MarkétaLore MarkétaLore komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Právě dočteno, Jo Nesbo se může jít zahrabat, kniha z doby kdy autoři nebyli placení podle toho kolik stránek napíšou, či co. Přečteno za dva večery. A spoiler: vrah byl frajer a hrdina.

20.03.2015 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

V těch pár pohádkách od Wericha jsem našla 100x víc moudrosti než ve dvou různých vydáních Bible pro děti, a že jsem je četla celé od začátku do konce. Doporučuji malinkým dětem, dětem, školákům, vysokoškolákům, pracujícím, dělníkům i inteligenci, aktivním důchodcům i těm neaktivním.

02.03.2015 5 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Je to už dlouho co jsem knihu četla, první 4 knihy se mi moc líbily, ale tady musím ubrat, vadilo mi to násilí, kapitoly s člověkem co vypálil zimohrad jsem přeskakovala, tak moc mi to vadilo, a přišlo mi to pouze jako snaha autora šokovat, i když nic nového nevymyslel. Přišlo mi to jako, když nevíš jak dál, hoď tam nějáký mučeníčko, někomu nech něco ufiknout( nechci prozrazovat děj) a je to v suchu.
Přestože jsem prvním dílům dala pět, nechápu jak to může být druhá nej kniha vůbec.

28.02.2015 4 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

vrcholné filosoficko-politicko-satiricko-náboženské dílo.

Rychlonohý Džar Rychlonohý Džar Semjon Karatov

Opravdu nádherná kniha pro děti , z ruských stepí. Jsou tam orli, a tak ...

Kulička a Toník Kulička a Toník Erich Kästner

kniha se mi jako děcku dostala do ruk na půdě, úplně náhodou. Ukázalo se to být jako jedna z nej knižních náhod.

Bohové a hrdinové - Achilles Bohové a hrdinové - Achilles Pavol Valachovič

duchovní nauky? NEEE! kniha pro dětí!!!

21.02.2015 5 z 5

Ohnivá poušť Ohnivá poušť Tom Sorcer

A mě se to líbilo, muselo se mi to líbit, prošla jsem všechny kouty knížky. SPOILER: a proč musí ti kamarádi umřít, ať děláš co děláš?

16.02.2015 5 z 5

Bible pro děti Bible pro děti Bridget Hadaway

řekla bych že tahle vymývačka mozků je ještě v pohodě, co si pamatuji, není tam nic v rozporu s mým přesvědčením. Tedy až např. na Izáka, ale to se dá přejít. Je to způsobeno tím, že starý zákon, tedy jeho filosofie je potlačená a jde pouze o příběh-pohádku, a nový zákon je snesitelný. Měla jsem kdysi doma ještě jednu bibli pro děcka, a tam se v plné kráse ukázalo že starý zákon je vlastně převlečený korán, takže hnus a špína a hanba fuj a ble a zlo maximální. Bůh tam nutil člověka aby svlékl jiného člověka z kůže a pověsil kůži na svatostánek. Všechny vraždil a trápil. Holku znásilnili- mohla si za to sama. To jsem ještě chápala- stýkala se se zlýma lidma, i když ji to otec říkal. Ale že pak její bratr vyvraždil ten chlípnej kmen a ti zas jeho, a zas za to mohla ta holka, to ani můj rozum nebral.
Podle mého názoru je problém v tom, že se nelze řídit něčím, co je 3000 let staré. Etika se vyvíjela, a šla podle mě nakonec správným směrem. Občas ale zabloudila a tak vznikl starý zákon , korán a ostatní sračky...

15.02.2015 3 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Celá série byla těžký průměr, ať to vezmu z jakéhokoliv pohledu, až na poslední díl, ten byl podprůměrný. Nechápu jak to může být nej kniha vůbec. Asi nějáký mimozemský virus.

11.02.2015 3 z 5

Moravské pohádky Moravské pohádky Františka Stránecká

nejstrašnější byl ten plot z lidských kostí a taky to o těch dvanácti pekelných mládencích. Bylo to nesmyslně kruté, asi jak doba. Nelíbilo.
A nejhorší na tom bylo, že pokud pohádka strašně začínala, strašně končila. A to že se po celoživotním pronásledování pekelnými mládenci a třech smrtích jako hrdinka konečně umře doopravdy , to není šťastný konec.

28.01.2015 1 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Po Ranhojičovi další úžasná kniha na kterou jsem natrefila díky databázi. a opět na mě nejvíce zapůsobil, a k slzám dojal.... Islám... Asi to bude tou aktualností, jsem jen žena a na burku bych si už zvykala těžko. Ten kdo tohle ponižování žen vymyslel musel mít veliký problém sám se sebou. Kniha je krásná. A díky ní zas víc chápu. Kdybych neuměla číst , byla bych ušetřená té beznaděje , i když kniha dopadla relativně dobře. A taky bych měla umyté nádobí.
Hoseini je bez jakékoliv pochybnosti obrovský talent. Ale.. Nedá mi to a musím srovnávat s V Afhganistanu bůhuž jen pláče, jsem rovněž měla tu čet číst. Téma je velice podobné, vynucené manželství , spousta dětí , taliban , rusové... jen muž ji nebije. Příběh Širýn gol mi přišel možná ještě o něco lepší, protože opravdovější. Autorka nemá takové literární ambice, ale jako dokument jednoho života opravdu stojí za přečtení.

25.12.2014 5 z 5

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Pro Anniemiasun: tak to nedokážu pochopit. Mě naopak ke čtení přivedla!

21.12.2014 5 z 5

Slavníkovci musí odejít Slavníkovci musí odejít Jarmila Svobodová

Není to naučná literatura ale román, ale bohužel ne moc záživný, tedy tícm chci říct že i pro mě, jako pro člověka který má rád historické romány, a knihy z české historie nejvíc, ta kniha nebyla nic moc.

19.12.2014 3 z 5

Král železný, král zlatý Král železný, král zlatý Ludmila Vaňková

Dávám 5 hvězdiček, protože když mi bylo 14, tak tohle pro mě byla úžasná kniha. Dnes je mi jednou tolik, a nemám odvahu přečíst si ji po čtvrté. Takže zas až v domově důchdců , ale určite.

13.12.2014 5 z 5

Poslední stránka deníku Poslední stránka deníku Pierre Boileau

Ke knize jsem se dostala úplnou náhodou, taková trochu netradiční detektivka, velice dobrá doporučuji. Je dobré se duševně nachystat na stáří.

09.12.2014 5 z 5

Černý anděl v závějích Černý anděl v závějích Anna Achmatova (p)

Dávám ***** u ž za tu jednu básničku.

O lásku žebrat nešla jsem.
Zamkls ji za jinými dveřmi
a já tvou nevěstu, to věř mi,
ušetřím hysterických scén.

Dát moudrou radu ti jen chci:
Ukaž jí moje podobenky
a sešitek mých veršů tenký –
to dělávají snoubenci.
Nic husičku tak nepotěší,
než zvítězí-li nad jinou.
Žije tím, i když odplynou
city a slova nejněžnější.

A pak, až grošík po groši
utratíš vášeň k oné ženě,
duši ti štěstí zpustoší
a odvrátíš se přesyceně,
přijde má triumfální noc,
kdy vyženu tě z prahu lehce.
Prosil bys marně o pomoc.
Léčit tě z štěstí se mi nechce.

03.12.2014 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Když jsem knihu četla, byla jsem stará jak Pavel. Od té doby teprve chápu, co to je vlastně ta válka. To je když se nějácí pošuci usmyslí , že spolu už nebudou mluvit(což by měla být jejich práce) , ale že radši zfanatizujou mladý kluky, aby šli do války, a stříleli po sobě. Pochopila jsem, že některé věci obyčejný člověk nemůže přežít, aniž by ho to psychicky poznamemalo na celý život. A taky jak strašná zodpovědnost pro politika je, když musí národ vést do války, třeba i nevyhnutelné.

02.12.2014 5 z 5

Zápisky lékaře z pozdní noci Zápisky lékaře z pozdní noci David Rath

Bylo to dobré, ještě že nám ho nepověsili, kluka šikovného, takhle může ještě něco napsat, beze srandy štyři . Zaslouží. Doporučuji.

30.11.2014 4 z 5

Colette: Dívka z Antverp Colette: Dívka z Antverp Arnošt Lustig

Arnošt Lustig mi byl a je jako člověk velice sympatický, ale možná jsem sáhla po špatných knížkách od něho. Krásné zelené oči- nedočteno, colette. dočteno se zaťatými zuby. Dám si deset let oddych a zkusím modlitbu pro Kateřinu H. Ale sorry- toto nemělo děj, hlavní dvě hrdličky mně nebyly blízký , protože jsem se o nich nic nedozvěděla, SSman byl z děcáku.

26.11.2014 2 z 5