Zápasník sumó, který nemohl ztloustnout

Zápasník sumó, který nemohl ztloustnout se řadí mezi klenoty duchovní literatury. „Nevelký rozsahem, hluboký obsahem“, tak bývá označován tento moudrý zenový příběh, průvodce na cestě k sebe­poznání. Hlavním hrdinou je rozzlobený mladý muž, alergický na celý svět, který nevěří nikomu a ničemu, přestal chodit do školy, opustil svou rodinu a živí se pouličním prodejem na jedné rušné tokijské křižovatce. Zde jej jednoho dne osloví starý mistr tajemného bojového umění a buddhistický učitel Šomintsu, jenž nápadně hubenému chlapci vytrvale opakuje: „Vidím v tobě tlouštíka“. Ačkoli mladík zpočátku považuje mistrova slova za pošetilá a absurdní, postupně mu začne naslouchat, přijme starcovo pozvání na zápas sumó a toto setkání mu otevře dveře k novému životu a moudrosti, o nichž dosud neměl tušení. Vstoupí do mistrovy školy sumó, aby se stal zápasníkem. Ale jak se jím stát, když nedokáže ztloustnout…? Jak se zbavit vnitřních psychologických bariér? Jak uvolnit vnitřní zdroj síly a energie? Jak se naučit sebeovládání a zenové meditaci?Šomintsu se stane jeho rádcem a průvodcem na cestě k duchovnímu růstu a obrození. Mladý muž objevuje klíč k dospívání… a především k sobě samému....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32197/zapasnik-sumo-ktery-nemohl-ztloustn-sRV-32197.jpg 4.353

Cyklus o neviditelném (5.)

Le Sumo qui ne pouvait pas grossir (2009)

Literatura světová, Duchovní literatura, Osobní rozvoj a styl
Vydáno:, Rybka Publishers

Kniha Zápasník sumó, který nemohl ztloustnout

MayaBu
06.08.2018

Taková feel-good jednohubka. Vedle jiných částí Cyklu o neviditelném není Zápasník až tak výrazný, nedojme vás až k slzám, ale má také svou vlastní moudrost a poselství.

meluzena
14.07.2017

Jemná útlounká knížečka, která nenásilnou formou odhaluje moudrosti žití.
Když ve vás někdo věří (vlastně jen tak „mimochodem“, protože na vás nijak netlačí), můžete se rozhodnout, co chcete VY. A když dojdete do cíle, třeba zjistíte, že cílem byla cesta.

sadlo
20.11.2016

První kniha od tohoto autora,kterou jsem od něj přečetla.To je před par lety.Je to autor,který mne zaujal natolik, ze vyhledávám další jeho útlá dílka.

EinAr
11.10.2016

Příjemný a klasický příběh hocha, který si nevěří a mistra, který v něm vidí potenciál.

vlkcz
04.05.2016

Kniha patří do žánru titulů "Mnich, který prodal své Ferrari", "Muž, který chtěl být bohatý" a podobných.
Oproti těmto knihám má dvě ingredience navíc, a záleží na tom, jak se čtenář s tímhle kořením potká.
První spočívá v tom, že na rozdíl od většiny podobných knih, které vycházejí ze západní kultury a do exotických míst se hrdinové dostávají během své cesty, tady se celý příběh odehrává v Japonsku, i když je zde samozřejmě otázka autenticity popisovaného prostředí, když je autor Francouz.
Druhá přísada s tou první souvisí. Je jí zenové myšlení. A tady už záleží na čtenáři, jak mu vyhovuje.

"Učit se je příjemná věc. Méně příjemné je odnaučovat se."

Když učí mistr svého žáka meditovat a dává mu pokyn aby se pokusil nemyslet na nic, žák se ho ptá:
"Jako kdybych byl mrtvý?"
"Ne. Jako kdybys byl jarní květina nebo pták. Nemysli svým osobním vědomím, mysli jiným vědomím, vědomím světa, třeba jako rašící strom nebo padající déšť."

Manifest blech
27.09.2015

Několik mouder jsem zde našla, ačkoli od tohoto autora se mi víc líbíla Arthur a růžová paní. Chvílemi jsem věděla, co se stane. Na zkrácení delší chvíle dobrá kniha.

Hanina61
31.08.2015

Mě tahle knížka naopak okouzlila. :-) Přesně jak píše "valentýna" - donutí Vás zamyslet se nad sebou samým, nad svým často umíněným a zatvrzelým postojem k životu, který lze vždycky změnit.

Pawlisman
29.08.2014

Tato kniha mě trochu zklamala. Zařazena do škály sebezdokonalování a duchovní nauky. Ne e. Minimálně a spíše krátký příběh - povídka o najetí svého já a klidu skrze sport - sumo. Jedna z těch horších knih v této oblasti.

Japonsko zen francouzská literatura

Eric Emmanuel Schmitt