martin_aston martin_aston komentáře u knih

Motív vŕbovej halúzky Motív vŕbovej halúzky Robert van Gulik

Van Gulikov Sudca Ti je neúplatný, odvážny sudca a hodnostár z obdobia čínskej ríše/dynastie Tchang, ktorý so svojimi pomocníkmi (najmä Chung, Ma, Ťiao, Tao, v rôznych kombináciach :)) rieši rôze zločiny. Sudca tu nie je iba sudca, ale zároveň aj ako vyšetrovateľ aj prokurátor/žalobca.
Knihy vynikajúco popisujú dobové čínske reálie, zvyky, postupy, atmosféru danej doby. Taká kombinácia detektívky a historického románu. Fakt nádhera.
Čo je tiež super, každá kniha má na začiatku zoznam osôb z danej detektívky, a väčšina tiež plán mesta/miesta (napr. chrám), kde sa príbeh odohráva.

Lakový paraván Lakový paraván Robert van Gulik

Fantóm chrámu Fantóm chrámu Robert van Gulik

Pán strieborného luku Pán strieborného luku David Gemmell

Alternatívna história vzťahu Achájcov, Trójanov a Trójskej vojny je vynijakúca trilógia. Bájni hrdinovia ako Odysseus, Achilles, Priamos či Hektor vystupujú plasticky na povrch, sú iní, ako v Homérovi, ale zato nie horší :). A vďaka Geršomovi prešmyčka do úplne inej Knihy a sveta.
Krásne a chytľavo napísané, určite odporúčam.

Malý strom Malý strom Asa Earl Carter

Na pozadí príbehu o malom poloindiánovi, ktorého vychovávajú jeho poloindiánsky starý otec a indiánska stará mama, sa skrýva veľa múdrych a krásnych myšlienok. Kniha je napísaná veľmi láskavo (až je ťažko uveriť, čo bol jej autor v skutočnosti zač), je plná krásnych opisov prírody a ľudí.

Baudolino Baudolino Umberto Eco

Nádherná, strhujúca kniha. Väčšinou veselá (hlavný hrdina nebol nijaký suchár), ale potom aj naozaj smutná. Alternatívna história podľa hlavného hrdinu, mýtické zvieratá a krajiny, ako v ne verili ľudia v stredoveku. Iné, ako Meno ruže, rozhodne však veľmi dobré.

Meno ruže Meno ruže Umberto Eco

Historická detektívka, v ktorej majú miesto opis stredovekého kláštora a života, hororové úmrtia, sherlockovská logika... V knihe je to všetko. A ešte viac. Ak sa chcete dostať do deja hlbšie, pripravte si Google, aby ste si preštudovali dané obdobie, postavy, či sekty, a pripravte sa na to, že túto knihu za dva večery nedáte. Prečítať ju však rozhodne stojí za to, je vynikajúca.

02.09.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mrazivé, v určitých podobách stále tak pravdivé. Totalita dovedená do dokonalosti.

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Trochu som sa bál, ako bude vyzerať dodatočné dielo k skvelej ságe. Sapkowski ma milo prekvapil, kniha je výborná. Kto čítal ságu, určite by sa mal pustiť aj do tejto knihy. Kto ságu nečítal, môže začať touto "bokovkou".

Zmije Zmije Andrzej Sapkowski

Taký iný Sapkowski. Ale za mňa dosť dobrý a čítavý.

02.09.2020 4 z 5

Magické střípky Magické střípky Andrzej Sapkowski

Taký iný Sapkowski. Na rozdiel od Zaklínača mi až tak veľmi nesadol.

02.09.2020 3 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Tak, poviedky máme za sebou, a začína sa samotný román. Napínavý od prvej knihy až po poslednú, epický, nádherný. Kým poviedky, vzhľadom na svoj rozsah, nevyhnutne musia byť oproti románu plytkejšie (aby bolo jasné - poviedky sú skvelé, hĺbku románu však nemôžu dosiahnuť), a sú viac pre fanúšikov fantasy, samotná románová sága určite zaujme aj ľudí, pre ktorých fantasy nie je voľba č. 1.
Sapkowski je úžasný rozprávač, strieda temné, smutné, humorné scény v nádhernom mixe. Krása.

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Veľká epická sága o Zaklínačovi sa rozbieha. Zatiaľ iba poviedkami, ale nedajte sa pomýliť - mnohé z nich sú dôležité pre neskorší dej.
Naviac, sú fakt čítavé. Sapkowského svet je detailný, plastický, Sapkowski je pán autor, majstrovsky pracuje s textom. Odporúčam, celú ságu. Pre mňa popri Pánovi prsteňov najlepšia fantasy sága vôbec.

Volanie divočiny Volanie divočiny Jack London

Nádherná kniha o prerode psa na vlka, drsnej prírode a tvrdých ľuďoch.
Každopádne, vyhnite sa vydaniu od Slovenského spisovateľa z r. 2001. P. Hviezdoslav Herman preložil veľa kníh, možno je dobrý prekladateľ, ale Volanie divočiny mu naozaj nevyšlo. Odporúčam radšej siahnuť po staršom vydaní z Tatranu (Volanie divočiny, BIely Tesák, Morský vlk).

Martin Eden / Poviedky Martin Eden / Poviedky Jack London

Z knihy som čítal iba poviedky, k Martinovi Edenovi sa neviem vyjadriť.
Poviedky, či tie aljašské, tichomorské, alebo tie "sociálne" sú veľmi silné, živo vykreslené a krásne čítavé. Pri tých sociálnych človek ľahko pochopí, prečo bol London presvedčeným komunistom. Nádherné čítanie.

Elam Ohnivák / Železná päta Elam Ohnivák / Železná päta Jack London

Z knihy som vždy prečítal iba Elama Ohniváka, k Železnej päte sa neviem vyjadriť.
Elam Ohnivák je klasická Londonovka "aljašského strihu", s krásnou prírodou a silným hlavným hrdinom, ktorý vybojuje aj ťažší boj, ako boli tie na Aljaške. Krásny román.

30.08.2020 5 z 5

Biely tesák / Volanie divočiny / Morský vlk Biely tesák / Volanie divočiny / Morský vlk Jack London

Milujem Londonove knihy. Krásna, ale drsná príroda či prostredie, hrdinovia, ktorí musia siahnuť na dno ľudských (či v tejto knihe najmä zvieracích :)) síl, neustály boj o prežitie či úspech, ale aj verné priateľstvá. Asi preto, že náš svet dnes vyzerá výrazne inak ako ten extrémny Londonov, mám ho tak veľmi rád.
Na druhej strane, je tu jedna vec, ktorú si všímam vekom. London bol silný fatalista, záporní hrdinovia jeho diel neprekročia svoj tieň (Vlk Larsen, keď sa žaluje, že život mu nikdy nedal šancu byť viac než čím je, Krásavec Smith, ktorý je a ostáva netvorom, neschopná trojica, ktorá kúpi záprah s Rekom a z ničoho sa nikdy nepoučí), kladní sa zase narodili ako najlepší zo svojho plemena, a vďaka tomu sú úspešní (Rek/Buck je super-pes, Biely Tesák je super-vlk, Elam Ohnivák (z inej knihy) je nadčlovek), priestor pre vývoj postavy ostáva limitovaný, osud hrdinu je determinovaný tým ako sa narodil, lebo "keď ho uliali, forma sa rozbila".
Napriek tomu, Jack London je a ostáva jedným z mojich najobľúbenejších autorov. Tie krásne príbehy jednoducho rezonujú, veľmi, veľmi silno.

30.08.2020 5 z 5

Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa 3 Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa 3 Arthur Conan Doyle

Dva asi najlepšie romány Arthura Conana Doylea. Pes baskervillský je neprekonateľný príbeh, na rozmedzí detektívky a hororu, jednoducho mrazivá krása. Údolie hrôzy, v dvoch dejových líniach (podobne ako Štúdia v šarlátovom), mu zdatne sekunduje, ponurá atmosféra druhej druhej dejovej línie je veľmi pôsobivá.

29.08.2020 5 z 5

Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa Dobrodružstvá Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle

Kniha detektívnych poviedok, dobré zápletky, atmosféra viktoriánskeho Anglicka, nový preklad a krásne ilustrácie od Snowmouse. Paráda.

29.08.2020 5 z 5

Impérium Impérium Robert Harris

Obdobie pádu rímskej republiky, napísané ako beletria, myslím však, že historicky veľmi presne.
Všetky tri knihy Vás na príbehu politického života Ciceróna prevedú asi najzaujímavejšou etapou dejín Ríma. Spoznáte najmocnejších ľudí vtedajšieho Ríma, okrem Ciceróna aj Pompeia, Crassa, Catóna či Caesara, neskôr Bruta, Antónia aj Octaviána. Sami si budete môcť utvoriť názor, kto z nich bol hrdina a kto obyčajný mocibažný lotor.
Pre milovníkov antickej histórie, ale aj pre tých, čo majú radi dobré čítanie, vrelo odporúčam.

PS: viete, čo sú lukulské hody? V knihe spoznáte aj generála Luculla, ktorý im dal meno. História sa s ním zahrala, to, pre čo by chcel byť oslavovaný (vojenské úspechy), mu ukradol niekto iný. Tak aspoň že bol pažravý :-). Všetko sa dočítate v trilógii Impérium.

27.08.2020 5 z 5