Elam Ohnivák / Železná päta

Elam Ohnivák / Železná päta https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226223/elam-ohnivak-zelezna-pata-226223.jpg 4 7 1

Medzi najcennejšie Londonove diela nepochybne patria romány Železná päta a Elam Ohnivák. Železná päta je prvý americký sociálny román, ozajstná vízia budúcnosti. Jack London v ňom nielen predpovedal príchod fašizmu, ale dopodrobna opísal aj metódy, ktorými zničí akúkoľvek opozíciu a udusí doterajšiu kultúru. Pritom nemotivoval nástup teroru ako sprisahanie šialencov, ale ako verejné spojenectvo majetných proti nemajetným, mocných priemyselníkov proti robotníkom, ktorí sa usilujú vybojovať si väčší podiel na spoločnom kúsku bohatej zeme. Elám Ohnivák je jedným z posledných Londonových veľkých románov. Napísal ho vo vrcholnom období svojej tvorivej činnosti. Elám Ohnivák, podobne ako veľa iných Londonových postáv, pohybuje sa v rozmanitej spoločnosti - od prostých aljašských priekopníkov až po multimilionárov slnečnej Kalifornie.Román je inšpirovaný drsnou, bezprostredne prežitou realitou zápasu s krutou prírodnou divočinou a napokon aj realitou podnikateľskej divočiny.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Burning Daylight / The Iron Heel

martin_aston
30.08.2020 5 z 5

Z knihy som vždy prečítal iba Elama Ohniváka, k Železnej päte sa neviem vyjadriť.
Elam Ohnivák je klasická Londonovka "aljašského strihu", s krásnou prírodou a silným hlavným hrdinom, ktorý vybojuje aj ťažší boj, ako boli tie na Aljaške. Krásny román.

Jack London
americká, 1876 - 1916