Marsí5 Marsí5 komentáře u knih

Krvavé evangelium Krvavé evangelium James Rollins (p)

Tak tady je vidět, která část příběhu už přesahuje běžný rámec Rollinse :-)

Zde už se sahá opravdu do fantastické literatury, což není nijak na škodu. Příběh je zajímavý, místy dost drsný. Určitě plánuji pokračování :-)

20.02.2024

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

Po pár nedávných zkušenostech jsem se bála, že se v množství stránek děj rozplyne a budu to zajímavé pracně hledat a přeskakovat nezáživné úseky...

Zodpovědně teď můžu říct, že u tohohle příběhu nic takového nehrozí! :-D
Kniha je plná akce, vtipu, odvahy, dokonce i průserů.... Má to hlavu a patu, stránky utíkají rychle, podobně jako se s tím hlavní hrdina moc nemaže :-)

Velmi dobrá kniha. A teď bych prosila pokračování (!), protože skončíte tam, kde nejvíc potřebujete vědět, co bylo dál :-D

20.02.2024 4 z 5

Aurora hasne Aurora hasne Amie Kaufman

(SPOILER) Tak tohle byla série, kterou jsem přečetla celou snad nejrychleji ze všech, co je na kontě mám :-D
Poslední díl nás nehodí do tak zběsilého tempa, ale pro změnu do několika poměrně nepochopitelných situací. Chvíli trvá, než se zorientují členové jednotky a možná i sám čtenář. Po rozdělení týmu jsme ochuzeni o některé vtipné interakce a bohužel i o nápovědu Magellana (kromě úvodního shrnutí, to zůstává zachováno ;-) ).
Přibližně v půlce knihy však dostaneme velmi podstatnou informaci, která nám osvětlí několik situací v celém příběhu a čtenáři začne svítat :-)

Z celé série mi poslední díl přijde slabší, protože po rozdělení skupiny máme méně dialogů a více popisného textu (např. v opakovaných časových smyčkách).

Také mi trochu nesedí řešení s "plevelem"..... Já nevím.... Tahle entita se snaží všechno pohltit, rozrůstá se stovky, tisíce, možná miliony let.... A pak jí stačí říct "Ale takhle to udělat nemůžeš, to všichni přijdou o svou individualitu" a ona na to "Jo, to máš pravdu, tak já se tady teda rozplynu a nechám toho"?

Opravdu cením zápletku se Zilou, to celý příběh posunulo o úroveň výš, ale ten závěr mi prostě přišel ochuzený o nějaký "wow efekt", na který se celou dobu napjatě těšíte a nakonec ho nedostanete...

Nicméně i tak celek rozhodně doporučuju ;-)

06.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Věřili byste tomu, že jsem opravdu z popisu nepochopila, že se bude jednat o upíry? :-D
Nicméně jsem rozhodně nebyla zklamaná :-) Knížka se dobře četla, postavy měly nějaký cíl, dočkali jsme se několika nečekaných zvratů a nakonec to vcelku dobře dopadlo :-) Trochu mi vadil otevřený konec, protože by mě zajímalo, jestli to Tana zvládla, ale stejně by se asi nedostala z města ven, takže se s tím musím smířit :-)
Můžu doporučit, pokud máte rádi upíry, ale nechcete žádnou přeslazenou romantiku :-)

06.10.2023 4 z 5

A přece nezemřeš A přece nezemřeš Lee Child

(SPOILER) Knihy o Reacherovi nečtu úplně postupně, takže jich mám za sebou už víc, a souhlasím s názorem, že se jedná o něco slabší dílo.
Děj se odehrává na poměrně malém území, motivy zločinců jsou také striktně neměnné. Na můj vkus byli všichni až moc v klidu, když jim Reacher utekl (a to dokonce několikrát), i když věděli, co je vlastně zač. Vůdci skupiny nedělalo problém někoho rovnou zastřelit, ale u našeho vojáka k tomu neustále potřeboval nějaká rozhodnutí a teatrálnosti...
Také jsem měla pocit, že autor v závěru zapomněl na ostatní stoupence. Neustále se po prostoru pohybovali se zbraněmi, ale když šéf přijde o hlavu, tak nikdo nezačal střílet....
Celkově bych hodnotila lehce nad průměrem, ale možná jsem ovlivněná svou fascinací osobností Reachera :-D

13.04.2023

Krásky Krásky Dhonielle Clayton

(SPOILER) Tohle bylo překvapivě hodně dobré :-)

Byla jsem vnitřně připravená na nějakou povrchní romantickou fantasy, ale autorka má svět a příběh dobře promyšlený a dávkuje ho postupně a barvitě :-)
(Tušili jste, kolik může existovat druhů lampionů? - denní, noční, zkrášlovací, čtecí, zahřívací, parapetový.... :-D)
Schopnosti Krásek jsou velice netradiční. Setkáme se s popisem míst a věcí ve stylu barev, vůní a jídel, a možná to někomu přijde zdlouhavé, ale dle mého se to ke světu, kde je krása hlavní priorita velice hodí (Také vám přišlo, že musí mít většina obyvatel země cukrovku? :-D).
Otázky a záhady se objevují v průběhu příběhu a některé události jsou více či méně předvídatelné, přesto narazíme na nečekané zvraty a překvapení.

Bohužel pokračování příběhu prozatím není přeloženo do češtiny, takže těžko říct, kdy se dočkáme rozuzlení :-/

10.03.2023

Kruh Kruh Dave Eggers

(SPOILER) Po přečtení jsem si musela nechat pár dní, abych dokázala spravedlivě dílo ohodnotit.... V tomhle konkrétním případě se mi sice příběh nelíbil, ale je to vlastně pozitivní bod pro autora.
Jedná se o poměrně blízkou budoucnost našeho světa, která mě upřímně děsí! A v této knize je to popsáno tak dobře, že jsem byla na postavy naštvaná, jak takové uspořádání nejen s klidem přijímají, ale dokonce jsou za něj vděční! Já vím, že to všechno zní hrozně dobře - žádné úplatky, žádné únosy a spousta jiných věcí.... Ale opravdu je potřeba k tomu dojít touto cestou a za takovou cenu?!
Osobně si velice vážím svého soukromí. Jsou věci, do kterých nikomu nic není. A i když v knize pár podobných situací bylo (a nejdřív jsem si myslela, že to bude ten zlom, kdy se myšlení hrdinů otočí), nestalo se a na konci si jen můžeme představovat, kam až tato utopie směřovala. Upřímně doufám, že k takovému bodu v budoucnosti nedojdeme tak snadno, jak se autorovi podařilo předložit...

Dobře napsané, snadno se čte, ale je to velice znepokojivé téma....

10.03.2023

Nebezpečná laskavost Nebezpečná laskavost Darcey Bell

(SPOILER) Knihu jsem četla poté, co jsem před pár lety byla s kamarádkou v kině na filmové verzi. Za mě osobně musím říct, že se jedná o jeden z mála případů, kdy je film lepší než původní předloha.
Líbily se mi části psané jako blog a kapitoly z pohledu jiných postav. Emily je v knize vykreslená trochu lidštěji, než jak ji ztvárnila krásná Blake Lively, ale to jsou asi jediná výslovná pozitiva psaného díla.
No řekněte sami.... Přece nemohla být Stephanie opravdu tak pitomá...?
Kniha má maximálně tak na průměrné hodnocení, možná spíše kousek pod....

31.10.2022 3 z 5

Králova mlha Králova mlha Aleš Diviš

(SPOILER) Na knížku jsem narazila náhodou. Zaujal mě její název a protože se mi také hodila do výzvy, využila jsem toho. :-)
Nejdříve musím podotknout, že je podle stylu znát, že se jedná a dílo českého autora a nikoliv něco z překladu (to bylo zajímavé zjištění). Řekla bych, že se v této knížce "sbírají" důležité postavy a tvoří se pevnější základ pro další děj.
Autor má svůj svět promyšlený a dávkuje nám ho postupně. Vlastně podobně jako hlavní hrdina objevuje svoje schopnosti. :-)
Příběh se teprve rozjíždí, ale po dočtení ve vás nechá správnou dávku spokojenosti a zvědavosti, jak to bude dál. :-)

31.10.2022

Panství krve a kovu Panství krve a kovu Sara Holland

(SPOILER) Knížka mě na začátku docela zaujala. Postupem času a stránek mé nadšení trochu opadlo. Fantasy prvky - kovokrev, Alchymista, Čarodějka - jsou velmi zajímavý nápad. Lidská stránka knihy je oproti tomu o dost slabší.
Rozhovory nebyly propracované, občas jsem měla pocit, že není vůbec jasné, o čem spolu postavy mluví, ale jejich emoce byly vykreslené jako ta největší hádka. Charaktery jsou dost předvídatelné a hlavní hrdinka mě vytáčí svou natvrdlostí :-D
Další díl si přečtu, ale moje hodnocení je spíš průměr, protože celkově kniha nenadchne tolik, jak by se dalo čekat ze slibného námětu.

31.10.2022

Dívka s perlou Dívka s perlou Tracy Chevalier

(SPOILER) Příběh sám o sobě se mi líbil, knížka se četla dobře, postavy měly různý charakter, někoho jsem si oblíbila, někoho zase méně.
Rozumím nelibosti manželky, když vytušila vznikající platonický vztah Griet a jejího manžela. Nicméně je mi záhadou, proč byly půjčené náušnice Grietin problém? Obraz si objednal mecenáš, maloval ho Vermeer a on také přece určoval, co na něm bude. Podle mého byla v téhle "rovnici" Griet jediná, kdo nemohl ovlivnit vůbec nic, takže mi není jasné, proč měla být potrestaná.

28.06.2022

Hračka Hračka Sylva Lauerová

Knížku jsem si chtěla přečíst "na odlehčení", ale po několika stranách jsem ji odložila a rozhodně neplánuji se k ní někdy vrátit.
Detailní popisy prostředí mě nudily, myšlenkové pochody hlavní hrdinky mě vytáčely (chovala se jako naivní husa) a všechny ty její plány a přípravy byly skoro nereálné...
Rozhodně žádné velké umění.

15.04.2022

Srdce z kamene Srdce z kamene Petra Nachtmanová

Chápu, že se ve 14. století život s nikým nemazal, ale tohle byla teda kruťárna...
Příběh z dob středověku se nejdříve poklidně rozvíjí, jakmile se však objeví první tragédie, průšvihy neberou konce a jedna katastrofa střídá druhou.
Mrtvoly, znásilnění a mučení které by se množstvím vyrovnalo snad i dosavadní sérii Hra o trůny. Potoky krve by určitě potěšily i Tarantina, kdyby se rozhodl tohle zfilmovat. A nemusel by ani moc upravovat děj.
Dialogy jsou psané příjemnou "moderní podobou" tehdejšího jazyka, i když někdy se autorka pravděpodobně zapomněla (slovo "kecy" se tehdy asi nepoužívalo :-D), ale díky tomu se kniha dobře čte.
Příběh neobsahuje velké chvíle napětí ani gradace. Prostě čtete a najednou fik... Postava nemá hlavu nebo jí z prsou trčí nůž...
Ke konci knížky mi už všechny ty krutosti lezly krkem, vypadalo to, že nesměřujeme ke šťastnému konci. Nedoporučuji slabším povahám, některé scény jsou hodně drsné a autorka se s tím rozhodně nemaže.

11.01.2022

Výstřel Výstřel Lee Child

Film znám velice dobře, takže byla jen otázka času, než se dostalo na psanou předlohu :-)
Oproti filmovému zpracování se jedná o vyšetřování aniž by čtenář věděl od začátku, v čem je zakopaný pes :-) I když jsem příběh znala, dokázala mě kniha překvapit a připravit nejednu napjatou chvilku.
Postava Reachera je dokonale zpracovaná: nejedná se o zbrklého akčního hrdinu, ale o ledově klidného a jistého vyšetřovatele, přítele, vojáka, zabijáka - podle toho, co situace zrovna vyžaduje :-D
Rozhodně si přečtu i další díly a je škoda, že filmoví tvůrci nenašli ještě jiný vhodný námět ke zpracování.

02.08.2021

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

První díl se u mě nesetkal s příliš nadšenou odezvou. Oproti tomu pokračování hodnotím mnohem lépe, i když stále by se našlo, co zlepšit :-D
Díky vyprávění hlavních postav se dozvíme, jak Gileád se svými pravidly vznikl, takže dostaneme více odpovědí na otázky, které vyvolal první díl. Závěrečná část knihy ještě pár informací doplní.
Osobně bych do příběhu zanesla jakési "předobdobí" - jedna dvě kapitoly, které by nám prozradily kdo, jak a proč se rozhodl rozvrátit režim a nastolit jiný. Také se stále zaobíráme jen nelehkou rolí žen, ale jak vypadal svět chlapců a velitelů?
V obou knihách mi chyběly důvody vzniku pozice služebnic. Tato část je lépe nastíněna v seriálu (3 díly na pochopení tohoto bohatě stačí :-D).
Z poměrně neuspokojivé literatury se příběh vyšvihl na docela dobrý průměr ;-)

02.08.2021

Země Altairu Země Altairu Jana Pechlátová

Autorku znám díky jejím nádherným tématickým fotografiím (většinou z fantasy světa) :-)
Dokonce jsem věděla, že chystá knihu, jejíž úryvky zveřejňovala na svých facebookových stránkách, ale nakonec mě vydání v záplavě povinností minulo a upřímně jsem na ni úplně zapomněla.
Proto jsem byla velmi mile překvapena, když jsem na konečné dílo náhodně narazila v knihovně a po sepnutí všech potřebných obvodů mi konečně došlo, co vlastně držím v rukou :-D
Kniha vypráví jeden příběh krátkými úryvky jednotlivých postav. Ze začátku mi chvíli trvalo uvědomit si, že se postavy i opakují a děj se doplňuje z několika různých pohledů.
Formát knihy na mě působí spíše jako kronika a na nádherné fotografie vydržíte zírat i několik dlouhých minut :-)
Jediné, co mohla autorka trochu doladit, jsou dvoustránkové fotografie, kdy to hlavní vychází přesně na spoj mezi stránkami. Výsledek proto ztrácí část svého kouzla, což je velká škoda.
Celkově se jedná o dílo velké estetické hodnoty, i když příběh vám vydrží na jedno dvě odpočinkové odpoledne :-)

19.06.2021 3 z 5

Poslední Pán prstenu Poslední Pán prstenu Kirill Jurjevič Jeskov

Za mě osobně se nemusíte bát, že by bylo Tolkienovo dílo pošpiněno do poslední nitky (nebo spíš v tomto případě do posledního písmenka :-D ). Kniha má svůj vlastní příběh zasazený do známého světa, který je stejně prezentován tak, jak jste si ho nejspíš nepředstavovali :-) Známé postavy se tu v podstatě jen mihnou :-)
V tomto příběhu se nesetkáme s otevřenými bitvami, ale s intrikami, špionáží a házení špíny z jedné hromady na druhou. Slova jako "kontrarozvědka", "ministerstvo zahraničních věcí" a "náměstek pro operativu" jsou používány zcela běžně, takže oprostit se od známého příběhu by nemělo být nijak problematické :-)
Kniha mi přišla jako zajímavý nápad, ovšem pojetí politického zákulisí a vybraný slovník mi příliš neseděl do světa Středozemě, jak jsem si ho vždy díky Tolkienovi představovala. Čtenář v průběhu získá dojem, že už zbývá pouze vrtulník s výsadkem těžkooděnců (a svým způsobem není daleko od pravdy :-D).
Autorovi musím taky udělit malé mínus za závěr putování našich hrdinů, protože mi vlastně neřekl, jak to celé dopadlo. Oproti tomu chválím pěkné zakončení epilogem se shrnutím osudu postav.
V celkovém součtu kniha nebyla špatná. Rozhodně se jedná o nevšední příběh, který určitě zaujme. Hodnotím jako lepší průměr.

19.06.2021

Neslyšno Neslyšno Richelle Mead

(SPOILER) Dílo s velice zajímavým námětem :-)
Autorka skvěle popsala chvíle, kdy Fej začala slyšet. Vlastně by mě nenapadlo, že člověk by mohl nechápat, co je to zvuk :-)
Vzhledem k celkovému příběhu bych čekala zapojení trochu více mytologie do celého děje. Kromě zmiňovaných legend se zde objevují výraznější prvky fantasy až na konci knihy. Jinak se příběh mohl skutečně historicky někdy odehrát :-D
Kniha se příjemně čte, děj má netradiční zápletku, čtenář se dozví všechny informace, nechybí ani napětí, přesto se jedná spíše o odpočinkovou knihu :-)
Rozhodně doporučuji :-)

27.04.2021

Černá vlajka Černá vlajka Oliver Bowden (p)

Autor si zase připsal body, o které přišel předchozím dílem o Edwardovu synovi. Musím velmi pochválit pořadí knih, kdy vám jedna představí spoustu otázek a odpovědi se dozvíte až v té další. Rozhodně neklesejte na mysli, když se něco nedozvíte hned. Ono to přijde ve správný čas :-D
Edwardův příběh je mnohem zajímavější, má větší spád a rychle se měnící děj. Nevíte, co můžete čekat :-)

09.02.2021

Vzpomínky vlčice Vzpomínky vlčice Poli Tajemná

No... Popravdě jsem od tohoto díla čekala trochu víc. Jednotlivé povídky byly takové nemastné, neslané.
Připomínalo mi to spíš autorčiny rozepsané poznámky od nehotového díla.

04.12.2020