marianna7090 marianna7090 komentáře u knih

Posledné želanie Posledné želanie Andrzej Sapkowski

Výborný Zaklínač doplatil na môj nedostatok času a čitateľskú krízu. Gerald ako postava úžasný pohoďák, skvele vykreslené čarovné bytosti, veľmi sa mi páčilo pridávanie starých, klasických rozprávok do deja, ale aj tak som dúfala, že tam bude ešte o trošku viac akcie a rýchlejší dej. Možno len moja domnienka. Inak na celú knihu hľadím veľmi pozitívne. Teším sa na pokračovanie.

19.07.2021 4 z 5

Kosec Kosec Neal Shusterman

Ja nemám slov. Napísať tak výborne knihu o legálnom zabíjaní ľudí, to je teda fakt umenie. Odporúčam, rozhodne stojí za všetky drobné.

07.08.2019 5 z 5

Kráľovstvo podvodníkov Kráľovstvo podvodníkov Leigh Bardugo

Ak autorka nenapíše tretiu časť tak ju napíšem ja. Toto snáď bolo lepšie ako jednotka a to bola laťka tak vysoko, že som ju zo zeme ani nevidela.
Táto kniha mala všetko a ešte viac. Chcem ale viac. Je to ako droga. Táto je kniha je stelesnená paremová jurda.

06.07.2019 5 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Tak toto som rozhodne nečakala. Toto bola zatiaľ najlepšia časť. Benedict sa stal mojim najobľúbenejším "Bridgertonom".
Absolútne som nečakala, že ma to tak ľahko vtiahne do deja, čítalo sa to úplne ľahko (ako aj pred nachádzajúce časti), nesmierne som sa bavila a oddýchla som si pritom.
Koniec je úplne predvídateľný, ale aj tak som ostala, napríklad pri varení, myšlienkami pri deji a uvažovala nad tým ako sa to nakoniec vyrieši.
Paráda, asi idem rovno na ďalšiu časť.

19.04.2024 5 z 5

Pláž v Chorvátsku Pláž v Chorvátsku Julie Caplin

Roztomilá, rýchla, letná oddychovka na tieto septembrové slnečné dni. Veľmi sa mi to páčilo a Chorvátske prostredie som si naplno užívala s hlavnými postavami.

21.09.2023 4 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

To bola neskutočná jazda. Drogy, sex, rock'n roll. Okamžite idem stavať stroj času a chcem ísť žiť do 70tych rokov v LA.
Úžasné, napínavé, živé, akoby tá kapela naozaj NAOZAJ existovala.
Síce som očakávala zložitejší rozpad kapely, vôbec proti tomuto záveru nenamietam. Som veľmi spokojná, doslova som knihu zhltla za dva dni (keby som nespala, asi by to bolo naozaj za deň).

20.02.2023 5 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Autorov zámer, vzdelávať týmto spôsobom mladých ľudí o gréckej mytológii, bol fantastický nápad. Veľmi mu ďakujem za Percyho Jacksona.

16.05.2021 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Kniha ma vcucla, požula a nechutne vyplula. A ja len ležím na zemi a neviem čo so životom bez tretej časti.
Ú-Ž-A-S-N-É

29.09.2019 5 z 5

Papierová princezná Papierová princezná Erin Watt

Ja naozaj neviem odkiaľ sa vo mne berie to posadnuté čítanie tejto knihy. Doslova "hlcem" stranu za stranou, kapitolu za kapitolou a nemôžem prestať. Pritom sa mi z mnohých hladísk ten príbeh až tak nepáči. Mám voči nemu veľa výhrad a dokonca sú tam až doslova stupídne pasáže. Ale nemohla som prestať. A dokonca som okamžite začala čítať dvojku. Som ako závislý od drog, ktorý chce prestať, vie že ho tie driugy zabíjajú, ale nedokáže. Asi mi už niet pomoci.

16.02.2024 3 z 5

Balada o hadoch a vtáčatkách Balada o hadoch a vtáčatkách Suzanne Collins

(SPOILER) To. Bolo. Neskutočné.
Rozbilo ma to na milión kúskov. Teraz sa už nedokážem dať opäť dokopy.
Snažila som sa so Snowom nesympatizovat a neprechovávať k nemu veľké city, môj pohľad bol skôr neutrálny, ale to ako ma dokázal odrovnať v závere knihy, nedokážem brať inak ako zradu. Akoby som ja osobne bola tam v tom lese s ním.
Nenávidím ho. Ale milujem túto knihy, túto sériu. Mám opäť 15 rokov a dokážem žiť len Panemom. Suzanne, my "deti hier o život" Ti za toto veľmi ďakujeme.

23.11.2023 5 z 5

Cukráreň v Paríži Cukráreň v Paríži Julie Caplin

Toto romantické dielko bolo už trochu slabšie ako predchádzajúce časti. Ale veľmi oceňujem jednoduchosť textu. Neskutočne dobre oddychujem pre tejto sérií. A aj keď je koniec väčšinou romantické klišé, prichytím samú seba pritom ako sa na stránky knihy priblblo usmievam.

19.06.2023 3 z 5

Zatmenie Zatmenie Stephenie Meyer

Začala som neznášať už aj Bellu. Otravná osoba, ktorá nič neurobila, nedokázala, ani sa nesnažila, len saa stále ľutuje. Naozaj nerozumiem čo je na nej také príťažlivé, že ju každý chlap, okolo ktorého prejde, miluje. Začínala som si priať aby naozaj nejakým zázrakom zomrela, aj keď som vedela ako to skončí.
Ale je zaujímavé, že sa mi kniha čítala jednoducho a ľahko. Len mám naozaj zásadný problém s hlavnou, ufňukanou, postavou.

30.06.2022 1 z 5

Nov Nov Stephenie Meyer

Je to skôr 2,5*, ale to sa tu nedá.
Nenávidím Jacoba. Táto nenávisť trvá už asi 10 rokov a ani v dospelosti sa to nezmenilo. Sebecký, sebestredný, otravný, namyslený. Nemôžem si pomôcť.
Kniha je dobre napísaná, je to úplne primitívne, jednoduché čítanie pre pobláznené dievčatá a preto som myslím, že kľudne mohla byť aj o polovicu kratšia. Možno by potom bola aj lepšia. Ale každopádne, ďakujem tejto sérii za detstvom, ktoré som s ňou prežila a mohla som si ho takto pripomenúť.
PS: teraz už ozaj sľubujem, že sa idem učiť na štátnice.

23.05.2022 2 z 5

Posol Posol Neal Shusterman

(SPOILER) Friendly reminder: Rowan na Citru čakal 117 rokov. A miloval ju celú tú dobu. Moje srdce toto nedáva.
Naozaj neviem či mám Nimba rada alebo ho naozaj nenávidím.
Každopádne, výborná, fantastická dystopia hodna filmového spracovania. Avšak som nedala 5* pretože sa to prvých 200 strán neskutočne ťahalo a viac a viac zamotávalo, a nikde žiadna akcia, napätie. Našťastie v poslednej tretine knižky začalo to napätie stúpať až k oblakom.
Odporúčam túto sériu každému fanúšikovi dystopických sérii. Oplatí sa.

02.10.2021 4 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Nemôžem poprieť, že som si knihu prečítala len kvôli seriálu. Táto knižka bola doslova sladká oddychovka pri ktorej som naozaj vôbec nemusela premýšľať. Aj keď som vedela skrz seriál ako to všetko dopadne, myslím, že by sa to dalo aj veľmi ľahko predpokladať. Tieto knihy predsa len nemajú nejakú zložitú zápletku a pravdepodobne vždy skončia happyendom, všakže? Avšak nemôžem poprieť, že sa mi to nepáčilo. Príjemne som si pri vojvodovi z Hastingsu oddýchla a ani ma to neodradilo pokračovať v tejto sérii.
Takže Anthony Bridgerton, teším sa na vás.

01.02.2021 4 z 5

Na dvore z tŕňov a ruží Na dvore z tŕňov a ruží Sarah J. Maas

PA-RÁ-DA.
Mala som teraz obdobie, akobysomto... "horších" kníh (?) a nutne som potrebovala nejaké oživenie, ktoré budem hltať dňom i nocou. A presne som vedela, že keď stiahnem po niečom od Sarah tak ma nečaká sklamanie.
Naozaj nerozumiem prečo som si túto skvelú sériu celé roky odopierala a nechala na ňu v poličke padať prach. Nuž taká som a radšej siahnem po niečom čo už podľa recenzií nie je dobrá kniha či má nejaké chyby, akoby som mala siahnuť po skvelom bestsellery, ktorý ma pár rokov čakal v knižnici.
Na dvore z tŕňov a ruží je extrémne skvelá kniha pre každého milovníka férskeho sveta a odporúčam ju každému kto miluje fantasy.

09.01.2021 5 z 5

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

(SPOILER) Bolo. To. Neuveriteľné. Brutálne. Kruté. Úžasné.
Cez začiatok bolo trochu ťažšie sa dostať, fleshbacky do minulosti ma veľmi nebavili a najmä mi nevyhovovala kurzíva, ktorou to bolo písané. Avšak akonáhle som dosiahla 100 strán, šlo to ako z kopca. Akcia, brutalita, vraždy, malo to úplne všetko. Úžasné fantasy. A záver teda, tá zrada. Neverila som textu pred mojimi očami, či naozaj čítam to čo čítam. Mia je sympatická "assassinka" a veľmi sa teším nato ako dokončí svoju pomstu.

25.03.2024 5 z 5

Vojna bohov Vojna bohov Rick Riordan

Toto som si užila rovnako veľmi ako pred rokmi ako detsko. Napínavé, poučné aj náučné, vtipné a jednoducho mám na Percyho veľkú slabosť.

20.01.2024 5 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Toto bolo ako Hra o tróny pre deti. Napätie, vraždy, úplatky, pokrytectvo, sebeckosť. Paráda. Vedela som, že príbeh bude mať šťastný koniec, keďže je to rozprávka, ale kým sme sa k nemu dostali sa stalo veľa, VEĽA vrážd a zlého voči tým dobrým postavám. Veľmi sa mi to páčilo.

09.01.2024 5 z 5

Polnočné slnko Polnočné slnko Stephenie Meyer

Spoiler alert (aj keď všetci vieme, čo sa tam odohráva)
Naozaj netuším ako mám ohodnotiť túto knihu. Počas čítania som mala návraty do detstva, Edward bol vždy moja obľúbená postava a Bella, ktorú nejak nemám v obľube, bola lepšou hrdinkou ako v knihách z jej pohľadu. Neviem to vysvetliť. Avšak Edwardove snívanie o nej, neustále stažovanie na to aký je netvor a že bez nej nedokáže žiť a blablabla ... mi čítanie a zážitok z knihy dosť kazilo. Keď sa posťažuje jeden dva krát, dá sa to zniesť, ale keď sa to opakuje na každej jednej strane, človek má chuť Ed-ka trochu preplieskať nech nie je taká padavka.
ALE veľmi sa mi páčili kapitoly, kde sa konečne odohrávala nejaká akcia. Edward, sa narozdiel od nudnej Belly, do akcie zapájal, čiže z jeho pohľadu to bolo naozaj zaujímavejšie ako z jej pohľadu. Tiež nám boli konečne viac priblížené vzťahy so súrodencami. Emetta a Jaspera som si oveľa viac obľúbila, sú to vlastne celkom kamarátski a sympatickí "ľudia".
Takže na záver, po tejto monumentálnej a ťažkej knihe, som, akurát, rozorvaná.
Dávam teda 3*, pretože to je zlatá stredná cesta. Ale autorka mohla radšej napísať z jeho pohľadu, priebeh všetkých štyroch kníh. Viac by ma zaujímalo čo sa odohrávalo v Edwardovej hlave napríklad počas svadby alebo čo robil keď sa rozišli.

06.11.2023 2 z 5