martin_aston martin_aston komentáře u knih

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Vynikajúco vyskladaná detektívka. Poirotov "Meisterstuck". Luxusná a zároveň exotická atmosféra asi najznámejšieho vlaku v histórii, skvelá zápletka. A samozrejme, šedé bunky mozgové malého Belgičana.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Poučný, miestami trochu zvláštny príbeh. Bežne je síce radený ako literatúra pre deti a mládež. Podľa mňa je však určený skôr dospelým.

13.12.2021 4 z 5

Potkan kráľ Potkan kráľ James Clavell

Vojenský román? Psychologický román? Zo všetkého čosi. Skvele napísaný príbeh zajatcov v japonskom vojenskom tábore, A samozrejme, tiež príbeh o Kráľovi :).

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Veľmi dobre napísaný príbeh mladého muža, ktorý šiel za svojím snom - stať sa lekárom v stredovekom svete.

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Krásne príbehy detí zo švédskeho vidieka. Ide u nás stále dookola, či z knihy, či z audio knihy. Pre mňa vrchol tvorby Astrid Lindgrenovej.

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Pri tých nadšených recenziách a vysokom hodnotení ostatných čitateľov budem tak trochu protivlnou.
Martin vie písať, píše pútavo a veľmi chytľavo. Až príliš chytľavo, celé to skĺza do gýča. S celou sériou bojujem s niekoľkými veľkými výhradami:
1, neuveriteľné porcie zloby a násilia. V tejto sérii asi nie je nikto, kto by bol normálny. Od smrti jedného pozitívneho muža sú skôr či neskôr všetci len hráči o moc, s extrémnymi dávkami násilia a intríg. Správna dávka zla a násilia do dobrej fantasy knihy patria. Tu je ho však toľko, že už je to iba gýč, na ďalšie a ďalšie pripútanie čitateľa cez dopamínové shoty.
2, prílišné množstvo dejových línií, ktoré celú sériu veľmi zneprehľadňuje. Občas sú to línie, ktoré sú z pohľadu celej série marginálne a dali by sa vybaviť kratšie/jednoduchšie. Pri tomto počte sa človek stráca (manželka kvôli tomu sériu ani nedočítala), a stráca tak zážitok z čítania.
3, mix so seriálom - knihe rozhodne neprospieva, že seriál skončil skôr ako bola dopísaná kniha
4, autorov rozvrh: autor píše sériu už dekády. Na nové diely sa preto čaká celé roky. A je vôbec otázne, či autor sériu zvládne dopísať.
Keď som premýšľal, či 3 alebo 4 hviezdy, opýtal som sa, či chcem mať sériu v domácej knižnici. Nechcem. Tým je to vyriešené. Na rozdiel od Pána prsteňov a Zaklínača, ktorí sú jej pevnou a nedeliteľnou súčasťou :).

12.12.2021 3 z 5

Tretí diel série tiež veľmi čítavý, ale už tak trochu prekombinovaný. Nedosiahol úroveň prvých dvoch kních. Stále dôstojné zakončenie (pôvodnej) série.

12.12.2021 4 z 5

Muži, ktorí nenávidia ženy Muži, ktorí nenávidia ženy Stieg Larsson

Najlepšia kniha série. Podľa mňa tak trochu netradičná severská detektívka, ale to jej iba pridalo na zaujímavosti. Na celej sérii je fajn, že každý diel je z hľadiska formy úplne iný. Klobúk dole za to pred autorom.

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Veľmi čítavá kniha o mafii v Amerike. Corleonovcov musíte mať svojím spôsobom radi :). Čítal som v SK, CZ aj v originále. CZ preklad je vynikajúci.

12.12.2021

Harry Potter a Dary smrti Harry Potter a Dary smrti J. K. Rowling (p)

Veľkolepé finále, dôstojný záver celej úžasnej série.

12.12.2021 5 z 5

Harry Potter a väzeň z Azkabanu Harry Potter a väzeň z Azkabanu J. K. Rowling (p)

Za mňa najlepšia kniha zo série (a to sú všetky skvelé). Tá atmosféra bola úžasná.

12.12.2021 5 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

Prvý diel skvelej série. Nemôže mať menej ako za 5 :).

Údolie hrôzy Údolie hrôzy Arthur Conan Doyle

Ako zvyčajne, za 5. Dve časti, anglická detektívka, kde Sherlock rozbalí svoje schopnosti. Druhá časť o zločineckej slobodomurárskej lóži v Amerike. Vynikajúce.

13.11.2021 5 z 5

Metóda Wima Hofa Metóda Wima Hofa Wim Hof

Hm, ako okomentovať túto knihu?
V prvom rade, čítal som v angličtine, takže nehodnotím preklad.
V druhom rade, kniha má u mňa za plný počet z jedného jednoduchého dôvodu. Wimova metóda podľa dostupnej vedeckej literatúry funguje minimálne na autoimunitné choroby, ale napríklad aj na infekciu endotoxínmi. Pri tom je jednoduchá, zadarmo (kto chce, môže si kúpiť pokročilejšie programy, ale základná metóda je k dispozícii zadarmo), a naviac, z vlastnej skúsenosti, je to návyková zábava.
Z knihy (ale aj z rôznych prechádzajúcich rozhovorov s Wimom) som nadobudol presvedčenie, že ide o síce trochu netradičného, ale veľmi dobrého, veselého a výnimočného človeka, ktorý chce pomôcť druhým zlepšiť ich životy.
Na čo by sa však mal čitateľ knihy pripraviť je, že Wim kombinuje vedecké poznatky s mystickými zážitkami, či jogínskymi zvitkami. Je to tak trochu guláš, teda pardon, thali. Napísané však veľmi "čítavo".
Čo dodať na záver? Citujúc WIma: "Breathe, motherfucker". :)

25.10.2021 5 z 5

Deadwood Deadwood Pete Dexter

Milujem westerny. Čakal som western. Dostal som zvláštny, vulgarizmami a nechutnými sexuálnymi scénami pretkaný príbeh. Nedočítal som.

22.10.2021 odpad!

Návrat Sherlocka Holmesa Návrat Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle

Budem sa opakovať, ale opäť vynikajúce poviedky, atmosféra viktoriánského Anglicka, nový preklad a krásna obálka od Snowmouse...
A budem sa opakovať aj s hodnotením, opäť za plný počet :).

21.10.2021 5 z 5

Objavenie Tróje Objavenie Tróje Vojtech Zamarovský

Úžasná kniha. Najprv prerozprávaný Homér, potom fascinujúci životopis Heinricha Schliemanna, objavenie Tróje, vykopanie ďalších starogréckych pamiatok, na záver tzv. Homérska otázka.
Všetko podložená história, písané pútavým, čítavým štýlom, tak typickým pre Zamarovského. Spolu so "Za siedmymi divmi sveta" moja naobľúbenejšia kniha od autora.

20.10.2021 5 z 5

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

V rámci pokračovania môjho cyklu "Velikáni svetovej literatúry" som dostal naservírovaný epický príbeh z dôb kozáckeho povstania Bohdana Chmenického.
Na začiatku som sa na knihu musel trochu naladiť. Jednak sa v knihe používa veľa latinských, či dobových ukrajinských či poľských výrazov (zlatý slovníček na konci :), ale na začiatku to znížilo dynamiku čítania), jedna som si musel zvyknúť na (pre mňa) archaický spôsob vystupovania a komunikácie hrdinov.
Keď si tieto veci sadli, prišiel skvelý čitateľský zážitok, opisy bitiek, hrdinské skutky, silné priateľstvo, vernosť, odvaha, dynamický dej. Vynikajúce dielo, odporúčam.
Čital som "oranžovú" knihu od vydavateľstva Omega. Je škoda, že v slovenčine je Sienkiewicz prehliadaný. České vydanie je výborné.

20.10.2021 5 z 5

Zákulisie pandémie: Ako pandémia otestovala Slovensko, kde sme zlyhali a aká budúcnosť čaká ... Zákulisie pandémie: Ako pandémia otestovala Slovensko, kde sme zlyhali a aká budúcnosť čaká ... Lukáš Kekelák

Poučná kniha rozhovorov s troma výraznými osobnosťami pandémie - vedcom Pavlom Čekanom, lekárom Petrom Visolajským a matematikom Richardom Kollárom. Každý z nich odkrýva zákulisie riadenia pandémie zo svojho pohľadu. Všetky tri sú dobré, najviac sa mi páčil ten posledný, s matematikom Kollárom. Určite s najväčším nadhľadom, a zároveň s prekvapivou pokorou (napríklad ohľadom limitov matematiky v predikčných modeloch vývoja pandémie).

05.09.2021 5 z 5

Pasca v Himalájach Pasca v Himalájach Leslie L. Lawrence

Moja prvá kniha od autora. Ak by tam neboli ľahko erotické scény, dala by sa považovať za knihu pre mládež (aspoň v dobe, keď som do kategórie mládež spadal ja :D), nie nepodobná kníhám zo sérií Stopy či KOD.
Dej je svižný, záhady sa kopia, vynikajúco opísané prostredie Himalájí robí knihu vysoko atraktívnou. Za mňa kvalitné 4 hviezdy.

04.09.2021 4 z 5