marco026 marco026 komentáře u knih

Šedý muž Šedý muž Mark Greaney

Court Gentry je jeden z najlepších zabijakov na svete a stala sa z neho priam legenda. Po jednom atentáte je na jeho hlavu vypísaná odmena a musí čeliť hneď niekoľkým ozbrojeným komandám z krajín tretieho sveta, ktoré mu idú po krku. Okrem toho všetkého si ľudia, ktorí sa ho snažia dostať, zoberú ako rukojemníkov rodinu jeho zamestnávateľa. Gentry prezývaný aj Šedý muž sa ich rozhodne zachrániť.

Ak to porovnám s filmom od Netflixu, ktorý som videl (bohužiaľ), tak kniha s ním má jednu vec spoločnú. Príbeh je v podstate nulový, čo sa autor snažil vykompenzovať aspoň zaujímavými dialógmi, ale ani tie nie sú ničím pútavé. Napriek tomu ide o veľmi dobrú oddychovku, ktorá zaujme predovšetkým vynikajúco napísanou akciou. Veľakrát prehnanou a priam neuveriteľnou, ale nikdy to neprešlo až do takého extrému, že by mi to vadilo. Hlavný záporák je v rámci žánru celkom fajn a ostatné vedľajšie postavy tiež, no nie je ich tu veľa, pretože väčšinu tvoria bezvýznamní nájomní zabijaci, ktorých je tu celkom dosť. Gentry prežije to, čo by normálny človek v reálnom svete už nerozchodil, ale aspoň to nie je postava, ktorá likviduje jedného nepriateľa za druhým a jeho sa ani jedna guľka nedotkne. Potešili ma tiež lokácie, v ktorých sa dej odohráva (hlavne Praha a Zürich).

Kniha je v podstate dobrá akčná jednohubka, ale neponúka takmer nič naviac. Kto má rád akciu tak si príde na svoje, ale nejaké napätie, zaujímavý dej a zvraty nečakajte. Pokračovaniu sa asi vyhnem alebo sa doňho pustím až keď nebudem mať nič zaujímavejšieho na čítanie.

07.11.2023 3 z 5

Osobná záležitosť Osobná záležitosť Alexander J. Kenji

Roger Dunn bývalý veliteľ špeciálnej jednotky CIA sa stane obeťou teroristického útoku v Zürichu. Oliver Bellows, ktorému v minulosti Dunn velil sa dostane na stopu útočníkom, ale veľmi rýchlo pochopí, že o útok teroristov nešlo. Po ďalšom pátraní postupne odhaľuje plány nebezpečnej skupiny ľudí, ktorých známosti siahajú až k najvyšším miestam v politike.

Opäť rovnako ako pri Boji o štát ide o výborný thriller od slovenského autora. Oproti prvej časti sú tu nejaké menšie rozdiely ako napríklad v akcii, ktorej je tu pomenej. Namiesto toho však dostaneme vyšetrovanie v špionážnom štýle, čo sa mi veľmi páčilo. Potešil ma tiež návrat niektorých postáv a návšteva rôznych štátov, v ktorých sa dej odohráva. Metódy vypočúvania v knihe boli tiež vynikajúco spracované rovnako ako príprava na sledovanie podozrivých osôb a následná akcia, ktorej tu je však pomenej ako som už spomenul, ale keď na ňu príde, tak je veľmi dobre spracovaná. Pamätám si, že pri prvej časti som mal občas problém s rôznymi názvami zbraní, techniky a vybavenia, no v Osobnej záležitosti to autor dosť obmedzil, čo pre niekoho môže byť plus alebo naopak mínus. Mrzí ma trochu to, že v knihe nepríde k žiadnym neočakávaným zvratom, čo je pri takomto žánri škoda.

Celkový dojem je z knihy je však výborný, ale prvú časť Boj o štát to za mňa neprekonalo. Možno je to tým, že vtedy sa väčšina deja odohrával na Slovensku, čo sa mi asi najviac páčilo. Napriek tomu je Osobná záležitosť nadpriemerný špionážny thriller a budem dúfať v pokračovanie. Potešil ma tiež odkaz na jedného z najlepších slovenských autorov.

30.10.2023 4 z 5

Rány na cti Rány na cti Anthony Riches

Marcus Valerius Aquila je novým cisárom Commodom označený za zradcu Rímskej ríše a pred vrahmi sa ukrýva na najsevernejších hraniciach impéria v rímskej Británii. Pod falošným menom tu slúži na Hadriánovom vale. Okrem toho, že sú mu cisárovi ľudia stále na stope, tak vypukne vojna so severnými kmeňmi a on ako veliteľ centúrie musí čeliť aj tejto hrozbe.

Rány na cti sú momentálne asi najlepším historickým románom s tematikou antického Ríma aký som kedy čítal. Príbeh nie je niečo nového, ale má výborné postavy, dialógy a hlavne prostredie, v ktorom sa odohráva. Hlavná postava sa musí skrývať pred oddanými mužmi cisára a dostane pod svoje velenie na Hadriánovom vale 9. centúriu. Ako cudzinec si musí vydobyť rešpekt pred ostatnými centurionmi, ale aj svojimi vojakmi. Prvá polovica knihy sa venuje hlavne vzťahom medzi Marcom a ostatnými postavami. K žiadnym bojom tu zo začiatku v podstate nedochádza, ale celý dej vrcholí vojnou proti vzbúreným kmeňom. Finálna bitka je vynikajúcim záverom knihy. Disciplinovanosť vojakov a rímsky spôsob boja je tu spracovaný parádne. Rozdiely medzi trénovanou armádou a divokými barbarmi sú v tomto diele veľmi dobre vykreslené. Napriek tomu armáda vzbúrencov vzbudzuje rešpekt a môže za to predovšetkým ich počet, ale okrem toho aj hlavný veliteľ, ktorý má pred Rimanmi určitý rešpekt.

Výborne spracovaná záverečná bitka, skvelé postavy, hrôzu naháňajúci nepriatelia a výborné dialógy robia z tejto knihy v rámci žánru naozaj vynikajúce dielo. Ešte viac ma potešilo, keď som sa dozvedel, že to je len prvá kniha zo série a má ďalších asi 10 častí, ktoré sú pokračovaním príbehu Marca Valeria Aquila.

10.10.2023 5 z 5

Vítězové Vítězové Stephen Edward Ambrose

"Muži bojující za demokracii byli schopní činit rychlá rozhodnutí přímo na místě a podle nich i jednat; muži bojující za totalitní režim ne."

Kniha Vítězové bola napísaná autorom Bratstva neohrozených Stephenom Ambrosom a ten ju zostavil predovšetkým zo svojich predošlých kníh. Popisuje v nej prípravu spojencov na vylodenie v Normandii a rozhodujúce bitky na západnom fronte. V diele sú zahrnuté dôležité rozhodnutia osobností ako bol napríklad Dwight D. Eisenhower, ktorý v rokoch 1944 - 1945 velil spojeneckým expedičným silám v Európe, ale aj osudy obyčajných vojakov.

To, že Ambrose vychádzal zo svojich predošlých prác v tejto knihe bude každému, kto má od neho niečo načítané, jasné hneď na začiatku knihy. Musím povedať, že ide opäť o veľmi vydarené dielo o ťažení spojencov, ale autor má aj lepšie knihy s touto tematikou. Rozhodne by som dielo Vítězové neodporúčal človeku, ktorý nemá už nejaké podobné knihy načítané. Niekedy som sa aj ja strácal, pretože autor skáče od osobností k jednotlivým jednotkám a občas to pôsobí chaoticky. Ale to je skôr hlavne na začiatku knihy a po rozbehnutí operácie Overlord sú už popisy jednotlivých udalostí súvislejšie. Bohužiaľ v rámci kníh Stephena Ambroseho ide podľa môjho názoru o jedno z jeho slabších diel. Napriek tomu knihu Vítězové odporúčam každému, kto sa o druhú svetovú vojnu zaujíma. Je tu napríklad popis bitky o Pointe du Hoc a doteraz, keď si vyhľadám tento útes na internete, tak nechápem ako naň mohli počas vylodenia vojaci vyliezť a je úžasné čítať výpovede priamych účastníkov, ktoré sa v diele nachádzajú.

Celá kniha je vlastne plná spomienok vojakov, ktorí tento svetový konflikt prežili. V tom boli autorove knihy vždy výnimočné, ale napriek tomu si stojím za tým, že Vítězové patria medzi slabšie Ambroseho diela, ale stále je to slušný nadpriemer v rámci žánru.

08.10.2023 4 z 5

Srdce z kamene Srdce z kamene Simon Scarrow

Príbeh je zasadený do obdobia druhej svetovej vojny a autor v ňom vykresľuje osudy troch mladých ľudí, z ktorých sa pred vojnou na gréckom ostrove Lefkada stali veľmi dobrí priatelia. Ešte pred vypuknutím celosvetového konfliktu si navzájom sľúbia, že sa jedného dňa znova stretnú. Pretrvá ich priateľstvo aj počas vojny, keď jeden z nich stojí na strane Nemecka?

Počul som, že Simon Scarrow má výborné romány z obdobia starovekého Ríma, no napriek tomu som si ako prvú knihu od neho vybral Srdce z kamene, pretože tematiku druhej svetovej vojny mám radšej. Kniha mi však vôbec nesadla a teraz ľutujem, že som si neobstaral dielo Pod znakem orla, na ktorého boli tak výborné ohlasy. Príbeh odohrávajúci sa na gréckom ostrove Lefkada má za mňa nezaujímavé postavy a otravný spôsob rozprávania. Sú tu v podstate dve dejové linky, kde jedna sa odohráva v prítomnosti a druhá v minulosti. Potom tá v minulosti je rozprávaná ešte z pohľadu dvoch postáv. Očakával som, že odboj proti Talianom a Nemcom bude oveľa lepšie vykreslený a na tom bude celý príbeh stáť, ale bohužiaľ tomu tak nebolo. Respektíve činnosť odboja tu popísaná je, ale v rámci historického románu je to slabota. Dej sa namiesto toho sústredí na to ako sa so svojimi osudmi vyrovnávajú hlavné postavy, čo by bolo celkom fajn, no vzhľadom k tomu, že mi tieto postavy prišli nesympatické a dialógy boli veľmi slabé, tak tu v podstate nebolo pre mňa nič zaujímavého.

Knihu som čítal snáď dva mesiac a veľa krát som mal chuť ju vôbec nedočítať, čo tiež dokazuje, že ma toto dielo od Simona Scarrowa takmer vôbec nebavilo. Musím pochváliť aspoň dobre vykreslené prostredie gréckych ostrovov.

28.09.2023 2 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

(SPOILER) Svet po vojne bol zničený, no niektoré mestá táto skaza akoby zázrakom obišla. Attiona City je jedným z takýchto miest a patrí medzi posledné oblasti, kde dokázali ľudia prežiť. Zatiaľ čo obyvatelia v horných častiach mesta žijú v bezpečí a blahobyte, tak v spodnej časti takzvaného Downtownu ľudia bojujú o svoje životy každý jeden deň. Drogy, gangy a záhadná epidémia prispievajú k postupnej izolácií tejto časti mesta. Mladík menom Jason Blake, ktorý tu žije dostane jedného dňa záhadné schopnosti a rozhodne sa ich využiť k odstráneniu živlov ohrozujúcich obyvateľov Downtownu. Na jeho smolu najmocnejšia organizácia sveta s pomocou svojich agentov loví a likviduje ľudí s podobnými schopnosťami ako má on.

Opäť originálny nápad od jedného z českých autorov. Naposledy ma takto prekvapila kniha Naslouchač od Petry Stehlíkovej. Projekt Kronos má však pár nedostatkov, ktoré mi občas vadili. Dielo obsahuje niekoľko dejových liniek a celkom dve hlavné postavy. Vzhľadom k tomu, že kniha má 568 strán, tak obaja hlavný hrdinovia dostanú dostatok priestoru, ale príbeh v momente, keď dospeje do bodu výcviku agentov inštitútu (najmocnejšia organizácia sveta), tak stratí tempo a dosť sa vlečie. Našťastie sa to potom opäť rozbehne a dostaneme aj výbornú akciu, zvraty, ale aj viacero zaujímavých záporákov. Je tu dokonca niekoľko záhadných postáv, ktoré podľa mňa mohli dostať viac priestoru, ale úplne chápem, že si to autor necháva na pokračovanie.

Superschopnosti sú v súbojoch veľmi dobre využívané, čo sa mi tiež páčilo. Očakávam, že v ďalších častiach dôjde k väčšiemu prepojeniu niektorých dejových liniek lebo je vidieť, že si autor niekedy až príliš veľa vecí nechával v zálohe. Celkovo sa kniha číta veľmi dobre a až na pár drobností je to výborný prvý diel série, ktorý pevne dúfam, že ďalšie časti prekonajú.

26.09.2023 4 z 5

Disciplinované mesto Disciplinované mesto Martin Pekár

Dielo mi pomohlo pri zostavovaní bakalárskej práce. Odporúčam každému, kto sa zaujíma o Slovenský štát (1939 - 1945).

19.09.2023 5 z 5

Operace Bruneval Operace Bruneval Jiří Šulc

V období druhej svetovej vojny v rámci tajnej operácie s krycím názvom Biting mala špeciálna britská jednotka na francúzskom pobreží rozobrať nový typ nemeckého radaru a jeho súčiastky priniesť do Veľkej Británie na bližšie preskúmanie. Tento radar slúžil na lepšie riadenie protileteckej obrany v noci a nepriaznivom počasí. Román Operace Bruneval popisuje prípravu a priebeh operácie, ale tiež fiktívny príbeh nemeckého špióna.

Kniha Dva proti Říši od Jiřího Šulca patrí k najlepším vojnovým románom aké som kedy čítal a práve preto som od jeho ďalšej knihy s názvom Operace Bruneval mal veľké očakávania. Autor opäť nesklamal a v tomto diele prináša veľmi pútavý príbeh podľa skutočnej udalosti doplnený o vymyslenú špionážnu linku, ktorá však do deja perfektne zapadá a robí ho napínavejším. Pátranie po agentovi pracujúceho pre Nemcov je podľa mňa lepšie spracované než samotný výsadok a priebeh operácie. V podstate väčšina knihy sa venuje hlavne tejto príbehovej línii a príprave špeciálnej jednotky. Postupy pri pátraní po tomto špiónovi sú veľmi dobre spracované a je vidieť, že sa autor v dobových metódach vyšetrovania veľmi dobre vyzná.

Koniec a samotný priebeh operácie je perfektný, no napriek tomu si stojím za tým, že vymyslená špionážna časť je ešte o kúsok lepšia. Vzhľadom k tomu, že ide o román, tak zapracovanie tohto fiktívneho príbehu dáva zmysel. Okrem toho som o tejto tajnej akcii pred čítaním knihy predtým nikdy nepočul, takže som rád za doplnenie vedomostí. Rovnako ako pri Dva proti Říši musím dať dielu Operace Bruneval v hodnotení plný počet.

15.09.2023 5 z 5

V Krvavém pásu V Krvavém pásu Jakub Mařík

Vojna ľudstva s tajomnými korzármi sa posúva do ďalšej fázy. Loď UTSS Salamis a jej posádka sa má zúčastniť diplomatickej misie, ktorej cieľom je získať na svoju stranu mimozemskú rasu a začať boj proti spoločnému nepriateľovi. Potencionálny spojenec ľudí má s bojom proti korzárom oveľa viac skúseností, ktoré by mohli zvrátiť vojnu v ich prospech. Získať si vzájomnú dôveru však nebude jednoduché a ich nepriateľ nemá v pláne dovoliť, aby došlo medzi ľuďmi a mimozemšťanmi k vzájomnej spolupráci.

Diplomatická misia medzi dvoma rozličnými rasami nie je rozhodne, vďaka skorému zásahu nepriateľských korzárov, nudná. Ľudia sú preto nútení s mimozemšťanmi spolupracovať už počas ich prvého spoločného jednania a táto vzájomná kooperácia je veľmi zaujímavo vykreslená vzhľadom k odlišnosti nových potencionálnych spojencov. Aj keď čakal by som nejaké väčšie nezhody medzi oboma stranami, ku ktorým neprišlo, ale všetko sa môže ešte zmeniť v ďalších dieloch. Situácia na stanici, kde prebiehala schôdzka bola trochu menej zaujímavá ako jej obrana prostredníctvom UTSS Salamis a dvoma ďalšími loďami, ale odhalenie zradcu a následné zistenia to zachránili.

Koniec bol vynikajúci a predznamenáva to, že v ďalších častiach sa ešte máme na čo tešiť. Čakal som možno, že sa dozvieme už v tomto diele trochu viac o tajomných korzároch, ale autor si to pravdepodobne necháva na posledné dve časti. Celkovo opäť vynikajúce military Sci-fi, ale druhý diel odohrávajúci sa na neznámej planéte neprekonal.

01.09.2023 5 z 5

Horiaca ríša Horiaca ríša Juraj Červenák

Iľjovi a jeho skupine sa podarilo poraziť mocného čarodejníka Tugarina a vydali sa späť na cestu ku kyjevskému kniežaťu Svjatoslavovi, ktorý ich už začal považovať za mŕtvych. On sám však má starostí nad hlavu, pretože pripravuje vojnu proti Chazarskej ríši. Jeho plán je rozdrviť nepriateľa a rozšíriť svoje vlastné hranice, ale protivník má zo začiatku početnú výhodu, s ktorou sa bude musieť vysporiadať.

Opäť výborné pokračovanie, ktoré však považujem za slabší diel série. Druhá kniha bola čistou fantasy zatiaľ čo Horiaca ríša sa nesie skôr v štýle Oceľového žezla. Dokonca by som povedal, že tretí diel má asi najmenej fantasy prvkov z celej série, ale to nie je dôvod prečo ma kniha bavila menej ako predošlé časti. Osobne som sa tešil na Iľju a jeho partiu, ktorá sa bude snažiť vysporiadať s Koščejom a jeho temnými plánmi, ale dej sa sústredí viac na ťaženie Svjatoslava proti Chazarskej ríši, ku ktorému sa Jegor, Iľja, Mikula a ďalší pridajú neskôr. Okrem toho sú nám predstavené úplne nové postavy a im je venovaná tiež veľká časť knihy. Vzhľadom k tomu koľko priestoru tu dostali, tak očakávam, že v poslednej časti budú hrať ešte významnú rolu. Dejová linka okolo nových postáv ma bavila, ale očakával som, že bude skôr vedľajšia, no tak rozhodne nepôsobila. Výborné sú tu opäť boje armád rovnako ako v prvej knihe, kde som chválil pekne spracované vojenské ťaženie a som rád, že sa Červenák vrátil k tomu, čo bolo na prvej knihe také vynikajúce.

Celkovo je Horiaca ríša zatiaľ najslabšou časťou zo série, ale stále je to veľký nadpriemer. Koniec knihy sa mi páčil asi najviac pretože bol poriadne temný a je v podstate obrovským lákadlom k finále série.

28.08.2023 4 z 5

V ledovém sevření V ledovém sevření Jakub Mařík

Loď UTSS Salamis a jej posádka sa spamätáva z nedávneho stretu s tajomným nepriateľom. Po opravení lode vyrážajú opäť na nebezpečnú misiu k neznámej planéte, kde majú preskúmať vrak lodi, ktorý patrí nepriateľovi. Napriek niektorým zisteniam toho ľudstvo stále vie o záhadnom protivníkovi len veľmi málo a táto prieskumná výprava by mohla zodpovedať mnohé otázky.

V ledovém sevření je absolútna Sci-fi pecka, ktorá je oveľa lepšia ako prvý diel zo série. Už prvá časť bola výborná, ale mala svoje muchy. Vadilo mi napríklad to, že na postavách mi moc nezáležalo a skôr ma bavila samotná záhada okolo tajomných korzárov. V druhej časti to už neplatí a veľa postáv, ktoré prežili minulý vojenský stret som si obľúbil. Taktiež mi príde, že autor lepšie pracuje s postavami a vzájomnými vzťahmi. Dej sa tentoraz neodohráva len na palube UTSS Salamis, čo je príjemná zmena. Celá záhada okolo neznámeho nepriateľa naberá nové rozmery po výbornom zvrate v knihe, ktorý som nečakal a som zvedavý ako si s tým v ďalších knihách autor poradí. Kniha je tiež plná akcie, ktorá je ešte lepšie zvládnutá ako v prvom diely.

V podstate všetko čo sa mi páčilo v knihe Ve stínu slunce je posunuté o level vyššie. Výborné je tiež zapracovanie nových postáv. Koniec vyvoláva ďalšie otázky ohľadom korzárov a odpovedí sa dočkáme skôr v ďalšom diely, no napriek tomu ide o jedno z najlepších Sci-fi aké som kedy čítal. Nemám v podstate čo vytknúť a som prekvapený sám zo seba, že som sa k tomuto autorovi dopracoval až teraz.

11.08.2023 5 z 5

Spad (souborné vydání) Spad (souborné vydání) František Kotleta (p)

"Japonci nestačili vytáhnout vůbec nic - maximálně tak obočí. Zběsilou palbou jsme je prostě zmasakrovali. Z japonských důstojníků létala krev a vnitřnosti na všechny strany." - Spad

Svet po atómovej vojne je z veľkej časti zničený, no i v takomto postapo prostredí dokázali ľudia prežiť. Jeden z preživších je aj plukovník Michálek a jeho partia, ktorá sa skladá zo skupiny veteránov. Napriek k tomu, že majú malý podnik v Prahe a snažia sa žiť svoj život v rámci možností v kľude, tak sa zapletú do udalostí, ktoré nakoniec vyústia až v záchranu sveta.

Od série Spad netreba očakávať príbeh s nejakou hlbšou myšlienkou. O tom to naozaj nie je, pretože toto je čistá postapo akčná jazda od začiatku až do konca s veľmi sympatickými a zaujímavými hlavnými postavami. Okrem toho je tu poriadna dávka humoru, ktorý však nemusí sadnúť úplne každému rovnako ako aj nekomplikovaný dej. Mňa však takýto štýl postapo bavil nesmierne a bola to veľmi dobrá oddychovka. Prvý diel série sa drží ešte pri zemi (teda v rámci toho, čo sa deje ďalej), no v ďalších dvoch už pôjde o všetko, pretože partia okolo plukovníka Michálka bude musieť zastaviť kult, ktorý zhromažďuje atómové zbrane a chystá sa posledným výbuchom zničiť svet. V poslednom diely sa trochu zmení štýl rozprávania a prostredie, ale je rovnako kvalitný ako predošlé. Teda štýl sa nezmení, ale prvé tri knihy sú rozprávané z pohľadu Michálka a posledný z hľadiska jeho spolubojovníčky Alice.

Jedna z mála vecí, čo mi vadila boli hlavní záporáci. V celej knihe je len jediný zaujímavý zloduch menom Žolík, ale inak nikto ďalší. Pritom sa celý čas hovorí o veľmajstrovi spomínaného kultu, ale nakoniec sa s ním hlavní hrdinovia ani nestretnú. To je však jediná vec, ktorú by som vytkol tejto sérii. Celkovo všetky časti sa nesú v podobnom akčnom duchu a mňa to bavilo od začiatku až do konca napriek tomu, že to je hlavne o kosení nepriateľov, ktorí majú takmer vždy prevahu nad hlavnými postavami.

28.07.2023 5 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Čakal som, že posledný diel bude už len zbytočná nadstavba a možno trochu aj je, no napriek tomu som sa bavil rovnako ako pri prvých troch knihách. Celkovo séria Spad je vynikajúca oddychovka a napriek jednoduchému deju som sa nenudil ani pri jednom diele.

28.07.2023 5 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Vzhľadom k tomu, že som veľký fanúšik hernej série Mass Effect a seriálu Expanse, tak som sa na knihu Ve stínu slunce veľmi tešil. Podľa popisu som totiž očakával, že sa kniha bude niesť v rámci deja v podobnom duchu. V podstate som mal aj pravdu vzhľadom k tomu, že aj tu sa nachádza neznámy nepriateľ, o ktorom ľudstvo nič nevie a musí sa o ňom dozvedieť viac, aby ho dokázalo poraziť. Autor sa zo začiatku nezdržuje zbytočným vysvetľovaním a hneď tu máme vojnový stret vesmírnych lodí. Všetky ostatné informácie sa čitateľ dozvedá behom deja, ktorý sa odohráva hlavne na palube lode UTSS Salamis, kde posádka čoskoro zistí, že sa na lodi nachádza aj neznámy nepriateľ.

Je nutné si uvedomiť, že v rámci žánru ide o military Sci-fi, takže treba počítať s tým, že v knihe sa bude vyskytovať dosť pre čitateľa neznámych technologických výrazov. Vzhľadom k tomu nemusí kniha sadnúť úplne každému, ale kto má rád podobné kúsky, tak sa bude nesmierne baviť rovnako ako ja. Mínus sú niektoré postavy, o ktorých sa veľa čitateľ nedozvie a tak sa mi väčšinou stávalo, že mi na nich moc nezáležalo v priebehu stretu s nepriateľom, ale samotná záhada okolo neznámych protivníkov to vykompenzovala.

25.07.2023 4 z 5

Rázová vlna Rázová vlna František Kotleta (p)

Snaha o záchranu sveta sa premení na veľké vojenské ťaženie do bývalého Ruska. Opäť riadna dávka akcie a humoru. Zakončenie knihy ma zo začiatku trochu naštvalo, ale s odstupom času si hovorím, že inak to ani dopadnúť asi nemohlo. V podstate ak by takto končila celá séria, tak by som bol spokojný, ale čaká ma ešte jedna časť, pričom dúfam, že to nebude už len zbytočná nadstavba. Zatiaľ ma však ani jeden diel nesklamal.

17.07.2023 5 z 5

Poločas rozpadu Poločas rozpadu František Kotleta (p)

Vynikajúce rovnako ako prvý diel. Pár nových postáv, riadna dávka akcie a humoru. Plukovník Michálek a jeho parta tentoraz stoja proti oveľa väčšej hrozbe ako v prvej knihe. Normálne by ma štval iba ten otvorený koniec, ale našťastie mám súborné vydanie, tak sa môžem pustiť do ďalšieho dielu.

12.07.2023 5 z 5

Leon Leon Roman Bureš

"Vrháme oštěpy. V tu samou chvíli se jako smrtonosný závoj zvedají ty římské. Když se oštěpy z obou stran setkají na vrcholu trajektorie, jako by se na malý okamžik setmělo."

Kniha popisuje príbeh Leona, ktorému rímski vojaci odviedli rodinu do otroctva. Jeho mesto je zničené a aj on samotný sa ocitá v otroctve. Keď sa konečne zmieri s tým, že svoju rodinu už nikdy neuvidí, pridáva sa k Spartakovmu povstaniu. Pri tejto príležitosti, ktorá sa mu naskytla prisahá, že svoju rodinu nájde, no jeho šance sú veľmi malé.

Príbeh zasadený do obdobia Spartakovho povstania je plný bitiek, takže v tomto ohľade som sa bavil. Na to aká je kniha krátka je tu vojenských stretov viac než dosť. Kniha sa však sústredí na Leona a jeho snahu nájsť svoju rodinu. Postava Leona je zaujímavá a tiež jeho príbeh je fajn, ale problém mám s ostatnými postavami. Okrem hlavnej postavy tu je už len jedna zaujímavá postava a to Spartakus. Samozrejme je tu veľa ďalších postáv, ale väčšina si je charakterovo tak podobná, že si ich už ani nepamätám. Je však zaujímavé sledovať ako sa z malej vzbury celé povstanie postupne rozrastá a následne sa zo skupiny bývalých gladiátorov a otrokov stáva obrovská hrozba pre Rím.

Historické romány z obdobia starovekého Ríma mám veľmi rád a preto ma aj táto kniha bavila. Vzhľadom k počtu vojenských stretov, ktoré autor v knihe popisuje sa stále niečo deje a príbeh mi neprišiel nejako umelo naťahovaný. Veľký problém však bol pre mňa pri postavách, kde naozaj okrem hlavnej postavy a Spartaka sú všetky ostatné strašne nevýrazné.

10.07.2023 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Za mňa úplná topka v rámci postapo žánru. Nie každému tento štýl Františka Kotletu však bude sedieť. Netreba čakať príbeh s nejakou hlbšou myšlienkou. Celkovo je príbeh jednoduchý, ale ten vykreslený postapo svet a zaujímavé postavy, ktoré vedia ako v zničenom svete prežiť, to celé vyvažujú. Okrem toho tu je kopec humoru, čo tiež nemusí sadnúť každému, ale ja som sa bavil nesmierne od začiatku až do konca a to aj vďaka poriadnej dávke akcie, ktorú Kotleta zvláda na jednotku.

05.07.2023 5 z 5

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

"Jedna zlatá šerpa zdvihla proti Steinovi pištoľ. Kapitán chladnokrvne sklonil tešínku a stisol spúšť. V tej mokrote bola šanca mizivá, no zbraň nesklamala vychrlila iskry, dym i olovo."

Po úspešnom vyšetrovaní v Banskej Štiavnici sa trojica Barbarič, Stein a Jaroš presúva do Prahy, kde začne s vyšetrovaním vrážd prvorodených detí významných hodnostárov. Mesto však prekypuje zločinom a nebezpečenstvo môže striehnuť na každom rohu, čo značne komplikuje vyšetrovanie.

Druhá kniha z detektívnej série Juraja Červenáka nám ukáže Prahu za vlády cisára Rudolfa II. a drží si rovnakú kvalitu ako prvý diel. Začiatok je perfektný, hneď aj s prvou šarvátkou v miestnej krčme. Následne sa naši vyšetrovatelia podrobnejšie zoznamujú s prípadom, pričom sú nám predstavované nové postavy. Prípad je poriadne zamotaný a to možno o trochu viac ako v prvej knihe. Veľmi sa mi páči, že všetko nestojí len na prípade, ale dozvedáme sa aj o minulosti jedného z hlavných hrdinov a to konkrétne kaprála Jaroša. Osobne dúfam, že v ďalších častiach sa autor bude viac venovať minulosti aj ostatných postáv. Hlavne o kapitánovi Steinovi by som chcel vedieť viac informácií aj keď nejaký krátky popis jeho minulosti sme dostali už v prvej knihe.

Zatiaľ čo poverenie vyšetrovať vraždy v predošlej knihe hlavným hrdinom umožnilo si robiť prakticky čokoľvek, tak tu také právomoci nemajú a musia si dávať oveľa väčší pozor, aby neprekročili isté hranice pri vyšetrovaní. Finále je vynikajúce, ale popravde od polovici knihy som vďaka istému popisu tušil, kto bude páchateľ. Jeho motív je jasný až v záverečnej časti knihy. Teraz si už len zaobstarať ďalší diel zo série.

28.06.2023 5 z 5

Boj o štát Boj o štát Alexander J. Kenji

"Pomsta je veľmi jednoduchá vec. Nie je sladká, je nevyhnutná."

Slovensku sa podarilo odraziť inváziu Ruska, no objavila sa nová hrozba v podobe extrémistického Národno-socialistického hnutia (NSH). Parlamentné voľby sa blížia a všetko nasvedčuje tomu, že NSH vyhrá. Nález starých nacistických dokumentov a vyšetrovanie pomaly odhaľuje skutočné plány strany. Okrem toho pri tajnom cvičení špeciálnej jednotky duchov so slovenskými vojakmi príde k ozbrojenému stretu s polovojenskou skupinou NSH.

Musím povedať, že ma kniha veľmi prekvapila. Celý dej začína trocha chaoticky, teda aspoň pre mňa, pretože zo začiatku som sa nevedel zorientovať v rôznych názvoch a menách. Vlastne v názvoch zbraní a techniky som sa neorientoval nejak extra až do konca knihy a niekedy som googlil, aby som si spravil nejaký obraz. Vôbec mi to však neprekážalo a knihu som si napriek tomu veľmi užil. Je tu hneď niekoľko dejových línií, ktoré sa v istú dobu pretnú a všetko začne dávať zmysel. V knihe sa nachádza strašne veľa postáv, pričom niektoré sú veľmi zaujímavé ako napríklad Oliver Bellows z jednotky duchov alebo vodca NSH Tomáš Matler. Najlepšie dejové pasáže sú bojové strety, do ktorých je zapletená jednotka duchov plná profesionálov.

Kniha má slušný začiatok, ktorý uvedie čitateľa do deja a od druhej polovice je plná napätia, zvratov a hlavne akcie, ktorej je tu naozaj požehnane. Prekvapivo naozaj vynikajúci počin, takže dám asi šancu aj autorovej najnovšej knihe s názvom Osobná záležitosť.

25.06.2023 5 z 5