Mamosvain Mamosvain komentáře u knih

Zkouška Zkouška Joelle Charbonneau

Až na čtvrtou část Testování, která až nechutně připomíná Hunger Games, je celá kniha napínavá, a vzhledem k častým zvratům a smrtím, člověk nikdy neví, co se stane dál nebo kdo zemře. Napětí prostupuje knihou velice dobře, ale autorka není zrovna nejlepší v budování romantické atmosféry. Ovšem chápu, že pro nějaké třináctileté dívky je taková část knihy důležitá - a právě proto, že tahle kniha je cílená na takovouhle skupinu, nepřidávám to k mínusům. Avšak podobnost s Hunger Games mě donutila strhnout tu jednu hvězdičku. Každopádně tuto knížku všem doporučuji a jsem velice zvědavý, jak se děj bude vyvíjet v dalších dílech!

15.03.2018 4 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

Když jsem byl ve třetí čtvrtině knihy, byl jsem rozhodnutý dát knize čtyři hvězdičky. A to jednoduše kvůli častému klišé a používání vět, které byly místy až otravné. Ovšem v poslední čtvrtině se odhalilo tolik tajemství, čtenář je opět vtažen mezi postavy, které zná z minulých dílů a může vidět spoustu zajímavých zvratů v ději, které se ani nedají očekávat. Pravda. Je to také z toho rozčilujícího opakovaného momentu, když Aelin vše zachrání nějakým svým plánem, který vymyslela tři týdny předem a ani čtenář nemá sebemenší tušení, že něco takového může nastat, což je do jisté míry nespravedlivé. Ale i přes tato fakta mě děj uchvátil opět stejně tak, jako ostatní díly a bavil mě možná ještě víc. Nemůžu se dočkat dalších dvou dílů. Jednoznačně stojí za přečtení i tento díl!

09.03.2018 5 z 5

Kód horečky Kód horečky James Dashner

Tak než se mi podaří dostat se z toho zmatení a štěstí po přečtení této báječné Dashnerovy knihy, musím prostě napsat recenzi.
Nikdy mě snad nebavil prequel víc, protože tady bylo moc pěkně vymyšlené, jak roky uplynuly, jak se postavy vyvinuly a nádherně jsme mohli vidět, jak to se ZLOSINem dříve opravdu bylo. Mám na tuhle knížku svůj osobní názor, který tady nebudu psát, ale musím poznamenat, že mi teď úplně všechny postavy - dobré i zlé, - přirostly mnohem více k srdci.
Nemůžu udělat ale nic víc, než dát pět hvězdiček, vychválit knihu v recenzi a jednoznačně ji doporučit k přečtení.

20.01.2018 5 z 5

Frankenstein (převyprávění) Frankenstein (převyprávění) Lucía Mora (p)

Vynikající přepracování, které se skvěle hodí pro děti mezi sedmým a desátým rokem života. Pokud přihlédneme k tomuto faktoru, není nic, co bych mohl vytknout.

07.12.2017 5 z 5

Tři mušketýři - 2. díl Tři mušketýři - 2. díl Alexandre Dumas, st.

Rozhodně ne můj šálek čaje, ale děj je velmi dobře vymyšlený a snad ještě lépe napsaný. Myslím, že i pěkně čtivě. Celou četbu mi pravděpodobně ničil pouze ten hnusný pocit, že jde o povinnou četbu - něco, co přečíst prostě MUSÍM a MUSÍ to být ve stanoveném časovém limitu... A to mě mrzí. Nicméně knížku si i s prvním dílem dávám do knihovny s nadějí, že až budu starší, dostanu se k tomu a konečně se budu moci nechat vtáhnout dějem a bude mě i bavit!

02.12.2017 4 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Jak tady tak pročítám komentáře, názory jsou drasticky rozdílné... Ale dle mého názoru mají obě skupiny pravdu. Margo se v jistých částech chová velice arogantně a sebestředně, ale stejně tak i Ben nebo Q. Vlastně mi ale nakonec, jak se tak nad tím zamýšlím, všechny postavy přirostly k srdci
Celá kniha je samozřejmě velice čtivě napsaná a děj je velmi dobře promyšlený. Skoro mi ani nevadilo prostředí americké střední školy z pohledu maturantů. Do žánru bych rozhodně zařadil i "detektivní". Sice na takovou Christie se to nemůže ani hrabat, ale jistý podklad zde najdeme.
Snad jediná věc, která mi na knize vadila bylo opravdu příliš časté používání slova, které vyjadřovalo potřebu postav na záchod (obzvláště v poslední části, kde se mi místy chtělo pomalu i zvracet - ti, co knihu také přečetli, ví, o jaké věci mluvím). To ovšem není žádné velké mínus pro knihu a proto ode mě dostává moc pěkné čtyři hvězdičky a nemůžu než doporučit!

02.12.2017 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Snad první povinná četba, která mě opravdu bavila. No dobrá. Samozřejmě je tu ještě Malý princ, který stejně jako tato kniha popisuje problémy společnosti. Avšak zde bylo perfektně vidět, jak si lidé neuvědomují, že situace, které prožívají jsou stejná, ne-li horší, než které už prožili oni, či jejich předkové. Je to smutné. A tato kniha vám perfektně ukáže problémy důvěřivosti.

30.11.2017 5 z 5

Město nebeského ohně Město nebeského ohně Cassandra Clare (p)

Nemám slov.
Závěr jedné z nejskvělejších YA sérií mě v posledních kapitolách donutil zadržet dech. Všechno sice nemohlo skončit "růžově", protože to by nebyla Cassie, že jo... Ale i přes pár nevyřešených záhad a věcí, které neskončily přesně tak, jak bych si představoval, nelze tento díl ohodnotit pěti hvězdičkami... Samozřejmě - první trilogie se mi líbila víc. A první dva díly té druhé nebyly nejlepší, ale tento díl všechno zachránil.
Všechny charaktery mi (a myslím, že až si díl dočtete, i vám) přirostly k srdci a nemohu se dočkat, až si přečtu knihy ze Světa stínů, které chronologicky následují tomuto dílu.

30.11.2017 5 z 5

Město ztracených duší Město ztracených duší Cassandra Clare (p)

Mám bejt upřímnej? Fajn. Tenhle díl mě bavil ze všech jednoznačně nejmíň. A nebejt perfektně promyšleného konce, kniha by dostala jen tři hvězdičky. A upřimně i teď přemejšlim, že to na ně změnim, ale protože se těšim na poslední díl a nechci si požitek kazit nízkým hodnocením předposledního dílu, dávám čtyři hvězdičky.
Abych zakončil pravdivým hodnocením, tomuto dílu dávám 65%. Víc prostě dát nemůžu.

12.11.2017 4 z 5

Město padlých andělů Město padlých andělů Cassandra Clare (p)

Teda za mě jako asi zatim nejslabší díl série... Nejde ani nijak zvlášť o to, že se tam skoro vůbec neřeší Clary a Jace, ale jenom Simon. Jde spíš o to, jak se vlastně půlku knížky nic neděje. Respektive děje, ale nevíte ani trochu proč, jak a kdo to dělá. Jako chápu, že Cassie musela nějak znova rozeběhnout celou sérii, ale podle mě by byla schopná udělat to trochu rychleji. Jinak zápletka mě nakonec dost zaujala a vlastně jsem si nebyl jistý, jestli za tím je Lilith nebo Camille nebo třeba někdo jiný. A jinak asi docela souhlasím s ostatními, že Clary a Jace mohli mít společného času o dost více... Ale vlastně si nijak nechci stěžovat a jsem rád, že jsem si díl nakonec přečetl.
I přes pár chyb bych tohle všem doporučil.

17.09.2017 4 z 5

Město ze skla Město ze skla Cassandra Clare (p)

Představte si knihu, která vás překvapí v každé kapitole. Knihu, která vás donutí číst další stránky, i když už vás bolí hlava. Knihu, co vám vyrazí dech, jakmile ji dočtete. To přesně je Město ze Skla.
Tak tenhle díl, který na vás působí tak, že všechno dobře dopadlo vám ukáže nejtemnější kouty Stínového světa. A ukáže vám to, nejlepším způsoben psaní, který umí jedině Cassie.
Když jsem já tuhle knížku dočetl, jediné, co můžu vyčítat je to, že se mi vůbec nechce pouštět se do dalšího dílu, protože vím, že tam se zase celé to dobrodružství rozeběhne (jakoby) nanovo, a všechno se pokazí. Ale to neznamená, že se do čtění Města Padlých Andělů nechci pustit hned zítra ráno, protože tuhle sérii naprosto miluju.
VŠEM jí doporučuju - stejně jako všichni, kdo si tuto knihu už přečetli :)

25.08.2017 5 z 5

Město z popela Město z popela Cassandra Clare (p)

Booooom! A je tu další díl! No teda musím říct, že ať jsem čekal cokoli, tohle jsem nečekal. Tohle je fakt vyšší liga knih. Zvrat, který vašimi představami otřese jako zemětřesení je v každé kapitole. Clary a Jace si projdou chvílemi, které by jste si nevymysleli a všichni ostatní stejně tak. Jsem rád, že se z toho nestala taková ta teengirls romantická kniha o vysněným boyfriendovi. A co víc říct? Snad jen, abyste si tuhle u Anděla dobrou knihu pořádně užili! Vřele doporučuju

06.08.2017 4 z 5

Město z kostí Město z kostí Cassandra Clare (p)

Tak si to shrňme!
Námět je opravdu jedinečně skvělý (i přesto, že vám lehce připomene okamžiky při čtení Percyho), děj je nádherně sepsán a kniha je plná překvapení a zvratů, které vám na každé stránce změní představu, jak bude kniha dál pokračovat. Upřímně vůbec nechápu, jak je možné narvat tolik zvratů a napětí do jedné knihy. A tak se Nástroje Smrti stávají jednou z nejlepších sérií, kterou jsem kdy četl.
Rozhodně se těším na další díly a dávám plný počet hvězdiček :)

14.07.2017 5 z 5

Poslední z bohů Poslední z bohů Rick Riordan

Tak tohleto byla absolutní topovka! Tenhle díl s přehledem předčil všechny předchozí! Zvratů se dočkáte více, než by vás napadlo a přijdou ve chvíli, kdy je nečekáte. Dějové zakončení v posledních třech kapitolách nádherně přiláká k sérii 'Bohové Olympu' a samotný název této knihy je perfektní ukázkou toho, že název prozradí někdy velmi málo. A tak vám to všem, drazí přátelé doporučuji, i když většina z vás už asi přečetla všechny předchozí díly, ale někteří jsou zde určitě i proto, aby se rozhodli, zda si mají přečíst sérii nebo ne - a tímto chci všem z vás říct, že tohle je série, která se bude líbit každému z vás! :)

28.06.2017 5 z 5

Bitva o labyrint Bitva o labyrint Rick Riordan

Nevím, čím to je, ale tenhle díl si mě, narozdíl od prvních tří, dostal doslova od prvního slova. Nejsem si jistý, co si mám myslet o častých "Ahoj, jsem tu na dvě stránky" postavách, které se vždy objeví, pak najednou zmizí a i když se odehrává největší bitva, neobjeví se tam. Ovšem řekl bych si, že se vám bude líbit Rachel, protože sledování vývoje jejího "vztahu" s Annabeth je mnohdy zábavné.
Knížka je prostě ještě větší, než všechny předchozí díly, a doufám, že si tuhle laťku udrží i do dalšího dílu ;) Vřele doporučuji

14.06.2017 5 z 5

Prokletí Titánů Prokletí Titánů Rick Riordan

"To zabiješ každého, kdo se chce vysmrkat?"
No prostě jednoznačně zatím asi nejlepší díl série... Děj je napínavý už od začátku. Musím sice přiznat, že jsem věděl, kdo je Nicův a Biančin otec od chvíle, kdy byla zmíněna barva jejich vlasů a pak se to potvrdilo, když Bianca mluvila o Kasinu Lotos. Každopádně si všechny nové postavy zamilujete - a že jich tentokrát bude hodně!
Děj je podle mě trochu lepší, než v minulých dílech, ale to je možná pouze můj názor... Každopádně už se nemůžu dočkat dalšího dílu a všem bych to vřele doporučil ;P

07.06.2017 4 z 5

Moře nestvůr Moře nestvůr Rick Riordan

Zajímavé... Tento díl si vás získá téměř od začátku, kdy budete čekat, jaká "nestvůra" se z Tysona vyhrabe, protože - nebudeme si nic namlouvat - po minulém dílu vám bude jasné, že jeho chování a vzhled určitě nebudou jenom nějakou vadou na zdraví. Možná vás bude štvát, jak moc je Percy vůči Tysonovi zaujatý, ale tak každý na všechno máme o trochu odlišný názor, že?
Docela mě mrzí, že Luke a jeho 'zápletka' se objevuje jen velice okrajově a už se nemůžu dočkat, než se konečně pořádně zaplete do děje.
Díl mě bavil už o trochu víc a to asi proto, že byl Percy starší, protože já nejsem zrovna velkým fandou malých hrdinů... Doufám, že vám se bude líbit a doporučuji ji každému z vás ;)

28.05.2017 4 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Taaaak... Kde začít..? Pravděpodobně na začátku.
Mě osobně knih přišla zpočátku NESKUTEČNĚ nudná. Musel jsem se nutit k přečtení dalšího písmene. Děj byl nekonečně natáhlý, Percyho mozek pracoval pomaleji, než ten můj, po písemce z matematiky a před písemkou z fyziky.
Ovšem ve chvíli, kdy se už konečně Percy dostal k Orákulu, došlo mi, že se po téměř stu stránek může začít něco dít. A taky dělo. Percy sám o sobě působí (stejně jako Harry, Tris, Thomas nebo Katniss) velice tvrdohlavě a je místy absolutně nesnesitelný, ovšem má dobře vyvinutí instinkt a proto se i on dostane do vašich oblíbených postav (což, dle mého názoru, není až tak časté). Pak je tu samozřejmě Grover, který se chová jako neschopný devítiletý kluk. Jenže nebýt něho, kolikrát by byl Percy mrtvý, že? Jeho satyrské smysly se hodí často. No a poté je tu nepřekonatelná Anabeth, bez které by si Percy ani Grover ani neškrtli. Vždy si zachová chladnou hlavu - jak to tak u třetí/druhé hlavní postavy již tradičně bývá.
Zápletka by se určitě dala více rozvést, ale tak doufám, že to se nestane u daších dílů.
Knihu, styl psaní a prostě všechno si zamilujete, i přes možné počáteční rozpaky a příšerného úvodu; "Ahoj, jmenuju se Percy Jackson, je mi dvanáct let, každý rok mě vyhazují ze školy a teď chodím do Yancy."

22.05.2017 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Nemám slov.... Kniha absolutně perfektní a nic co budu číst po ní už mi nikdy nebude připadat dobrý, protože tohle je stoprocentní vrchol literatury. Až ze mně jednou bude učitel češtiny, tohle bude v povinný četbě XD
Děj krásně vyvážený, konec napínavý, vyvrcholení zajímavé, styl psaní ještě lepší, než minule - prostě absolutně perfektně vymyšlená kniha.
Bude se mi po této sérii opravdu stýskat a i přes to, že už dva roky další díl nevyšel, doufám, že se Suzanne rozhodne napsat nějaký prequel, sequel nebo dodatkovou knížku, protože by byla opravdová škoda, kdyby ne.
[97%]

18.05.2017 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Děj se opravdu opět odvíjí hned od začátku, takže se nudit rozhodně nebudete... Nové postavy si vás také rychle získají... Autorka se opravdu zlepšila v psaní, i když podle mě v něm byla dost dobrá už od první stránky prvního dílu, takže nechápu některé recenzenty... No ale tak jdem dál. Děj je opravdu zajímavý a to, jak v průběhu knihy vám věci začnou zapadat do sebe, vás ještě víc navnadí na další slova, věty, stránky a kapitoly. A samozřejmě nemůže chybět ani smrt alespoň jedné vaší oblíbené postavy (pravděpodobně budou i dvě) a tak se do knihy vznese i trochu politování a smutku.
[97%]

11.05.2017 5 z 5