MarkétaLore

Příspěvky

zablokovaný profil

Middlestone: Kniha prvníMiddlestone: Kniha prvníPavel Horna

Všechny tři díly jsem dostala spolu s granulama pro psy. dokonce byl v knize i volňásek do Westernového městečka v Boskovicích na rok 2011. Tak jsem si ji hned musela přečíst. A moc pěkná.

17.08.2016


Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvýchSvůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvýchOlga Tokarczuk

Vrčení, štěkání i řev,
to o nebe v nich bije hněv.

Kůň, který na ulici zdech,
volá k nebi o krev nás všech.

pes žebrákovi, kočku vdově,
nakrm je a tak přidáš sobě.


nádherná kniha. svět je plnej zrůdnejch, nelogikejch věcí, a myslivci s hubertem tomu kralujou. Je paní Tokarczuck jako její postava? Aspon trochu? Taky má tak ráda zířata a česko? Doufám.
Asi přehodnotím názor na Poláky, mám tam totiž kamarádku.

01.08.2016


PromlčeníPromlčeníJiří Březina

Knihu jsem začala číst omylem. Je dobře napsaná na nejoblíbenější téma mladých čekých spisovatelů. Pokud jste začínající spisovatel, a chcete aby vám vydali knihu, stačí pouze dobře zvolit téma. A máte to jistý. A téma holokaustu, popř. válečných zločinů němců to není. O tom psal naposled Lustig. A tomu by už bylo sto let.
Jo a milé děti , až vám nějáký tlustý plešatý politik v moderních brýlích začne vykládat něco o revoluci a odsunu , nevěřte mu ani slovo. Kdyby byly jeho názory normální a vlastizáchovné, do politiky se nikdy nedostane.Prostě ho vyštípou. K tomu tlustochovi se ty názory hodily, ale jestli to jsou i názory autora, tak je to strašný, a zaslouží odpad.

28.07.2016


Případ kněze z BojnéPřípad kněze z BojnéStanislav Češka

Tak na tuto knihu budu přísná. Moc jsem se těšila , dokonce jsem si ji koupila, protože v knihovně není. Ale byla to bída.
Začala bych tím, že autor má jistě výborné znalosti a chtělo to i odvahu, napsat knihu z velké moravy. Ale to je asi tak všechno. Některé popisy tragické a začátek mě i zděsil, být to detektivka ze současnosti, začíná takhle: V pokoji stál muž měl tmavé kudrnaté vlasy. Měl bílou košili a Kravatu. Kravata byla proužkovaná a vypadala draze . Taky měl modré sako . kožený pásek a tmavé kalhoty. Na nohách měl kožené boty. Ty boty byly drahé. A v ruce držel mobil, ten mobil všichni znali.....
problémm č. 2 - absolutně žádná atmosféra- čekala jsem zlatou od slunce a od zlata, a zelenou a modrou. a červenou od krve a od drahých kamenů a ono nic.
další problém - chabá zápletka, ale na to jsem už zvyklá.
co mě ale štvalo vyloženě nejvíc, že autor opisoval. A opisoval s chybami a opisoval od vondrušky.
Ta poctivost a odvaha Slavomíra, který místo aby se ujal vlády, a vykašlal se na
zrádce Svatopuka, a ta věrnost Erika, který jen přicmrndával, ta mi lezla krkem. každý normální člověk by do toho šel. ten Slavomír, to nebyl člověk , ale stroj na odvahu, poctivost a dobrý úsudek. V knize se vyskytovalo příšerně frází.
Kniha především vůbec neměla být detektivka, ale historický román. Postavy měly být lidé a né to bezchybné cosi. Ne náhodou patří k tomu nejlepšímu vyprávění Erika o tom, co mu udělala jeho Jana poté, co ji pozvracel čistý ubrus po požití medoviny.

05.07.2016


Jak se žilo v minulosti - V dobách starověkého EgyptaJak se žilo v minulosti - V dobách starověkého EgyptaPierre Miquel

Moc pěkná kniha - ještě jsem měla mezopotanii a divoký západ.

13.06.2016


Boží bránaBoží bránaLynda Suzanne Robinson

Zrovna jsem dočetla a musím říct, že Oči a uši faraonovy je mezi těmi všemi soukromými informátory, královskými pověřenci, správci hradu- vyšetřovateli, mnichy vyšetřovateli a sestrami vyšetřovatelkami opravdu ten nejsympatičtější. Ani nemůžu říct proč. příběh je klasická historická detektivka, ale Merena a Kysena prostě musíte mít rádi.
Možná je to tím, že narozdíl od ostatních detektivů představuje Meren takové to zdravé jádro každé společnosti, které dokáže ustát i několik revolucí za život a šílence v pozici boha. A i když při tom třeba na chvíli ztratí i čest, jeho Ka si ji zas dokáže najít.

09.06.2016


Černobílý světČernobílý světKathryn Stockett

Zrovna jsem dočetla , a poslední stránka se mi jaksi zamokřila. Kniha začíná tím, že ženy v americe svěří dítě ženě, se kterou se štítí chodit na jeden záchod. To není rasizmu, protože rasista by přece dítě nedal na vychování člověku nějáké hnusné rasy. . Až jsem si říkala, jestli náhodou autorka nepřehání, ale Amerika je země neomezených možností asi. Kniha je to o ženách pro ženy. Ta rozpolcenost mezi- hnusí se mi kradou, a mají jiný nemoci než my. A kruci potřebuju je, protože se neumím postarat o svoje dítě. v každé té ženě jsem našla něco ze sebe a ne vždycky to bylo to dobrý. Docela mě to i zaráželo. Takže paní spisovatelka je určitě veliký talent.

26.05.2016


Zlaté rounoZlaté rounoRobert Graves

Dobrý, až na to, že moc dlouhý. Kniha co má 33 hlavních hrdinů, které si ani nezapamatujete jménem a asi 1000 vedlejších není tak úplně ono. Dobrá byla především ze začátku, Strhující výměna matriarchátu za patriarchát. Bezvadný vztah k bohům. Někoho zabiju- nebylo to úplně fér, na místě oběti bych byl naštvanej. ale žádný svědomí - to bůh nebo duch se zlobí. Tak obětuju býky a berany. Usmířím ducha a boha. A jestli mě duch pořád pronásleduje, znamení to, že jsme špatně provedli rituál taka znova. Nebo- po hlavě mě vezme kus prna- aha to ten chlápek , co jsem ho zabil před lety , si mě konečně našel.
Jak do děje vstoupila Medea, už mě to bohužel moc nebavilo. Ale jesti vám nevadí tisíce jmen lidí a národů, a tisíce obětí na usmíření v jedné knize, tak proč ne. Každopádně seznam postav by se hodil víc, než kde jinde.

08.05.2016


Té noci svítil úplněkTé noci svítil úplněkZdeněk Pošíval

No za mě určitě opět ano. ´krásný milostný příběh, příroda, slavníkovci, pohani... A přitom tak aktuální. Jeden lovec chce změnu územního plánu, a stařešina chce úplatek, a tím to začne. jak aktuální, že Pražáci. Právě jsem dočetla a jsem nadšená. Přijít do knihovny 5 minut před zavíračkou se ukázalo jako pořád ten nejlepší způsob.

30.04.2016


DekameronDekameronGiovanni Boccaccio

Ano to je pravda, určitě nedoporučuji číst od začátku do konce. Doporučuji knihu zakoupit a u přečtených povídek si dělat tužkou tečky. :-) Je to lehké čtení ale je toho moc, i pro toho nejvytrvalejšího čtenáře. je škoda si knihu, která vás vtáhne do Itálie 14. století kazit .

28.04.2016


Ema NaopakEma NaopakGunilla Wolde

Kniha o pěti stránkách za 650 KČ, tak tomu říkám volná ruka trhu :-)

27.04.2016


Pod znakem orlaPod znakem orlaSimon Scarrow

Zrovna dočteno, a za mě určitě ano. Samí odvážní chlapi, super akce. Dobrý příběh , jednoduchý ale s hlavou a patou. A pokud si několikrát přečtete úvod, zapamatujete si strukturu armády, dozvíte se kdo byl optio, kolika lidem velel centurion, kolik kohort měla legie a kdo vlastně byl ten legát, generál, a další a další. Taky se potkáte s panem Vespasiánem, Viteliem, Narcisem , mimochodem existoval ten Narcisus nebo ne? Takže ta poslední půlhvězdička je za to, že jsem zas o něco vzdělanější.

27.04.2016


Polámal se mravenečekPolámal se mravenečekJosef Kožíšek

Jedna z mých prvních, o kvalitě budiž důkazem to, že ji po 24 letech dokážu odrecitovat až do konce , no, kdo z vás to má. POZOR SPOILER:
Polámal se mraveneček,
ví to celá obora,
o půlnoci zavolali mravenčího doktora.
Doktor klepe na srdíčko,
potom píše recepis.
třiktát denně prášek cukru,
bude chlapík jako rys.
Dali prášek podle rady,
mraveneček stůně dál.
Celou noc byl jako v ohni,
celý den jen proplakal.
čtyři stáli u postýlky,
pátý těšil neplakej.
Pofoukám ti na bolístku,
do rána ti bude hej.
Pofoukal mu na bolístku,
pohladil ho p čele.
Hop a zdravý mraveneček,
ráno skáče z postele.

17.04.2016


Král železný, král zlatýKrál železný, král zlatýLudmila Vaňková

NO jestli tak neuvěřitelně chytlavou knihu napsala hned jako první , tak to respekt.

22.02.2016


Temná stezkaTemná stezkaÅsa Larsson

KRÁSNÁ KNIHA, má oblíbená. chce to být naladěn na správnou vlnu, ale ojedinnělá, temná, autentická kniha.

21.02.2016


Válka s MlokyVálka s MlokyKarel Čapek

Tak jsem to dočetla. Bohužel jsem nezažila ani Hitlera ani Stalina. Takže těch narážek na fašizmus jsem si občas všimla , ale nic moc to se mnou nedělalo. Zato se mi moc líbilo, že mloci byli černí, množili se jak krysy, nůž si udělat neuměli, ale když už, tak ho uměli použít. A když už jich bylo moc, vzali lidem jejich zemi. To se opravu povedlo.
Já se bojím toho co je, a ne napoleona. Takže pokud máte rádi ty černý tapa boys. Prosím vás přestěhujte se do zátoky pana vantocha. Ale nekrmte je. Nechte na přírodě, ať si určí velikost populace. Přestante regulovat úmrtnost mladých. A hlavně jim nedávejte zbraně. A netahejte to sem. Spisovatel se v knize vysmívá hlouposti, ani ne tak lidí, jako lidstva. Tak nebuďme hloupí. A nenadávejte mi. Aspoň nejsem pokrytecká jak ta paní učitelka. Co je oblíkala , ale do kádě s vodou by s něma nevlezla. A věřte , že nejsem ani jak ten vyšinutej vědec, co v zájmu vědy snědl svého nejlepšího asistenta. Jak mu říkali Hans?
Taky bych se chtěla vyjádřit k vydání z roku 1963 z edice klíč. To nemohl dělat příčetnej člověk. Já mám oči v kýblu, ale ty písmenka byly malinký. Zvlášť druhá část byla hrozná, protože po jednom odstavci vždy následovala celá stránka ještě menšími písmenky, a pak zpravidla odstavec ještě menšími. a když to člověk dočetl, neměl tušení, kde vlastně skončil. Tak chaoticky to bylo udělané.

21.02.2016


Jak poznat psí dušiJak poznat psí dušiRudolf Desenský

My máme dva Moskeváky, takže kniha by měla být pro mě. Naštěstí agresivní nejsou. Akorát neposlouchají, takže cvičíme na dlouhé šńůře, jak poradil pan Rudolf. Spoustu opravdu dobrých rad. úplně jiný pohled na psa.
Z knihy je jasné, že pan Desenský je hodně alternativní, a zároveň si je velice vědom svých schopností navíc, oproti jiným lidem. Jak ale zachránit život sobě i psovi, když po mě jde nějáká cizí bestie, to jsem se moc nedozvěděla.

16.02.2016


Vidět Delfy a zemřítVidět Delfy a zemřítLindsey Davis

Tak dobře napsaná postava , jako je Markus Didius Falko, celým srdcem říman, republikán, zodpovědný otec a i po letech stále zamilovaný mažel(to mě už začalo trochu vadit), tak vtipný, sarkastický soukromý detektiv. Plnohodnotný člen společnosti, a přece jdoucí vlastní cestou. člověk s nohama na zemi a hlavou v oblacích, tak ten by si zasloužil rozhodně lepší detektivní příběh než takto sračkoidně zakončený průměr.

11.02.2016


Příběh kriminálního radyPříběh kriminálního radyLadislav Fuks

Nečtěte prosím dřív, než si přečtete knížku. Bohužel mě Viki dost štval, polykal prášky, omdléval, a celkově se choval jak teplouš, nemyslím si , že by se dva zdraví chlapci k sobě chovali takhle. Nemyslím si, že by si dávali k vánocům zlaté hodinky. Nemyslím si , že by si říkali, jak se nemůžou dočkat , až se zase uvidí. Takže jsem i chápala , že byl rada naštvanej. Mít to doma, taky radostí neskáču ani náhodou. Bohužel mi to jeho chování vadilo tak, že jsem málem nedočetla. A to jsem přitom na střední škole četla o teplouších pořád něco. Kdyby byl hlavní hrdina děvče Viktorka, bylo by to mnohem lepší. A statisticky, ony ty ženský opravdu dokážou být zákeřnější, že jo. A tohle tedy byla opravdu podpásovka. Navíc si myslím, že ten jejich vztah zažívá spousta lidí podobně, protože, jak známo, když umře tatínek, je po penězích, jak umře maminka , je po rodině. Kdyby to každej snášel takhle, tak se lidstvo vyhubí. Radovi bych to nevyčítala, taky to bylo řešení. Celou dobu jsem měla podezření, četla jsem jen, abych se dozvěděla jestli, a hlavně proč. Bohužel mi asi něco uteklo. No dobře, asi se mu chtěl pomstít. Jinak Fuks psát určitě umí, atmosféra je moc důležitá, pokud chcete aby kniha zanechala dojem, a ne se jen rychle četla.

31.12.2015


Strážce boleslavského mystériaStrážce boleslavského mystériaVlastimil Vondruška

Právě dočteno, a když už nic, tak vztah Oldřicha z Chlumu k Českému králi, popsaný na posledních stránkách, je opravdu k zamyšlení.

24.12.2015


Bylo to jinakBylo to jinakJan Cinert

zajímavé. Je to spoustu různých věcí dohromady, ale dobré. Co se týče pasáží o vývoji náboženství, tak to autorovi věřím. opravdu zajímavé, neměla jsem tušení. Vývoj řeči jsem příliš nepochopila, pouze vím, že tekoucí voda je rrrrrr. I výklad legend o Václavovi je zajímavý, logický. Ráda bych ale věděla, jestli to náhodou nebylo jinak.

30.11.2015


Ráj domovaRáj domovaJan Čarek

V černém lese, zvaném hůrka,
červená se mochomůrka.
Červená se, moc se stydí,
že ji soused hříbek vidí.
Červená se panenka,
že ji kouká sukénka.

14.10.2015


Třikrát soudce TiTřikrát soudce TiRobert van Gulik

na dovolenou dobrý, výborná atmosféra, ucházející příběh, jen ten soudce mi přišel takový konfekční...

14.10.2015


Hříčky o královnáchHříčky o královnáchOldřich Daněk

právě dočteno, a líbilo
Líbila se mi Císařovna na chvíli, i když nevím, jestli měl Vilém druhý tolik společného s Hitlerem, jak si pan Daněk myslí. A nechápu proč nemá rád Prusko.
Líbila se mi nevěra po Císařsku, protoře Oktávie nechtěla vidět svoje stoupence na kříži.
Líbil se mi jeden den velkokněžny, byl takový veselý a Ruský.
Líbili se mi i Královnini psi, bylo to takové Anglické, ale to nejhezčí si Daněk nechal nakonec. Ps- pokud máte tipa, kde se na to dá podívat, tak mi prosím napište, na youtube je jen Zdaleka ne tak ošklivá , jak jsme si původně mysleli.

01.09.2015


Mezi tiárou a orlicíMezi tiárou a orlicíVlastimil Vondruška

Právě dočteno, trochu mi to splývalo s prvním dílem epopeje , otázka je , co dá taková knížka člověku , který má nastudovaný životopis Vratislava. Asi nic moc, ale kolik takových lidí je? jeden z tisíce? Pocítila jsem opět hrdost, všichni Čechové by si tuto knížku měli přečíst. O prvním českém králi toho už vím víc , než jen to jak se jmenoval.

23.08.2015


PohádkyPohádkyHans Christian Andersen

absolutně nelíbilo, to už je mi kulturně bližší Šeherezáda. A není to pro děti, páč to jsou drasťárny

19.08.2015


Rytíř zelené růže: Záviš z FalkenštejnaRytíř zelené růže: Záviš z FalkenštejnaZuzana Koubková

No já to ani nedočetla, byla mi jakási nesympatická, - omlouvám se těm, kterým se líbila, ale bylo to tak. Asi tím , že jsem ji četla až jako třetí- po Vaňkové a Daňkovi. Záviš od Vaňkové byl sladkej, a kniha ubrečená, ovšem tady ten měl dlouhé blond vlasy, jestli si dobře vzpomínám, to se mi vůbec ale vůbec nelíbilo. A taky pamatuju že si na nich strašně zakládal. Jinak já jsem zuřivá propagátorka Daňka, tam se mi Záviš líbil nejvíc. Vidím že jste dala jen tři- noteda. Budete muset znovu přečíst.

19.08.2015


AlchymistaAlchymistaPaulo Coelho

je mi jedno jestli si ze mě Paolo utahuje, po přečtení jsem se cítila o 3 hvězdičky šťastnější. Chápu že je to trochu naivní kniha, ale přece může něco říct i dospělému člověku. A totiž- podstatné je být šťastný, být šťastný, být šťastný, a jde to, jen si nenamlouvejme že to nejde.

09.08.2015


Chaloupka strýčka TomaChaloupka strýčka TomaHarriet Beecher Stowe

ano , souhlasím se zlovlkem, přesně tak. Byla to pro mě divná knížka. Postavy mi nedokázaly přirůst k srdci, ačkoliv se jim dělo spoustu hnusných věcí. Opět jsem si ověřila dvě fakta, za prvé- některé spisovatelky mají tendenci psát tímto divným způsobem, a ten druhý- mnohem větší šanci mě rozplakat má spisovatel, co napíše o zaběhnutém psíkovi- nevím proč.

06.08.2015


Znamení JidášZnamení JidášVlastimil Vondruška

právě dočteno, detektivka za **** ale to prostředí! ty mravy! ty nevěstky a sklepnice, ti řemeslníci! písaři a rytíři a páni s úřadem. A ten nabubřelej panovník!

02.08.2015


1