Neoslní, ale ani neurazí :-). Na čtení do tramvaje ideální. A díky existence Temné věže můžou být vysvětlení záhady velmi exotická...

04.08.2017 4 z 5

SNUFF SNUFF Viktor Pelevin

Mám rád divné knihy a tato je divná dostatečně, takže se mi líbila. Příběh je pěkně ujetý a zřejmě má ukazovat, kam nás až můžou dovést (nebo už dovádějí) média, různé -ismy, úchylárny, atd. Přes všechny ty divnosti je ale nad čím se zamyslet. Z druhé strany v některých chvílích není třeba hledat v ději moc logiky a stačí si užívat urpení hlavních hrdinů (maximální mrchovitost je prostě sviňárna).

24.04.2017 4 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Už mě ten třetí díl nebavil, dočítal jsem to jen proto, abych to dočetl. Konec taky není žádná sláva, bylo to tak nějak předvídatelné. Nejvíce mě bavila asi dvojka.

Ještě mám od stejného autora rozečtený "Sand" a taky mě to nějak extra moc nebaví. Ne, že by to bylo nějak špatné, ale není to ani nic extra. Mám hodně rád postapo sci-fi a myslím, že jsou lepší autoři :-).

10.03.2017 3 z 5

Zakuti v oceli Zakuti v oceli Miroslav Žamboch

Nemůžu si pomoct, ale byla to celkem slabota. A je to škoda, protože svět je opravdu zajímavý a plný možných příběhů. Tento příběh by taky nemusel být špatný, ale byl takový nějaký plytký, něco tomu chybělo. Jasně, Žamboch, to je oddechová četba a ani bych neočekával nějaké hloubky, ale i tak jsem byl trošku zklamaný. Zdá se mi, že Mirďův styl se prostě více hodí pro fantasy a sci-fi by měl buď psát jinak, nebo ho nepsat vůbec :-).

01.01.2017 3 z 5

2084: Konec světa 2084: Konec světa Boualem Sansal

Obecně nemám moc rád knihy, které se přiživují tím, že "navazují" na nějaké jiné (a většinou hodně známé) dílo. A 2084 navazuje nejen jménem, považuju to docela za mínus, je to zbytečné, tohle téma to nepotřebuje.

Taky styl, kterým je kniha napsána, mi úplně nesednul, ze začátku jsem dlouho čekal, kdy skončí ten rozvláčný úvod a začne nějaký děj. Ten nakonec začal, ale vlastně jen tak mimochodem.

Za zásady nečtu texty napsané na přebalu knihy, protože často obsahují nechutné spoilery. Při čtení jsem si říkal, že mi Yölah a jeho Vyslanec Abi a poměry v Abistánu až příliš připomínají jedno existující náboženství a zdálo se mi, že je to až moc okaté. Po dočtení knihy jsem si ten přebal přečetl a asi je to takhle okaté schválně. A že pana autora v některých zemích opravdu moc nemají rádi, je docela evidentní.

Téma je zajímavé a docela si umím představit zfanatizované stádo ovcí jdoucí slepě na porážku v celoplanetárním stylu. Tedy né že bychom to už dnes neviděli v různě menších měřítcích, takže té představivosti není třeba mnoho...

07.11.2016 3 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Nejdříve knihu a potom až film. Jsem rád, že jsem toto pravidlo dodržel. Ne, že by ten film byl úplně špatný, ale oproti knize je tak poloviční a navíc obsahuje dost nelogičností. Kniha je prostě VŽDY lepší (bez výjimky).

Marťan se mi četl celkem fajn, byla to taková docela oddechovka, u které nebylo třeba nějak moc přemýšlet. Děj občas trošku skřípe a logika jde kapku stranou, ale proč ne, kniha je prostě pouze čistý mainstream, takže se to dá odpustit.

22.05.2016 4 z 5

Atlantský gen Atlantský gen A.G. Riddle

Hm, co k tomu napsat... Začátek se mi hodně líbil, ale s přibývajícími stránkami to bylo horší a horší. Až tak, že jsem se jen podíval na anotace dalších dvou dílů a dlabu na to :-). Rád bych si přečetl, jak lidstvo kosí pořádný mor, ale asi od někoho jiného. Ne, že by to bylo úplně špatné, ale než ztrácet čas s dalšími dvěma velmi průměrnými díly, to si raději přečtu něco lepšího.

Asi je špatné přát hlavním hrdinům, aby už konečně chcípli, co? Prostě se mi nelíbí, když klaďasové vždycky všechno přežijou, ať už je šance sebemenší. Pěkně ránu do palice a jedeme dál s dalšími postavami (pan Riddle by si měl přečíst Píseň ledu a ohně :-P). Taky závěr byl na můj vkus až moc smotaný a (jak něco psal níže) telenovelovský.

Na film rozhodně nepůjdu.

12.04.2016 3 z 5

Turbulentní vesmír Turbulentní vesmír Miroslav Žamboch

Tahle kniha je úlet. Bohužel úlet velmi špatným směrem. Typicky žambochovská akce utopená v hromadách nesmyslného technoblábolu.

Je mi jasné, že spousta toho má reálný základ. Například jsem hledal Clausewitzovu mez (ano, není to technověc, ale kdo to nezná, tomu to stejně nic neřekne) a narazil jsem na pruského generála Carla von Clausewitz a jeho knihu O válce. Zajímavá informace. Těžko ovšem rozlišit, co je fakt a co je výmysl. Čtenář, který nemá vystudovanou fyziku (a já nemám) nemá šanci poznat, jestli quark-gluonový led má nějaký reálný základ nebo ne. Možná někdy slyšel, že je něco jako quark-gluonové plasma. Quark-gluonový led mi příjde jako hloupost, ale nemám vzdělání na to, abych to posoudil. A nahlíženo touhle optikou v té knize vlastně nemůžu věřit skoro ničemu. A kdyby člověk z knihy chtěl vytěžit všechny opravu zajímavé reálné věci, musel by týden jen googlovat, třídit a prosívat.

A i když je tam spousta reálných věcí, jsou podané chaoticky a absolutně nezáživně.

Nějaké ztotožnění se s hlavním hrdinou? Ani omylem, klidně, ať si ta plechovka chcípne. Bojový bazmek, který havaroval vícekrát, než F16, chrlící nekonečnou záplavu hloupých hlášek... Vlastně klidně, ať si tam chcípnou všichni, protože jsou mi všichni ukradení. Není tam jediná postava (nebo "postava"), která by byla sympatická.

Děj? Nevím, komu bych měl fandit a proč. Když je baví se mezi sebou rubat, ať se rubou...

No, nicméně, aspoň jsem se poučil. Tomáš Bartoš už nikdy více a nefantasy Miroslav Žamboch pouze po předchozím přečtení recenzí :-).

03.02.2016 1 z 5

Konec Věčnosti Konec Věčnosti Isaac Asimov

Provozní technik Harlan je idiot, jinak se to nedá říct :-). Celou knihu jsem mu vlastně přál, aby to s ním dopadlo špatně, protože si to zasloužil. Z druhé strany všichni obyvatelé Věčnosti jsou magoři, takže se to vsákne. Všichni manipulují se všemi a intrikují na všechny strany a všichni (až na Harlana) si ten konec zaslouží :-).

Poctivé sci-fi, četlo se to super, za 5 to není, ale 4 hvězdy si to určitě zaslouží.

27.01.2016 4 z 5

Na hranicích Nadace Na hranicích Nadace Isaac Asimov

(SPOILER) Fajn kniha. Četl jsem jí teda až po Nadace a Země, takže jsem už věděl, jak to dopadne, ale i tak se to četlo fajn.

!!!SPOILER!!!
Jediné mínus posledních dvou Nadací je, že vlastně těch předchozích pět dílů je úplně o ničem, když je Nadace jen plán B. Kdyby Daneel nezaložil Nadace (přes Hariho Seldona), nic by se nestalo. :-)

12.01.2016 4 z 5

Špinavá hra Špinavá hra Tom Clancy

Po pravdě jsem to přečetl jen tak nějak z povinnosti. Nechtělo se mi nechávat rozečtenou knížku. Proto taky dvě hvězdičky - kdyby to bylo tak špatné, že bych to nedočetl, byla by hvězda jen jedna :-).

Přiběh mě moc nebavil, postavy se mi pletly a žádná nebyla nějak výrazná, skákalo se tam a zpět, prostě žádná sláva.

23.11.2015 2 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Možné spoilery!

Viděl jsem pilot seriálu a říkal jsem si, že si nejdříve musím přečíst knihu. A dobře jsem udělal.

Seriál je nabouchaný akcí (chápu to, musí být), kniha plyne relativně poklidně. V seriálu se honí nácci za filmem o alternativní historii, v knize se jedná o knihu, kterou si každý může relativně svobodně (aspoň v Pacific States of America) přečíst.

Ano, kniha nemá vlastně žádný konec a i děj se celkem točí jen kolem pár nedůležitých lidí, ale líbilo se mi to popisování společnosti, šílenost nácků a pojaponštění PSA.

Je škoda, že chvílema je kniha trošku přehnaná. Chtěl bych vidět nácky, jak v 50. letech vysušují Středozemní moře nebo letí na Mars...

16.10.2015 4 z 5