martin_aston martin_aston komentáře u knih

Spomienky na Sherlocka Holmesa Spomienky na Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle

Opäť vynikajúce poviedky dvojice Sherlocka a doktora Watsona. Dobová atmosféra viktoriánskeho Anglicka dýcha z každej stránky knihy, k tomu skvelé zápletky a príbehy. V luxusnom prevedení od Snowmouse, krásne ilustrácie. Chvíľka smútku po poslednej poviedke, a potom hor sa do nových dobrodružstiev s knihou č. 5 :).
PS: nedá mi nespomenúť, ilustrácia na obálke nedokáže zatajiť inšpiráciu doktorom Moriartym zo seriálu Sherlock (rozumej, na obrázku je namaľovaný doktor Moriarty zo seriálu :)). Milý detail.

17.07.2021 5 z 5

Vieš, kde rastú stromodeti? Vieš, kde rastú stromodeti? Peter Wohlleben

Krásna kniha o prírode pre deti. Poučná, pútavá, príjemná.

16.07.2021 5 z 5

Pirátská odysea Pirátská odysea Michael Crichton

Čítal som už dávnejšie. Veľmi ma nebavila. A to mám Crichtonove knihy veľmi, veľmi rád.

16.07.2021 3 z 5

Netvori z hmiel - Rukopis Ibn Fadlána o jeho zážitkoch medzi Severanmi v roku 922 nášho letopočtu Netvori z hmiel - Rukopis Ibn Fadlána o jeho zážitkoch medzi Severanmi v roku 922 nášho letopočtu Michael Crichton

Vynikajúce čítanie. Vychádza zo zápiskov arabského cestovateľa a diplomata Ibn Fadlána o zážitkoch medzi Vikingami. Dlho som veril, že Crichton iba zrekonštruoval Ibn Fadlánov rukopis z viacerých verzií. Až o dosť neskôr som pochopil, že ho zobral za základ a vystaval na ňom tento dobrodružný román.

16.07.2021

Kongo Kongo Michael Crichton

Kniha ubieha vo veľmi svižnom tempe. Pútavý dej, dobré opisy daždového pralesa, trošku tej imaginácie, dosť sci-fi, a tiež riadna kopa zaujímavostí (kanibalizmus, úspešné transplantácie opičích orgánov ľuďom - pred 60 rokmi!, a pod.). Technologické sci-fi je dnes asi trošku úsmevné (napr. výpočty trasy a pravdepodobnosť úspechu akcie v dažďovom pralese počítačom, v 70. rokoch...), v čase napísania knihy to ale muselo znieť high-tech :).
Summa summarum, veľmi dobré dobrodružné čítanie, doplnené kopou zaujímavých faktov.

16.07.2021 5 z 5

365 dní s Anselmem Grünem: Duchovní lékárna pouštních otců 365 dní s Anselmem Grünem: Duchovní lékárna pouštních otců Anselm Grün

Zamyslenia na každý deň. Vždy krátky úryvok z výrokov púštnych otcov, s krátkou reflexiou Anselma Grüna. Tie s vyjadreniami púštnych otcov sú vynikajúce. Tie s citáciou žalmu či úryvku z Písma mi sadli menej.

Jeden za všetky:
"Stařec Mojžíš se otázal starce Silvána: "Může člověk začínat každého dne znovu?" Stařec mu odpovědel: "Je-li pracovitý, může znovu začínat dokonce každou hodinu."

14.07.2021 4 z 5

Time management jako duchovní úkol Time management jako duchovní úkol Anselm Grün

Kniha, ktorá učí, ako čas žiť, nie ho iba prežívať.

Každý deň je požehnaním Každý deň je požehnaním Anselm Grün

Modlitby na každý deň.

Desať rád pre šťastný život Desať rád pre šťastný život Anselm Grün

Desatoro vysvetlené. Viacero vecí bolo pre mňa nových. Anselm Grün je skrátka top.

14.07.2021 5 z 5

Svetlo z hlbín Jáchymovských lágrov Svetlo z hlbín Jáchymovských lágrov Anton Srholec

Dôležitá výpoveď o krutom systéme a o tom, že GULAGy neboli iba v ZSSR, ale aj u nás, v Československu.
Srholec píše s nadhľadom, niekedy až láskavo, neutápa sa v krivdách. Brutalitu komunizmu 50. rokov však odľahuje v plnej nahote.

13.07.2021 5 z 5

Jáchymovské peklo Jáchymovské peklo Rudolf Tibenský

Dôležitá kniha. Aby sa nezabudlo, aký bol komunizmus zverský systém, a že GULAGy boli aj u nás.
Tak ako Trachea, túto knihu mám aj ja po dedkovi.

13.07.2021 5 z 5

Opravdová kuráž Opravdová kuráž Charles Portis

Zvláštny western. Príbeh prerozprávaný očami pragmatického, neveľmi emočného štrnásťročného dievčaťa. Nový film bol lepší (to sa stáva málokedy, starší som nevidel). Keby bola iná téma, tak za 3, ale mám slabosť pre westerny, takže za 4*.

13.07.2021 4 z 5

Sonety Sonety William Shakespeare

Hm, Shakespearove Sonety mi nesadli. Ťažko sa mi čítali, zmysel často unikal. Na začiatku to bolo celkom vtipné, lebo veľa sonetov bolo venovaných tomu, aby človek splodil potomka. Potom mi to išlo ťažšie.
S pokorou priznávam, že problém je vo mne, nie v Shakespearovi :).

11.07.2021 3 z 5

Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej Sedem smrtí Evelyn Hardcastlovej Stuart Turton

Asi sme sa úplne nestretli. Milujem Sherlocka, Hercula, dokážem ich čítať kedykoľvek, kdekoľkvek.
Preto som sa tešil na originálne poňatie anglickej detektívky s mystrióznym prepojením. Atmosféra miesta je vynikajúca, v úvode som knihu hltal. Postupne som sa však postupne začal strácať, zla bolo príliš, kapitoly a príbeh sa mi zdali príliš rozvláčne. Mysteriózny prvok moja hlava celkovo neschrúmala. Dočítal som, ale už viackrát asi nebudem.

11.07.2021 3 z 5

Tajný život stromov Tajný život stromov Peter Wohlleben

Nečakané dobrodružstvá v lese :). Zmení váš pohľad na les, stromy, ich funkciu a fungovanie. Pri chodení po lese budete skúmať, sledovať, porovnávať... stromy. Naozaj :).
Z knihy cítiť, ako veľmi má autor lesy rád. A zároveň koľko o nich vie. Zo skúsenosti, aj z vedeckých prác.

10.07.2021 5 z 5

Lev nie je kráľom zvierat Lev nie je kráľom zvierat Josef Vágner

Od detstva milujem túto knihu o krásnej africkej prírode a dobrodružstvách p. Vágnera, ktoré v Afrike zažil. Pre deti, pre dospelých, výborne napísaná, so skvelým obrazovým materiálom.

10.07.2021 5 z 5

Mor ho! Mor ho! Samo Chalupka

Pamätám si, ako som túto knihu ako chlapec hltal v obývačke starých rodičov. Hrdinské básne Sama Chalupku sú dodnes moja srdcovka.

Spevy Spevy Samo Chalupka

Romantizmus ako má byť :). Od mladosti mám Sama Chalupku veľmi rád (a to som až donedávna inak poéziu vôbec nečítal). Krásne heroické básne.

Ak jasnú hlavu nestratíš… Ak jasnú hlavu nestratíš… Rudyard Kipling

Krásne básne vo skvelom preklade. Už len za báseň "Ak jasnú hlavu nestratíš" by si kniha zaslúžila plný počet. Mnoho ďalších básní v knihe jej však zdatne sekunduje. Škoda, že sa dá dnes kúpiť iba ako e-book.

Klub nerozbitných detí Klub nerozbitných detí Slávka Kubíková

Najlepšia univerzálna kniha o výchove detí.