marco026 marco026 komentáře u knih

Hostina krkavců Hostina krkavců Eric Schumacher

"Podivné věci se mi zjevují, řekl Haldor. Vidím zástupy mužů, kteří se navzájem zabíjejí. Přichází bouře, v níž prší krev. Zřím křesťanské kříže a nesčetná těla mrtvých, ležící na zemi. Blíží se hostina krkavců, pane."

Hákon porazil svojho brata Erika Krvavú sekeru a vyhnal ho zo svojej ríše, ktorú si vydobyl. Napriek tomu, že sa reči o víťaznej bitke rozniesli po kraji, tak pozícia mladého kráľa je stále ohrozená a bude musieť čeliť novým nepriateľom.

Prvá kniha z Hákonovej ságy sa mi veľmi páčila a pokračovanie je ešte oveľa lepšie. Je síce kratšie, ale vďaka tomu mi nepríde, že by bol dej umelo naťahovaný a stále sa niečo deje. Postava Hákona Haraldssona je rovnako zaujímavá ako aj v prvej knihe a prispieva tomu hlavne to, že je kresťan, čo ho odlišuje od ostatných spolubojovníkov a tiež ho to často dostáva do zložitých až nebezpečných situácií. Okrem toho tentoraz mu neradí jeho dobrý priateľ Sigurd, ale musí sa rozhodovať sám a nie vždy sú to múdre rozhodnutia, no práve preto je dej zaujímavejší a čitateľ s napätím očakáva ako sa z danej situácii dostane. Kniha končí opäť bitkou, no tentoraz je lepšie zvládnutá ako v prvej knihe, kde som stret s Hákonovým bratom Erikom skôr kritizoval.

Treba si však uvedomiť, že rovnako ako aj prvý diel, tak aj pokračovanie Hostina krkavcov nie je iba o bitkách, ale zameriava sa hlavne na postavu Hákona. Knihu som prečítal veľmi rýchlo a nevedel som sa od nej odtrhnúť, tak jej kľudne dám plný počet. Teraz už len čakať kým vyjde posledný diel z Hákonovej ságy v češtine.

14.06.2023 5 z 5

Návrat z pekel Návrat z pekel Audie Leon Murphy

"Možná jsem se na celou válku díval špatně. Jak můžete s někým měřit síly, když svého nepřítele ani nevidíte? Kde je všechno to kouzlo, když máte nohy plné puchýřů a v žaludku vám kručí?" Audie Murphy

Kniha Návrat z pekel je skutočným príbehom Audieho Murphyho, ktorý sa počas druhej svetovej vojny zúčastnil bojov na Sicílii, v Taliansku, Francúzsku a Nemecku. Na konci tohto vojnového konfliktu získal za svoju odvahu a službu vlasti 21 medailí a stal sa tak vojakom s najväčším počtom vyznamenaní.

Keď som čítal popis knihy, tak som očakával, že kniha bude zameraná hlavne na Audieho Murphyho ako osobu a bude popisovať v prvom rade jeho bojové zážitky z frontovej línie. Autor sa však nesnaží vyzdvihovať seba, ale zameriava sa na svojich spolubojovníkov a kamarátov. To samozrejme neznamená, že tu nie je jeho pohľad na vojnu alebo činy, ktoré vykonal, ale podľa popisu knihy by človek čakal trochu iný štýl rozprávania. Samozrejme to pre mňa nie je mínusom, ale skôr plusom. Celé rozprávanie je doplnené dialógmi, ktoré mi prišli často zábavné, ale autor sa nesnaží z vojny robiť nejaké zábavné dobrodružstvo. Aj tieto dialógy sú zapracované tak, že čitateľ napriek vtipným hláškam zúčastnených vníma ponurú a krutú realitu, v ktorej sa nachádzali títo vojaci.

Jediný problém, ktorý mám s knihou je začiatok. Prišiel mi dosť chaotický a trvalo pokiaľ som sa začal orientovať v menách a prezývkach, takže zo začiatku sa mi toto dielo trocha ťažšie čítalo.

Zaujímavosť: V roku 1955 vyšiel film podľa knihy, kde si Audie Murphy zahral samého seba. Taktiež pesnička od skupiny Sabaton s názvom To Hell And Back je venovaná jemu.

09.06.2023 4 z 5

Triumf Říma Triumf Říma Ben Kane

"MA-KE-DO-NI-E! Řval Demetrios a dupal nohou do rytmu. Ještě nikdy neslyšel tolik tisíc hlasů vykřikovat naráz. Ten řev se nesl k oblakům a šířil se nahoru a dolů k Římanům, kteří stoupali."

Kniha je priamym pokračovaním diela Střet impérií a pokračuje v popisovaní bojov medzi Rímom (Titus Quintius Flaminius) a Macedóniou (Filip V.). Kráľ Filip V. je v pozičnej a početnej nevýhode, ale stále verí vo výhru nad Rímom.

Prvá kniha sa mi veľmi páčila a možno to bolo aj preto, že to bola moja prvá kniha z tohto obdobia. S pokračovaním som mal už trošku problém a to hlavne zo začiatku, kde sa dej strašne vlečie a nič zaujímavé sa v podstate nedeje. Opäť sú tu štyri dejové linky, kde sa dve venujú obyčajným vojakom na oboch stranách a ďalšie samotným hlavným aktérom stojacich na čele armád. Bohužiaľ jednotlivé príbehy obyčajných vojakov ako je Demetrios na strane Macedónie alebo Felix a Antonius na strane Ríma ma zo začiatku vôbec nebavili. Rovnako politikárčenie vo zvyšných dvoch linkách, ktoré som v predošlej knihe chválil ma tu už moc neoslovilo. Všetky tieto dejové linky začnú byť opäť zaujímavé asi tak od polovice knihy, keď sa autor začne venovať bitke pri Kynoskefalách.

Samotná bitka je to najlepšie z oboch dielov a pri opise bojov to autor naozaj zvláda bravúrne. Celú druhú polovicu knihy by som dokázal ohodnotiť plným počtom, ale ten začiatok mi prišiel naozaj zdĺhavý a nudný. V každom prípade dám šancu aj ďalším autorovým knihám, pretože už 20. 06. 2023 vychádza jeho najnovšia kniha s názvom Levie srdce a to dokonca v Slovenčine.

07.06.2023 4 z 5

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

"Truhla spadla na zem a telo sa z nej vykotúľalo. Vtedy zdakade pribehli cudzie psiská, veľké čierne ako smola. Rozšklbali telo a odniesli zdrapy von z mesta. Na Pekelný vrch."

Kniha mŕtvy na Pekelnom vrchu je historická detektívka, ktorá sa odohráva vo veľmi zaujímavom období protitureckých vojen. Hlavnými postavami sú kapitán Stein, notár Barbarič a kaprál Jaroš. Táto trojica sa snaží odhaliť zradcu z Banskej Štiavnice, ktorý mal v pláne tajnými cestičkami dostať Turkov až do mesta, ale pátranie po tejto osobe skomplikujú ďalšie záhadné úmrtia.

Musím povedať, že Juraj Červenák sa veľmi vyhral s dialógmi v tejto knihe. Čítal som zatiaľ síce len niektoré časti zo série Černokňažník a Bohatier, takže to môžem porovnať len s týmito knihami, ale naozaj dialógy medzi postavami sú tu oveľa lepšie spracované ako v zmienených sériách. Upozorňujem ale, že ide o moju úplne prvú detektívku a nikdy som predtým nečítal knihu tohto žánru. Zasadenie do obdobia protitureckých vojen bol geniálny nápad a aj preto ma kniha hneď zo začiatku pohltila. Popravde táto skutočnosť ma donútila si toto dielo zaobstarať a to, že šlo o detektívku bolo pre mňa druhoradé.

Vyšetrovanie záhadných udalostí je veľmi pútavé a môžu za to aj vynikajúco napísané postavy, ktoré si hneď čitateľ obľúbi. Krutý a priam sadistický Jaroš je asi mojou novou najobľúbenejšou postavou z Červenákových kníh. Najlepšie na tomto diele je, že vás autor na konci stále drží v napätí napriek tomu, že už pravdepodobne tušíte kto za úmrtiami stojí, no všetky karty stále nie sú odhalené.

27.05.2023 5 z 5

Dračia cárovná Dračia cárovná Juraj Červenák

"Nocou sa blížili nedočkavé hlasy démonov. Keď sa Iľja sústredil, zistil, že predsa len trochu vidí - z víriaceho oparu sa vynárali lačne mľaskajúce postavy a štverali sa na breh."

Príbeh pokračuje tam, kde skončil, pričom skupina bohatierov na čele s Iľjom si stále myslí, že ich spolubojovník a dobrý priateľ Wolch je mŕtvy a hodlajú ho pomstiť. Len niekoľko mesiacov po víťaznej bitke nad Suwarom sa vydávajú so súhlasom kniežaťa Svjatoslava na svoju cestu za pomstou.

Začiatok knihy je výborný, pretože sa konečne dozvieme niečo viac o postavách z minulej knihy, ale autor nám predstaví postavy aj úplne nové. Tieto postavy sa zúčastnili aj predchádzajúcich udalostí z prvej časti, ale nehrali tam takú podstatnú rolu, že by ich bolo nutné predstavovať. Ich jednotlivé príbehy sú tiež veľmi zaujímavé a v pokračovaní nie sú už len do počtu. Prvá polovica knihy sa drží pri zemi v rámci žánru, ale od druhej polovice to je čisté fantasy.

Okrem toho, že sa vrátil záporák z prvej knihy, tak nie je jediným zloduchom v tomto diele, čo napovedá aj samotný názov knihy. Výprava bohatierov opäť vynikajúca s výbornými krvavými súbojmi. Samotné finále je lepšie ako v predošlej časti a čo musím ešte pochváliť je vývoj jednej z postáv, ktorý bol rozhodne zaujímavý, ale nebudem prezradzovať viac. Prvej časti zo série bohatier som dal plný počet bodov a vzhľadom k tomu, že pokračovanie mi prišlo ešte lepšie, tak musím dať znova najvyššie hodnotenie.

22.05.2023 5 z 5

Nebyli jsme svatí Nebyli jsme svatí Blahoslav Zavadil

"První seskok jsem udělal od motoru. Vítr se mi téměř stále opíral do zad, takže jsem padal k zemi asi v šedesátistupňovém úhlu. Ve směru letu nakládali právě do sanitky nějakého mého předchůdce, jenž zřejme špatně přistál." Blahoslav Zavadil

Spomienky Blahoslava Zavadila zachytávajú jeho vstup do cudzineckej légie vo Francúzsku, pôsobenie v rámci československej armády v Británii a tiež opätovné nasadenie vo Francúzsku. Autor popisuje útek z protektorátu Čechy a Morava a tiež nasledujúce dôvody svojho rozhodnutia vstúpiť do cudzineckej légie.

Pobyt v Anglicku s veľkým počtom príhod tvorí väčšinu pamätí Blahoslava Zavadila. Musím povedať, že tu je veľa zábavných príhod spojených s priestupkami, na ktorých som sa často smial a niekedy len krútil hlavou. Autor rozoberá tiež výcvik, ktorým si príslušníci československej armády museli prejsť a v jeho prípade aj parašutistický kurz, čo bola veľmi zaujímavá časť knihy.

Rozdiel, ktorý som si všimol oproti iným pamätiam bývalých vojakov je to, že Zavadil rozpráva aj o príhodách a postojoch, ku ktorým by sa iný nepriznali alebo ich zo svojich biografií vynechali. Mám na mysli niektoré priestupky alebo aj rozprávanie o antisemitizme medzi Čechoslovákmi. Zážitky s mínami v Dunkerque v druhej časti knihy boli tiež veľmi zaujímavé a desivé. Knihu doplňuje aj množstvo fotografií a v konečnom dôsledku je to veľmi zaujímavé a autentické rozprávanie o rôznych zážitkoch z vojny.

17.05.2023 4 z 5

Kladivo Boží Kladivo Boží Eric Schumacher

"Křesťanský chlapec se vypraví do pohanské země, bez přátel, zkušeností i spojenců vyjma jediného muže, kterému na něm snad trochu záleží, avšak pouto, jež mezi nimi bývalo, bezpochyby oslabil čas. Jak může ten mladý blázen douvat, že zvítězí nad bojechtivými Seveřany?"

Kladivo boží je úplne prvé dielo Erica Schumachera, ktorý má veľkú záľubu v histórii Vikingov. Príbeh sa točí okolo Hákona Haraldssona, syna nórskeho kráľa Haralda I. Krásnovlasého. Po Haraldovej smrti sa k moci dostáva jeho syn Erik zvaný Krvavá sekera, ktorý zabije svojich bratov. Hákona vychováva kresťanský kráľ Ethelstan a neskôr sa aj on postaví proti svojmu bratovi.

Kniha začína príchodom Hákona do Yorku, kde ho verní druhovia kráľa Haralda odovzdajú do výchovy kresťanského kráľa Ethlestana. Autor nám zo začiatku ukazuje Hákonove dospievanie a výchovu v zemi kresťanov. Nakoniec je chlapec pokrstený a neustále súperí s kráľovým bratom Edmundom, ktorý ho už od začiatku nemá rád. Dej sa celkom rýchlo presúva do ríše Vikingov, ale veľa bojových stretov nečakajte. Veľká časť knihy sa venuje najmä Hákonovi a jeho snahe prispôsobiť staronovým zvyklostiam a získať, čo najviac spojencov na svoju stranu.

Napriek tomu, že tu je málo vojenských stretov, tak kniha je zakončená veľkou bitkou. Pri popise samotného boja je však vidieť, že to je autorove prvé dielo. Poznám veľa autorov, ktorí dokážu takéto strety popísať pútavejšie. Našťastie podľa mňa najzaujímavejšie na knihe je práve samotná postava Hákona, jeho rozhodovanie a získavanie ľudí na svoju stranu.

06.05.2023 4 z 5

Vojna s besmi Vojna s besmi Juraj Červenák

"Cesty do Nitry sa zmenili na rozbahnené potoky. Zobor bol len nejasným, zahmleným prízrakom, mračiacim sa na hradisko pod sebou." - Keď vyjde slnko nad Zoborom

Štvrtá kniha zo série Černokňažník neprináša jeden príbeh, ale hneď niekoľko, keďže Vojna s besmi je zbierka poviedok. Je tu celkovo 7 výborne napísaných poviedok. Prvá je celkom dlhá, no potom nasleduje pár kratších a zasa opäť dlhších. Moja najobľúbenejšia poviedka z knihy nesie názov Noc šeliem. Patrí medzi kratšie s veľmi krutým a smutným koncom. Napriek tomu, že patrí podľa mňa medzi najlepšie, tak aj ostatné poviedky sú naozaj výborne napísané a ani jedna nenudila. Popravde najmenej ma bavila prvá poviedka, ktorá bola aj celkom dlhá, ale napriek tomu šlo o slušný úvod.

Prekvapivé možno pre niektorých bude, že až v štvrtej knihe som si konečne obľúbil vlka Goryvlada. V predošlých knihách som mal pocit, že viac priestoru dostávajú vedľajšie postavy Mirena alebo Dagomir a vlk nakoniec pôsobil na mňa len ako taký fantasy doplnok. Teraz vzhľadom aj k tomu, že ide o poviedky, tak je dej sústredený na Rogana a Goryvlada, ktorí počas svojich ciest samozrejme narazia aj na veľký počet "epizódnych" postáv. Kniha mi pripomenula prvých poviedkových zaklínačov, takže pri čítaní som mal aj trocha pocit nostalgie, ale neviem či to bolo len tým, že šlo o poviedky alebo kvôli tomu mordovaniu rôznych oblúd. Posledná poviedka odohrávajúca sa v Nitre, ktorá zakončila celú knihu ma veľmi potešila ako rodeného Nitrančana a šlo naozaj o vynikajúce zakončenie knihy.

Musím povedať, že takéto kratšie príbehy ma bavili viac ako dej z pôvodnej trilógie a ide preto podľa mňa o najlepší diel zo série. Samozrejme sa pustím aj do ďalších dielov a možno aj Vojnu s besmi niektorí z nich prekoná.

04.05.2023 5 z 5

Armáda duchů Armáda duchů Hampton Sides

Jak k něčemu takovému mohlo dojít? Proč nás tu nechali? Proč nás lépe nepřipravili? Připadalo mi, že jsem svědkem jednoho z největších selhání v našich dějinách. - kpt. Bertram Bank

Po dlhej dobe sa mi podarilo nájsť knihu o udalostiach z druhej svetovej vojny, o ktorých som doteraz nepočul. Aj keď mi Baatanský pochod smrti (provincia Bataan Filipíny) niečo hovorí, tak o samotnej záchrannej akcii som čítal prvý krát. Dielo Hamptona Sidesa popisuje záchrannú akciu, ktorá sa odohrala na konci januára roku 1945 s cieľom zachrániť 513 amerických a britských zajatcov, ktorí strávili tri roky v japonskom zajatí. Kniha má dve dejové linky, pričom striedavo popisuje začiatok americkej kapitulácie až po samotné zajatie a nebezpečnú misiu 121-členej špeciálnej jednotky rangers.

Čitateľ sa dozvie zaujímavé informácie z dejín Filipín, ale aj to ako kapituláciu vojakov vnímali Japonci a tiež ako sa na ňu pozerali samotní Američania. Dielo poukazuje okrem toho na vzájomné vzťahy medzi Filipíncami a Američanmi. Rôzne zverstvá, ktoré boli páchané na zajatcoch sú popisované dosť detailne a preto kniha určite nie je pre slabé povahy. Popis prežívania v japonskom zajatí bol veľmi drsný a mimoriadne zaujímavá bola vynaliezavosť zajatcov, ktorí si rôznymi činnosťami krátili dni. Od súťaženia v zabíjaní hmyzu a rôznych škodcov ku zakladaniu si vlastných gangov.

Kniha ma naozaj prekvapila a budem musieť upraviť svoj zoznam TOP kníh. Ak vás zaujíma druhá svetová vojna alebo celkovo špeciálne vojenské operácie, tak knihu rozhodne odporúčam.

Zaujímavosť: V roku 2002 sa hovorilo o filme, ktorý mal byť podľa knihy a mal ho režírovať Steven Spielberg, pričom v hlavnej roli mal byť Tom Cruise. Nakoniec sa však upísali iným projektom a snímok nikdy nevznikol.

29.04.2023 5 z 5

Střet impérií Střet impérií Ben Kane

Historické romány mám veľmi rád, ale nikdy som nečítal nič z obdobia starovekého Ríma a Grécka. Kniha Střet Impérií bola pre mňa niečím novým a po jej prečítaní musím povedať, že som nadšený. Čakal som, že príbeh bude rozprávaný z pohľadu Rimanov, ale autor nám približuje obe strany. Na jednej strane sú tu dejové linky obyčajných vojakov ako Demetrios, ktorý prejaví nevídanú odvahu a stane sa tak falangistom v armáde Filipa V. Macedónskeho alebo tiež dejová linka bratov Felixa a Antonia, ktorí bojujú na strane Ríma. Spoločne s týmito postavami čitateľ zažije rôzne bitky, ktoré sú zároveň s dobovými taktikami veľmi dobre vykreslené a rozhodne patria k tomu najlepšiemu, čo kniha ponúka.

Autor tiež veľmi zaujímavo vykreslil postavu Filipa V. Macedónskeho, ktorého budete obdivovať alebo naopak nenávidieť za niektoré jeho rozhodnutia. Najviac ma však prekvapila politická dejová linka odohrávajúca sa v samotnom Ríme. Očakával som, že politikárčenie a snaha Flaminia dostať sa post konzula bude nuda, ale vďaka tomu, že si autor vymyslel zápletku, ktorá nie je založená na historických prameňoch, tak aj táto časť deja bola vynikajúca. V podstate každá zo spomínaných dejových liniek je zaujímavá a každý čitateľ si nájde pravdepodobne hneď niekoľko obľúbených postáv.

Jeden z problémov, ktorý som s knihou mal bolo to, že som neznalý v rôznych dobových názvoch a pomenovaniach, ale na konci knihy je našťastie slovníček vysvetľujúci všetky zložité termíny. Odporúčam slovníček prečítať každému predom kto by mal rovnaký problém ako ja. Ďalšou prekážkou pre mňa bolo zapamätanie si množstva mien, pretože v knihe sa vyskytuje veľa menej podstatných postáv, ktoré síce nie sú také dôležité pre dej, ale občas viedli dialóg s hlavnými postavami a ja som si nedokázal vybaviť o koho presne ide, ale to sú už len maličkosti a kniha ako celok je vynikajúca. Určite si kúpim aj druhý diel, ktorý je už teraz dostupný v češtine.

23.04.2023 5 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Vďaka Glukhovskému dielu Metro 2033 sa stalo čítanie kníh mojim obľúbeným koníčkom. Vzhľadom k tomu, že sa mi páčili ďalšie jeho diela ako Stanovište 1 a 2, tak som vedel, že ďalšou knihou v poradí bude Budúcnosť. Je to v podstate po dlhom čase moja ďalšia Sci-fi kniha, pretože som posledné roky čítal prevažne iba fantasy. Po prečítaní musím povedať, že moje pocity sú zmiešané. Autor píše občas veľmi zvláštnym štýlom a zbytočne detailne opisuje prostredia, ktoré následne aj tak využije minimálne. Na to som si u neho už zvykol, ale príde mi, že v tomto diele zbytočne naťahoval takto dej. Celkovo mi príbeh prišiel niekedy moc rozťahaný a podľa mňa by sa kľudne zmestil do 350 strán a nie do 526.

V čom však autor exceluje sú postavy, ktoré sú napísané výborne a vzhľadom k tomu, že sa autor vracia do ich minulosti, tak sa o nich dozvieme úplne všetko. Glukhovskému sa podarilo vytvoriť veľmi zaujímavú hlavnú postavu, ktorá rozhodne nie je kladným hrdinom, ale práve preto je uveriteľnejšia a ľudskejšia. Okrem toho jeho správanie a rozhodovanie pochopíte hneď potom ako odhalíte celú jeho minulosť. Bohužiaľ musím úprimne povedať, že od samotného príbehu som čakal viac. Áno minulosť postáv alebo kapitoly o tom ako sa vychovávajú jednotky Nesmrteľných sú zaujímavé, ale čakal som, že to bude skôr o politike a súperení medzi Stranou nesmrteľnosti a Stranou života, do ktorého bude hlavná postava zapletená. Boj týchto dvoch strán tam v podstate je, ale odohráva sa skôr v pozadí a autor sa venuje skôr samotným postavám, čo je super, ale ja osobne som čakal niečo trochu iné.

13.04.2023 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Nikdy som si nemyslel, že existuje kniha, ktorú by som odporučil prečítať každému, no práve som ju asi našiel. Dielo Jiřího Šulca s názvom Dva proti Říši som si plánovať prečítať už dlhšie, pretože samotný atentát na Heydricha ma zaujímal. Kniha nepopisuje len prípravu a výcvik Gabčíka s Kubišom, ktorí boli poverení touto tajnou úlohou, ale autor sa venuje aj samotnému odboju a tiež postupu Nemcov pri snahe rozbiť nadobro akýkoľvek odpor. Veľmi dobre sú napísané samotné dialógy, no jediné čoho som sa bál bolo, že sa budem strácať v rôznych menách ľudí, ktorí boli zapojení do odboja alebo tých na opačnej strane. Je pravda, že postáv v knihe je veľa, ale nakoniec sa autor rozhodol vybrať z tohto historického obdobia len tie najpodstatnejšie a najvýraznejšie pre príbeh, takže ich nie je až toľko, že by sa čitateľ v deji a menách strácal. Toto svoje rozhodnutie spomína na konci knihy, kde aj vysvetľuje, ktoré udalosti boli prikrášlené alebo vymyslené len pre potreby príbehu. Som však veľmi rád, že takých vecí je v knihe málo a autor vystaval tento historický román hlavne na základe zachovaných prameňov, pričom využil aj pomoc rôznych historikov. Ide naozaj o veľmi silné dielo, od ktorého sa nedokážete odtrhnúť. Byť cudzincom vo svojej rodnej zemi muselo byť niečo strašné. Knihu odporúčam aj tým, ktorí sa o tematiku druhej svetovej vojny nezaujímajú.

03.04.2023 5 z 5

The Death and the Strawberry The Death and the Strawberry Tite Kubo (p)

Vyrastal som na anime, takže keď som sa dozvedel, že manga bude vychádzať v češtine bol som nadšený. Veľmi kvalitný preklad od Crew!

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Desivé a kruté, no taká bola vojna. Odporúčam prečítať každému kto má rád knihy s tematikou druhej svetovej vojny.

Zápisky odstřelovače Zápisky odstřelovače Vasilij Grigorjevič Zajcev

Normálne by som dal plné hodnotenie, ale kniha o nemeckom odstrelovačovi Josefovi Allerbergovi bola o niečo lepšia. Hlavne rozprávanie mi prišlo reálnejšie, no tu mi príde, že niektoré udalosti boli trocha v knihe prifarbené.

25.03.2023 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Lepšie zakončenie ani nemohlo byť. Záver Arťomovho príbehu zvládol autor podľa môjho názoru na jednotku. Samozrejme nie každý s ním bude spokojný, ale mne táto kniha sadla rovnako ako prvý diel zo série. Svet má stále potenciál a očakávam, že autor príde s novými príbehmi z Metra, ale aj pokračovanie Arťomovho príbehu by mohlo byť reálne. Ja však jeho príbeh pokladám za uzavretý a skôr dúfam, že ak vyjde ďalšia kniha, tak nám predstaví nové postavy.

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Rozhodne najslabší diel z trilógie, ale napriek tomu sa mi páčil. Autor sa tu sústredí hlavne na postavy, čo sa mi veľmi páči, ale príbeh bol dosť slabý podľa môjho názoru.

25.03.2023 3 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Metro 2033 je vynikajúca post-apo kniha vďaka ktorej som si obľúbil Glukhovskeho tvorbu. Ak máte radi počítačové hry, tak rozhodne odporúčam aj hry z tohto sveta. Hlavne prvé dva diely Metro 2033 a Metro Last Light. Najlepšie je si prečítať najprv knihy, pretože napríklad mňa osobne to potom neuveriteľne vtiahlo do samotného sveta počas hrania. Hra sama o sebe vám zas toľko toho o svete Metra neprezradí.

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Popravde prvé poviedkové knihy zo sveta zaklínača mám radšej ako neskorší príbeh Geralta, Ciri a ostatných postáv.

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Mám rád skutočné príbehy z druhej svetovej vojny a kniha Bratstvo neohrozených, spolu s ďalšou knihou: So starou gardou, patrí k mojim najobľúbenejším dielam. Bratstvo som čítal dvakrát a seriál pozerám každý rok aspoň raz. Je to proste srdcovka.