Posledné želanie

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Knižná predloha seriálového hitu Zaklínač na netflixe! Geralt z Rivie, bielovlasý zaklínač, majster meča a umenia zabíjať, má v živote len jeden cieľ a obživu – zbavovať svet príšer. Odveké zaklínačské umenie chráni ľudstvo pred tými najodpornejšími stvoreniami, či už sú to mantichory, strigy alebo vlkolaky. Na svojej dlhej púti však Geralt zistí, že zlo sa často ukrýva práve v ľuďoch, intrigách a nenávisti, ktorá sa pre jeho inakosť často obracia proti nemu. Zaklínač si preto vždy vyberá cestu rozumu a snaží sa v sebe zadusiť akékoľvek city. Nie vždy sa mu to však darí. Andrzej Sapkowski, držiteľ ceny World Fantasy Award za celoživotný prínos, vytvoril svojimi poviedkami o tajomnom zaklínačovi celosvetový fenomén, ktorý okrem knižných pultov a herných konzol dobyl aj televízne obrazovky fanúšikov po celom svete. Prvá poviedková kniha Posledné želanie je skvelým úvodom do ságy o zaklínačovi Geraltovi z Rivie....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440847/posledne-zelanie-EI4-440847.jpg 4.54762

Zaklínač 1.

Literatura světová, Povídky, Fantasy
Vydáno, Lindeni

Ostatnie życzenie, 1993

Kniha Posledné želanie

PriMula

Tak to bylo opravdu podprůměrné čtení. Vůbec nerozumím tak vysokému hodnocení, i když respektuji, že každému se líbí něco jiného.

Povídky na sebe vůbec nenavazující, nic neříkající.. 2 hvězdičky dávám kvůli docela slibnému začátku. Ten mě bavil, bohužel po něm přišla povídka na první vůbec nenavazující. Já kdybych snad svět zaklínače už nějak znala a tyto povídky si přečetla už s nějakým vztahem k příběhu, asi by to bylo jiné. Bohužel ale postavy, prostředí a vůbec všechno pro mě bylo novinkou a tak mi to prostě nic neříkalo. Zkrátka je mi nepříjemné, když jsem poprvé v nějakém novém světě, ještě se pořádně ani nerozkoukám a s další povídkou už jsem zase v nějakém trochu jiném.

Já věřím, že od třetího dílu, který už by měl být jednotný příběh, to je asi super čtení, což soudím podle neskutečného hodnocení. Ale bohužel, toto mě odradilo tak moc, že do druhého dílu (od kterého prý taky nemám čekat nic jiného než jenom další sumu povídek) s největší pravděpodobností nepůjdu.

Abych to shrnula, čekala jsem super fantasy které jsem rozhodně nedostala a Zaklínač mě hodně zklamal.

Atuin

Tyto povídky jsou pro mě hned po Tolkienovi ( komplet) balzámem na duši. Fungují perfektně na čtecí krizi...Od Wiedźmina se dostanu hned přes Ziarno prawdy k povídce Mniejsze zlo a než se rozkoukám jsem v povídce Kraniec świata a to už je na dohled džinovi a Ostatniemu źyczenie.
Miluju povidku se strygou, to je luxus. Ten začátek a první ( dnes už profláknutý ) odstavec znám zpaměti v originále i v češtině. Stejně tak mám slabost pro celý koncept v němž se nachází Nivellen, protože ta celá povidka zní tak nenásilně a jako by je postavená mimo vše co AS pojal vymyslet. Blaviken ten je úžasný sám o sobě....zpoza strefy vychází jakoby povídka s Rokytou, ačkoliv se to nemusí tak zdát a finále této knihy je už trochu komplikovanější protože tu v popředí máme více postav a já si stojím za tím že autor uměl sehrát partií vždy když jeho orzsak byl seskupen s méně než 5 postav na place. Jakmile si terén rozšířil, maličko mu to vazne jako by se snad za svou nápaditost styděl.
Ovšem to jsou detaily. Povídkové formace ( které později využívá i v Sáze) jsou perfektní.
Cudowne..

Metlos

První kniha o zaklínači a za mě nejlepší. Z povídek vyzařuje krásná slovanská atmosféra. Surovost a drsný humor dodává celému příběhu reálnost. Ale zdaleka nejlepší je to, jak Sapkowski dokáže v příbězích zmínit známé pohádky ale dát jejich pravému významu úplně jiný kabát.

Petass

Přečteno znovu kvůli seriálu. I napodruhé je to pořád stejně skvělé! A stíhám si více všímat detailů, což byl vlastně cíl, protože seriál se v detailech liší a to jsem si právě chtěla ověřit :)
Forma povídek mě baví více, než pozdější sága. Uvidím, kam až se pročtu na druhý pokus.

smazenaryba

Neviem či Zaklínač v Szapkowského mysli od začiatku vznikal ako sága, začínajúca krátkymi príbehmi, no fakt je, že v tejto poviedkovej podobe mám zaklínača najradšej. A to až tak, že cez rozdielny prístup pri románoch a zameranie sa na iné postavy, som sa nevedel preniesť a aj pri opakovanom čítaní som zamrzol niekde pri štvrtom dieli. Hádam tomu bude tentokrát inak.

Každopádne, tento spôsob zoznámenia so svetom Zaklínača pomocou poviedok bol v skutku husársky kúsok. Nezačína sa pôvodom hlavnej postavy, tzv zrodom, ako to obvykle býva, ale celé fungovanie sveta, zákony, postavy, miesta, spoznávame za jazdy pomocou samotnej interakcie a udalostí. Výsledok je taký, že aj napriek knihe bez začiatku a konca čitateľ získava ucelený obraz o svete a postavách a má obrovskú chuť poznať viac.

Nešlo by to samozrejme bez majstrovského rozprávania, bez kumštu, ktorým Szapkowský šperkuje každú scénu a rozhovor. Text iskrí presným dávkovaním humoru, akcie, myšlienok, čitateľ sa baví spoznávaním odkazov na známe rozprávky a ich prekrúcaním a prenesením do oveľa drsnejšieho sveta, v ktorom neexistuje "a žili šťastne až do smrti" a v ktorom každé vyústenie má svoje "ale".

Jedna z mála kníh, ku ktorej sa dokážem vracať znova a znova, pri ktorej žasnem nielen nad obsahom, ale aj nad umom autora.

nangijala

Byla jsem Zaklínačem úplně nepolíbená.. a dost mě tato povídková kniha překvapila. Představovala jsem si původně velký příběh, boj dobra se zlem, záchranu světa apod. Zádumčivého mutanta, pro svoji obživu putujícího světem a bojujícího s kletbami a všelijakými "strašidly", jsem zkrátka nečekala. Na implicitnost a úspornost textu jsem si zpočátku musela trochu zvykat, Geralt si toho spoustu domyslí nebo přečte v myšlenkách druhých, ale já ne, spousta postav měla tak málo prostoru nebo zmizela, než jsem je vůbec stačila poznat. Zatím jsem se do Geralta ještě nezamilovala, ale pomalu se sžíváme. Úplně chápu ty, kterým těchto pár tak trochu pohádkových příběhů stačí a víc už nechtějí nic, na mě ale působily jako ochutnávka a pozvánka do tohoto magického světa. A já tu pozvánku přijala.

Hobitka

Prostě a jednoduše: sbírka skvělých povídek :)

wullcann38

Zaklínač mě nikdy nějak moc nezajímal, ale když jsem zjistil že na Netflixu bude seroš řekl jsem si že to prubnu.
No kniha se mi líbila mám druhý díl, seriál se mi líbil těším se na druhou sérku.