martin_aston martin_aston komentáře u knih

Veselá kniha o smutnej dobe.

"Keď bude vojna, nastúpíte v prilbách do reky a bojové jednotky poidú cez vás ako cez most!"

Rukojeť / Rozpravy Rukojeť / Rozpravy Epiktétos

Bad-ass stoik na scéne :). Kniha obsahuje známejší stručný Manuál, aj detailnejšie Rozpravy, vrátane Zlomkov z rozpráv.
Stoicizmus v krištáľovo čistej podobe. Pre ľudí, ktorí knihu vidia prvýkrát, môže byť hardcore. Ale nie, Epiktétos nebol žiadny mizantrop, celú filozofiu treba akurát správne orámcovať. Nakoniec, sám sa staral o sirotu, ktorá by inak asi zahynula, antika nebola ľahká doba na život. Napríklad psychologické smery RBT a CBT vychádzajú zo stoicizmu.
Epiktétos samotný nenapísal nič. Bol prednášateľom/učiteľom, jeho myšlienky zapisoval jeho žiak Arrianus.
Dovolím si ešte polemizovať s názorom Freiherra nižšie o tom, že filozofia Epiktéta, Senecu a Marka Aurelia je odlišná. Nie je, všetci traja sú predstaviteľmi neskorej školy stoicizmu. Každý z nich píše inak, ale ak si očistíte napr. Marka Aurelia až na podstatu, vidíte tam Epiktéta. Forma iná, podstata rovnaká. Nakoniec, Epiktétovo dielo Marka v mladosti silne ovplyvnilo. A samozrejme, všetci traja sú zásadne odlišní od Epikura, ktorý predstavoval samostatný filozofický smer.

Manuál Manuál Epiktétos

Krátky návod na dobrý život od stoického filozofa, bývalého otroka, Epiktéta.
Hardcore stoicizmus v najčistejšej forme, nie je asi úplne pre každého.

Myšlienky k sebe Myšlienky k sebe Marcus Aurelius

Kniha, ktorú písal jeden z najlepších rímskych cisárov pre vlastnú potrebu, vôbec nebola určená pre druhých. Na naše šťastie však kniha prežila.
Asi najvýznamnejšia antická "self-help" kniha. Plná hlbokých myšlienok o živote a vzťahu človeka k svetu. Reflexie cisára - stoika, ktorými korigoval svoje konanie a uvažovanie. V prípade "Myšlienok" ide o čistý, vydestilovaný stoicizmus v jeho láskavej forme (kto chce hard-core, nech sa páči, Epiktétos).
Perličkou je, že Marcus Aurelius knihu písal pri ťažení voči Markomanom a Kvádom, a minimálne časť napísal na území dnešného Slovenska, pri rieke Hron.
Obidve slovenské vydania sú v preklade prof. Okála, avšak nejde o úplne totožný preklad. Vydanie Spolku slovenských spisovateľov je podľa mňa o niečo lepšie. Najlepší preklad je však rozhodne anglický - Gregory Hays.

Listy Luciliovi XI–XX Listy Luciliovi XI–XX Lucius Annaeus Seneca

Ak existoval v staroveku žáner self-help literatúry, Seneca musel byť bestseller :).
Stoické myšlienky prezentované ľahkou, čitateľnou a uchopiteľnou formou. Seneca bol brilantný spisovateľ, dielo sa tak číta ľahko aj dnes. Veľký podiel na tom má samozrejme prof. Okál svojím prekladom.
Vymeňte staroveké kúpele za moderný shopping mall a aplikujte Senecove rady podľa potreby :).

Listy Luciliovi I–X Listy Luciliovi I–X Lucius Annaeus Seneca

Extrémne vlastníctvo Extrémne vlastníctvo Leif Babin

Čítal som v angličtine. Skvelá kniha, 12 funkčných pravidiel. Zmenila spôsob môjho uvažovania aj konania. Vrelo odporúčam.
Jocko ma aj podcast, tiež odporúčam.

03.09.2020 5 z 5

Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí Dale Carnegie

Veľmi dôležitá kniha. O tom, ako žiť s taktom a slušne, budovať a udržiavať zmysluplné vzťahy. Aktuálna bola v čase vzniku, aktuálna je stále. Povinné čítanie pre všetkých, ktorí chcú zlepšiť svoj život a vzťahy.

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Vynikajúci, historicky verný román, popisujúci jednu z najvýznamnejších udalostí našej histórie, likvidáciu Heydricha duom Gabčík a Kubiš, za hrdinskej pomoci domácich odbojárov. Strhujúco napísané, vtiahne do deja a nepustí. Taká historická príručka pre tých, čo radi čítajú beletriu :). To tradované "Valčíkove zrkadielko", ktoré nemá historický základ, mu rád odpustím.

Básnik a vražda Básnik a vražda Robert van Gulik

Van Gulikov Sudca Ti je neúplatný, odvážny sudca a hodnostár z obdobia čínskej ríše/dynastie Tchang, ktorý so svojimi pomocníkmi (najmä Chung, Ma, Ťiao, Tao, v rôznych kombináciach :)) rieši rôze zločiny. Sudca tu nie je iba sudca, ale zároveň aj vyšetrovateľ aj prokurátor/žalobca.
Knihy vynikajúco popisujú dobové čínske reálie, zvyky, postupy, atmosféru danej doby. Taká kombinácia detektívky a historického románu. Fakt nádhera.
Čo je tiež super, každá kniha má na začiatku zoznam osôb z danej detektívky, a väčšina tiež plán mesta/miesta (napr. chrám), kde sa príbeh odohráva.
Názov v slovenčine je pravdepodobne nesprávny (Básnik a vražda), správny by mal byť český (Básnici a vražda).

Prípad čínskeho zlata Prípad čínskeho zlata Robert van Gulik

Záhada čínskeho klinca Záhada čínskeho klinca Robert van Gulik

Čínske bludisko Čínske bludisko Robert van Gulik

Prípad čínskeho jazera Prípad čínskeho jazera Robert van Gulik

Vražda v Kantone Vražda v Kantone Robert van Gulik

Náhrdelník a kalabasa Náhrdelník a kalabasa Robert van Gulik

Van Gulikov Sudca Ti je neúplatný, odvážny sudca a hodnostár z obdobia čínskej ríše/dynastie Tchang, ktorý so svojimi pomocníkmi (najmä Chung, Ma, Ťiao, Tao, v rôznych kombináciach :)) rieši rôze zločiny. Sudca tu nie je iba sudca, ale zároveň aj ako vyšetrovateľ aj prokurátor/žalobca.

Strašidelný kláštor Strašidelný kláštor Robert van Gulik

Sudca Ti Sudca Ti Robert van Gulik

Slávne prípady sudcu Ti Slávne prípady sudcu Ti Robert van Gulik

Van Gulikov Sudca Ti je neúplatný, odvážny sudca a hodnostár z obdobia čínskej ríše/dynastie Tchang.
Táto prvá kniha o sudcovi Ti nie je van Gulikov román, ale jeho preklad (a popularizácia) pôvodného čínskeho románu.
Kniha sa (aspoň mne) nečíta tak dobre, ako Gulikove romány. Má však neoceniteľný význam jednak ako pôvodný čínsky román, a jednak v tom, že táto kniha vlastne inšpirovala van Gulika k písaniu jeho vlastných románov o sudcovi Ti.

03.09.2020 4 z 5

Prípad čínskeho zvona Prípad čínskeho zvona Robert van Gulik