☰ menu
MarkétaLore

Přečtené 249

zablokovaný profilMiddlestone: Kniha první
? - srpen 2016
Middlestone: Kniha první 2010, Pavel Horna

Všechny tři díly jsem dostala spolu s granulama pro psy. dokonce byl v knize i volňásek do Westernového městečka v Boskovicích na rok 2011. Tak jsem si ji hned musela přečíst. A moc pěkná.


Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých
? - srpen 2016
Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých 2010, Olga Tokarczuk

Vrčení, štěkání i řev, to o nebe v nich bije hněv. Kůň, který na ulici zdech, volá k nebi o krev nás všech. pes žebrákovi, kočku vdově, nakrm je a tak přidáš sobě. nádherná kniha. svět je plnej zrůdnejch, nelogikejch věcí, a myslivci s hubertem tomu kralujou. Je paní Tokarczuck jako její postava? Aspon trochu? Taky má tak ráda zířata a česko? Doufám. Asi přehodnotím názor na Poláky, mám tam totiž kamarádku.


Promlčení
? - červenec 2016
Promlčení 2015, Jiří Březina

Knihu jsem začala číst omylem. Je dobře napsaná na nejoblíbenější téma mladých čekých spisovatelů. Pokud jste začínající spisovatel, a chcete aby vám vydali knihu, stačí pouze dobře zvolit téma. A máte to jistý. A téma holokaustu, popř. válečných zločinů němců to není. O tom psal naposled Lustig. A tomu by už bylo sto let. Jo a milé děti , až vám nějáký tlustý plešatý politik v moderních brýlích začne vykládat něco o revoluci a odsunu , nevěřte mu ani slovo. Kdyby byly jeho názory normální a vlastizáchovné, do politiky se nikdy nedostane.Prostě ho vyštípou. K tomu tlustochovi se ty názory hodily, ale jestli to jsou i názory autora, tak je to strašný, a zaslouží odpad.


Případ kněze z Bojné
? - červenec 2016
Případ kněze z Bojné 2015, Stanislav Češka

Tak na tuto knihu budu přísná. Moc jsem se těšila , dokonce jsem si ji koupila, protože v knihovně není. Ale byla to bída. Začala bych tím, že autor má jistě výborné znalosti a chtělo to i odvahu, napsat knihu z velké moravy. Ale to je asi tak všechno. Některé popisy tragické a začátek mě i zděsil, být to detektivka ze současnosti, začíná takhle: V pokoji stál muž měl tmavé kudrnaté vlasy. Měl bílou košili a Kravatu. Kravata byla proužkovaná a vypadala draze . Taky měl modré sako . kožený pásek a tmavé kalhoty. Na nohách měl kožené boty. Ty boty byly drahé. A v ruce držel mobil, ten mobil všichni znali..... problémm č. 2 - absolutně žádná atmosféra- čekala jsem zlatou od slunce a od zlata, a zelenou a modrou. a červenou od krve a od drahých kamenů a ono nic. další problém - chabá zápletka, ale na to jsem už zvyklá. co mě ale štvalo vyloženě nejvíc, že autor opisoval. A opisoval s chybami a opisoval od vondrušky. Ta poctivost a odvaha Slavomíra, který místo aby se ujal vlády, a vykašlal se na zrádce Svatopuka, a ta věrnost Erika, který jen přicmrndával, ta mi lezla krkem. každý normální člověk by do toho šel. ten Slavomír, to nebyl člověk , ale stroj na odvahu, poctivost a dobrý úsudek. V knize se vyskytovalo příšerně frází. Kniha především vůbec neměla být detektivka, ale historický román. Postavy měly být lidé a né to bezchybné cosi. Ne náhodou patří k tomu nejlepšímu vyprávění Erika o tom, co mu udělala jeho Jana poté, co ji pozvracel čistý ubrus po požití medoviny.


Boží brána
? - červen 2016
Boží brána 2001, Lynda Suzanne Robinson

Zrovna jsem dočetla a musím říct, že Oči a uši faraonovy je mezi těmi všemi soukromými informátory, královskými pověřenci, správci hradu- vyšetřovateli, mnichy vyšetřovateli a sestrami vyšetřovatelkami opravdu ten nejsympatičtější. Ani nemůžu říct proč. příběh je klasická historická detektivka, ale Merena a Kysena prostě musíte mít rádi. Možná je to tím, že narozdíl od ostatních detektivů představuje Meren takové to zdravé jádro každé společnosti, které dokáže ustát i několik revolucí za život a šílence v pozici boha. A i když při tom třeba na chvíli ztratí i čest, jeho Ka si ji zas dokáže najít.


Černobílý svět
? - květen 2016
Černobílý svět 2011, Kathryn Stockett

Zrovna jsem dočetla , a poslední stránka se mi jaksi zamokřila. Kniha začíná tím, že ženy v americe svěří dítě ženě, se kterou se štítí chodit na jeden záchod. To není rasizmu, protože rasista by přece dítě nedal na vychování člověku nějáké hnusné rasy. . Až jsem si říkala, jestli náhodou autorka nepřehání, ale Amerika je země neomezených možností asi. Kniha je to o ženách pro ženy. Ta rozpolcenost mezi- hnusí se mi kradou, a mají jiný nemoci než my. A kruci potřebuju je, protože se neumím postarat o svoje dítě. v každé té ženě jsem našla něco ze sebe a ne vždycky to bylo to dobrý. Docela mě to i zaráželo. Takže paní spisovatelka je určitě veliký talent.


Zlaté rouno
květen 2016 (02.-08.)
Zlaté rouno 1997, Robert Graves

Dobrý, až na to, že moc dlouhý. Kniha co má 33 hlavních hrdinů, které si ani nezapamatujete jménem a asi 1000 vedlejších není tak úplně ono. Dobrá byla především ze začátku, Strhující výměna matriarchátu za patriarchát. Bezvadný vztah k bohům. Někoho zabiju- nebylo to úplně fér, na místě oběti bych byl naštvanej. ale žádný svědomí - to bůh nebo duch se zlobí. Tak obětuju býky a berany. Usmířím ducha a boha. A jestli mě duch pořád pronásleduje, znamení to, že jsme špatně provedli rituál taka znova. Nebo- po hlavě mě vezme kus prna- aha to ten chlápek , co jsem ho zabil před lety , si mě konečně našel. Jak do děje vstoupila Medea, už mě to bohužel moc nebavilo. Ale jesti vám nevadí tisíce jmen lidí a národů, a tisíce obětí na usmíření v jedné knize, tak proč ne. Každopádně seznam postav by se hodil víc, než kde jinde.


Příběhy, na které svítilo slunce
? - květen 2016
Příběhy, na které svítilo slunce 1967, Eduard Petiška


Té noci svítil úplněk
duben 2016 (28.-30.)
Té noci svítil úplněk 1999, Zdeněk Pošíval

No za mě určitě opět ano. ´krásný milostný příběh, příroda, slavníkovci, pohani... A přitom tak aktuální. Jeden lovec chce změnu územního plánu, a stařešina chce úplatek, a tím to začne. jak aktuální, že Pražáci. Právě jsem dočetla a jsem nadšená. Přijít do knihovny 5 minut před zavíračkou se ukázalo jako pořád ten nejlepší způsob.


Pod znakem orla
? - duben 2016
Pod znakem orla 2010, Simon Scarrow

Zrovna dočteno, a za mě určitě ano. Samí odvážní chlapi, super akce. Dobrý příběh , jednoduchý ale s hlavou a patou. A pokud si několikrát přečtete úvod, zapamatujete si strukturu armády, dozvíte se kdo byl optio, kolika lidem velel centurion, kolik kohort měla legie a kdo vlastně byl ten legát, generál, a další a další. Taky se potkáte s panem Vespasiánem, Viteliem, Narcisem , mimochodem existoval ten Narcisus nebo ne? Takže ta poslední půlhvězdička je za to, že jsem zas o něco vzdělanější.


Ema Naopak
? - duben 2016
Ema Naopak 1986, Gunilla Wolde

Kniha o pěti stránkách za 650 KČ, tak tomu říkám volná ruka trhu :-)


Haló, tady Čtyřlístek
? - duben 2016
Haló, tady Čtyřlístek 1986, Ljuba Štíplová


Polámal se mraveneček
? - duben 2016
Polámal se mraveneček 2008, Josef Kožíšek

Jedna z mých prvních, o kvalitě budiž důkazem to, že ji po 24 letech dokážu odrecitovat až do konce , no, kdo z vás to má. POZOR SPOILER: Polámal se mraveneček, ví to celá obora, o půlnoci zavolali mravenčího doktora. Doktor klepe na srdíčko, potom píše recepis. třiktát denně prášek cukru, bude chlapík jako rys. Dali prášek podle rady, mraveneček stůně dál. Celou noc byl jako v ohni, celý den jen proplakal. čtyři stáli u postýlky, pátý těšil neplakej. Pofoukám ti na bolístku, do rána ti bude hej. Pofoukal mu na bolístku, pohladil ho p čele. Hop a zdravý mraveneček, ráno skáče z postele.


Kráľovná lumpov
? - březen 2016
Kráľovná lumpov 2004, Dorota Kubínová


Válka s Mloky
? - únor 2016
Válka s Mloky 2007, Karel Čapek

Tak jsem to dočetla. Bohužel jsem nezažila ani Hitlera ani Stalina. Takže těch narážek na fašizmus jsem si občas všimla , ale nic moc to se mnou nedělalo. Zato se mi moc líbilo, že mloci byli černí, množili se jak krysy, nůž si udělat neuměli, ale když už, tak ho uměli použít. A když už jich bylo moc, vzali lidem jejich zemi. To se opravu povedlo. Já se bojím toho co je, a ne napoleona. Takže pokud máte rádi ty černý tapa boys. Prosím vás přestěhujte se do zátoky pana vantocha. Ale nekrmte je. Nechte na přírodě, ať si určí velikost populace. Přestante regulovat úmrtnost mladých. A hlavně jim nedávejte zbraně. A netahejte to sem. Spisovatel se v knize vysmívá hlouposti, ani ne tak lidí, jako lidstva. Tak nebuďme hloupí. A nenadávejte mi. Aspoň nejsem pokrytecká jak ta paní učitelka. Co je oblíkala , ale do kádě s vodou by s něma nevlezla. A věřte , že nejsem ani jak ten vyšinutej vědec, co v zájmu vědy snědl svého nejlepšího asistenta. Jak mu říkali Hans? Taky bych se chtěla vyjádřit k vydání z roku 1963 z edice klíč. To nemohl dělat příčetnej člověk. Já mám oči v kýblu, ale ty písmenka byly malinký. Zvlášť druhá část byla hrozná, protože po jednom odstavci vždy následovala celá stránka ještě menšími písmenky, a pak zpravidla odstavec ještě menšími. a když to člověk dočetl, neměl tušení, kde vlastně skončil. Tak chaoticky to bylo udělané.


Jak poznat psí duši
prosinec 2015 - únor 2016
Jak poznat psí duši 2008, Rudolf Desenský

My máme dva Moskeváky, takže kniha by měla být pro mě. Naštěstí agresivní nejsou. Akorát neposlouchají, takže cvičíme na dlouhé šńůře, jak poradil pan Rudolf. Spoustu opravdu dobrých rad. úplně jiný pohled na psa. Z knihy je jasné, že pan Desenský je hodně alternativní, a zároveň si je velice vědom svých schopností navíc, oproti jiným lidem. Jak ale zachránit život sobě i psovi, když po mě jde nějáká cizí bestie, to jsem se moc nedozvěděla.


Vidět Delfy a zemřít
? - únor 2016
Vidět Delfy a zemřít 2011, Lindsey Davis

Tak dobře napsaná postava , jako je Markus Didius Falko, celým srdcem říman, republikán, zodpovědný otec a i po letech stále zamilovaný mažel(to mě už začalo trochu vadit), tak vtipný, sarkastický soukromý detektiv. Plnohodnotný člen společnosti, a přece jdoucí vlastní cestou. člověk s nohama na zemi a hlavou v oblacích, tak ten by si zasloužil rozhodně lepší detektivní příběh než takto sračkoidně zakončený průměr.


Štěstí (10 povídek)
? - leden 2016
Štěstí (10 povídek) 1998, Jiří Stránský


Příběh kriminálního rady
květen - prosinec 2015
Příběh kriminálního rady 1971, Ladislav Fuks

Nečtěte prosím dřív, než si přečtete knížku. Bohužel mě Viki dost štval, polykal prášky, omdléval, a celkově se choval jak teplouš, nemyslím si , že by se dva zdraví chlapci k sobě chovali takhle. Nemyslím si, že by si dávali k vánocům zlaté hodinky. Nemyslím si , že by si říkali, jak se nemůžou dočkat , až se zase uvidí. Takže jsem i chápala , že byl rada naštvanej. Mít to doma, taky radostí neskáču ani náhodou. Bohužel mi to jeho chování vadilo tak, že jsem málem nedočetla. A to jsem přitom na střední škole četla o teplouších pořád něco. Kdyby byl hlavní hrdina děvče Viktorka, bylo by to mnohem lepší. A statisticky, ony ty ženský opravdu dokážou být zákeřnější, že jo. A tohle tedy byla opravdu podpásovka. Navíc si myslím, že ten jejich vztah zažívá spousta lidí podobně, protože, jak známo, když umře tatínek, je po penězích, jak umře maminka , je po rodině. Kdyby to každej snášel takhle, tak se lidstvo vyhubí. Radovi bych to nevyčítala, taky to bylo řešení. Celou dobu jsem měla podezření, četla jsem jen, abych se dozvěděla jestli, a hlavně proč. Bohužel mi asi něco uteklo. No dobře, asi se mu chtěl pomstít. Jinak Fuks psát určitě umí, atmosféra je moc důležitá, pokud chcete aby kniha zanechala dojem, a ne se jen rychle četla.


Pohádky třeboňského kapra
? - prosinec 2015
Pohádky třeboňského kapra 1982, Nina Bonhardová


Strážce boleslavského mystéria
? - prosinec 2015
Strážce boleslavského mystéria 2007, Vlastimil Vondruška

Právě dočteno, a když už nic, tak vztah Oldřicha z Chlumu k Českému králi, popsaný na posledních stránkách, je opravdu k zamyšlení.


Bylo to jinak
? - listopad 2015
Bylo to jinak 2008, Jan Cinert

zajímavé. Je to spoustu různých věcí dohromady, ale dobré. Co se týče pasáží o vývoji náboženství, tak to autorovi věřím. opravdu zajímavé, neměla jsem tušení. Vývoj řeči jsem příliš nepochopila, pouze vím, že tekoucí voda je rrrrrr. I výklad legend o Václavovi je zajímavý, logický. Ráda bych ale věděla, jestli to náhodou nebylo jinak.


Ostrov pokladů
? - listopad 2015
Ostrov pokladů 1967, Robert Louis Stevenson


Zázrak svaté Winifredy
? - říjen 2015
Zázrak svaté Winifredy 2005, E. Peters (pseudonym)


Třikrát soudce Ti
? - říjen 2015
Třikrát soudce Ti 1990, Robert van Gulik

na dovolenou dobrý, výborná atmosféra, ucházející příběh, jen ten soudce mi přišel takový konfekční...


Ráj domova
? - říjen 2015
Ráj domova 1980, Jan Čarek

V černém lese, zvaném hůrka, červená se mochomůrka. Červená se, moc se stydí, že ji soused hříbek vidí. Červená se panenka, že ji kouká sukénka.


... a postavil jí chrám
? - září 2015
... a postavil jí chrám 2002, Siegfried Obermeier


Matka
? - září 2015
Matka 2004, Karel Čapek


Hříčky o královnách
? - září 2015
Hříčky o královnách 2008, Oldřich Daněk

právě dočteno, a líbilo Líbila se mi Císařovna na chvíli, i když nevím, jestli měl Vilém druhý tolik společného s Hitlerem, jak si pan Daněk myslí. A nechápu proč nemá rád Prusko. Líbila se mi nevěra po Císařsku, protoře Oktávie nechtěla vidět svoje stoupence na kříži. Líbil se mi jeden den velkokněžny, byl takový veselý a Ruský. Líbili se mi i Královnini psi, bylo to takové Anglické, ale to nejhezčí si Daněk nechal nakonec. Ps- pokud máte tipa, kde se na to dá podívat, tak mi prosím napište, na youtube je jen Zdaleka ne tak ošklivá , jak jsme si původně mysleli.


Mezi tiárou a orlicí
srpen 2015 (19.-23.)
Mezi tiárou a orlicí 2006, Vlastimil Vondruška

Právě dočteno, trochu mi to splývalo s prvním dílem epopeje , otázka je , co dá taková knížka člověku , který má nastudovaný životopis Vratislava. Asi nic moc, ale kolik takových lidí je? jeden z tisíce? Pocítila jsem opět hrdost, všichni Čechové by si tuto knížku měli přečíst. O prvním českém králi toho už vím víc , než jen to jak se jmenoval.


Budulínek
? - srpen 2015
Budulínek 1984, František Hrubín


Edudant a Francimor
? - srpen 2015
Edudant a Francimor 2003, Karel Poláček


Pohádky (26 pohádek)
? - srpen 2015
Pohádky (26 pohádek) 1985, Hans Christian Andersen

absolutně nelíbilo, to už je mi kulturně bližší Šeherezáda. A není to pro děti, páč to jsou drasťárny


Děti z Bullerbynu
? - srpen 2015
Děti z Bullerbynu 2009, Astrid Lindgren


Vzducholodí do srdce Brasilie
? - srpen 2015
Vzducholodí do srdce Brasilie 1929, František Flos


Krtek ve městě
? - srpen 2015
Krtek ve městě 2002, J. A. Novotný


Dvojčata a Claudine
? - srpen 2015
Dvojčata a Claudine 1994, Enid Blyton

17 let zpátky a pořád vzpomínám, co víc je možné čekat od knížky.


Znamení Jidáš
? - srpen 2015
Znamení Jidáš 2009, Vlastimil Vondruška

právě dočteno, detektivka za **** ale to prostředí! ty mravy! ty nevěstky a sklepnice, ti řemeslníci! písaři a rytíři a páni s úřadem. A ten nabubřelej panovník!


Prométheus
? - červenec 2015
Prométheus 1987, Franz Fühmann


Čáry paní Láryfáry
? - červenec 2015
Čáry paní Láryfáry 1993, Betty MacDonald


1 ...