Alexander Veľký - Život, doba a význam najväčšieho vojvodcu staroveku

Alexander Veľký - Život, doba a význam najväčšieho vojvodcu staroveku https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393947/bmid_alexander-velky-zivot-doba-a-vyznam-k0v-393947.jpg 4 8 3

Prvá kniha slovenskej literatúry a historiografie o Alexandrovi Veľkom. Autori tohto velikána rozoberajú zo všetkých strán, sprevádzajú čitateľa dobou, vykresľujú jeho život, nechávajú nahliadnuť do súkromia, zvykov, vášní a radostí Macedónca. Text osvetľuje jeho význam pre neskoršie dejiny Európy i Slovenska. Alexander Veľký sa nedožil ani tridsiatich troch rokov. Zanechal však po sebe úchvatné dedičstvo. Stihol zmeniť Grécko, vyvrátiť Perziu, založiť desiatky miest, ovplyvniť dejiny Strednej Ázie a Indie, zrýchliť vývoj matematiky, zoológie, botaniky či vojenskej techniky. Premenil umelecké trendy celého starovekého sveta, vytvoril priestor pre nové kulty v Európe, Afrike i Ázii. Geografické poznatky antiky sa jeho výpravou prakticky zdvojnásobili. Zmenil demografický, sociálny a kultúrny vývoj sveta od Balkánu až po Indus. Alexander zohral podstatnú úlohu nielen v priestore, ale i v čase. Videli sa v ňom rímsky cisári, stredoveká šľachta, ale je vzorom aj pre dnešných generálov a štátnikov.... celý text

martin_aston
16.12.2021 4 z 5

Na súčasné slovenské pomery vynikajúce dielo. Čitateľ sa dozvie nielen o Alexandrovi, ale aj o jeho "dedičoch" - diadochoch či zobrazení Alexandra v umení v priebehu vekov.
Treba ale povedať, že dielo nedosahuje úroveň kníh Vojtecha Zamarovského (uznávam, nie je to ľahké).
Zároveň veľká výčitka vydavateľovi za nízku kvalitu prevedenia knihy. Mám už druhý kus, a každý z nich má vady. Na prvej knihe sa odlepoval prebal, na druhej sa odlepuje väzba. Reklamovať sa už nedá, lebo je vypredaná.

Igwarr
07.07.2021 4 z 5

M. Habaj a F. Hříbal vytvorili spolu interesantné dielo. V knihe je možné sa dozvedieť mnoho informácii o živote Alexandra, jeho otca, ale aj o tom čo budúcim generáciam Alexander zanechal. Taktiež je možné zistiť, čo to o umeleckých dielach, v ktorých sa Alexander vyskytuje. Autori taktiež rozoberajú aj negatívne vlastnosti a chyby Alexandra Veľkého. Myslím si, že toto dielo je dôležité pre slovenskú literatúru faktu a malo by sa pokračovať vo vytváraní podobných kníh.

Igor1311
29.01.2020 4 z 5

pramálo kníh u nás vychádza ohľadom tejto témy. preto by sme aj za to málo mali byť vdační. Habajov Alexander Veľký je pomerne slušným mapovaním jeho života, aj ked sa samotnému Alexandrovi venuje asi tak polovica knihy. zvyšok sú boje o moc medzi jeho diadochmi, o zobrazení alexandra v umení, o jeho posolstve či preberaní jeho vlastností rimanmi. Celkovo však slušná práca, ktorá mapuje nielen jeho ctnosti, ale aj vlastnosti, na ktoré by dnes asi nebol hrdý, no vtedy to bolo zrejme normálne

Persie Alexandr Veliký Makedonie

Autoři knihy

Michal Habaj
slovenská, 1983

Kniha Alexander Veľký - Život, doba a význam najväčšieho vojvodcu staroveku je v