martin č. martin č. komentáře u knih

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Drůhý díl je neméně dobrý jako ten předchozí. Založení příběhů na pohádkách, které jsem nezmínil u prvního dílu, se mi moc líbí. A je v něm vedle výborného humoru i dost moudrých myšlenek. "Nikdy nemáš druhou možnost udělat první dojem. (Někdy jen) trochu se obětovat znamená nesmírně hodně."
Závěrečný epilog (SPOILER: svatba) mi udělal neuvěřitelnou radost, takový třeskutý radostný happy end si přeji u každé druhé knížky, ale tady se s podobnou smrští setkávám asi poprvé. Vlastně mě napadá Kusturicův film Černá kočka, bílý kocour. Jo tak možná tomu se dá přirovnat poslední kapitola. Díky!

20.10.2022

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Zaklínače jsem zaregistroval už dávno. Ne sice v době vydání knížek, ale v době, kdy běžel v ČT polský seriál. To je dlouho. Tehdy mě to nebralo, zrovna jsem neměl fantasy období.
Až nedávno jsem se odhodlal s pořízením netflixu shlédnout 2 nové seriálové série a ty se mi dost zalíbily. Vytušil jsem z nich, že jsou dobré asi právě díky předloze (vím, že je i nějaká hra, ale to mě nebere): zajímavé postavy, zajímavý svět.
Tak jsem si první 2 (povídkové) díly v knihovně hned půjčil. Je to malinko jiné než seriál, ale chytlo mne to od první stránky. Opravdu perfektní postavy a strašně zajímavé prostředí, výborná atmosféra. A to nemám standartně rád povídky. Tyhle mi vůbec nevadily. Postavy tedy vidím částečně tak, jak mi je naservíroval netflix, ale to mi nevadí, příběhy jsou v detailech jiné, něco je tu navíc, je to prostě skvostný originál, na který jsem jen narazil se zpožděním. A jsem rád. Chápu proč se vyskytují už 20 let na diskusních fórech nicky jako Marigold či Yennefer. Kdoby jimi nechtěl být?

20.10.2022

Pachatelé dobrých skutků 1: Puntíkáři Pachatelé dobrých skutků 1: Puntíkáři Miloš Kratochvíl

Poslouchali jsme s dětmi jako audioknihu. Líbilo se mi to.
Také znám pár lidí, kteří každou chvíli létají na Kukurukuku :-)

04.07.2022 5 z 5

Eliška Přemyslovna: Královna česká Eliška Přemyslovna: Královna česká Božena Kopičková

Tenkou knížku jsem přečetl hned po titulu Václav II. z téže edice. Musím konstatovat, že popis života poslední Přemyslovny, dcery výše uvedeného Václava a matky otce vlasti Karla IV. mne místy bavil trošku míň, ale to je možná jen proto, že toho o Elišce Přemyslovně jednak nevíme tolik a jednak klášterní svět, ke kterému Eliška tíhla, je nám přece jen v dnešní době trochu vzdálen a těžko pochopitelný.
Ze dvou tehdy dominantních Elišek tahle, ač déle královnou, tahala většinu života přes své velké ambice spíš za kratší konec provazu.

Prakticky hned po dočtení knížky jsme s manželkou viděli na brněnském biskupském dvoře divadelní představení Městského divadla "Eliška/Rejčka" a díky četbě této i předchozí knížky jsem se perfektně orientoval v pro laika jinak těžké hře, která tak pro mne byla velkým zážitkem. Zásluhu na tom měla právě tato knížka. Díky.

21.06.2022 4 z 5

Václav II.: Král český a polský Václav II.: Král český a polský Kateřina Charvátová

Dobrá kniha o mém oblíbeném králi. Diplomacie tehdejší doby rozhodně nebyla snadná a myslím, že Václav II. na tomto poli obstál více než dobře. I když mu do vínku nebyl dán dlouhý život ani pevné zdraví a jeho startovací podmínky vůbec nebyly snadné.

21.06.2022 5 z 5

Trójská válka: Poseidónův hněv Trójská válka: Poseidónův hněv Veronika Válková

Příběh, který tentokrát nelíčí skutečnou historickou událost, ale nejklasičtější homérskou báji. Takže i postavy, které nás tentokrát provází, jsou "jen" mýtičtí hrdinové, které využijete spíš v literatuře a pro všeobecný přehled než vyloženě v dějepise. I když trójská válka je tu zasazena, co to jen jde, do historického rámce. Zajímavé určitě je, že Válková nabízí seznámení s méně známými trójskými hrdiny. Současně provází Báru spíš trójským táborem, ke kterému tak poutá čtenářovy sympatie, zatímco od Petiškových dob jsem byl zvyklý fandit spíš jejich protivníkům Achájům.

21.06.2022 5 z 5

Kočkonautky Kočkonautky Petr Kopl

V mých očích tomu ubírá pár bodů fakt, že velkou část příběhů jsem znal už ze Čtyřlístku, Lépe by bylo číst příběhy naráz hned napoprvé. Je to totiž velká zábava se špetkou poučení stejně jako předchozí série Islandika.

02.05.2022 5 z 5

Husité - Dobrodružství s práčetem Husité - Dobrodružství s práčetem Veronika Válková

Je pravda, že v tomto díle působí Bára ve srovnání s dalšími díly poměrně hloupoučce (pravda, je to teprve třetí cesta), ale jako příběh dobrodružného putování s práčetem Borkem se to čte moc fajn.

02.05.2022 5 z 5

Hilda a parádní slavnost Hilda a parádní slavnost Stephen Davies

Čteno dcerám před spaním. Tento druhý díl mne bavil víc než následující třetí. Na komiksové předlohy to ale pořád v mých očích nemá.

20.04.2022 5 z 5

Válka o pravdu: Pravda o Estonsku, Lotyšsku a Litvě Válka o pravdu: Pravda o Estonsku, Lotyšsku a Litvě Mika Waltari

Aktuálnější než dnešní noviny.
Před dvaceti lety jsem na Waltariho románech vyrostl. Když po r. 2000 nakladatelství Hejkal vydávalo nově přeložené romány, dočetl jsem se v doslovech i "Pravdě o Litvě Lotyšsku a Estonsku." A když jsme v roce 2007 pobaltské země poprvé procestovali, zajímal jsem se o tuhle knížku znovu. Před lety jsem paní Hejkalové dokonce psal, zda se ji nechystají přeložit. Tehdy psala, že ne. Jsem rád, že k tomu nedošlo tehdy, ale až dnes. A díky za to! Kdybyste ji totiž četli před ruským útokem na Ukrajinu, nikdy by Vám tolik nedala. Takto je na jaře 2022, 80 let po vydání neuvěřitelně aktuální, jak píšu v první větě. Až se budete divit. Sovětské nebo ruské praktiky jsou totiž fakt, fakt pořád a pořád stejné :-(

14.04.2022 5 z 5

Hilda a domácí skřítek Hilda a domácí skřítek Stephen Davies

Je to dobré, četl jsem dcerám po večerech (dcera zvládla sama první díl). Nicméně to kouzlo, kterým je prostoupen komiks, v této beletrizované verzi tolik nenacházím. Je to dobré, ale komiksová podoba je prostě téměř geniální.

01.04.2022 4 z 5

Mezi piráty: dobrodružství za třicetileté války Mezi piráty: dobrodružství za třicetileté války Veronika Válková

V době, kdy Čechy a střední Evropu zužovala třicetiletá válka, vzdálený Island pod korunou dánského krále si žil vlastní historií. A co teprve arabské země v severní Africe a jejich pirátské lodě brázdící Atlantik. O těch jsem také dosud neslyšel ani "ň". Pro českého čtenáře je tenhle díl úplně neznámým, ale zajímavým střípkem historie daleké země, kde jen pro orientaci v čase zazní jméno Valdštejn. Bářino dobrodružství opět napínavé a vtipná i výchovná je i její epizoda v současnosti na začátku a konci knížky.

01.04.2022 5 z 5

Král Karel IV. - Osudový turnaj Král Karel IV. - Osudový turnaj Veronika Válková

(SPOILER) Zajímavý výlet do trochu záhadného roku 1350, kdy se král Karel IV. v podzimních měsících ocitl na pokraji smrti. České kroniky o tom svorně mlčí, zahraniční se domnívají, že šlo o otravu. Spekuluje se i o tom, zda byl v té době v Itálii nebo v Praze. I z výzkumu kostry krále, kterou prováděl Emanuel Vlček, se historikové domnívají že král utrpěl vážné poranění páteře na turnaji. A o tom to je. Jak se z krále rytíře stal ten z karlštejnských fresek známý sehnutý státník.
Zajímavé jsou tu i vazby na skomírající Byzantskou (dávno už ne) říší.

01.04.2022 5 z 5

Rudolf II. - Spiknutí Rudolf II. - Spiknutí Veronika Válková

(SPOILER) Asi nejlepší Bářin nástup na scénu, co jsem zatím četl. Doprostřed seance Jeronýma Makovského z Makové. To mne velmi pobavilo :-) Skoro jak Císařův Pekař a Pekařův císař.
Atmosféra renesanční Prahy je v knížce podobná té z Leonardovy renesanční Florencie. Průvodcem Báry tu tak stejně jako ve Florencii jsou až na sluhu Vávru vesměs skutečné osobnosti bohatého rudolfínského dvora. Škoda, že se tu neobjevili i další. Popis odívání či stravování opět velmi poučný.

09.03.2022 5 z 5

Pražské povstání: Růže a barikády Pražské povstání: Růže a barikády Veronika Válková

(SPOILER) Výborný příspěvek k regionálním dějinám. Boj o rozhlas i usedlost Pražačka. Příběhy Jaroslava Bočinského i zastřeleného policisty nesoucího bílý prapor jsou skutečné. Ač opět výborný dětský příběh Báry, popis posledních dní války působí dost autenticky. Potěšila mne i pasáž o "Hetzerech".

09.03.2022 5 z 5

Břetislav a Jitka - Klášterní intriky Břetislav a Jitka - Klášterní intriky Veronika Válková

"Bárovky" sice není nutné číst popořadě, ale pro tenhle díl rozhodně doporučuji mít předem přečteného Svatého Václava a Vikingy. A možná i vznik republiky 1918. Dost to pomůže při orientaci v ději i dějinách.
Jinak je to zase poučné čtení o středověké tentokrát klášterní každodennosti. A taky názorný výklad o středověké šlechtě, resp. vládnoucích rodech 11. století. A Bára je tu docela vtipná.

01.03.2022 5 z 5

Vikingové - Záhada rohatých přileb Vikingové - Záhada rohatých přileb Veronika Válková

(SPOILER) Tuhle sérii je radost číst. I pro dospěláka. Malý SPOILER: Postavy Sigurda, Hálfdana, Illugigo i dalších si prostě musíte oblíbit.
Dobrodružnou plavbu s Varjagy po Kyjevské Rusi z Velikého Novgorodu do Kyjeva jsem bohužel (právě ten příjezd do Kyjeva) dočetl v osudný den neomluvitelného ruského útoku na Ukrajinu a Kyjev. 24.2.2022. Úplně to člověku vezme chuť.
Velikij Novgorod je mimochodem nádherné město - před 10ti lety jsem tam 2 dny strávil, Kyjev je taky přenádherné město, o to víc mne neblahé souvislosti při čtení zasáhly.
Nicméně bude-li to díky tomu ruskému magorovi v budoucnu ještě kdy možné, aspoň do toho Kyjeva si zajeďte.

01.03.2022 5 z 5

Vznik ČSR 1918: Velezrada se trestá Vznik ČSR 1918: Velezrada se trestá Veronika Válková

Moderní dějiny (rozuměj od středověku nověji) mě až tolik netáhnou, ale protože jsem měl tuhle bárovku zrovna doma a čekal jsem na jinou knížku, tak jsem si rok 1918 za víkend s radostí přečetl. Popis života na maloměstě na sklonku války těsně před pádem monarchie není vůbec špatný.

01.03.2022 5 z 5

Svatý Václav - Vraždou to nekončí Svatý Václav - Vraždou to nekončí Veronika Válková

Takto náruživě jsem četl dětskou literaturu naposledy před pár lety, když jsem se vrátil k mayovkám. Vydrželo mi to pár měsíců než jsem těch pár tisíc stran přečetl.
Sedmou přečtenou bárovkou jsem se přenesl do hlubokého středověku na počátek české státnosti. Všude lesy, málo obyvatel žijících podobně jako pravěcí Germáni v dřevěných zemnicích, na místě pražského hradu převážně dřevěné hradiště.
Kníže Václav, jeho mladší bratr Boleslav, Václavův druh Podiven i hypotetická Václavova manželka a nemanželský syn Zbraslav. Svatováclavským legendám to neodporuje, IX. kapitola Kristiánovy legendy o Podivenovi je tu dokonce ocitována. Napínavý příběh tak opět výborně doplňuje vzdělávací rovina.

23.02.2022 5 z 5

Sámo: Zločin v temných hvozdech Sámo: Zločin v temných hvozdech Veronika Válková

K bárovkám jsme přičichl ani ne před čtvrt rokem a už mám za sebou šestou - zatím od autorky nejnovější. Dal bych tentokrát tak čtyři a půl hvězdičky.
Po starověkých výpravách jsem sehnal tuhle cestu do temného raného středověku. Zločin v temných hvozdech. Ano, knížka byla zatím nejtemnější z těch, co jsem četl. Vlastně díky těm nemálo větám, co se o Sámovi dochovaly, mohla autorka popustit uzdu fantazii a nadhodit zajímavou teorii o původu "kupce Sáma". Nevím, zda jsem ji už někde neslyšel. Snad v Toulkách českou minulostí?
Mně nejvíc potěšil exkurz do raně středověkých mezinárodních vztahů. Avaři - Byzanc -perští Sásánovci, císařové Maurikios, Fokas, Heracleios, král králů Chusru. Sbírám z tohoto období trošku mince a o těchto temných letech se moc v románech nepíše. Tak proto to potěšení.

16.02.2022 5 z 5