MarcoPolo936 MarcoPolo936 komentáře u knih

Těšil jsem se na díl o Kateřině Aragonské, hodně jsem o ní četl již dřív a obdivuji tuto královnu. Snad to není tak čtivé a vzrušující jako jiné knihy o tudorovských královnách, snad se ten začátek i po smrti jejího prvního manžela Arthura táhl do sňatku s Jindřichem. Hezká, milovaná (a tady dlouho i Jindřichem), moudrá a neústupná. Ta těhotenství pro ni musela být peklo.. No král chtěl dědice a snažil se proto dělat vše poté pro Annu Boleynovou i stát se hlavou nově založené anglikánské církve.."Vezmi rozum do hrsti Kateřino. Potřebuji syna. Ty mi ho dát nemůžeš, škoda" Tady se z něj začíná stávat bezohledný vladař. Silná kniha.

03.07.2023 5 z 5

Karel VI. & Alžběta Kristýna - Česká korunovace 1723 Karel VI. & Alžběta Kristýna - Česká korunovace 1723 Vít Vlnas

Budu stručný, tohle je opravdu perfektně sepsáno a jsem rád, že ji mám ve své knihovně. "Běž, leť, a tvoje trubka, jež zvučně zde zahlaholí, ať vytrubuje všude o Karlovi a Elise."

29.06.2023 5 z 5

Boris Rösner Boris Rösner Miroslava Besserová

Hodně upřímná a sebevědomá zpověď skvělého herce, který odešel příliš brzo, ale "kletba se naplnila"...

17.06.2023 4 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Těžko uvěřitelný už začátek knihy.. Král Václav IV. by rychle zkoncoval s podivným a arogantním Hynkem Tasem z Boru.. Zkusil jsem, ale nesympatický mi zůstává nadále neschopný král a nesympatický Hynek.. Jinak, ale psáno zajímavě, ale do pokračování nepůjdu.

05.06.2023 3 z 5

Johanka z Arku Johanka z Arku Leo G. Linder

" Zrazena králem, upálena církví" Moc dobře napsáno, je to jinak podaný historický román o Johance z Arku. Skoro literatura faktu. Doba šílené stoleté války. Myslím, že král Karel VII. byl zbabělec a maršál hrabě Gilles de Rais totální stvůra.

21.05.2023 4 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Co dodat autorka Vás vtáhne do doby tehdejší Anglie jako v každé své knize = nádherně. V mnohém fiktivní, v mnohém historicky podložené události si užíváte v naprosto precizně napsaném dalším dílu historického románu. Jana Seymourová je mi moc sympatická žena ve všech směrech, ať v autorčiných či v historických faktech. Janin a Jindřichův syn Eduard svou předčasnou smrtí uvedl v historickou slávu Alžbětu I. dceru popravené Anny Boleynové.Rozhodně drsný závěr v poznámce autorky a Janiny smrti a těžko říci jak se povídá, že ji Jindřich opravdu miloval.... Doporučuji.

16.05.2023 5 z 5

Živote, postůj Živote, postůj František Hrubín

Souhrn díla vydán dávno po smrti geniálního básníka, mistra úžasných veršů a velkého vlastence je perfektní.. "Všichni se z něčeho radujeme, všechny nás občas něco zarmoutí, ale radost i smutek mají tisíce podob, jako má louka tisíce barev a vůní. To je život. To je řeka, která se nezastaví a pořád se žene dopředu. Radost přejde, ale také přejde žal. Žijeme dál."

07.05.2023 5 z 5

Magellanova cesta kolem světa Magellanova cesta kolem světa Herbert Wotte

Fernando Magellan a jeho cesta kolem světa je opředena mnoha utrpením, vzpourami, vyčerpáním, nakonec zapsáním do dějin a celkovým závěrem v osobě Antonia Pigafetty. Pro mě asi slabší čtení než Magellan od Stefana Zweiga, ale možná díky tomu, že se to více táhlo v mnoha stránkách..Ale jinak pěkné počtení.

29.04.2023 4 z 5

Pod plachtami kolem světa Pod plachtami kolem světa Nikolaj Kornejevič Čukovskij

Knihy "KOD" Knihy Odvahy Dobrodružství byli vždy svým obalem, ilustracemi a příběhy naprostá pecka pro kluky a třebas i holky v oné době. Tohle je úplná paráda. Stručně o kapitánech J. Cookovi, LaPérousovi, d'Urvillovi.. a dalších a jejich výpravách tichým oceánem, plavbou k objevům nových zemí, vstříc smrti či slávě...

20.04.2023 5 z 5

Býti básníkem Býti básníkem Jaroslav Seifert

Nostalgický závěr všeho díla úžasného básníka... "Spával jsem na tvém srdci a nenasytně vdechoval vůni horké pleti. "

13.04.2023 4 z 5

Aranella, dcera piráta Aranella, dcera piráta Aino Pervik

Parádní víkendová oddechovka, kterou jsem četl už jako kluk. Napínavý příběh a sympatické ilustrace J. Kovaříka.:-)

02.04.2023 4 z 5

To že jsem já? To že jsem já? Vlastimil Brodský

Neberte život moc vážně, stejně z něj nevyváznete ! (živí). Bróďa byl borec, knížka hezká, pěkné fotografie.

26.03.2023 5 z 5

Sérii knih o šesti tudorovských královnách čtu nějak na přeskáčku a tentokrát Anna Boleynová. Inteligentní, hezká, odhodlaná, toužící po moci, ale snad i po lásce. Možná se to trošku více táhlo, ale stupňovalo se to výborně. Ke kapitole 28. nemám slov... "Sbohem dřívějška radosti, vítejte dneška bolesti..."

21.03.2023 5 z 5

Kateřina Howardová: Nevěrná královna Kateřina Howardová: Nevěrná královna Alison Weir

Vidina bohatství, vlivu a slávy byla opojná a ona zjišťovala, že cena za to vše nakonec nebude, tak vysoká jak se obávala...(str. 204)..ale byla.. Vztahy její první lásky s Henry Manoxem, prvním milencem Francisem Derehamem a později u dvora s Thomasem Culpererem byly po zjištění pro krále Jindřicha VIII. postupně jednoznačnou záležitostí jak všechno srovnat... Četlo se to výborně, od 7 leté Kateřiny dceři zchudlého, ale šlechtice významného rodu, přes řadu prostopášností až k velkolepé pompě anglické královny.. Zemřela příliš mladá a zbytečně, stejně tak neskutečně byl brutálně popraven Francis Dereham, ale to už mimo knihu....

08.03.2023 5 z 5

Na překvapivé a milé doporučení jsem si užil knihu spisovatelky Alison Weir. Ohledně manželek Jindřicha VIII. jsem to vzal trošku z jiného konce, ale ničemu to nevadí. Čte se strašně dobře, a to nemám příliš v lásce skoro 500 strankové knihy.. O Anně Klevské se toho moc neví a nebýt půl roku manželkou anglického prostopášníka Jindřicha VIII. Tudora, nevědělo by se téměř nic. Autorčin v mnohém fiktivní historický román je, ale perfektně napsaný a těším se na další knihu této spisovatelky.

18.02.2023 4 z 5

Navrácená milost Navrácená milost Rose Tremain

Moc se mi líbilo jak je to napsáno, nádhera.. Snad bych chtěl i prožít život Roberta Merivela.. :-) bylo to fascinující a vzrušující čtení....

05.02.2023 5 z 5

Životem na zelenou Životem na zelenou Matthew McConaughey

Velmi dobře sepsané vzpomínky sympatického a sebevědomého herce poté co dosáhl 50 let věku.. Samotný jeho život by snesl skvělý celovečerní film. Žasnul jsem..
"Aniž si to však přiznáme, mnohem častěji toho, po čem toužíme, nedosáhneme prostě proto, že se příliš brzy vzdáváme nebo nejsme ochotni zariskovat. Pokud se naučíme nakopnout do zadnice všechna tahle svá kéž by, tím spíše získáme co chceme. Nepoddavejte se myšlenkám, že je na něco příliš pozdě nebo naopak příliš brzo, to si nechte až do hrobu."

28.01.2023 4 z 5

Noci v Rodanthe Noci v Rodanthe Nicholas Sparks

Romantický příběh s tragickým koncem. Sympatické čtení, ale příště radši film s R. Gerem a D. Lane...

19.01.2023 3 z 5

Hana Vítová - Cesta ke šmíře Hana Vítová - Cesta ke šmíře Rudolf Mihola

Tahle forma životopisu slavné herečky se mi nelíbí. Doplněno hezkými fotkami, byť tisk knižního papíru vypadá jako vybledlé rudé právo..

15.01.2023 2 z 5

Černá hra Černá hra Jozef Karika

Co k tomu dodat.. Tak nějak to bylo, je a bude v té naší zemičce, kde se i po převratu děly věci nad, kterými zůstal rozum stát... Čtivé, drsné, pravdivé..

13.01.2023 4 z 5