martin_aston martin_aston komentáře u knih

Otčina Otčina Robert Harris

Opäť jedna z kníh, na ktoré mám trochu "rozpoltený" pohľad.

To zlé: myslím, že príbeh ako je prezentovaný, nie je uveriteľný. Jednoducho by to nebolo možné.
Zároveň tam bolo viacero logických nezrovnalostí, napr. Nemci - turisti z Moskvy mohli prísť autom po diaľnici do Berlína, ale na území bývalého Poľska vyčíňali teroristi? Kade potom išla tá diaľnica aby to bolo bezpečné?

To dobré: knihu som prečítal za jeden večer. Chytila a nepustila ma :), opisy Berlína ako hlavného mesta víťaznej ríše, zaujímavá práca s historickými materiálmi, dynamický dej.

Takže výsledok? 4hviezdičky, pretože kniha bola naozaj čítavá. Harris rozhodne vie písať.

27.08.2020 4 z 5

Štúdia v krvavočervenom / Podpis štyroch Štúdia v krvavočervenom / Podpis štyroch Arthur Conan Doyle

Som veľký fanúšik Sherlocka Holmesa. Snowmouse prinieslo nový preklad (a nové vydanie ako také), s krásnou obálkou, ilustráciami, esteticky nádherné.
Nový preklad je svieži, príjemný, zaujímavo kombinuje archaizmy a slang, výsledok je čitateľsky zábavný. A naučil som sa pár nových slov (alebo starých slov? :)).
Dve drobné výhrady - 1, drobné písmo. Mne sa dá zvyknúť, starší ľudia môžu mať problém. 2, editorský škriatok viackrát poplietol mená (ja som napočítal 2 razy). Nepokazilo to zážitok, len evidujem.
A Sherlock samotný? Kto čítal, ten vie, Sherlock je vo forme a skôr či neskôr odhalí každú záhadu. Tak pozor!
Odporúčam, je to fakt pecka.

Odysseia I-XII Odysseia I-XII Homér

Na Trójanov lesť fungovala, na panovačných a náladových bohov nie tak celkom. A tak Odysseus trávi mnoho rokov na ceste z Tróje domov, na Itaku, kde ho čaká verná Penelopa. Veľa toho zažije, a čitatelia môžu spolu s ním :).
Iliada bez Odysey nie je kompletná, určite odporúčam.

Ílias I-XII Ílias I-XII Homér

Citujúc Homéra: "Ja inú poviem Ti vec, Ty vštep si ju do svojej mysle" :):
Ílias je základný kameň európskej literatúry. Kniha o odvážnych a ľstivých hrdinoch, rozmarných bohoch, láske, nenávisti, vojne a cnostiach.

Aeneis Aeneis Publius Vergilius Maro

Nuž, Ílias ani Odysseia to nie je... Tak trochu z každého z nich, ale nie tak dobré, a je tam cítiť silnú rímsku propagandu. Určite dobré prečítať si a poznať, ide o dôležité umelecké dielo. Homér je ale iba jeden :).

18.08.2020 3 z 5

Stratený svet Stratený svet Michael Crichton

Môj komentár bude mať dve stránky.
Prvá stránka - kniha. Milujem Jurský park, vynikajúca kniha. Stratený svet sa mi páčil azda ešte viac. Viac voľnosti, viac divokosti. Vynikajúco, chytľavo napísané, dynamický dej, spád, napätie, a najmä dinosaury :).
Druhá stránka - slovenský preklad. Dve tváre. Prvá - dynamickosť deja. napätie, to je zachované, všetko klape. Druhá - prekladateľ si mýlil osoby, vytváral úplné haluze, mýlil sa. Po piatich chybách som prestal počítať, odhadom je tam cca. 20 nezmyslov. Kráľ všetkých nezmyslov je, keď prekladateľ z Dian Fossey, známej vedkyne, ktorá zasvätila život štúdiu goríl, urobil chlapa :).

27.07.2020 5 z 5

V púšti a v pralese V púšti a v pralese Henryk Sienkiewicz

Knihu som čítal kedysi dávno, ako dieťa u starých rodičov. Veľmi sa mi páčila. Po asi 25 rokoch som sa k nej teraz vrátil, zvedavý, aký bude zážitok.
Výsledok predčil všetky očakávania. Aj s odstupom času ide o úžasnú knihu, plnú napätia, tvrdých ľudí, drsnej ale krásnej prírody, a najmä nezlomnej vôle dvoch detí k prežitiu a záchrane.

25.07.2020 5 z 5

Modrý běs pouště Modrý běs pouště Bob Hurikán (p)

Tento rodokaps som znovuobjavil u mamy po asi 20 rokoch. Ako puberťák som rodokapsy, spolu so Zaneom Greyom miloval, a tak som bol zvedavý, čo môžem čakať.
Výsledok je veľmi dobrý. Dobrý dej, vynikajúce opisy. Treba samozrejme počítať s určitými klišé literatúry Divokého západu (ale práve to je ono :)). Veľmi príjemné prekvapenie a veľmi dobré čítanie.

14.06.2020 4 z 5

Súostrovie Gulag Súostrovie Gulag Alexandr Isajevič Solženicyn

Nemôžem povedať, že sa mi Súostrovie páči. Ani že ho mám rád. Nebola by to pravda.
Pravda je však v tejto knihe, mrazivá a krutá, o červenom pekle, a tom, že na ceste do raja neexistujú skratky. Dielo je naozaj objemné, a naviac veľmi hutné, občas je človeku pri čítaní ťažko z toho, čo dokáže urobiť človek človeku.
Jedinou výčitkou je dĺžka knihy. V skrátenej podobe by som odporučil ako povinné čítanie. Tak ako by mala byť povinná návšteva Auschwitzu, či čítanie knihy "Utiekol som z Osvienčimu".

04.06.2020 5 z 5

Sibírske zápisky (1915 - 1920) Sibírske zápisky (1915 - 1920) Mikuláš Gacek

Zápisky slovenského legionára. Pútavé čítanie o strhujúcej dobe 1. sv. vojny a vzniku ČSR. Zaujímavé sú popisy prvých pnutí medzi Čechmi a Slovákmi ohľadom veliaceho jazyka, ako i hodnotenie Štefánika.

01.06.2020 4 z 5

Zima v Rusku Zima v Rusku Josef Zima

Zápisky českého legionára. Pútavé čítanie o strhujúcej dobe 1. sv. vojny a vzniku ČSR.

01.06.2020 4 z 5

Splnený sen: Milan Rastislav Štefánik a vznik Československa Splnený sen: Milan Rastislav Štefánik a vznik Československa Ferdinand Vrábel

Veľmi dobrá, historickými prameňmi masívne podložená kniha o gen. Štefánikovi a vniku ČSR.
Kniha oponuje konšpiráciám, vyslovuje uznanie obrovskej pracovitosti, inteligencii a obetavosti Štefánika, nebojí sa však pomenovať aj jeho slabšie povahové črty.
Vyvážené, veľmi čítavé. Hlavne na Slovensku sa o histórii vzniku ČSR veľa neučí a nehovorí. Táto kniha je preto veľmi dobrým príspevkom do diskusie o vzniku nášho prvého slobodného štátu. Máme byť, spolu s bratmi Čechmi, na čo hrdí.

01.06.2020 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Pre mňa najkrajší diel celej trilógie. Krásne opisy Grófstva, panstva Toma Bombadila, či elfského Vododolu, pretkané prvými záchvevmi zla, ktoré na začiatku nie sú až také hmataľné, ale postupne atmosféra graduje a temnie. Celý Pán Prsteňov je nádherný epický príbeh, hodný, aby si ho prečítal každý.

27.05.2020 5 z 5

Soudruh Prášil Soudruh Prášil Ladislav Mňačko

Vďaka tejto knihe sme mali všetci možnosť pochopiť dialektické rozpory revolučného svetonázoru :).
Vynikajúca satira, hnaná ad absurdum, ale v podstate tak veľmi vystihujúca červený režim. To, čo nám rozprávajú Kolymské poviedky srdcedrásajúcimi príbehmi, Súostrovie GULAG anekdotálno-štatistickým tónom, rozpráva Súdruh Münchhausen úsmevným spôsobom. Pre toho, kto nemá žalúdok na prvé dve knihy, je práve Súdruh Münchhausen dobrou sondou do krajiny a mentality, kde zajtra už znamená včera.

27.05.2020 5 z 5

Nádherný príbeh o hobitovi Bilbovi, kúzelníkovi Gandalfovi a trpaslíkoch a ich ceste za pokladom. Trilógia Pána prsteňov nie je kompletná bez Hobita. Ale... aj Traja mušketieri boli vlastne štyria, takže všetko je v poriadku :).

06.05.2020 5 z 5

Veža bláznov Veža bláznov Andrzej Sapkowski

Ako veľký fanúšik Zaklínača som mal vysoké očakávania. Ostalo veľké sklamanie. Ťažko mi hodnotiť knihu, absolútne mi nesadla. Pritom Sapkowski jednoznačne písať vie, epická naháňačka na začiatku knihy by si zaslúžila filmové spracovanie, rovnako neskôr sa v knihe nachádzajú pútavo napísané pasáže, či humorné situácie. Celé je to však pretkané extra nudnými chvíľkami, a najmä, hlavný hrdina sa iba tak motká z miesta na miesto, aby prežil nejaké ďalšie dobrodružstvo (ktoré,. ak aj je dobre napísané, je úplne samoúčelné, a celkovo knihu nikam neposunie). Knihu som dočítal so zaťatými zubami, začal som aj druhý diel. Ten som po cca 100 stranách odložil "ad acta" :).

02.05.2020 2 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Príhody kapitána Báthoryho sú mojím číslom 1 od Juraja Červenáka. Nabité historickými faktami, pútavým dejom, vynikajúcimi bitkami a súbojmi, pretkané kde-tu fantasy. Aj keď ma úprimne na začiatku fantasy v knihe trochu vyrušovala (čakal som čistokrvný historický román), časom sme si k sebe našli cestu :). Za mňa 10 hviezdičiek z 5, latka vysoko nastavená.
Ľahká odbočka: Chmur podo mnou ponúka ako etalón pre porovnanie Sapkowského Husitskú trilógiu. Prvú knihu z nej som dočítal so zaťatými zubami, druhú som už nedočítal. Holt, koľko ľudí, toľko chutí :).

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Prvá zo série Detektívok Juraja Červenáka. Po kapitánovi Báthorym druhé miesto tvorby. Keďže "štandardná" slovenská história sa končí Svätoplukom, a potom opäť začína až Štúrovcami, Červenákove detektívky majú neoceniteľnú hodnotu aj v tom, že ukazujú, že uhorská história je aj našou históriou (aj keď sa jej tak ľahko vzdávame).
Pútavo napísané, vynikajúca zápletka, skvelí hlavní hrdinovia. Jednoducho lahôdka. Platí to rovnako aj pre ďalšie detektívky.

Oceľové žezlo Oceľové žezlo Juraj Červenák

Séria Bohatier je pre mňa jedným z vrcholov Červenákovej tvorby (pekné 3. miesto nie je hanba, ak porovnávame s kapítánom Báthorym, či Steinom a Barbaričom). Každý diel je trošku iný, niektoré viac výpravné, niektoré viac magické, ale všetky sú vynikajúce.Odporúčam.

Zlato Arkony. Kniha první Zlato Arkony. Kniha první Juraj Červenák

Zlato z Arkony je taký predkrm, ako bude chutiť séria Bohatier. Bohatier to ešte nie je, ale oproti ostatným roganovkám veľký posun. Výborné čítanie.

02.05.2020 4 z 5