Zápisky o vojne v Galii / Zápisky o občianskej vojne a iné

Zápisky o vojne v Galii / Zápisky o občianskej vojne a iné https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226127/bmid_zapisky-o-vojne-v-galii-zapisky-o-o-i8T-226127.jpeg 4 36 5

Gaius Iulius Caesar je nesporne jednou z najvynikajúcejších osobností svetových dejín. Nehynúcu slávu si zaistil nielen ako neobyčajne a všestranne nadaný politik a skvelý vojvodca, ale napríklad aj reformou kalendára (tzv. Juliánsky kalendár) a v neposlednom rade ako spisovateľ. Hoci bol Caesar predovšetkým politik a vojak, našiel si aj čas na literárnu činnosť, ktorou vysvetľoval alebo ospravedlňoval svoje politické a vojenské činy. Z tejto tvorby sa zachovali dva spisy, a to Zápisky o vojne Galii a Zápisky o občianskej vojne. V Zápiskoch o vojne v Galii v siedmich knihách zhrnul udalosti od r. 51 pred n. l. v poradí, ako za sebou nasledovali od začiatku jeho správy v Galii, pričom každá kniha obsahuje to, čo sa stalo v jednom roku. Posledné dva roky svojej správy v Galii nestihol opísať pre rýchly spád udalostí, ústiacich do občianskej vojny, Tie opísal jeho dôstojník Aldus Hirtius v jednej knihe, ktorá je pripojená ako ôsma kniha k Zápiskom o vojne v Galii. Caesarove Zápisky o vojne v Galii majú mimoriadnu dokumentárnu hodnotu. Je to vzácny prameň, podávajúci informácie o situácii v západnej Európe pred dvetisíc rokmi, konkrétne v priestore dnešného Francúzska, Nemecka, Anglicka, Belgicka a Švajčiarska. Druhý Caesarov zachovaný spis Zápisky o občianskej vojne vyznieva ako Caesarova obrana. Caesar sa ním usiloval presvedčiť rímsku verejnosť a čitateľa, že občiansku vojnu nezavinil on, ale jeho politickí protivníci, ktorí porušovali práva rímskeho ľudu a rímskej republiky. Zápisky o občianskej vojne zachytávajú udalosti z rokov 48 a 49 pred n. l., od začiatku občianskej vojny až po zavraždenie Pompeia. Caesar už asi spis nestihol dokončiť. No našli sa neznámi účastníci občianskej vojny, od ktorých sa zachovali tri dielka: Alexandrijská vojna (udalosti rokov 48 a 47), Africká vojna (udalosti roku 46) a Hispánska vojna (udalosti roku 45). Dnes po prvý raz predkladáme slovenským čitateľom kompletné vydanie Caesarovho diela – Zápisky o vojne v Galii, Zápisky o občianskej vojne, ktorých autorom je sám Caesar, spolu s doplnkami, VIII. knihou Aula Hirtia, Alexandrijskou vojnou, Africkou vojnou a Hispánskou vojnou od neznámych autorov. Všetky tieto diela spolu tvoria tzv. Corpus Caesarianum (Caesarovský súbor), historický dokument rokov spred dvoch tisícročí.... celý text

Válečné Literatura naučná Historie
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Belli Gallici libri I–VIII / Commentarii belli civilis / Bellum Alexandrium / Bellum Africum / Bellum Hispaniense

jakub2199
16.10.2021 4 z 5

Je nutno rozlišit hodnocení Zápisů o Válce Galské a zbytek knihy. Kniha jako celek by si zasloužila spíše ke 3 hvězdičkám, Zápisy o Válce Galské rozhodně pět, dal jsem tedy průměr.
Zápisy jsou nádherný vhled do času dávno minulého, dávají nám poznat historii, bojovou a politickou taktiku a k tomu jsou i zajímavým počtením. Jejich politickou motivaci je nutné mít na zřetel při čtení, okolnosti jsou tendenční směrem k Caesarovi - mnohé chyby jsou vlastně plánem a tam, kde to není možné předstírat dokonce neodvratitelným neštěstím.
Co stojí za pozornost je nonšalantnost s kterou jsou popisovány válečné zločiny. Propuštění vězňů s useknutýma rukama je považováno za akt velkodušnosti, vyhlazení celé populace města včetně žen a dětí zase přiměřený trest za odpor.
Rozhodně zajímavé počtení pro milce historie Římské říše či Gaia Iulia Caesara. A pokud kvalitu přitakal i samotný Cicero, kdo jsme my abychom to rozporovali.

martin_aston
11.04.2020 4 z 5

Komentár k zániku rímskej republiky z prvej ruky. Caesar kopu vecí prikrášľuje vo svoj prospech, nemožno mu však uprieť, že sa v knihe vyjadruje s rešpektom aj k svojim oponentom. Človek sa trochu stráca v menách a lokalitách, takže treba sa obrniť trpezlivosťou a googlom :), ale kto to vydrží, je odmenený naozaj podrobným detailom zo strany víťaza. Napriek určitej subjektivite, ide o významný historický prameň, z ktorého historici čerpajú dodnes.

Denny45
13.05.2018 5 z 5

Pred prečítaním som mal pocit, že toto bude ťažký oriešok. Ťažké na čítanie, na pochopenie, na zapamätanie. Ale už prvá strana ma milo prekvapila. Caesar bol nielen vojenským, ale aj literárnym talentom. Jeho štýl je príjemný, nekomplikovaný a čitateľa neinformuje o zbytočnostiach.
Dielo O vojne v Galii je náročnejšie, ale s dobrým historickým atlasom sa nestratíte. Mne pomohol veľmi.
Druhá časť je zo začiatku peklom plným postáv z rímskej politiky (asi autor očakával, že čitateľ bude oboznámený napríklad s menami konzulov alebo generálov Pompeiovho vojska). Ale keď sa už trošku zorientujete, stanete sa svedkami každého Caesarovho víťazstva v Itálii, Hispánii a Grécku.
Ostatné dielka anonymných autorov sú chudobnejšie, chýbajúce časti v texte mi vôbec nepomáhali. A omnoho nudnejšie. Africkú vojnu som celú popreskakoval.
Na záver hodnotím celú knihu veľmi pozitívne. Nedá sa tu vytknúť, že je jednostranné, veď z tohto obdobia sa nám toho veľa nezachovalo a ja som sa vďaka tejto knihe konečne dozvedel, ako ten Prvý triumvirát dopadol.

Marbo
12.05.2018 4 z 5

Historická hodnota Ceasarových zápisků je nevyčíslitelná. Nesmí se však zapomínat, že je to umná propaganda.

Tsabo
18.07.2014 3 z 5

Z historického hlediska naprostá klasika...začal jsem ji číst kvůli první části: "Zápisky o válce galské", ale nakonec jsem to přelouskal celé...a nebylo to zrovna snadné čtení. Caesarův úsporný styl psaní byl místy až přespříliš ubíjející...a číst pořád dokola o útocích a stahování a manévrech taky není žádná slast. Do toho všechna ta politika. Zajímavostí je také jedna z kapitol: kulturně-biologické pojednání o gálii psané dvojjazyčně (česko-latinsky)...z latiny už si nic nepamatuji, ale kdyby měl někdo zájem...:oD

paměti, memoáry války antická literatura starověký Řím Gaius Julius Caesar

Autoři knihy