mamadli1922

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuPaula Hawkins

Podle ohlasů na knihu, rychlosti prodeje bych tipoval, že půjde o pořádnou bombu. Místo toho jsem četl (pod)průměrný příběh o tupé, nesympatické Rachel, která potřebuje k životu dvě věci - alkohol a sex. Zatímco alkoholu se jí každý den dostává až příliš, spát s ní nikdo nechce, a tak zatímco Rachel by nejradši osouložila snad každou mužskou postavu v knize, příběh je o tom, že Rachel celou dobu ví, kdo je vrah, akorát byla v ten den tak ožralá, že si nic nepamatuje. A tak vzpomíná a vzpomíná... a stránky plynou. Thriller jak prase. Od takového "bestselleru" bych opravdu čekal trochu víc. Upřímně Dívka ve vlaku je špatná detektivka, ještě horší thriller a opravdu hodně špatný psychologický román. Poprosil bych kohokoli, kdo Dívku ve vlaku četl a líbila se mu, aby mi napsal, co mi tak úžasného na té knize uteklo. Myslím že za 350 Kč lze sehnat mnohem mnohem kvalitnější četbu, chce to jenom trochu času hledat a nesežrat to první, co naservíruje dobrá reklama. Toť vše.

19.02.2016odpad!

Řbitov zviřátekŘbitov zviřátekStephen King

"Vykřikla jeho jméno a rozevřela náruč. Běžel k ní a jednou rukou se na ni pověsil. Druhou stále držel za zády, jako by v ní držel kytici lučních květů.
"Něco jsem ti přinesl, maminko!" křičel. "Něco jsem ti přinesl, maminko! Něco jsem ti přinesl, něco jsem ti přinesl!""

Do dneška mám v živé paměti, jak jsem hltal tuto svou první kingovku sám v internátním pokoji a pak se bál jít přes chodbu na záchod. S husí kůží na zadku.

20.02.2016

LazarLazarLars Kepler

Nejhorší kniha v sérii.

Vrah, který je už dávno tématicky vyčerpaný a jenž v dědečkovském věku a bez ruky řádí jako nějaká mutace Terminátora, Jamese Bonda a Hannibala Lectera.

Charakterová plochost postav. V románech vystudovaného ekonoma Nesba jsou všechny postavy něčím zajímavé a snadno vám přirostou k srdci. Literární vědci Keplerovi se spokojí s klišoidními hláškami a la Silvester Stalone a spoustou akce, krve a kusy mozku rozpatlanými po stěně.

Lazar není detektivka! Je to béčkový thriller, který spolehlivě zahubí všechny vaše mozkové buňky, takže se vám nebude zdát ani divné, že Bobr vraždí beztrestně po celé Evropě, ale nepátrají po něm, ani když zlikviduje z pozice producenta pornofilmů půlku štábu. No prostě logika nade vše.

Co dodat... snad jen díky autorům, že poslední větou románu vyřešili moje dilema, zda si koupit osmý díl. Dalších pět set stránek o novodobém Muži bez vlastností Joony Linny, který se ale umí sakra dobře prát, a honbě za geniálním sériovým vrahem, při němž umře půlka Švédska,... děkuji, nechci. Budu naivně doufat, že Keplerovi po kvalitních detektivkách Stalker a Lovec králíků nedošel dech.

28.12.2018odpad!

Myši Natálie MooshabrovéMyši Natálie MooshabrovéLadislav Fuks

Určitě jedna z nejlepších českých knih, které jsem četl, po jejímž dočtení jsem měl sto chutí přečíst příběh znovu a znovu dopodrobna zkoumat všechny myšlenkové pochody hlavní hrdinky. Fantasticky vykreslená atmosféra, úžasný jazyk, neustále se opakující motivy a situace, stereotyp, který roztáčí děj do nekonečného kola. Tolik myšlenek nevyřčených, které si může čtenář domyslet, tolik možných výkladů. Proč dělala Natálie zadarmo pro Péči? Proč dělala tuto službu krutému, nelidskému státu, aniž by za to dostávala groš. Vše se čtenář dozví v závěru, zjistí, že každá věta, každé slovo měly svoje místo.

Je mi záhadou, proč je Praha tak zaplavena Kafkou, proč sem jezdí mraky literárních turistů, když má Ladislava Fukse, který tímto románem pasoval Kafkův Proces na nudnějšího staršího bráchu. Doteď mě mrazí z narážek na fungování totalitního státu, třeba policisté v civilu přicházející bez ohlášení zas a znova, kteří se jen přišli podívat "Jak bydlíte".

Každý milovník české literatury by si tohle měl povinně přečíst.

28.01.2016

SněhulákSněhulákJo Nesbø

Nesbo je kvalitou psaní zcela jinde než ostatní severští autoři detektivek. Ačkoli je to trochu rouhání, stavím ho jednoznačně i nad Stiega Larssona, který je braný jako nedotknutelná klasika. Ano, Nesbovy knihy jsou někdy až příliš zvratovité, šablonovité (jak už tu někdo napsal) a u Sněhuláka je možné, že vrah je trochu předvídatelnější než u jiných knih hlavně kvůli jedné situaci, kterou kvůli spoileru nebudu psát. To ale nic nemění na tom, že je Sněhulák skvěle stupňovaná promyšlená detektivka, kde se několik motivů prolíná a spojuje. Srovnání s McEwanem nebo Nabokovem nechápu, je to jako srovnávat Michaela Jacksona s Mozartem. Proč vůbec? Je to autor populární literatury. Přesto je to populární literatura s přidanou hodnotou. Zvláště v dalších dílech vztah Bellmana a "Beavise" Bentsena je prostě autorsky perfektně zvládnutá psychologie postav u jiných dnešních autorů detektivek nevídaná (Kepler může tiše závidět). Stejně tak postava Gunnara Hagena valícího rozumy z vojenské akademie a přednášejícího o useknutém prstu japonského důstojníka. Nesbo zkrátka psát umí, což samozřejmě neznamená, že se to bude líbit každému. Ale každý by mu měl dát šanci. Zaslouží si to.

08.09.2018

Spalovač mrtvolSpalovač mrtvolLadislav Fuks

Opravdu zajímavě napsané. Dialog hodně založený na opakování nepodstatných detailů, které tvoří veškerý názor Koprfkingla. Ten zdánlivě pevný názor je pak neskutečně zranitelný, když se dostane do komfrontace se skutečně důležitými tématy té doby. Stane se tak zranitelný, že se uchýlí k vraždě. Námět výborný a napsané, myslím si, přiměřeně. První vražda se udá neuvěřitelně rychle a nečekaně, kdybych předtím neviděl film, asi bych spadl ze židle. Kniha na mě působí tak, že až mnoho vět působí zbytečně, je každá při delším zamyšlení nepostradatelná pro celou knihu.

04.06.2011

Tak jsme lajkovaliTak jsme lajkovaliDominik Feri

Docela by mě zajímalo, jaký je záměr pana Feriho v politice. Zatím na mě působí jako pseudokomik, který si hraje na novodobého myslitele. Kniha je trochu nešťastně zařazená do kategorie politologie, ačkoli konstruktivní politické názory autora zde najdete jen těžko (pokud vůbec existují). Pokud šlo o snahu vytvořit dílo, které si budeme jednou nostalgicky číst a vzpomínat na dnešní dobu, já si tedy raději pustím nějaký díl Ulice (nikdy jsem žádný nedokoukal). Jedna hvězda za občasné výroky, které smrdí humorem a originalitou.

10.01.2017

NeviditelnýNeviditelnýJaroslav Havlíček

Jedna z knih, kterou by si každý milovník české prózy měl přečíst. Drsná, hořká, místy až tragikomická. Sketa a záporák všech záporáků Petr Švajcar jako vypravěč je geniální tah.

03.03.2019

TyTyCaroline Kepnes

I přes všechny nedostatky musím dát pět hvězd.

Myslím, že tahle doba takové knihy potřebuje - její obraz s tichým voláním po krásách minulosti. Přijde mi přízemní nazývat tu knihu thrillerem, dneska je ve zvyku tak nazývat všechny příběhy, kde figuruje šílenec, který vraždí. Kniha a její styl mi připomínal Lolitu, ubohou zpověď perverzního, zamilovaného a hrozně smutného chlapa. Působivá du-forma, humor, který mi sedí. Podle mě tato kniha potřebuje ještě dozrát, možná by neuškodilo i trochu o ní přemýšlet a, jak už jsem naznačil, vytrhnout ji z té škatulky thrilleru.

Joe - chlápek, který opovrhuje dobou, ve které žije. Pracuje v knihkupectví, kde si lidé kupují jen komerční autory a kuchařky, zatímco klasici jsou připomínáni jen ubohými gesty jako Festival Charlese Dickense, kde se nafoukaní zbohatlíci promenádují ve směšných maskách, aniž by četli něco z Dickensové tvorby. Beck znamená pro Joea vytržení z okovů této doby, seznámí se s ní v knihkupectví, ona studuje literaturu na doktorandském studiu, je chytrá, vtipná a sexuálně přitažlivá. Joe si na základě prvního dojmu vytvoří ideál, kterého se nehodlá vzdát a jeho posedlost se projevuje buď ignorací nedostatků nebo iracionálními plány na jejich odstranění. Konec je docela předvídatelný, ale o to nejde, síla knihy není v překvapivém ději, ta je v Joeově perfektně promakané síti vhledů a šílených interpretací, jak neustále přizpůsobuje realitu sobě a svému ideálu. Nic mu nemůžete věřit. A zároveň mu můžete snadno podlehnout. Joe je novodobý Humbert Humbert. Je to negativní postava, úchyl, zločinec. Ale občas, občas Vás při jeho zpovědi začne hlodat cosi jiného, cosi jako... lítost, pochopení.

31.01.2016

Okamžiky štěstíOkamžiky štěstíPatrik Hartl

Jedna pasáž za vše: "Ještě ne!" prosila ho úpěnlivě, když už vypadal, že bude mít orgasmus. A on se snažil vydržet co nejdýl, ale stejně moc dlouho nevydržel, protože po té pauze nedokázal vzrušení vůbec regulovat. Nakonec se omlouval, že to nedokázal oddálit, ale zjistil, že ani nemusel, protože Monika přece jen stihla orgasmus taky. Akorát při něm zadržela dech, takže byla tak potichu, že to ani nepoznal."

To jako vážně? Tohle se tiskne po deseti/statisísích?? Něco tak tupého, plochého a žalostně napsaného jsem ještě nečetl. Pravda je, že pokud to člověk bere jako parodii, docela se při čtení i baví. Bohužel je to myšleno vážně. Kniha je jen změť zevrubně načrtnutých událostí, které se dějí za sebou bez jakéhokoli náznaku literární součinnosti. Tohle má být nástupce Viewegha? Níž už česká literatura klesnout nemohla. Patrik Hartl je dno. Ten chlap neloví rybky na mělčině, ale kupuje zmražené v Makru.

22.05.2019odpad!

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

Musím přiznat, že na tento román jsem se velmi těšil. Hana je nejlépe hodnocena kniha na DK a i na Hotýlek všichni pějí chválu. Čekal jsem kvalitní generační román, doufal jsem, že se dočkám něčeho na způsob jiných českých autorek současnosti jako Jakuby Katalpy nebo Viktorie Hanišové. Po kýčaři Hartlovi jsem si chtěl přečíst kvalitní tuzemskou literaturu. Bohužel zklamanější jsem být nemohl.

Příběhů situovaných do vlády komunistů máme v české literatuře a filmu nespočet, jak těch napsaných v dané době tak těch, které byly stvořeny s odstupem. V kontextu toho je Hotýlek asi nejzbytečnější kniha, jakou si lze představit. Přitom narozdíl od čestného Hartla, který o sobě aspoň upřímně přiznává, že píše braky, se Hana Mornštajnová tváří jako seriozní autorka. Opak je tvrdou pravdou. Povrchní příběh ještě povrchněji výprávěný je jen sentimentální snůškou nahrubo načrtnutých postav a událostí bez jakéhokoli uměleckého nádechu. Hotýlek je "románek", který nemá daleko k červené knihovně. V něčem vzdáleně připomíná Obsluhoval jsem anglického krále, zejména hlavní postava nese s Hrabalovým Dítětem společné znaky, bohužel srovnání kvality textů je jako byste vedle sebe postavili obrazy italských klasiků a studentů umělecké průmyslovky. Mornštajnové chybí originální vypravěč, chybí jí psychologie postav, aspoň vyšší než můžeme vidět v Ordinaci v růžové zahradě, chybí jí schopnost zajímavě vylíčit prostředí, román se jmenuje Hotýlek, ale jakoukoli poetiku či genia loci budeme hledat marně. Kdyby se jednalo o neznámou začínající autorku, dal bych z milosti dvě nebo tři hvězdy. Takhle jsem chtěl dát jednu, ale proč vlastně? Časem zkusím Hanu, ale momentálně je pro mě Mornštajnová nejpřeceňovanější česká autorka.

27.05.2019odpad!

Moc a slávaMoc a slávaGraham Greene

Ta nejkvalitnější a zároveň nejčtivější literatura byla vždycky založena na paradoxech. Příběh pronásledovaného kněze, který si do jisté míry uvědomuje svou zkaženost, využívá ochoty a víry lidí, stává se spásou, poslední nadějí křesťanů, ač je sám odstrašujícím příkladem všech křesťanských zásad. Úžasný román s fantastickými popisy a skvěle propracovanou psychologií postav. Čte se pomalu, jen se lehce degustuje, ale ve výsledku chutná hořce ale skvěle.

20.06.2016

Jako zabít ptáčkaJako zabít ptáčkaHarper Lee

Tohle je Atikus.
Atikus nikdy neodsoudil člověka na základě barvy kůže.
Atikus se vždycky snažil vcítit do druhých lidí, než se s nimi přel.
Atikus je moudrý.
Buď jako Atikus.

02.07.2016

Poslední noc na Klikaté řecePoslední noc na Klikaté řeceJohn Irving

John Irving je vskutku unikátní autor.

Jeho knihy jsou opravdu studnice emocí. Nesměle se seznamujete s postavami, snažíte se jim přijít na chuť, váš vztah k nim se mění kapitola od kapitoly, někdy vás štvou, že nevíte, zda vůbec máte chuť číst dál, jindy jim nerozumíte a začínáte panikařit, že vás příběh snad nudí. Nakonec se ale všechno spojí, protože Irving je skutečně pan spisovatel, řemeslník, který skládá větu za větou jako mravenec nese jehličí na mraveniště.

Poslední noc na Klikaté řece je perfektní vylíčení vývoje spisovatele, postavy bezmála z masa a kostí. Není to jednoduché čtení, ale ne každý krásný vztah je vždy jednoduchý :)

22.06.2018

VeselíVeselíRadka Třeštíková

Ulice mezi knižními bestsellery. Jen doufám, že nebude mít tolik dílů.

Jedna hvězdička za hovnocuc.

14.12.2018

O autorovi se v medailonku píše, že jeho oblíbeným spisovatelem je Jaroslav Hašek. Vůbec mě to nepřekvapuje, to "švejkovství" z Alana přímo čiší. Málokdy se mi stane, že se u knihy směju nahlas, ale tady tomu tak bylo hned několikrát. Historické pasáže byly povedené a postavy sympatické. Víc takových knih!

04.01.2016

Imaginární přítelkyněImaginární přítelkyněJohn Irving

Dívám se na hodnocení Imaginární přítelkyně zde, na databázi knih a je mi smutno. John Irving se tu vyznává ze dvou svých největších vášní: Psaní a zápasení. Je to velice poutavé, poučné a zábavné čtení, ale není pro každého. Troufám si říct, že kdo se nikdy nevěnoval psaní nebo úpolovým sportům, nemůže tuto knihu docenit a už vůbec ne hodnotit. Já si Imaginární přítelkyni užíval.

OSCAR WILDE SUCKS!

24.01.2016

ZvlčeníZvlčeníAntonín Bajaja

A kdo je nakonec člověk a kdo je vlk? Stejný způsob lovu, stejná obrazotvornost, stejné sny, stejné příběhy vyprávěné před spaním. A kulka ublíží všem stejně.

02.03.2016

Všichni žijemVšichni žijem' v blázinciRadkin Honzák

Pan profesor je člověk, kterého moudrost nepolíbila, ale spolkla jako malinu.

25.06.2018

Výchova dívek v ČecháchVýchova dívek v ČecháchMichal Viewegh

Podle hodnocení zde soudím, že démonizace díla Michala Viewegha probíhá více než úspěšně. Já rád usínám s vědomím, že kdysi u nás bestseller znamenal text jako Výchova dívek v Čechách. Třeba se toho jednou opět dočkáme.

05.03.2019

Bratři KaramazoviBratři KaramazoviFjodor Michajlovič Dostojevskij

Jedna z nejlepších psychologických próz všech dob. Není co dodat.

19.03.2016

HypnotizérHypnotizérLars Kepler

POZOR MOŽNÝ SPOILER

Moje první kniha od Keplera a rozporuplné pocity. Už jsem si zvykl, že severské detektivky jsou až směšně přecpané sadistickými vraždami a vyšinutými osobnostmi, přesto mi trochu unikla spojitost mezi Josefem a Lydií. Jakoby postava Josefa v průběhu nějak vyšuměla do ztracena a jeho úloha v příběhu je pro mě takovou samostatnou záhadou. Nehledě na to, že PATNÁCTILETÝ šílenec toužící po zabíjení lidí uteče z nemocnice, policie po něm bezvýsledně pátrá, on si mezitím (zajímalo by mě jak) obstará adresu tajného policejního bytu, zabije policistu, který byt hlídá, unese sestru, se kterou souloží, a hurá dál zabíjet, zatímco celá země po něm bezvýsledně pátrá. Zlaté naše Případy prvního oddělení, tam skutečně může člověk věřit, že se všechno může opravdu stát, ačkoli je příběh atraktivní. Postava Josefa je skutečně slabinou. Jinak oceňuji celkovou vykonstruovanost složitého příběhu, návrat do Erikovy minulosti mě bavil. Jen mě překvapilo - na to, jak popisovali Benjamína jako křehkého invalidu, kterému při sebemenším zranění hrozí smrt, se kluk nakonec ukázal ve formě, že by možná zvládl lehčí variantou Spartan race.

04.02.2017

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

Ústřední téma knih Viktorie Hanišové je vyloučení a celkové nepochopení jedince okolím, potažmo celou společností. S tím souvisí krutá krize jazyka, jakožto prostředku komunikace. Ani Anežka ani Houbařka nejsou veselé čtení, jsou to temné příběhy, avšak veskrze příběhy lidské. Anežka ještě o chlup působivější.

27.09.2018

SedmikostelíSedmikostelíMiloš Urban

Silnou stránkou Miloše Urbana je bezpochyby jazyk. Je vidět, že má spoustu zkušeností, čtenářských i autorských. Jeho psaní jde ale zcela mimo mne. Přitom postmodernu mám rád. Lord Mord a Hastrman mělo ještě nějakou plynulost. Sedmikostelí je jen slepenec událostí a replik nezajímavých postav, kde nefunguje ani jedna z linek. O hororu nemůže být ani řeč. A Urbanův superleit motiv opakující se snad ve všech dílech, "jak to kdysi bylo super a dneska to je na houby" děj sám o sobě neutáhne ani zdaleka. Za mě Urban určitě dlouho ne.

21.01.2019

Červený vrchČervený vrchJamie McGuire

Už dlouho přemýšlím, jaká je nejhorší kniha, kterou jsem kdy četl. Konečně se nějaká suverénně uvelebila na prvním místě žebříčku. Něco tak neskutečně hloupého, naivního, nudného jsem opravdu ještě nečetl. Prvních padesát stránek jsem si říkal, že autorka akorát převzala už několikrát obehrané téma a nijak ho neobohatila. Poté jsem změnil názor, McGuire dokázala obzvláštnit téma svou kýčovitostí spisovatelky dívčích románů, které čtenáře občas doslova nutí mlátit hlavou do zdi. Nejnapínavější na knize pro mě bylo, jestli ji dokážu dočíst. Nepovedlo se. Posledních sto padesát stránek jsem jen prolistoval, abych zjistil, jak příběh dopadne. A skutečně, autorka dokázala dohnat finále do ještě většího kýče, velkého jak hora kravského trusu. A žili šťastně až na věky, protože se všichni mají rádi. A zombíci se motají kolem. Amen!

09.04.2016odpad!

Sněžný měsícSněžný měsícMichaela Klevisová

Dvojče Nely Rywikové. Průměrné sociální romány, které jsou samy o sobě málo atraktivní a těžko prodejné, tak to zaobalíme jako "detektivku", protože ty jsou teď "in"! Nakonec je z toho zbytečná kniha, která se po příjemné první polovině rozemele jak kornfleky v mlíku. Závěr vyšumí do prázdna, není tam ani "wow efekt" ani skutečné "emoce" pouze uzavření zkonstruovaného příběhu bez silnější pointy. Klevisová dává velký důraz na postavy, jejich psychologii a vývoj ale není schopna dotáhnout do konce. Ani atraktivní beskydské prostředí příběh nezachránilo.

02.09.2019

Dívka ve tměDívka ve tměMartin Jaroš

Knihu jsem v knihkupectví našel v sekci "české krimi". Bohužel ani podle obálky nešlo poznat o jaký žánr se jedná. Kdyby nakladatel dal jasně najevo, pro koho je určena, či ji v knihkupectví zařadili do sekce young adult, knihu bych si nekoupil a dál si žil pokojným životem. Bohužel se stalo a mě dodnes budí ze sna stylistické umění Martina Jaroše. Pán, který vystudoval psaní příběhů na vysoké škole a od něhož by čtenář vzhledem k jeho věku očekával vyzrálé a vyrovnané dílo, se dopustil bizáru, jaký nemá v české detektivní literauře obdoby. Kniha je vhodná pro žáky ve starším školním věku a i u nich bych měl strach z útoku na jejich dobrý vkus. Možná si přečtu chystaný Jarošův životopis Karlose Vémoly, žánr biografie mu snad sedne více. Další thriller v jeho podání by už česká kultura nemusela ustát.

29.10.2019odpad!

Ztracené iluzeZtracené iluzeHonoré de Balzac

Možná bych si troufl říct: Modernější než řada moderních románů. Čtivé, vtipné, pravdivé. Lepší než Lesk a bída kurtizán. Skvost realismu a celé světové literatury. Je neskutečné jak čtivý může být román starý 150 let. Čteno podruhé a jistě ne naposled .

16.01.2016

Utopeni ohněmUtopeni ohněmTomáš Zářecký

Knihu lze rozdělit na dvě poloviny.

První byla opravdu žalostná - jakoby autor vzal všechno, co kdy četl z těch nejbrakovějších detektivek a naplácal to do jedné knihy. Citáty - proč??? Kýčovité řečnické otázky snažící se vysvětlit podstatu světa - Bože, tohle už nikdy, prosím!!! Velmi nevyvážený text, který trochu vylepšila napínavá druhá polovina. Ta sice opět nese spoustu nedostatků, ale určitě zvedla kvalitu knihy nahoru.

Celkově musím říct, že mě Utopeni ohněm zklamalo. O to víc mě záporný zážitek dokopal k tomu, abych přečetl 15 minus a změnil na autora názor :) I když se mi nechce věřit, že by autor ve dvaceti třech letech psal o tolik lépe než v dvaceti sedmi. Uvidíme :)

23.07.2016

SovaSovaS. Bjørk (pseudonym)

Na první román Bjork kvalitou navázat nedokázal. Děj průměrný a nepřidalo mu ani neustálé zbytečné opakování, často zapříčiněné nejspíš špatnými sluchovými dispozicemi většiny postav (frekvence slov "Co?" a "Cože" na stránku byla opravdu do očí bijící) Poslední kapitola je chabým pokusem o napínavé vyvrcholení, těžce pokulhávajícím za Nesbovou Policií. Holt ne každý Nor vládne detektivnímu žánru. Bjork se má od Nesba ještě hodně co učit.

03.09.2018