marco026 marco026 komentáře u knih

11 důvodů proč Adolf Hitler nevyhrál válku 11 důvodů proč Adolf Hitler nevyhrál válku Václav Junek

Celkom zaujímavá kniha, ale niečo podobné som už popravde čítal a nie raz.

25.03.2023 4 z 5

Planéta tajuplných svetov Planéta tajuplných svetov Duncan Brewer

Kniha môjho detstva.

Na život a na smrť Na život a na smrť Marcus Luttrell

Popis výcviku ma moc popravde na začiatku knihy nebavil. Nie preto, že by to nebolo zaujímavé, ale na môj vkus mu autor venoval príliš veľa stránok. Nasledujúce dramatické momenty a boj o holý život ma úplne pri čítaní pohltili a od knihy som sa nemohol odtrhnúť. Neuveriteľný, desivý a hlavne skutočný príbeh.

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Prvá kniha, ktorú som čítal od Juraja Červenáka a je výborná, ale popravde mám radšej skôr iné jeho série. Samozrejme vždy, keď vyjde nová kniha zo série Černokňažník, tak ju ako správny fanúšik tohto autora musím mať.

25.03.2023 4 z 5

Star Wars: Vader / Stíny a tajemství Star Wars: Vader / Stíny a tajemství Kieron Gillen

Môj prvý Star Wars komiks, ktorý perfektne vypĺňa príbeh po epizóde IV. Popravde som si ho kúpil len kvôli Vaderovi, pretože to je jeden z mojich najobľúbenejších filmových záporákov, ale vzhľadom na kvalitu tohto diela sa asi pozriem aj na ostatné komiksy zo sveta Star Wars.

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Keď prišiel prvý diel Hobita v roku 2012 do kín, tak som knihy moc nečítal. Film ma v podstate nalákal na knihu, pretože som chcel okamžite vedieť ako príbeh pokračuje a som rád, že som si ju prečítal skôr než vyšli ďalšie dva filmy, pretože kniha samotná je úžasným fantasy dielom, ktorému filmová trilógia nesiaha ani po päty.

Ocelové žezlo Ocelové žezlo Juraj Červenák

Prvá kniha zo série Bohatier mi neskutočne sadla a musím povedať, že toto bude pravdepodobne moja najobľúbenejšia séria od Juraja Červenáka. A to hovorím napriek tomu, že pokračovanie som ešte nečítal, ale Oceľové žezlo ma nesmierne bavilo, pričom nie je to moja prvá kniha od tohto autora, preto nepochybujem, že pokračovanie bude mať podobné kvality. Moje hodnotenie je samozrejme veľmi subjektívne, pretože mám rád vojnové výpravy. Kniha popisuje ťaženie kyjevského kniežaťa Svjatoslava I., ktoré je okrem toho doplnené o rôzne fantasy prvky. Hlavnou postavou je Iľja, ktorý sa pridáva k tejto vojnovej výprave a ide o výbornú hlavnú postavu, ale rozhodne mi prišli zaujímavé skôr vedľajšie postavy ako napríklad čarodejník Volch alebo starý, ale silný bojovník menom Jegor. Samozrejme aj samotná postava Svjatoslava je veľmi dobre napísaná, ale príbeh sa skôr zameriava na Iľju a skupinu okolo neho sústredenú. V čom autor exceluje ako vždy sú brutálne súboje a tentoraz príde až na dve veľké strety armád. Záverečná bitka rozdelená v podstate na dva fronty bola vynikajúcim finále a napriek tomu, že koniec zostal otvorený, tak veľmi dobre čitateľa navnadí na pokračovanie. Rozhodne knihe dávam plný počet, ale ako hovorím toto hodnotenie je veľmi subjektívne, pretože presne takéto historické fantasy knihy obľubujem.

19.03.2023 5 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Vynikajúce fantasy, pri ktorom sa zo začiatku môže zdať, že má veľmi jednoduchý dej, ale potom, čo sa naši hrdinovia Clay a Gabriel vydávajú na takmer nesplniteľnú výpravu sa dozvedáme jednotlivé príbehy hlavných postáv a neskôr s pribúdajúcimi novými postavami a ich minulosťou to ako celok pôsobí veľmi dobre. Najsilnejšou stránkou knihy je podľa môjho názoru humor, ktorý nie je silený, ale vyplýva zo situácií, ktorým musia postavy čeliť. V knihe autor dáva do popredia myšlienky Claya Coopera, ktoré sú často veľmi vtipné, no väčšinou ich nevysloví na hlas, čo v podstate z neho robí hlavnú postavu napriek tomu, že partia bojovníkov sa skladá z piatich členov. Vlastne celá výprava vďaka stretom s rôznymi príšerami a nepriateľmi je veľmi pútavá a zároveň zábavná. Zo začiatku mi prišlo vykresľovanie sveta chaotické a nevedel som sa zorientovať v príliš veľa názvoch a oblastiach, ale neskôr som sa do toho dostal. Finále bolo vynikajúce a rozhodne som ho nečakal až také veľkolepé, takže som bol aj celkom prekvapený ako sa autor rozhodol knihu ukončiť. Rozhodne ide o top fantasy a odporúčam každému fanúšikovi tohto žánru, aby knihe dal šancu.

11.03.2023 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Perfektný návrat do temného fantasy sveta, kde hneď na začiatku nám autorka predstaví doteraz nepoznané nížiny, o ktorých sme počuli len z rozprávania postáv v predošlej časti. Úprimne nemyslel som si, že by príbeh mohol byť ešte lepší ako v Naslouchačovi, ale opak je pravdou a to hlavne preto, že mnoho otázok z predošlého dielu je v tejto časti zodpovedaných. Napriek tomu vznikajú ďalšie, čo čitateľa neskutočne navnadí na pokračovanie. Najlepšie sú však postavy, ktoré sú vynikajúco napísané a budem ich chváliť rovnako ako aj pri prvej knihe z tohto sveta. Najvýraznejšou postavou tentoraz pre mňa nebol/a Ilan, ale samotný kapitán 25-ky, ktorého správanie a minulosť konečne aj čitateľ začne z časti chápať. Ostatní členovia tejto skupiny tu nemajú toľko priestoru, teda možno len Vargas a pár výnimiek, ale bolo tomu tak aj v prvej knihe a vzhľadom na počet postáv a rýchlosť deja to ani nie je možné. Samozrejme objavia sa nám tu aj nejaké nové postavy hlavne na začiatku knihy a tie sú tiež zaujímavé, no nemajú toľko priestoru. Čakal som, že koniec knihy sa bude venovať vzťahu medzi hlavnou postavou a kapitánom, ale autorka priniesla, teda aspoň pre mňa, nečakané zakončenie deja. Finále je tak o to zaujímavejšie a donúti vás si okamžite prečítať ďalšiu časť.

24.02.2023 5 z 5

Skaza Skaza Anthony Reynolds

Musím povedať, že kniha bola príjemným prekvapením. Aj keď viem, že celkom dosť postáv z League of Legends má kvalitný lore, tak veľké očakávania z knihy som nemal. Dielo Anthonyho Reynoldsa prináša kvalitný príbeh, ktorý bohužiaľ má v niektorých kapitolách zdĺhavé tempo a to hlavne, keď sa dej prenáša do katakomb, v ktorých väčšinu svojho času trávi hlavný záporák. Jeho putovanie v temnote pod zemou a odhaľovanie tajomstiev mi neprišlo moc zaujímavé, no napriek tomu ide o vynikajúcu zápornú postavu, ktorá dokáže manipulovať s ostatnými ľuďmi vo svoj prospech. Najzaujímavejšou postavou je však Kalista, ktorú možno označiť aj za hlavnú postavu celej knihy. Vždy sa snaží rozhodovať rozumne v prospech kráľovstva a to aj v prípade, že musí niečo pre to obetovať. Samozrejme je tu veľa ďalších postáv, ktoré sú zaujímavé a zohrávajú často veľkú úlohu v deji, ale Kalista je napriek tomu podľa mňa najvýraznejšou postavou, čo sa ukáže hlavne vo výbornom finále. Určite je treba pochváliť aj poslednú vec a tou je slovenský preklad od M. Koscelníkovej, ktorý je veľmi kvalitný.

20.02.2023 4 z 5

Nezapomeň na zlé časy Nezapomeň na zlé časy Günter Koschorrek

Knihe som sa zo začiatku vyhýbal a to z toho dôvodu, že je písaná formou denníka, ale nakoniec musím povedať, že to je na nej najväčším plusom. Samozrejme všetko, čo si autor nezapísal do denníku počas vojny doplnil svojimi spomienkami a máme tak možnosť nazrieť do života obyčajného vojaka z druhej svetovej vojny, ktorý si prešiel peklom na východnom fronte. Autor popisuje boje, ktoré zažil, ale aj svoje zážitky mimo frontu. Veľmi zaujímavo popisuje nemeckú propagandu, ktorá doliehala na vojakov v predných líniách a dávala im nádej na víťazstvo napriek tomu, že vojna bola prehraná. Úprimne nečakal som knihu, ktorá by prekonala Bratstvo neohrozených, ale musím povedať, že sa tak stalo a toto je momentálne najlepšia kniha, z kategórie vojnových, akú som kedy čítal.

25.12.2022 5 z 5

Radhostův meč Radhostův meč Juraj Červenák

Veľmi kvalitné pokračovanie, ktoré je o niečo lepšie ako prvá kniha zo série. Jediné, čo musím vytknúť je slabší začiatok oproti Vládcovi vlkov, ale zasa Radhostov meč má podľa môjho názoru oveľa lepšie finále.

Stanovište 1 Stanovište 1 Dmitry Glukhovsky

Príbeh sa dosť pomaly vlečie, čo je ale v tomto prípade vyhovujúce, pretože následné finále má veľmi dobrý spád. Mínusom knihy je, podľa môjho názoru, že celý dej je postavený na dosť nevýraznej hlavnej postave a aj finále sa nemusí páčiť každému, no za mňa bolo výborné.

Krvavý oheň Krvavý oheň Juraj Červenák

Kniha má opäť dobrý začiatok, ktorý začína takmer okamžite bojom. Máme tu aj kapitolu z minulosti, ktorá nám ukazuje smrť Roganovho otca. Dej ani na chvíľu nenudí a opäť tu je veľa brutálnych súbojov, ale čo patrí medzi najväčšie plusy sú dve hlavné záporné postavy. Čakal som, že sa tu autor zameria najmä na Kruga, ale nakoniec jeho syn Svarun dostal oveľa viac priestoru, čo je na jednu stranu dobré. Najlepšiu časťou knihy je veľká bitka proti goričom, no posledný súboj mi prišiel trocha krátky. Napriek tomu vynikajúce zakončenie, ktorému nemám skoro čo vytknúť a najbližšie si určite prečítam aj štvrtú knihu s názvom Vojna s Besmi.

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Obrovské prekvapenie! Čakal som veľa, pretože som videl kladné recenzie, ale napriek tomu kniha prekonala moje očakávania. Hodnotenie 10/10

26.11.2022 5 z 5

Stanovište 2 Stanovište 2 Dmitry Glukhovsky

Oproti prvej časti o dosť lepšie. Hlavne dej sa nevlečie pomaly ako v prvej knihe. Aj Michelle, jedna z hlavných postáv, ktorá mi v prvej časti vadila je tu oveľa zaujímavejšou postavou. Zakončenie super len ten epilóg si podľa mňa mohol autor odpustiť, ale niekomu sa môže páčiť. Hodnotenie: 8/10

13.11.2022 4 z 5