Marbo Marbo komentáře u knih

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Dechberoucí čtivo. Eco dík svým znalostem dokázal vytvořit živoucí ilusi středověku, od které jsem se jen nerad vracel do dnešního světa.
Jen jediné mi lezlo krkem a sice poznámky ( překlady ) na samém konci knihy, kdo má neustále listovat jak blázen.

03.05.2018 5 z 5

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

Velkolepé, strhující.
Galsworthy byl pozorný pozorovatel a výborný vypravěč, a díky tomu jsou (nejen ) všichni Forsytové skutečně živí. Bylo opravdovým zážitkem proplout viktoriánskou érou.
Snad jediné - bylo mi neskutečně líto Soamese, je mi jen chabou útěchou, že strom poznáme dle ovoce. Nezbývá než říci že tenhle "studený" Forsyte byl rovný mezi rovnými.

04.01.2018 5 z 5

Dům o tisíci patrech Dům o tisíci patrech Jan Weiss

Neskutečné. Zavátý klenot české literatury.
Snové, literárně hravé a přitom angažované a mrazivé.

13.07.2018 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Velmi milé překvapení. Nažhaven zdejším kladným přijetím, měl jsem knihu v hledáčku, načež mi ji přítelkyně zakoupila.
Kniha samotná je napsána s ohledem na laickou veřejnost, autor nezabíhá do přílišných detailů, přičemž však dokáže předat své názory a poznatky stravitelnou formou. O mnohém jsem neměl ani tušení.
Závěrem si dovolím snad kacířskou myšlenku - Tajný život stromů je za určitých okolností nebezpečná publikace. Dočkáme se organizací na ochranu práv stromů ? Zákazu nehumáních způsobů těžby dřeva ?

18.10.2017 4 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Dlouho jsem sbíral odvahu, dlouho jsem se prokousával. Překvapení se nekoná. Příliš sladkobolné, příliš ubrečené, příliš utahané.
Marně přemýšlím, co to mohlo být za generaci, která pod vlivem této knihy končila své životy...

19.11.2017 2 z 5

Manifest komunistické strany Manifest komunistické strany Karl Marx

Jedna z nejvýznamnějších knih v historii lidstva. V podstatě se jedná o jakýsi úvod do marxismu, nákres jeho ideí, což vede k jisté zkratkovitosti v porovnání s jinými díly Marxe či Engelse - ovšem pro první seznámení s marxismem se jedná o ideální čtivo.

19.11.2014 5 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Že se to nedá číst tvrdili i mnozí pohlaváři NSDAP. Jen nechápu zákaz knihy,z historického hlediska se jedná o zajímavou publikaci

07.10.2014 odpad!

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Americký autor,antické drama říznuté biblí a to vše ve westernovém hávu. Napsat to kdokoli jiný, byl by to asi průser. Steinbeck v nejlepší formě

03.09.2015

Hráč Hráč Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Rozsahem nevelké dílo, které je až k prasknutí plné sebezničující posedlosti. Všichni si hrajeme. Bez konce, bez naděje.

19.08.2018 4 z 5

Katyně Katyně Pavel Kohout

To muselo dát strašnou práci - a přitom taková blbost.
Z Katyně přímo čiší autorova mravenčí práce, vynikající příprava podkladů, dobře je pojata i forma.
Pro mne však Katyně selhává. Nejsilněji na mne působil černočerný humor, který si opravdu nebere servítky a ještě dnes šokuje. Jinak se však Kohout utápí ve vlastních myšlenkových pochodech a snahy o přesah působí nechtěně směšně.

13.06.2018 3 z 5

Mrtvé duše Mrtvé duše Nikolaj Vasiljevič Gogol

To není román, ale učebnice autorů ruské literatury, obor charakterizace postav. Děj je na vedlejší koleji, v hlavní roli plejáda mluvků, lakomců, hrdinů, starců i nadějných mladíků...
k dokonalosti chybí jen dokončení díla

30.01.2015 5 z 5

Cesta na sever Cesta na sever Karel Čapek

Čapkovy cestopisy mám opravdu rád, právě proto že se nejedná o klasický cestopis, ale spíš dojmy z toulek Evropou. Snad se tam jednou podívám abych mohl srovnat...

07.10.2014 5 z 5

Klasika české literatury a přitom je to v podstatě směs fórů a hospodských historek. Ne že bych se řehtal, ale pobavený úsměv mi z obličeje ne a ne zmizet. Knihy se celkem hodně liší od filmového zpracování, ale obojí mám velice rád

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Jedno z těch nesmírně silných děl které dělají z ruské literatury světovou špičku

Pravda o zkáze Sodomy Pravda o zkáze Sodomy Ivan Kříž

Mrazivé čtení do současných veder.
Autor nikam nespěchal, pomalu a postupně nás uvedl do své Sodomy a jejich ( našich ? ) problémů. Kdy se ozvat ? A co když ani to již nestačí ? Jsme od určité chvíle nenávratně odsouzeni k nežití ?
Tohle dílo se jistě nelíbilo po roce 68 a jistě se mnohým nebude líbit ani za sto let, mnohé se totiž zdá být prozatím stále platným.

06.08.2018 5 z 5

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Klasika.
Ano, je to zaujaté a dá se říci, že plné propagandy. Ale Němá barikáda skvěle vystihuje myšlení velké části Čechů po 45 a tím pádem pomáhá i pochopit tehdejší události, od povstání, přes odsun až po Únor.

17.06.2018 5 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Zásadní kniha mého života, dnes v noci jsem ji přečetl na jeden zátah stejně jako kdysi, když jsem býval ještě student a cítil mnohé, jsa však naprosto neschopen to pojmenovat...díky pane Hrabale.

21.07.2016 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Zajímalo by mne, kolik lidí ( a kdo ) s touhle knihou usínalo. Kniha je jakousi učebnicí pro osvícené diktátory a hanět ji muže jen někdo, kdo není schopem oprostit se se naši "demokratické" determinace.

09.07.2016

Zaklínač: Meč osudu Zaklínač: Meč osudu Andrzej Sapkowski

Na Zaklínače jsem se těšil již sakra dlouho a to hned ze dvou důvodů - je to fantasy vynášené do nebes a napsal to polský autor. A je z toho láska jako trám, povídky jsou to vynikající ( romány se prokousávám v rámci poslechu ale o tom jindy ).
Svět který nám autor představuje se nehezky podobá tomu našemu, včetně individuí na něm se vyskytujících, včetně jejich motivů a překvapivě je to asi ta věc, která tomuto světu dodává na síle, uvěřitelnosti, životě.
Zaklínač je ostřílený mazák, lecos už prožil a tváří se, že ho jen tak něco nepřekvapí. Ale i Zaklínač se může mýlit...

15.02.2016 5 z 5

Fotbalová horečka Fotbalová horečka Nick Hornby

Fotbal a knihy, mé vášně nejmilejší. Dohromady to nikdo moc nešlo. A pak jsem narazil na tuhle knihu...