Fotbalová horečka

Jedenáctiletý Nick zažil v roce 1968 dvě věci, jednu přelomovou, druhou prakticky banální: jeho rodiče se rozvedli a otec jej vzal na fotbalový zápas Arsenalu. Od té chvíle fotbal poznamenal jeho život tak, že stal posedlostí, které musí uhnout z cesty všechno. Pokud neuhne, jako tato úsměvná autobiografie, fotbal to nemilosrdně převálcuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/50_/5029/fotbalova-horecka-8Ef-5029.jpg 4.2101

Fever Pitch (1997)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, BB art

Kniha Fotbalová horečka

n.ezn.amy
01.04.2018

Z této knihy je cítit, že jí napsal opravdový fanoušek Gunners, který naplno prožívá slasti i strasti svého milovaného klubu. A když autor tvrdí, že "Kromě fotbalu nikdy na ničem nezáleží", naprosto mu rozumím

MildeZ
18.01.2017

Pro mě jako fanouška všeobecného sportovního dění a z minulosti také hodně i kopané se kniha líbila a myslím, že je to taková pěkná sonda do hlavy a duše každého fanouška. Nejen toho fotbalového :-)

pawla.sevcikova
27.10.2016

Srdcovka srdcovek. Popsaných několik stran wordu ukázkami z téhle knížky. Jedna z mála knih, kterou jsem četla víckrát než jednou.

"Co se mě týče, jsem především fanoušek Arsenalu a až teprve pak fanoušek fotbalu."

aneb jak říká sám autor knihy: "Kromě fotbalu nikdy na ničem nezáleží."

Crimble
23.10.2016

Na tuhle knihu jsem se dlouho těšil a... taky že byla skvělá! Spousta neuvěřitelně trefných postřehů, mnoho přesahů mimo fotbalový svět, přesto si těžko dovedu představit, že by se to dobře četlo ne-fanouškovi. Vyčerpávající psychoanalýza fanatického fanouška, který musí být pokud možno na každém utkání svého týmu, ale zároveň překvapivý ironizující odstup, uznání vlastních chyb nebo přímo nesnesitelnosti - prostě s povzdechem, že jinak už to nebude. Často vtipné, mnohdy dojemné.

vlkcz
28.06.2016

I když mi jsou Guners pro smích, Hornbyho lásku chápu, a obdivuji, s jakou upřímností se z téhle své "úchylky" vyzpovídává. Jak už je u něj zvykem,chvílemi se člověk nad jeho knihou upřímně směje, aby mu nedlouho poté vhrkly slzy do očí.
Skvělé. Jen nevím, jak se ke knize mohou postavit lidé, kteří jsou fotbalem "nepolíbení" a mladí, pro které je popisovaná doba historií.

bondula
20.06.2016

„Po zápase se Swindonem jsem přišel na to, že oddanost, přinejmenším ve fotbale, není věcí morální volby jako hrdinství nebo laskavost, že je to spíš něco na spusob bradavice nebo hrbu, čosi, čeho se nemužete zbavit. Manželství není zdaleka tak strnulé – nestane se vám, že byste přistihli byť jen jednoho fanouška Arsenalu, jako se nenápadně krade na Tottenham kvuli troše mimomanželského pomiliskování...“

Bravúrna, vtipná a skoro až napínavá sonda do hlavy skutočného fanúšika. Fotbalová horečka vlastne nie je ani tak o futbale. Je o fandení a klubizme. Úprimná, ale ničím neprikrášľovaná spoveď človeka, ktorý doslova trávi život na tribúnach štadióna Highbury. Vývoj fanúšika, ktorý sa mení s jedenásťročného obyvateľa „žiackej klietky“ kdesi v rohu štadióna na starého páprdu s permanentkou na sedenie na hlavnej tribúne. Kniha o tom, čo autor za desiatky rokov fandenia Arsenalu zažil s mužstvom a ako mu jeho vášeň ovplyvňovala život. Netreba však čakať výpoveď chuligána, postihnutého „anglickou chorobou“. Autor je typ človeka, ktorý je na tribúnach snáď najčastejšie zastúpený a úplne najmenej viditeľný. Proste skoro normálny chlap, ktorý má rád svoje dievča, futbal a svoj klub. Ktorý je iný snáď len tým, že sa v noci občas zobudí celý spotený a prestrašený zo sna, v ktorom na neho celý štadión skandoval „Hornby je čurák!".

Netopyr07
25.01.2016

"Bible" fotbalových fanoušků :-)

jarmik
25.02.2015

Knihu bych doporučil. Přinejmenším jako úvod do přemýšlení o fotbalu od autora ze země, která má všechny předpoklady umět psát o fotbalu.

Článek na blogu: http://jarmik-pise.blogspot.cz/2013/10/fotbalova-horecka-nick-hornby.html

fotbal

Nick Hornby