martin_aston martin_aston komentáře u knih

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Sériu o Roganovi (s výnimkou Zlata z Arkony), považujem za to slabšie z Červenákovej tvorby. Je to stále veľmi čítavé (Červenák podľa mňa nevie písať zle), človek sa tiež dozvie veľa zo slovanskej mytológie. Osoby sú však dosť schematické, dialógy detto. Takže, za prečítanie to stojí, v knižnici však musí prenechať miesto iným Červenákovým knihám.

02.05.2020 3 z 5

Chřestýš Callahan Chřestýš Callahan Juraj Červenák

Taký iný Červenák :). Kombinácia westernu a hororu, veľmi, veľmi podarené.

Edit: kniha už čoskoro vychádza aj v slovenčine. Ja síce rozhodne uprednosťňujem čítanie westernov v češtine, kniha v slovenčine aj vďaka fantastickému ilustrátorovi Michalovi Ivanovi určite nebude výstrel vedľa.

02.05.2020 5 z 5

Bivoj Bivoj Juraj Červenák

Červenák asi nevie písať zle :), kniha (teda vlastne knihy) určite stojí za prečítanie. Ale, vie písať aj lepšie (viď kapitán Báthory, Stein & Barbarič).

02.05.2020 4 z 5

Ľavá ruka Boha Ľavá ruka Boha Paul Hoffman

Nelogická, nedotiahnutá, nudná kniha. Prvý diel bol z celej trilógie asi najlepší. To však znamená iba toľko, že druhý a tretí diel boli ešte horšie, ako bol zlý prvý diel. BRAK.
Kto chce nejakú dobrú fantasy, nech siahne po Tolkienovi, Gemmelovi, Sapkowskom, či Červenákovi.

02.05.2020 odpad!

Povídky z jedné a z druhé kapsy Povídky z jedné a z druhé kapsy Karel Čapek

Čapek je majster pera, píše naozaj dobre. Ani pri jedinej poviedke som sa nenudil. Také starosvetské rozprávky pre dospelých, niektoré humorné, niektoré s hlbokou myšlienkou, ale všetky krásne.

02.05.2020 5 z 5

Dejiny písané Rímom Dejiny písané Rímom Vojtech Zamarovský

Ak sa niekto narodil v ČSSR, prípadne v SR či ČR, a má záujem o antiku, Zamarovský je jasná voľba. Dejiny písané Rímom čitateľa v stručnej podobe prevedú históriou Ríma od jeho vzniku až po koniec. Ako je zvykom u Zamarovského, kniha je nabitá faktami, podanými pútavým spôsobom a má v sebe typický Zamarovského humor. Kniha, ani v po-revolučných vydaniach, nezaprie svoj pôvod zo socializmu, takže občas sa v nej dozviete aj o proletariáte či Marxovi :). Napriek určitým výhradám (najmä Zamarovského hodnotenia zániku Republiky), celkovo odporúčam, ide o vynikajúcu knihu

01.05.2020 5 z 5

Park dinosaurov Park dinosaurov Michael Crichton

Kedysi som bol v kine na filme, dodnes sa mi veľmi páči. Kniha je ešte lepšia. Crichton je majster pera, a sci-fi o dinosauroch je skvelá.

01.05.2020 5 z 5

Zápisky o vojne v Galii / Zápisky o občianskej vojne a iné Zápisky o vojne v Galii / Zápisky o občianskej vojne a iné Gaius Iulius Caesar

Komentár k zániku rímskej republiky z prvej ruky. Caesar kopu vecí prikrášľuje vo svoj prospech, nemožno mu však uprieť, že sa v knihe vyjadruje s rešpektom aj k svojim oponentom. Človek sa trochu stráca v menách a lokalitách, takže treba sa obrniť trpezlivosťou a googlom :), ale kto to vydrží, je odmenený naozaj podrobným detailom zo strany víťaza. Napriek určitej subjektivite, ide o významný historický prameň, z ktorého historici čerpajú dodnes.

11.04.2020 4 z 5