Margie94 Margie94 komentáře u knih

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

Způsob vypravování mi docela vyhovoval. Kapitoly v knize nejsou dlouhé a to mě jako čtenáři velmi vyhovuje. Nelíbílo se mi však téma celého příběhu, které zachycuje náboženství a náboženský fanatismus. Nebyla to pro mě to příliš zajímavá četba. Vražda také nebyla moc promyšlená, jak se ze začátku zdálo. Dokonce jsem skoro odhalila vraha již na začátku knihy (můj domnívaný vrah byl spoluúčastník vraždy).
Navíc mě opravdu zarážel fakt, že mi nebyla vůbec sympatická hlavní postava Rebecky. Upřímně mě iritovaly její myšlenkové monology a způsob, jakým s lidmi mluvila. Už ze začátku mi přišla sobecká, nekompromisní ve svých názorech a celkově jsem si ji vůbec neoblíbila. To samé platí o postavě Sanny – malé chudinky, která se nedokáže sama o sebe postarat. Jediná postava, která se mi v příběhu zamlouvala, byla těhotná komisařka Mella.
Celkově toto dílo hodnotím jako průměrné, co se týče severských detektivek. Budu opravdu přemýšlet nad tím, jestli dám Åse Larsson a její Rebece druhou šanci nebo se poohlédnu po jiném severském autorovi detektivek.

08.04.2017 2 z 5

Slavík a růže Slavík a růže Oscar Wilde

Krásné, smutné, dojemné...natolik, že po dočtení jsem pár minut jen zírala na stěnu se slzami v očích...

Šťastný princ (1 pohádka) Šťastný princ (1 pohádka) Oscar Wilde

Wilde byl opravdový mistr vyprávění :) nádherné čtení...

Muž, který rozuměl hadí řeči Muž, který rozuměl hadí řeči Andrus Kivirähk

Pro mě zatím nejlepší estonská kniha, kterou jsem dosud četla. V jednu chvíli se vám chce brečet, jak je ten svět nespravedlivý a krutý, a pak se najednou smějete, když si představíte například tu obrovskou veš, jak si pochoduje lesem :D

07.04.2017

Dospělost je mýtus Dospělost je mýtus Sarah Andersen

Smála jsem se od začátku do konce! Neuvěřitelně vtipný a pravdivý komiks o "strastech" života :D

Tajný deník Adriana Molea Tajný deník Adriana Molea Sue Townsend

Lehké čtení, ačkoliv v porovnání s Mládí v hajzlu méně vtipné. V tomto ohledu tedy mírné zklamání.

07.04.2017 3 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Trochu slabší než první díl, ale pořád se našly momentky, u kterých jsem málem spadla ze židle :D

06.04.2017 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Přečetla jsem tuto knihu třikrát a nemůžu si pomoct, prostě mě chytla za srdce :) Holden je nevyrovnaný mladý muž, který neví co dál ve vlastním životě a mezitím, co tuto otázku řeší, se mu přihodí několik zvláštních situací a dobrodružství...mladého hrdinu v určitých otázkách chápu, protože se s ním částečně ztotožňuju.

Je mi ale jasné, že pro úplně každého tato knížka není. Záleží na náladě a také styl vypravování a mluva mladého Holdena nemusí každému vyhovovat :) Pro mě je to ale srdeční záležitost :)

03.04.2017 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Pro mě jedna z nejlepších knih vůbec. Nic pro neotrlé povahy a lidi se slabým žaludkem. Příběhově velmi silné vyprávění o strašných zvěrstvech 2. světové a nešťastným koncem pro člověka, který se svou vlastní "nevinou" (můžeme říct, že byl duševně nemocný) stal jedním z největších zrůd v historii 2. světové. Zážitek navíc ještě stupňuje vyprávění, které je v ich-formě (takže vidíme do mysli hlavní postavy).

Nejvíce na mě však zapůsobil soudní proces s hlavní postavou, kde se měl doznávat ze svých činů... "Během procesu vykřikl prokurátor: "Zabil jste tři a půl milionu lidí!" Požádal jsem ho o slovo a opravil ho: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl milionu." V sále se okamžitě ozval hluk a prokurátor křičel, že bych se měl stydět za svůj cynismus. Ale já jsem neudělal nic jiného, než že jsem upřesnil nesprávné číslo."

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Tohle je prostě krásné odpočinkové čtení! :) úžasné vystihnutí charakteru postav a jemně do celého děje zasazená typická britská ironie. Zbožňuji pana Darcyho! :)

Principálova dcera Principálova dcera Jostein Gaarder

Kniha je napsána velmi čtivě a po celou dobu četby mě opravdu bavila. Autor krásně barvitě popisuje myšlenkové pochody Petra a všechny jeho příběhy i „dobrodružství“ během života. Ačkoliv hlavní postava nemusí být každému čtenáři sympatická, já v ní shledala cosi, co mi bylo blízké. Knihu bych každému vřele doporučila.

03.04.2017 5 z 5

Dobytí ostrova Saaremaa / The Conquest of Saaremaa Island Dobytí ostrova Saaremaa / The Conquest of Saaremaa Island Marek Toman

Krásně a jednoduše odvyprávěný životní příběh Fabiána z Hruškova o jeho cestě do Pobaltí, nalezením lásky, porozumění neznámému a cizímu a o bojích řádu s chudáky pohany. Četba je spíš zaměřená na dětské čtenáře, ale o to lehčeji se čte dospělému :) Moc hezký čtenářský zážitek doplněnými ilustracemi ke každé kapitole.

03.04.2017 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Naprosto parádní oddechová záležitost :)

30.03.2017 4 z 5