martin_aston martin_aston komentáře u knih

Jaskyňa v čiernych horách Jaskyňa v čiernych horách Elisabeth Charlotte Henrich

Vynikajúca séria mojej mladosti. Zaujímavý, vysoko čítavý príbeh nerovného civilizačného boja Indiánov voči bielym. Perfektne a verne popísané indiánske zvyky (overil som až v dospelosti z kníh napísaných Indiánmi, či o Indiánov, ako napr. Wooden Leg). Škoda, že už sa nevydáva.

Cesta do vyhnanstva Cesta do vyhnanstva Elisabeth Charlotte Henrich

Harka Harka Elisabeth Charlotte Henrich

Umění najít pravou míru Umění najít pravou míru Anselm Grün

Vynikajúca kniha, asi ako všetky od Gruna.
Názov vraví za všetko, hľadať správnu mieru veci. Nie menej, nie viac.

22.09.2023 5 z 5

Cesta kaizen Cesta kaizen Robert Maurer

Čítal som v origináli, preklad neviem zhodnotiť.
Samotna kniha je maličká, ale veľmi hodnotná, nabitá informáciami, ako zlepšovať seba aj svet pomocou metódy kaizen (malými krokmi). Je to funkčné riešenie, kníh odporúčam.

22.09.2023 5 z 5

Archangelsk Archangelsk Robert Harris

Harris píše pútavo. Ale jeho alternatívne histórie sú ťažko uveriteľné (aj Otčina). Takže kto sa odosobní, čítaním sa pobaví (aj tu je atmosféra vynikajúca).
Kto nie, tomu odporúčam Harrisove knihy s reálnym základom (trilógia Impérium, Mníchov, Dôstojník a špión), tie sú brilantné.

22.09.2023 3 z 5

Postsedliaci: Slovenský ľudový protest Postsedliaci: Slovenský ľudový protest Juraj Buzalka

Toto je asi najzbytočnejšia slovenská kniha posledných rokov.
Teda, ak vás nezaujímajú masturbujúci pakistanskí robotníci, klerikálna pornografia či inseminácia pravoverných (čokoľvek si pod tým autor alebo čitateľ predstaví). Kniha nie je ani odborná, ani populárno - náučná. Je jednoducho hlúpa.

22.09.2023 odpad!

Napriek všetkému povedať životu áno (3 prednášky) Napriek všetkému povedať životu áno (3 prednášky) Viktor Emil Frankl

Táto kniha predchádza tú známejšiu (v slovenčine Hľadanie zmyslu života). Zápis troch prednášok krátko po vojne. Podľa mňa ešte užitočnejšia ako Hľadanie zmyslu... (a to je u mňa kniha v top 10).
Jediná výčitka je k slovenskému prekladu názvu. V slovenčine sú názvy "Hľadanie zmyslu..." a "Napriek všetkému..." presne opačné, ako sú v nemeckom origináli, pletie to. Ale na obsah to nemá dopad, ten je neuveriteľný.
Takže, kto si myslíte, že vám tieto knihy nemajú čo dať, lebo "vaša situácia je špecifická", nezabudnite. Napísal ich psychológ, ktorý prežil koncentračný tábor, a cez vojnu prišiel prakticky o celú rodinu. Ťažko sa nájde "špecifickejšia" situácia ako toto peklo. Autorovi obrovský klobúk dole.

18.08.2023 5 z 5

Principy Principy Ray Dalio (p)

Veľmi hutná a extrémne praktická kniha. Ray Dalio vykladá karty na stôl, úplne otvorene a podrobne popisuje princípy, ktorými sa riadi v súkromnom aj pracovnom živote. Toto je jedna z najužitočnejších a najpraktickejších kníh, aké som kedy čítal. Absolútne odporúčam.
Čítal som v origináli, preklad zhodnotiť neviem.

18.08.2023

Šlo mi o krk, pánové Šlo mi o krk, pánové Miloslav Švandrlík

Že mne, milovníkovi Švandrlíka, doteraz ušla táto perla, je až ťažko uveriť. Príbehy chudobného írskeho chlapca Kona Kregana, ktorý hľadá šťastie vo svete, neuveriteľne úsmevné a čítavé.
Pár rokov dozadu bola mojím prekvapením roka kniha Majster a Margaréta. Tento rok je mojím prekvapením Kon Kregan so svojimi dobrodružstvami. Obe knihy si nie sú podobné, ale tak ako pri Bulgakovi, aj u Šandrlíka som sa neuveriteľne bavil a úsmev mi pohráva na perách aj teraz, ako píšem recenziu. Už sa teším na znovuprečítanie kníh o Kopytovi a Mňoukovi, ktorí majú podobný humor.

Umění války Umění války Sun-c'

Klasika svetovej literatúry. Jednoduché, základné pravidlá fungovania (nielen vo vojne). Pre tých, čo tvrdia, že je zastaralá, či nepraktická, iba jeden citát od Musašiho: "If You Know the Way Broadly, You Will See It in All Things".

Z archívu Sherlocka Holmesa Z archívu Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle

Sherlock je moja srdcovka. Súc si vedomý, že z objektívneho hľadiska táto zbierka nie je úplne najlepšia v Doylovej tvorbe, pre mňa má stále to čaro dvojice Holmes-Watson a rád si ju prečítam opäť.

Půst Půst Anselm Grün

Pre knihy Anselma Gruna mám slabosť. Rovnako aj v tomto prípade. Útla knižka o pôste z rôznych uhlov pohľadu.

Potopa II. Potopa II. Henryk Sienkiewicz

Druhá časť Potopy. Opäť vysoko čitateľné. Humoru je tu trochu menej, zato však o dosť viac explicitného násilia (čo samozrejme k dobrodružnej historickej knihe patrí). Celkovo je však explicitného násilia postupne v knihách viac a viac.
Čitateľ nech je vopred varovaný, že knihy nie sú historicky celkom verné, je to epos na pozdvihnutie ducha vtedy neslobodných Poliakov.

21.06.2023 5 z 5

Craig Ramsay: Šťastný chlapec Craig Ramsay: Šťastný chlapec Tomáš Kyselica

Náhľad do hlavy muža, ktorý vdýchol slovenskému hokeju nový život. Človek sa dozvie veľa o hokeji, ako aj o vedení ľudí (a to ja môžem).
Kniha ma utvrdila v tom, že Craig Ramsay je správny človek na svojom mieste!

31.05.2023 5 z 5

Vůdcovská tajemství profesionálního válečníka Vůdcovská tajemství profesionálního válečníka Richard Marcinko

Čítal som originál, preklad neviem posúdiť. Knihy Dicka Marcinka som čítal už ako pubertiak, túto som si teraz prečítal opäť.
Vzhľadom na to, že vedenie ľudí je môj chlebíček aj koníček :), veľmi rád si rozširujem obzory v obore. A musím povedať, že vo všeobecnosti sú armádne postupy zvyčajne tie najlepšie (ide o prežitie, tak asi to dáva zmysel). Tak to platí pri knihách od Jocka Willinka, rovnako to platí aj pri tejto knihe. Je písaná naozaj jednoducho a zrozumiteľne (Thou shalt keep it simple, Stupid! - ako by to bolo, keby sa autor nedržal vlastného prikázania?). Je však veľmi praktická a úderná, s praktickými radami. S niektorými pravidlami sa nestotožňujem na 100 % (I will treat you all alike - like a shit), ale človek tam nájde veľa skutočných perál (OK, kto má načítaného Willinka, až tak prekvapený asi nebude).

Potopa (I) Potopa (I) Henryk Sienkiewicz

Tak som sa dostal k druhému dielu trilógie (teda jeho prvej časti). Ohňom a mečom je výborná kniha. Potopa je však ešte lepšia. Je rozhodne zábavnejšia (podobný štýl humoru nachádzam u Juraja Červenáka), a najmä, je to skutočný epos, v ktorom sa hlavný hrdina mení z divokého hrdloreza na obetavého bojovníka za svoju vlasť. To všetko doplnené výbornými bitkami, akčnými scénami a poľskými reáliami. Teším sa na druhú časť!

31.05.2023 5 z 5

Prostonárodné slovenské rozprávky III Prostonárodné slovenské rozprávky III Pavol Dobšinský

Všetky tri knihy sú skvelé. Ako dieťa (trochu väčšie) som si ich čítaval u starých rodičov.
Teraz ich čítame našim deťom (menším). Mali sme obavy, ako budú reagovať na násilie a strašidelno v rozprávkach (je ho tam dosť, a explicitného), ale nemá to žiadny zlý vplyv.
Nové vydanie je jazykovo upravené. Výborný počin, pretože dodnes si pamätám, že 30 rokov dozadu som ako decko viacerým rozprávkam v nárečiach nerozumel.
K tomu krásne ilustrácie Martina Benku.
Vďaka heroickej práci zberateľov rozprávok Došinského, Škultétyho (aj keď sa neuvádza, je spoluautor) a Francisciho (zozbieral prvú slovenskú knihu rozprávok) máme na Slovensku dielo, ktoré si v ničom nezadá s rozrávkami bratov Grimmovcov.
Komu sa nechce čítať, k dispozíciii je aj audio verzia (staršieho vydania), vynikajúco narozprávaná Dušanom Jamrichom (tú počúvame v aute :)).

20.05.2023 5 z 5

Prostonárodné slovenské rozprávky II Prostonárodné slovenské rozprávky II Pavol Dobšinský

20.05.2023 5 z 5

Prostonárodné slovenské rozprávky Prostonárodné slovenské rozprávky Pavol Dobšinský