martin_aston martin_aston komentáře u knih

Vojny sveta - novovek Vojny sveta - novovek Petr Klučina

Parádne pokračovanie prvého dielu.
Opäť, kvalitný všeobecný prehľad, už trochu väčší detail na viac strán (napr. napoleonské vojny, 1. sv., či 2. sv. vojna), opäť krásne ilustrácie, mapy, prehľady.
Jediná výčitka, vzhľadom na českého autora je, že kniha neobsahuje kapitolu o čs. légiách. Tie by si priestor v tejto knihe určite zaslúžili.

06.02.2021 5 z 5

Vojny sveta - starovek, stredovek Vojny sveta - starovek, stredovek Petr Klučina

Skvelá encyklopédia. Kvalitný základný prehľad o významných bitkách a vojnách daných dôb, nádherné ilustrácie, vynikajúce mapy.
Pre mužov aj chlapcov (a možno aj ženy a dievčatá :)), vynikajúce.

06.02.2021 5 z 5

Pippi 1-3 (box) Pippi 1-3 (box) Astrid Lindgren

(Takmer) všetky príbehy Pipi. Pre deti vynikajúce dobrodružstvá, pre dospelých zábavný výsmech malomeštiactva a jednania z pozície sily (dospelých). Pipi to všetko demaskuje, baví sa dieť aj rodič :).
Škoda, že sa do kníh nedostal aj vianočný príbeh Pipi, ten je tiež naozaj krásny.

31.01.2021 5 z 5

Emil z Lönnebergy: Úplne všetky príbehy Emil z Lönnebergy: Úplne všetky príbehy Astrid Lindgren

Niektoré rozprávky o Emilovi sú lepšie, niektoré slabšie. Vo všeobecnosti však dobré čítanie. Dal by som 4 hviezdy, ale:
Plný počet bodov kniha dostáva za fantastickú poslednú rozprávku, plnú odvahy a hrdinstva malého chlapca.

Deti z Bullerbynu (1 - 3. díl) Deti z Bullerbynu (1 - 3. díl) Astrid Lindgren

Pamätám si Deti z Bullerbynu z rozhlasového večerníčka, mal som ich veľmi rád. Dnes čítam staršiemu synovi. Spolu s Pipi a Emilom momentálne top. Dnes o to vzácnejšie, že deti sa dozvedia, že život nie sú iba displeje, ale najmä dobrodružstvá prežívané s kamarátmi. Palec hore.

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Rozporuplná kniha.
To dobré: opäť všetci "traja pátrači" :) spolu, dynamicky plynúci dej, dobré bitky a súboje, zaujímavé historické fakty (stravovanie, obliekanie, geografické a politické reálie, zbrane, atď), ktoré robia knihu viac 3D a zvyšujú zážitok z čítania.
To menej dobré: kniha chce ohúriť a šokovať, akcia začína prebíjať dej. Viac akcie, viac súbojov, viac krvi, viac zvráteností a hnusu, viac vyhranené postavy, viac, viac, viac..., ale na úkor skutočného deja. Mne to nepridáva pôžitok z čítania.
To veľmi zlé: niekto nižšie spomínal "erotiku". Pokojne to nazvime písaným pornom. Áno, točil sa okolo toho ústredný motív knihy. Ale mne to vôbec, ale vôbec nesadlo. Červenák vie napísať vynikajúcu detektívku aj bez potreby sexuálnych orgií.
Zhrnuté a podčiarknuté, za mňa najslabšia kniha série. Ak by toto bola moja prvá detektívka od Červenáka, neviem, či by som pokračoval aj ďalšími dielmi.

30.12.2020 3 z 5

Novely o ruskej duši Novely o ruskej duši Lev Nikolajevič Tolstoj

Moja prvá kniha v rámci môjho cyklu "Velikáni svetovej literatúry". Zároveň prvé zoznamko s Tolstým. Poviedka o Hadžím Muratovi, od ktorej som si najviac sľuboval, nakoniec tak nejako "vyvanula", ostatné sa mi páčili viac. A veľa som sa dozvedel.
Teším sa na Vojnu a mier. Annu Kareninu prenechám manželke :).

28.11.2020 4 z 5

Zápisky z Mrtvého domu Zápisky z Mrtvého domu Fjodor Michajlovič Dostojevskij

V rámci môjho cyklu "Velikáni svetovej literatúry" prišiel po Tolstom rad na Dostojevského. Knihu som vybral, pretože ju spomínal Solženicyn v Súostroví Gulag, keď porovnával Gulag s cárskymi trestaneckými tábormi.
Čo sa týka knihy, keby to bol niekto iný ako Dostojevskij, má to za plný počet. Od neho som čakal trošku viac. Kniha bola občas dosť rozvláčna. Napriek tomu, je vynikajúca.
Človek sa dozvedel veľa o systéme cárskych pracovných táborov a celkovo spôsobe "narábania" s odsúdencami, Dostojevskij pridal svoju psychológiu postáv. Akurát občas som mal pocit, že veľa si síce dokáže všimnúť, ale nevie vyvodiť závery. Aby som zhrnul, veľmi poučná sonda do života ruských trestancov z doby cárstva.
A na záver krátke porovnanie s Gulagom (veď preto som to čítal, nie? :)). Napriek tomu, že cárski trestanci to určite nemali ľahké, tak s výnimkou "uličky" si v porovnaní s Gulogom žili neporovnateľne lepší život. Sám Dostojevskij priznáva, že pre mužikov pobyt vo väzení vlastne mohol znamenať zlepšenie ich situácie, pretože konečne prvýkrát v živote mali pravidelnú stravu a boli sýti. Toto sa o Gulagu rozhodne povedať nedá.

28.11.2020 4 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Prvý som videl film, knihu som čítal niekoľko rokov potom. Film bol výborný, kniha (ako zvyčajne :)) ešte lepšia. Čarovná, hrejivá fantasy. Autor má naozaj skvelú fantáziu a schopnosť spájať rôzne prvky/žánre. Kniha sa čítala ako prepojenie historického románu, rozprávky, verneovky, narnie, klasickej fantasy... (a určite mi ešte čosi vypadlo). Jedinou výčitkou je, že bola príliš krátka :).

07.11.2020 5 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Doteraz som žáner knižnej sci-fi dosť prehliadal (na rozdiel od filmovej), takže pre mňa prvý skutočný kontakt.
Dobré, pútavé čítanie. Niektoré veci som mal problém si predstaviť (a fotky z filmu tomu veľmi nepomohli, napríklad loď vyzerá vo filme inak, než je popísaná v knihe), ale good. Záver bol fascinujúci, až po úplný záver záveru. Ten mne osobne nesadol.

01.10.2020 4 z 5

Důstojník a špeh Důstojník a špeh Robert Harris

Zahoďte učebnice histórie a učte sa ju v románoch od Harrisa :). Po trilógii Impérium o Cicerovi opäť vynikajúci historický román. Historický verný, zaujímavý, napínavý, o škandále, ktorý otriasol francúzskou treťou republikou.
A aby som trochu aj pohejtil :), Harris píše o Picquartovi ako o plukovníkovi, pričom v tom čase bol podplukovník.
Ale to je fakt drobnosť, kniha ako taká je skvelá, určite ju odporúčam.

26.09.2020

Terror Terror Dan Simmons

Výborná kniha, ktorej autor sa orientuje v problematike arktických výprav. Strhujúci dej, výborné opisy lodí, arktického prostredia a jeho prieskumu, aj ľudských pováh.
Výborne beletrizovaná heroická výprava. Mne osobne by fantasy rozmer v deji nechýbal, kniha je skvelá aj samotným príbehom polárnikov.

Pes rodu Baskervillovcov Pes rodu Baskervillovcov Arthur Conan Doyle

Pre mňa najlepšia kniha so Sherlockom. Na pomedzí detektívky a hororu, vynikajúce pochmúrne prostredie, strašidelný príbeh, a prudké stupňovanie deja ku koncu. Mrazivá krása.

Mezi zlatokopy Mezi zlatokopy Jack London

Jack London ukazuje v dobrodružstvách Smokea a Shortyho romantickejšiu tvár ľadového severu. Ostatné poviedky sú už viac naturalistické, klasický London. Ako zvyčajne, London to má u mňa za plný počet :).

Starý Bodrík a vlk Starý Bodrík a vlk Mária Rázusová-Martáková

Krásna kniha o statočnom psovi a verných kamarátoch.

Maťko a Kubko Maťko a Kubko Marianna Grznárová

Spolu s Rozrávkami o psíčkovi a mačičke a Starým Bodríkom a Vlkkom uholný kameň môjho čítania. Krásne rozprávky o dobrodružstvách dvoch valachov s dobrým srdcom, stáde ovečiek a prešibanom psovi :). Dnes čítam mojim chlapcom. Stále krásne.

Rozprávky o psíčkovi a mačičke Rozprávky o psíčkovi a mačičke Josef Čapek

Krásna detská kniha, napísaná krásnym jazykom. Poučné, láskavo napísané príbehy. Rodičia ju čítali mne, keď som bol malý, ja ju dnes čítam mojim chlapcom. Nestratila nič zo svojho čara. Myslím, že rodičia ju budú čítať svojim deťom aj o sto rokov :).

Medzi ženou a Rímom Medzi ženou a Rímom Milan Ferko

Na to, že "Markus Aurelius je pomerne dobre prebádaná osobnosť.", je Markus v románe Milana Ferka iba nepodarenou karikatúrou samého seba. Vyplýva to pravdepodobne z Ferkovho nepochopenia stoicizmu. Toto nepochopenie následne reflektuje na Marka a jeho konanie. Škoda, nevyužitá príležitosť. Dve hviezdičky sú za zaujímavú tému.

20.09.2020 2 z 5

Cnostné líderstvo – Stvorení pre veľkosť Cnostné líderstvo – Stvorení pre veľkosť Alexandre Havard

Skvelá kniha o líderstve a vedení ľudí, nielen v práci ale aj v rodine, komunite, všade. Viac ako technikami sa zaoberá princípmi. V dnešnej dobe vzácne, keďže každý hľadá quick fix (techniku) miesto princípu.
Kniha sa (na prvý pohľad prekvapivo, na druhý už ani nie) v základných veciach zaujímavo prekrýva s Extreme Ownership (Extrémne vlastníctvo) od Jocka Willinka a Leifa Babina (napríklad Inklúzia vs Decentralized command, Pokora vs Check the ego, Veľkodušnosť vs Believe). To ukazuje, že princípy, ktoré autori popisujú, fungujú univerzálne, či na bojisku, v práci alebo v rodine.

04.09.2020 5 z 5

Draculův švagr Draculův švagr Miloslav Švandrlík

Príjemné, čítavé poviedky. Trochu hrôzy, trochu absurdnosti, trochu humoru, výborný mix.

03.09.2020 4 z 5