Černý anděl v závějích

Černý anděl v závějích https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/6595/cerny-andel-v-zavejich-6595.jpg 4 19 4

Křehkou poezii této ruské Sapfó, členky Cechu básníků a nadšené představitelky akméismu, si čtenáři již od vydání její první sbírky Večer (1912) opisovali navzájem do památníků a vyznávali si jejich prostřednictvím lásku. Achmatovová totiž lásku líčí jako osudový souboj a zkoušku, která zpravidla končí oboustrannou prohrou a zklamáním a přesto neničí a nedeprimuje, ale zušlechťuje a nabízí naplnění. ... celý text

Elsinor024
30.10.2018 4 z 5

Láska, vášeň, touha, radost, bolest, smutek, zrada, trápení, nenaplněný cit, to všechno zůstává, je věčné a neměnné.
Mění se jen čas a lidé, kteří tyto emoce prožívají. Někteří mají dar je věrně popsat ve verších. Je jedno, že básním v této sbírce je sto let, těm, které psal třeba Lermontov dvě stě let a řádky nad nimiž se trápila Sapfó (ke které Annu Achmatovou přirovnávají) jsou přes dva a půl tisíce let staré. Každý z nás se v alespoň jednom ze zrcadel, co nám nastavují, poznává.

Jsi můj tep srdce. Slábne, sládne
hoře v tvém teplém objetí.
Uvěř mi, není pro mne snadné,
když zaklínám tě - odejdi!
Odejdi, ztrať se bez adresy,
ať tě má Múza netrýzní,
ať žiješ, dlouho žiješ kdesi
bez lásky mé a bez písní.

mirektrubak
26.02.2018 3 z 5

„Skutečná něha tichá bývá
snadno ji od lži odliším
Marně mě tvá dlaň přepečlivá
halí do hebkých kožešin

Marně se snažíš obelstím mne
plachými slovy o lásce
Znám ty tvé oči nenasytné,
ten pohled, co mě spoutat chce.“

Annu Achmatovovou znám spíše podle jména jako oběť sovětských literárních represí a po výběru její poezie jsem sáhl hlavně ze zvědavosti. Paní Anna to se slovy umí a dokáže být působivá, ale lyrická milostná poezie není tak docela můj šálek kávy, navíc pocity ženy často popisující situace, ve kterých je zrazována a odvržena – to také nejsou stavy, které by nějak odrážely mé současné emocionální rozpoložení. Takže jsem četl sice se zájmem a pozorností, ale bez opravdového ponoření se. Přesto přečtení této útlé sbírky určitě nelituji – bylo to milé setkání.

000nugatovej
24.01.2018 3 z 5

Milostná lyrika sladkobolných rozchodů. Lyrika navzdory hrůzné době 1. světové války a ruské revoluce.

MarkétaLore
03.12.2014 5 z 5

Dávám ***** u ž za tu jednu básničku.

O lásku žebrat nešla jsem.
Zamkls ji za jinými dveřmi
a já tvou nevěstu, to věř mi,
ušetřím hysterických scén.

Dát moudrou radu ti jen chci:
Ukaž jí moje podobenky
a sešitek mých veršů tenký –
to dělávají snoubenci.
Nic husičku tak nepotěší,
než zvítězí-li nad jinou.
Žije tím, i když odplynou
city a slova nejněžnější.

A pak, až grošík po groši
utratíš vášeň k oné ženě,
duši ti štěstí zpustoší
a odvrátíš se přesyceně,
přijde má triumfální noc,
kdy vyženu tě z prahu lehce.
Prosil bys marně o pomoc.
Léčit tě z štěstí se mi nechce.