Márinka Márinka komentáře u knih

Milá pani Birdová Milá pani Birdová A. J. Pearce

Příběh je čtivý a vtipný, i když chvílemi inklinuje k červené knihovně. Jeho „nadhodnota“ spočívá v líčení osudů obyvatel Londýna, zejména žen, v době nepřetržitých náletů Hitlerových bombardérů. Při čtení, ať už přímého děje, nebo dopisů čtenářek časopisu Přítel každé ženy, se nám odkrývá obyčejný život rodin bez mužů, kteří byli odveleni, ve městě, které den za dnem ztrácí svou tvář a stává se stejně nebezpečným jako válečná fronta.

01.03.2019 3 z 5

Ikigai - Japonská cesta k nalezení smyslu života Ikigai - Japonská cesta k nalezení smyslu života Ken Mogi

Zatímco hygge nás hýčká teplými ponožkami, plápolajícím krbem, knížkou a horkou čokoládou, lykke učí, jak být šťastní, lagom nabádá k ekologickému a trvale udržitelnému způsobu života a sisu z nás dělá zdatné jedince, ikigai jde mnohem více do hloubky.

Snaží se nám ukázat, že ať už v ponožkách, nebo naboso, šťastní, nebo smolaři, environmentálně (ne)vychovaní, odolní, nebo „na prášky“, vždy bychom měli znát smysl svého života, zjednodušeně řečeno mít důvod vstát ráno z postele.

Útlá kniha profesora Tokijského technologického institutu mě zaujala ze dvou důvodů. Zaprvé neobsahuje pouze rady a poučení, ale také mnoho pasáží popisující japonský styl života, tradice i jejich proměny, historii a konkrétní příklady ze života.

Zadruhé nejenže se věnuje zpracování informací v mozku během spánku, ale mezi pěti pilíři ikigai jsem našla také mindfulness.

18.02.2019 4 z 5

Než natáhnu brka Než natáhnu brka Antti Tuomainen

V současných tropických vedrech i čtenář marně hledá chladné místo, kde by složil své kosti a začetl se. A co takhle pod zem! Zmořená smrtícím horkem a toužící po mrazivém zážitku jsem proto v knihovně sáhla po “románu plném napětí a černého humoru” s rakví na titulce. Kniha zařazená do výběru 20 nejlepších detektivek roku 2017 deníku The Irish Times přece musí stát za to!

Více zde: https://www.treninkpameti.com/news/jak-by-vypadal-vas-zivot-kdybyste-vedeli-ze-brzy-zemrete/

09.08.2018 4 z 5

Pes Pes Kerstin Ekman

Nevím, proč je kniha na Databázi knih zařazena mezi knihy pro děti a mládež. V naší knihovně ji najdete v oddělení beletrie pro dospělé. Příběh je sice o štěněti, ale tím jeho souvislost s “hravým mládím” končí. Snad až “mládež” by mohla snést ten nával citů. Okamžiky, které náhle změní náš život. Bolestivé kručení v žaludku. Neustálý boj o přežití. Tuláctví. Silnou vůli. Tvrdé zákony přírody. Věrnost. Lásku.

Krátké věty Kerstin Ekmanové posouvají děj rychle dopředu. Působí dramaticky. Čtenář má pocit, že je v příběhu. Proto by si milovníci psů měli k této knize připravit i kapesník(y).

03.06.2018 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Velmi čtivé, i když - možná - pro rodičovskou generaci příliš promiskuitní. Přesto jsem si z příběhu Veroniky a Jáchyma odnesla jednu neoddiskutovatelnou pravdu, o které vím, ale často na ni zapomínám: Štěstí, to jsou jen okamžiky. Musíme si jich velmi vážit a naplno je prožívat. A když jsme v průseru, tak věřit, že TEN okamžik zase přijde :) .

29.07.2017 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Střídání vypravěčů a tři zdánlivě nesourodé roviny - krutá minulost, traumatická současnost a upírská fantazie - dávají příběhu spád a čtivost. Možná díky fantasy části je kniha tak přitažlivá pro mladé. (Není to však "přitažené za vlasy", Bram Stoker poprvé vydal Draculu v roce 1897). Těch, co holocaust zažili, je čím dál tím méně. Naslouchejme proto jejich vyprávění pozorně.

11.03.2016 5 z 5

Čtenář z vlaku v 6.27 Čtenář z vlaku v 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Neotřelé, vtipné, napínavé. Žádné kostýmky, kravaty, luxusní restaurace, ale ten nejobyčejnější život z obyčejných. Zažila jsem na vlastní kůži "sběrné surovosti", byť z kanceláře, i předčítání starouškům. I když je tento příběh označován jako pohádka, mnohé je v něm vylíčeno zcela uvěřitelně. A čtenář přece může věřit i laskavému konci :)

29.01.2016 5 z 5

Provence jako sen Provence jako sen Lenka Horňáková-Civade

"Život má smysl, hluboký smysl dokud máme výběr, možnost. Možnost vybrat si, kterou z možných cest před námi se vydat, kterým směrem se otočit a jít... Mít, dát si právo změnit směr,nejít přímo, jít nikam, jít jinudy, jít pomalu, rychle, jinak... Jít po svém... skutečné bohatství a luxus. Je nutné si ho chránit a hlavně ho užívat, jinak zmizí pod šedí každodennosti."
To mě dostalo :)

28.12.2015 4 z 5

Poutnický deník Poutnický deník Jiří Bouda

Text je velmi popisný, takže ho zřejmě ocení spíše "kolaři". Ovšem dvě věci jsou na této knize úžasné - autorovy kresby a jeho věk! Ještě mám naději :)

04.08.2014 3 z 5

Knihkupec v Kábulu Knihkupec v Kábulu Åsne Seierstad

Čtení "z Afghanistánu" je vždy velmi zajímavé, i když mrazivé. Zvláště, když přesně vnímáte data a srovnáváte, co jste dělali, jak jste žili v daném roce...

08.07.2012 5 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Nečetla jsem, ale poslouchala audioknihu.
Letos uplynulo 100 let od vzniku díla, které samotný autor pokládal za text o „odvážném, ne-li nemožném předmětu“, o náhlém „propuknutí vášně“ v lidském životě a vzhledem k její provokativnosti a očividnou paralelu s hlavním hrdinou, sám nedoporučoval k vydání. Nový překlad Jiljího Slezáka v podání Jiřího Hromady za tónů emocionální hudby Gustava Mahlera lze právem nazvat literárním audio skvostem. Tato novela, stejně jako na její motivy natočený Viscontiho film, se zřejmě nikdy nestanou bestsellerem, trhákem. Pokud však toužíte strávit podvečer ve společnosti nádherné češtiny, podmanivé hudby a vášně, zaposlouchejte se do této audioknihy. A nemyslete na smrt...

18.06.2012 5 z 5

Libůstka Libůstka Mariusz Szczygieł

Třetí Szczygielova kniha a ještě lepší než předchozí dvě, které vyšly v češtině. Gottland se stal bestsellerem a v roce 2009 byl v Bruselu vyhlášen Evropskou knihou roku. Neméně zajímavé bylo pokračování Udělej si ráj. Libůstka je však nade všechno ženská. “Novinářské” texty, které byly v letech 2001 - 2004 otištěny v příloze listu Gazeta Wyborcza, tentokrát nezavádí čtenáře do Československa, ale autor zůstává ve svém rodném Polsku. Seznamuje nás s osudy (ne)obyčejných žen, které pohltí každou čtenářku svou (ne)všedností. Nejvíce mne zaujal životní příběh Idy Kaminské, hlavní ženské hrdinky Oscarového filmu Obchod na korze, pátrání po ženách ze záhadného seznamu, který autor našel pod kavárenským stolkem - co žena, to jiné vysvětlení, přičemž rozuzlení je velmi překvapivé a vyprávění o neobvyklém vyznání lásky. Ovšem i hrdinky ústřední povídky Libůstka a Seriálu pro dvě propisky, jsou ženy, které dokážeme pochopit, kterými bychom třeba chtěly být, či naopak.

19.04.2012 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Nedávno jsem četla a včera po třetí viděla Vykoupení z věznice Shawsank. Obojí skvělé.

24.07.2011 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

Už při čtení Mawerova Skleněného pokoje (o brněnské vile Tugendhat) jsem se podivovala nad tím, jak může britský spisovatel, vystudovaný zoolog, psát tak barvitě a dobře o české historii. Proto jsem sáhla i po jeho dalším "moravském" románu. Osud skutečného zakladatele moderní genetiky, brněnského kněze a opata augustiniánského kláštera ve Starém Brně Johanna Gregora Mendela spojil s životním příběhem jeho fiktivního příbuzného, uznávaného profesora moderní genetiky Benedicta Lamberta. Ten se rozhodne s odkazem na svého moravského praprastrýce pátrat po příčině vlastního onemocnění - achondroplastickým nanismem nebo-li trpaslictvím. Kniha je nejen příjemným exkurzem do historie genetiky, ale zazní zde také varování před tím, co lidé umějí nejlépe, zneužitím vědeckých výzkumů. Navíc Benův osobní příběh je natolik silný a dramatický, že nebudete chtít knihu odložit.

13.12.2010 4 z 5

Zápasník sumó, který nemohl ztloustnout Zápasník sumó, který nemohl ztloustnout Éric-Emmanuel Schmitt

Pokud se v naší knihovně objeví cokoli od Erica-Emmanuela Schmitta, neodolám. Nedávno k nám dorazil poslední díl z Cyklu o neviditelném (doufám, že i ten první jednou v Česku vyjde :o) o podvyživeném, a navíc velmi rozzlobeném, chlapci, ve kterém jeden stařec neustále "viděl tlouštíka". Jak už je ve Schmittových drobných textech zvykem, nejednalo se pouze o strádající tělo, ale především duši. Vždyť ve většině případů se vnitřní rozpoložení odrazí na našem zjevu, smýšlení, chování, ... Vím, že v životě nejde nic tak jednoduše, jak to vypadá na papíře, ale nechte se alespoň vyzvat k malému zastavení, zamyšlení...

11.11.2010 5 z 5

Strážci občanského dobra Strážci občanského dobra Petra Hůlová

Stále se nemůžu naladit na Hůlové vlnu ... Je to reál? Je to fikce? Je to slátanina?

30.11.-0001 1 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Příběh jako takový je skutečně fascinující. Škoda jen, že ho autor rozmělňuje svými "kurzívami".

30.11.-0001 3 z 5

Oceán moře Oceán moře Alessandro Baricco

S knihou současného italského autora jsem se poprvé setkala v Listování – cyklus scénického čtení. Cílem těchto dramatických pořadů je přivést diváky zpět ke knize. A to se hercům – alespoň v mém případě – podařilo. Pokud jste nedokonalí a chybující, zmatení a tápající, dokážete toužit a snít, přečtěte si příběh o lidech, kteří jsou jako vy. Co na tom, že žili v první polovině devatenáctého století. Co na tom, že důležitou roli zde hraje pro nás suchozemce vzdálené moře. Ponořte se do tajuplného láskyplného příběhu, jenž však neodpoví na všechny vaše otázky …

Tajný deník Tajný deník Sebastian Barry

Irsko nejsou jen zelené pahorky a zlatá whisky. Ponuré dějiny tohoto ostrovního státu měly vliv i na tragické osudy obyčejných lidí. Není to veselé čtení, ale literární cenu Costa Book Awards si právem zaslouží. I pro ten, porotou sice vytýkaný, melodramatický ale naprosto románový konec.

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Slabikář milovníků sci-fi.