mahdal mahdal komentáře u knih

Přepište dějiny Přepište dějiny Michal Stehlík

O M. Stehlíkovi jsem se dozvěděl díky sérii rozhovorů s Petrem Horkým. Myslím, že od té doby začal být více vidět na veřejnosti (chápej na internetu). Od té doby jsem sledoval téměř každý rozhovor, přednášku s ním. Velmi se mi líbí, jak dokáže poutavě vyprávět o českých? dějinách. Proto když jsem objevil, že podcast je vydán i knižně, s chutí jsem se pustil do četby.

Doporučuji!

12.07.2023 5 z 5

Kniha haiku Kniha haiku Jack Kerouac

Úderné a trefné verše! Poklona překladateli.

11.07.2023 4 z 5

Život po Kafkovi Život po Kafkovi Magdaléna Platzová

Velmi čtivě napsaný příběh; o této knize jsem se dozvěděl díky nominaci na Magnesii Literu, poté následoval boom v podobě různých rozhovorů a recenzí. O Kafkovi jsem měl jen letmé znalosti ze studií, proto se kniha jevila jako zajímavá možnost, jak se dozvědět něco nového. Bohužel se o Kafkovi toho tolik nedozvíte, spíše o jeho milostných vztazích, které nebyly nezajímavé, jen mi téma přišlo bulvarizující. Už jen jeden z motivů - boj o soukromé dopisy Kafky, kolotoč přeplácení apod.
Za mě zklamání...

05.07.2023 2 z 5

Malé kompendium křesťanských dějin Malé kompendium křesťanských dějin Stephen Backhouse

Zajímavý přehled o historii křesťanství; nejvíce se mi líbily úvodní části, kdy je celkem přehled a čtivě rozepsán původ křesťanství. S postupem kapitol jakoby text svou čtivost ztrácel - některé historické milníky byly zbytečně rozepisovány. Čtenáři tak může připadat, že v určitém období (století) neměl autor o čem psát.
Přesto knihu jako přehledovou publikaci doporučuji.

22.06.2023 3 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Každý si nese své trauma; někdo si ho zapíše do deníčku, někdo vydá knihu. Český překlad románu (oproti pův. vydání zpožděn o dvacet let) vyvolá ve čtenáři deja vu - znovu "čtu Kunderu", znovu mě zasáhne trauma z ?nuceného exilu. Vyprázdnilo se.

30.05.2023 3 z 5

Milan Kundera: Život spisovatele Milan Kundera: Život spisovatele Jean-Dominique Brierre

Životopis, který postrádá však jeden výrazný a důležitý aspekt člověka, o kterém je napsaný, jeho dílo. To je sice často v knize zmiňováno, přesto velmi okrajově a ve zjednodušující interpretaci. Autor této knihy se možná kryje podtitulem "Život spisovatele", ten ale v závěru není tak zajímavý a důležitý jako jeho dílo.
Ano, jistě, dějinné peripetie "hlavního hrdiny" jsou zajímavé, leč pro českého čtenáře notoricky známé. Možná (s ohledem, že je jedná o překlad), nebo spíše určitě, není kniha určena primárně českého čtenáři. (Tuto výtku jsem četl i v recenzi na aktuálně.cz.)
Dále českému čtenáři mohou připadat redundatní pasáže o české historii, pomocí které se snaží interpretovat (alespoň částečně) Kundrovy díla. Bohužel však nedostatečně, nedořečeně a ledabile (dokonce bez citací a smysluplných úryvků!).
Dílo je od autora neodmyslitelné, tím bychom se měli zabývat především. A přitom to nejdůležitější v této knize chybělo...

16.05.2023 2 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

V dnešních dnech člověk po Mornštajnové sahá jako po záruce jisté kvality. Autorčinu tvoru sleduji již několik let, a tak jsem si její nový román nemohl nechat ujít. Myslím, že pro literární svět je vydání její nové knihy vždy svátkem.
Obdivovat její práci s jazykem a "čtivost" textu by bylo nadbytečným komentářem, na to jsme u autorky zvyklí. Jsem rád, že se pustila znovu do příběhu se "sociálně-psychologickou nálepkou", neboť její román Listopád se vymykal tomuto schématu a moc k ní neseděl.
Při četbě jsem stále přemýšlet na metaforou lesa, jakou má funkci, jak s ní autorka pracuje a k čemu směřuje. Musím konstatovat, že práci s touto metaforou využila brilantně. Více nemohu sdělit, čtenář si domyslí sám.
Co bych však autorce vytknul, že příběh byl neproporční; úvodní pasáže, část osamostatnění hlavní hrdinky a konec příběhu si žádaly o něco větší promyšlenost. Konec nemohl být jiný. Zúčtování muselo z logiky věci dřív nebo později přijít.

Přesto musím ocenit s jakou čtivostí byl tento těžký příběh zpracován.

11.05.2023 5 z 5

Shakespearova Anglie: Portrét doby Shakespearova Anglie: Portrét doby Martin Hilský

Při čtení téhle knihy jsem často přemýšlel, jak budu psát tento komentář. Nastal tento čas a já nenacházím jiná slova než slova chvály. Na úvod musím říct, že závěrečnou kapitolu Kdo byl kdo, jsem četl výběrově podle toho, jaké jméno mě zaujalo. Myslím, že tak byla i tato kapitola zamýšlena.
Čtenář musí složit obrovskou poklonu panu profesorovi za jeho obrovské znalosti a přehled o historii Anglie a také za jeho jazyk, který byl balzámem pro duši. Kdyby nebyla tato kniha psána tak poutavě, věřím, že by ji mnozí nedočetli.
Obdivuhodné je taktéž promyšlená přehledná struktura. Autor se opravdu v knize zabývá všemi podstatnými aspekty Shakespearovy doby. Co musím nad všechnu chválu vyzdvihnout je, že často popisované reálie (ať už tím myslím cokoli) vždy spojoval se Shakespearovým dílem. Bylo nesmírně poučné se dočíst informace, za jakých politických, sociálních ale i každodenních podmínek byly jeho hry psány. Mnohdy díky tomuto dostávaly jiný význam.

Děkuji!

08.05.2023 5 z 5

Čistý, skromný život Čistý, skromný život Viktor Špaček

Knihu jsem objevil díky nominaci na diskutovanou Magnesii Literu, popravdě nechápu diskuse nad významem cen pro knihy. Myslím, že jsou skvělým ukazatelem kvalitní četby a mohou sloužit i jako určité doporučení pro čtenáře.
Kniha Čistý, skromný život však ale nijak neurazí, ale ani nijak nenadchne. Autor zde zobrazuje životy lidí kolem období "životní krize". Jeho postavy jsou vykresleny tak, jako by znal pouze šedou barvu. Jako by se nad nimi vznášel oblak mlhy. S žádnou postavou se člověk nesžije. Možná mám tento dojem i proto, že jsem do tohoto období ještě nedostal, a tak se nedokážu do nich vžít.

Přesto si myslím, že povídky v knize jsou ukázkou dobrého řemeslného zpracování povídky.

27.04.2023 3 z 5

Mám svoje malý nebe Mám svoje malý nebe Josef Kainar

Můj další střípek z Kainarovy poezie. Baví mě svými hudebními motivy, svým melodickým metrem a veršem, jenž pohladí po duši.

02.04.2023 4 z 5

Povídání Anny Hogenové s Bárou Nesvadbovou Povídání Anny Hogenové s Bárou Nesvadbovou Barbara Nesvadbová

Myslím, že jsem knihu četl v pravý čas. Doba zlomů, změn a hledání smyslu - nejen toho bytí.
Nejprve se vyjádřím k věcem, které mohou vadit těm, jenž se s myšlenkami A. Hogenové již setkali. Paní profesorka se ve svých rozhovorech (online či knižně apod.) velmi opakuje. Vždy stočí odpovědi na stejnou notu. Nevím, zda je to kladenými otázkami, ale rád bych od ní slyšel/ četl i něco jiného. Zkuste srovnat pár rozhovorů s ní.
Přesto mi kniha občas vykouzlila úsměv na rtu, zamyšlení nebo jen navodila myšlenku, kterou v tomto období potřebuji.

Doporučuji, ale...

23.03.2023 4 z 5

V hlavní roli srdce V hlavní roli srdce Petr Neužil

Kult lékaře je v českých poměrech oblíbená literární/ seriálová/ filmová postava. Něčím je toto povolání magické, asi jeho podstatou. Každý se snaží nahlédnout do nitra lékaře, toho vzdělaného člověka, který dokáže zachránit lidské životy. K tomu se zdá jako ideální médium lékařův deník. Tato kniha je deníkem z velké části; když pominu jazykovou rovinu (nejen pravopisnou, ale především stylistickou!), musím konstatovat, že kniha je zajímavým počinem.
Mě překvapila všudypřítomná samozřejmost pomoci pacientovi, obětavost trávit čas konzultacemi se zahraničními odborníky a především profesorovy znalosti. Ty, jak se můžete v deníku dočíst, si pravidelně obohacuje na různých konferencích, přednáškách apod. Obdivoval jsem profesorův "time managering", to jak si o všem dokáže udržet přehled, a to dokonce vše s úsměvem a vtipem na rtu.

Doporučuji.

02.03.2023 4 z 5

Test tvojí trpělivosti Test tvojí trpělivosti Dr. Filipitch (p)

V předchozích komentářích se vyskytuje názor, že básně si vystačí samy bez sebe. Dovolím si s tímto názorem polemizovat.
Test tvojí trpělivosti byla moje první kniha od tohoto performera, nečekal jsem od ní zázraky, proto můžu tento komentář napsat se střízlivou myslí.
Bohužel se při této situaci střetly dva druhy umění: mluvené a psané. Každé z nich má svá specifika, každé je v něčem jedinečné, z mého pohledu však spolu nekooperují. Autora jsem "naživo" nebo ze záznamu neviděl, proto se vyjadřuji pouze k psanému textu. Ten místy vyzněl, aniž bych někoho chtěl urazit, jako rýmovačka třídního šaška na nižším stupni gymnázia.
Chyběl mi tep a hloubka poezie.
Ano, autor se pravděpodobně nesnaží stylizovat mezi velikány české poezie, své místo si pravděpodobně už našel. V mluvené poezii...

01.03.2023 3 z 5

Spatřil jsem svou tvář Spatřil jsem svou tvář Petr Hruška

Každá sbírka P. Hrušky je vždy velkou událostí na poli české literatury. Ne jinak tomu jeni této sbírky. Čtenáři se však dostává autor jiného vzezření, než by očekával. Autor opouští již zabydlené bytové prostředí a vydává se do pohybu. A to nejen ve smyslu polohy, ale i času. Autor se nechává inspirovat jednou z objevných cest, tak typických pro období humanismu. Vše má zde svůj počátek. Řekli byste si, karty jsou rozehrány, přesto chuť hrát s přibývajícími stránkami klesá. Ona romantičnost exotiky jaksi překryla vše, na co jsme od Hrušky zvyklí.
Jelikož osobně miluji jeho "bytovou poetiku", byl jsem zklamán.

Přesto jeho poezie patří mezi vynikající na poli současné české literatury.

17.02.2023 3 z 5

Tuhle knihu jsem dostal jako dárek, sám bych se k ní asi nedostal, i přesto že jsem velký fanoušek HP. Nekoupil bych si ji proto, že jsme byl stále (a ono je to i svým způsobem asi hezké) zaseknutý uvnitř dětské duše, která vnímá příběh HP v absolutní rovině. Duše, která je zamilovaná do celého příběhu a která vnímá jednotlivé nuance křivd spáchané Malfoyem vůči hlavní postavě. Jinými slovy byl do otevření této knihy Tom Felton tím nepřekročitelným "záporákem".
Jak dětinské a neprofesionální! Přesto je v tom i cosi krásného; především to, jak může příběh ovlivnit vnímání lidské duše. Této knize musím (i když je to velmi úsměvné) tedy poděkovat, za lehké vystřízlivění.
Co se týká stylu - kniha je psána (resp. překlad) velmi jednoduchým stylem propleteným množstvím nespisovných výrazů. Což vzhledem k žánru a intencionalitě knihy není na škodu.
Knihu rozhodně doporučuji všem fanouškům HP!

16.02.2023 4 z 5

Havířovina Havířovina Iva Hadj Moussa

Má první kniha od autorky; 2,5 hvězdy. Nemusel by to být vyloženě špatný příběh - téma, námět i zápletka by napovídaly tomu, že kniha by mohla být dost stabilní základy, na kterých by se dalo zajímavě stavět. Bohužel zpracování nebylo precizní.
Sonda do života ženy středního věku, která nemá vybudovaný stabilní rodinný život dle představ ostatních může být zajímavým tématem, ale nesmí spadnout do nižšího stylu. Mám pocit, že tato kniha místy nad propastí kýče balancovala.
Autorka do knihy nepochopitelně zapracovala různá klišé, neobratné výrazy, prázdné věty co do významu, až mi často přicházelo na mysl, zda to vůbec korektoři četli.
I z hlediska žánru je nevyvážená - příběh koketuje s thrillerem, detektivkou a místy i psychologickým či milostným románem. Jako by autorka nevěděla, co chce vlastně čtenáři sdělit.

29.01.2023 3 z 5

Už zase vyšlo slunce Už zase vyšlo slunce J. H. Krchovský (p)

Když vyjde nová sbírka tohoto autora, je to vždy velká událost. Po ohlášení sbírky jsem vyhlížel datum vydání, dokonce jsem uvažoval, že autora a vydavatelství podpořím koupí této knihy. Jsme však rád, že jsem to neudělal. Pro mě byla tato sbírka zklamáním.
Krchovského znám jako autora neotřelého, provokativního a především svými verši zábavného. V této sbírce jakoby vše uvadalo. Jestli za tím stojí delší čas mezi vydáním sbírek, covidové období nebo něco jiného, ať posoudí povolanější.
Krchovský vždy stojí za přečtení, přesto čtenář obeznámený s poetikou (a celkovou tvorbou) tohoto autora může být u této kratičké sbírky kapku zklamán.

09.01.2023 3 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Hodnotím v rámci knih A. Christie. Další opravdu skvělá detektivka z pera této autorky. Zápletka a vražda byly promyšlené neskutečným způsobem a vraha se mi nepodařilo v průběhu četby odhalit. Popravdě jsem na tu osobu v průběhu četby ani nepomyslel.
Jsem rád, že jsem tento díl opravdu četl o Vánocích, a tak mi mohl alespoň částečně navodit anglickou atmosféru Vánoc.

Doporučuji!

08.01.2023 5 z 5

Poezie poslední možnosti Poezie poslední možnosti Jiří Trávníček

Pro milovníky české poezie naprostá nutnost. Přesto věřím, že začíst se do knihy je velmi těžké, obzvláště když se zaměříme na vysoce odborný a erudovaný jazyk. Je velmi pozoruhodné, jak Trávníček dokázal vybrané tituly interpretovat.
Čtenáře může obohatit i výčet doplňující literatury (zdrojů) na konci knihy.

08.01.2023 5 z 5

Nemocná Amerika: Lekce o zdraví a svobodě Nemocná Amerika: Lekce o zdraví a svobodě Timothy Snyder

Moc nechápu špatné hodnocení čtenářů, tohle byla má druhá kniha od tohoto autora, a znovu nelituju! Byla velmi zajímavé sledovat jeho osudy propletené velmi špatným zdravotnickým systémem USA. Při čtení tohoto textu musí český čtenář děkovat za to, jaké máme zdravotnictví (a nejen za doby covidové).
Člověk si uvědomí, jak někteří lidé na druhém konci světa musí kvůli špatné zdravotnické politice trpět. Smutný obrázek světové velmoci ve 21. století.

09.12.2022 4 z 5