martin_aston martin_aston komentáře u knih

Hľadanie zmyslu života: napriek všetkému povedať životu áno Hľadanie zmyslu života: napriek všetkému povedať životu áno Viktor Emil Frankl

Kniha, ktorá obsahuje niekoľko pre život zásadných nugetov (pre tých, čo nemali radi zlatokopov, perál :)).

"Život väzňov v koncentračnom tábore dokazuje, že človek má možnosť zvoliť si svoje správanie".

"... človeku môžu vziať všetko okrem jednej veci: poslednej ľudskej slobody - zvoliť si svoj postoj za akýchkoľvek okolností, nech sa deje čokoľvek, zvoliť si svoju vlastnú cestu."

"... je to často práve takáto mimoriadne ťažká vonkajšia situácia, ktorá dáva človeku možnosť duchovne prerásť seba samého."

Z extrémneho laboratória ľudského správania - koncentračného tábora, nám Frankl priniesol dôležitý výsledok extrémnej prípadovej štúdie - nemusíme prijať rolu obete svojich okolností. Je na nás, ako sa rozhodneme s nimi vyrovnať a pracovať.

A to bolo pre mňa v čase, keď som túto knihu čítal prvýkrát (už to bude takých 15 rokov dozadu) obrovské zjavenie. Niežeby sme to všetci občas tak viac-menej implicitne nevnímali, či nežili. Ale, takto explicitne je to ako päsť do tváre. Núti to človeka premýšľať o spôsobe, akým žije svoj život. A ak to povie preživší väzeň z Osvienčimu, naozaj nikto z nás nemôže povedať, že "na papieri to síce znie dobre, ale v realite je to nepoužiteľné". Pretože táto pravda je vykovaná v tej najhoršej realite, akú môže človek zažiť.

17.09.2022 5 z 5

Vavro Šrobár – Osudové prevraty 1918 – 1944 – 1948 Vavro Šrobár – Osudové prevraty 1918 – 1944 – 1948 Ľubomír Olach

V podstate súhlasím s komentárom Komnenosa. Kniha je napísaná trochu neprehľadne, raz rozpráva Šrobár, raz autor, raz niekto iný, ťažko sa v tom orientuje. Gramatických chýb ako maku, dialógy ťažko uveriteľné.
Každopádne, napriek tomu všetkému dávam plný počet hviezd. Prečo? Pretože, ako opäť spomína Komnenos, o Šrobárovi toho bolo napísaného zúfalo málo. Tipujem, že priemerný Slovák vlastne ani veľmi netuší, kto to bol. A to je obrovská škoda a hanba, pretože na piedestále veľkých Slovákov siaha Šrobár pokojne na prvú päťku, možno aj do top 3 (aj napriek veľkej škvrne z konca života). A nech je kniha z formálnej stránky slabá, obsahovo je relatívne presná, je to kniha, ktorá približuje jednu z top osobností slovenskej (aj českej - bez Šrobára by možno bolo iba Česko, alebo Československo výrazne menšie a menej životaschopné) politickej histórie. Preto za ňu autorovi vďaka!

05.09.2022 5 z 5

Dobrý deň, opica Škorica Dobrý deň, opica Škorica Peter Stoličný

Poučné, zábavné. Základy správania hravou formou. Milujú naše deti aj my. Rovnako aj ďalšie diely.

04.09.2022 5 z 5

Čtyři tisíce týdnů Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman

Čítal som v angličtine, nehodnotím preklad.
Za mňa (v dobrom) provokatívna a zaujímavá kniha. Iste, "všetci to vieme". Ale kto podľa toho naozaj žije? Kniha núti premýšľať o spôsobe narábania s časom, challenguje mnohé všeobecne uznávané "pravdy" time manažmentu. Celkom sa dopĺňa a čiastočne prekrýva s Esencializmom (knihou) a stoicizmom (filozofiou). Na tému pokračujem s knihou "Time management jako duchovní úkol" od Anselma Grüna, som zvedavý na presahy.
Inak, obrázok na českej obálke je fakt divný. To už radšej mohli dať na obálku Vanitas. Malo by to aspoň umeleckú hodnotu.
Edit: veď ja som už Grüna čítal. Tak, ide sa urobiť refresh :).

08.08.2022 5 z 5

Tekumseh (4. díl) Tekumseh (4. díl) Fritz Steuben

Dôstojný záver vynikajúcej ságy. Na začiatku som mal pocit plytkosti, neskôr sa to opäť "vyplnilo" a zážitok bol skvelý, aj keď záver, pochopiteľne, smutný.
Toto naozaj nie je až tak séria pre mladých. Hĺbkou myšlienok, rozoberaním vojenskej stratégie a taktiky (ktorej veľmi pomáhali vynikajúce mapky bitiek) vyhovie aj dospelému čitateľovi.
Celkovo klobúk dole, vynikajúco napísaný beletrizovaný životopis jedného z najvýzamnejších indiánskych náčelníkov.

22.07.2022 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Skutočný príbeh, .... ktorý sa nestal.
Prečo mala pani Sosnarová nápad spísať vymyslený príbeh, netuším. Zneuctila však skutočné obete GULAGu.
Preto, je jedno, či je príbeh silný, dojímavý, presvedčivý. Pretože "jej skutočný príbeh" je podľa historikov iba podvod.

01.07.2022 odpad!

Kroniky Narnie 1-7 (set) Kroniky Narnie 1-7 (set) C. S. Lewis (p)

Kúzelný, rozprávkový svet pre deti ale aj dospelých. Každá kniha iná, spolu perfektná súhra.
Mám však výhradu voči radeniu kníh v CZ aj SK boxe (aj keď to tak dnes robia vydavateľstvá na celom svete). Najlepší zážitok z čítania je pri čítaní podľa dátumu vydania, nie chronologicky. Inak pri čítaní vyvstanú logické nezmysly, napríklad: 1) Kniha Čarodejov synovec hneď v úvode predpokladá, že čitateľ vie, čo je Narnia. Lenže ako, ak ju číta ako prvú?; 2) Lev, šatník, ... končí ako prvá kniha o Narnii. Lenže asi ťažko, ak ju človek číta ako druhú. A takých zádrheľov je pri chronologickom čítaní viac. Preto odporúčam začať Kroniky Narnie Levom, šatníkom a čarodejnicou a ďalej pokračovať podľa poradia, v akom boli knihy pôvodne vydané:

23.06.2022 5 z 5

Tajomstvo kráľovstva Tajomstvo kráľovstva Mika Waltari

Moja prvá kniha od Waltariho, prvá kniha z vydavateľstva Petrus. Perfektne vyladené. Luxusná obálka, kvalitný hrubý papier, a najmä skvelý príbeh.
Kniha pojednáva o prerode Rimana Marca, spôsobenom stretnutím s umučeným Ježišom, na pozadí plasticky vykresleného antického Izraela pod rímskou správou.
Krásne čítanie.

13.06.2022 5 z 5

Bremeno slávy a ďalších osemnásť známych esejí Bremeno slávy a ďalších osemnásť známych esejí Clive Staples Lewis

Ako vždy, aj v tejto knihe sa Lewis ukazuje ako brilantný mysliteľ. S pokorou priznávam, že niektoré pasáže som musel čítať viackrát. Bol to veľmi múdry človek.

08.06.2022 5 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Wow, tak toto bola jazda. V prvom rade, človek z vydavateľstva, ktorý písal anotáciu, buď knihu nečítal, alebo nevie čítať s porozumením.

Kniha je o chorobnom žiarlivcovi a sebestrednom narcisovi, ktorý ničí život sebe aj všetkým okolo, až kým ho svojej žene nakoniec zničí. Napísaná veľmi čítavo a plasticky, napätie sa stupňuje, dej hustne, doslova som to videl očami hlavného "hrdinu". Naozaj klobúk dole!

Zároveň kniha v sebe nesie veľa Tolstého názorov na vzťah ženy a muža. Mnohé názory sú kontroverzné až celkom od veci, mnohé platia podľa mňa aj dnes. Ale tak to bolo aj vo Vojne a mier, kde Tolstoj tiež vniesol svoje filozofické postrehy, ktoré mi nie vždy dávali zmysel.

Edit: k anotácii, vyjadroval som sa k červenému vydaniu ODEON, aby nevzniklo nedorozumenie :).

04.05.2022 5 z 5

Tekumseh (3. díl) Tekumseh (3. díl) Fritz Steuben

Opäť vynikajúce. Trochu menej bojov a akcie, o to viac na motívy Leadership Field Manual modernej armády - dôležitosť lídra a rozhodnej a rýchlej akcie. Teším sa na 4. knihu.

03.04.2022 5 z 5

Nevesta hôľ Nevesta hôľ František Švantner

Kniha podľa mňa presahujúca slovenskú literatúru. Napísané krásnym lyrickým jazykom. Opisy, napríklad prírody na začiatku, či neskôr krčmy počas zábavy sú až neuveriteľne plastické.

18.03.2022 4 z 5

Československé legie 1914-1920 - Katalog k výstavám Československé obce legionářské Československé legie 1914-1920 - Katalog k výstavám Československé obce legionářské Milan Mojžíš

Výborný prehľad o čs. légiách. Najmä na Slovensku o légiách a ich zásadnom význame pre vznik ČSR dokopy nič nevieme (a mám pocit, že ani nechceme). Napriek tomu, že ich hlavným veliteľom bol Štefánik.

26.01.2022 5 z 5

Nehaňte vlka Nehaňte vlka Farley Mowat

Autor odviedol vynikajúcu prácu. Kniha je zábavná, poučná, čítavá. Má už 60 rokov (kniha). Napriek tomu o vlkoch prežíva stále kopa nezmyslov. V čase Jacka Londona sa to dalo pochopiť. Dnes už menej

Esencialismus Esencialismus Greg McKeown

Táto kniha mi dala veľa. Áno, mnoho myšlienok už bolo napísaných inde. Ale toto je ucelený "návod", ako žiť jednoduchší a zmysluplnejší život. A tiež, mnoho vecí je podaných z iného uhla, takže zaujme inak.
Čítal som v angličtine, preklad tak zhodnotiť neviem.

24.01.2022 5 z 5

K jádru křesťanství K jádru křesťanství C. S. Lewis (p)

Ako zvyčajne pri Lewisovi, intelektuálne vycibrené. Tam, kde Anselm Grün ponúka mystiku či hlbinnú psychológiu, Lewis ponúka logiku a argumenty.

24.01.2022 5 z 5

Rady skúseného diabla Rady skúseného diabla C. S. Lewis (p)

Vo viacerých listoch som mal pocit, že mi Lewis pri popisoch pokleskov nazerá do hlavy. Ale nie, kniha je napísaná v 1942. roku. Naše poklesky však trefne pomenúva stále. Napísaná zábavnou, hravou formou, intelektuálne vybrúsená ako diamant. Nadčasová kniha.

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Výborné. Pútavo napísané, ako zvyčajne autor zakomponoval zaujímavé exkurzy do dobových reálií (napr. pôstne hlavné jedlo o viacerých chodoch).
To hlavné je ale nasledovné:
- Jarošov prerod, na začiatku mi prišiel trochu cheesy, ale ku koncu musím povedať, že zmena, ktorá príbehy posúva ďalej,
- oproti predchádzajúcemu dielu kniha nie je explicitne presexualizovaná - za mňa obrovské plus,
- dve finálne scény (áno, sú až dve) sú naozaj epické, klobúk dolu za tú atmosféru,
- neodpustím si aj jedno mínus - jedného z dvoch zločincov som uhádol celkom skoro. Neviem, či náhoda, podľa mňa dosť čitateľné.
Summa summarum: výborná historická detektívka je späť. Ďakujem, Mr. Červenák!

04.01.2022 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Silná kniha. Plná smútku aj nádeje. Na začiatku sa mi čítala ťažko, ale asi od 2. tretiny som sa rozbehol a dej doslova hltal.
Morálne zamyslenia hrdinov v dnešnej dobe vyznievajú až neuveriteľne. Ale veľa vecí z 19. storočia nám dnes vyznieva neuveriteľne, a predsa boli vtedy realitou.
Čo mi tiež udrelo do očí, je tá neuveriteľná chudoba mestských ľudí, ktorí mali byť strednou triedou. Ako potom museli žiť mužici?

28.12.2021 5 z 5

Alexander Veľký - Život, doba a význam najväčšieho vojvodcu staroveku Alexander Veľký - Život, doba a význam najväčšieho vojvodcu staroveku Michal Habaj

Na súčasné slovenské pomery vynikajúce dielo. Čitateľ sa dozvie nielen o Alexandrovi, ale aj o jeho "dedičoch" - diadochoch či zobrazení Alexandra v umení v priebehu vekov.
Treba ale povedať, že dielo nedosahuje úroveň kníh Vojtecha Zamarovského (uznávam, nie je to ľahké).
Zároveň veľká výčitka vydavateľovi za nízku kvalitu prevedenia knihy. Mám už druhý kus, a každý z nich má vady. Na prvej knihe sa odlepoval prebal, na druhej sa odlepuje väzba. Reklamovať sa už nedá, lebo je vypredaná.

16.12.2021 4 z 5