mahdal Online mahdal komentáře u knih

Brána osudu Brána osudu Agatha Christie

Knihu hodnotím v rámci knih od A. Christie. Tato kniha byla jedna z nejslabších, co jsem, zatím, od autorky četl. Poznámka od vydavatele na konci knihy, a to, že se omlouvá čtenářům za kvalitu díla, má své opodstatnění. Zápletka téměř nulová, s detektivkou, jak ji známe od Christie, to nemělo téměř nic společného. Na druhou stranu podá kniha čtenářům obraz vývoje autorčina díla v průběhu času. Tommy a Pentlička mi k srdci ani po další knize nepřirostli. A tak s pocitem, že si příště spravím chuť dílem z dob autorčiných počátků, dávám se zavřenýma očima dvě hvězdy.

13.05.2018 2 z 5

Don Quijote de la Mancha (převyprávění) Don Quijote de la Mancha (převyprávění) Miguel de Cervantes y Saavedra

Krásný příběh o lidském bláznovství, věrnosti a přátelství. Myslím, že příběh je nadčasový - vždyť určitě i dnes je svět plný takových Don Quijotů. Kniha je velmi čtivá. Mrzí mě, že jsem knihu nepřečetl v dětství, a teď se snažím tuto literaturu postupně dočítat. Občas jsem se dokonce do Dona Quijota vžil, vždyť každý z nás občas potřebuje se uzavřít do svého světa a snít si svůj ideál.

29.04.2018 4 z 5

Advent Advent Jarmila Glazarová

I když mám psychologické romány rád, tato kniha se mi nelíbila. Snad to bylo stylem, jakým autorka psala. Rušivé byly taky nářeční výrazy v pásmu postav. Přesto, že pocházím z Moravy, jsem všemu nerozuměl, a tak jsem musel občas použít "slovníček", který byl součástí knihy. Knihu však doporučuji všem, které zajímá psychologická próza.

21.04.2018 2 z 5

Siréna Siréna Marie Majerová

Tohle byla má druhá kniha od Majerové a mám z ní stejné pocity. Majerová je socialisticky smýšlející autorka, která svou politickou angažovanost přenáší do tvorby. Na Sirénu, román o proletářské rodině Hudců, se můžeme dívat mnoha způsoby (emancipace žen, chudoba proletariátu, těžká práce v dolech) a vždy nám přinese nový pohled. Kniha využívá různých postupů (reportážních, dokumentárních, retrográdní,...), a tak ho můžeme zařadit k linii experimentálního románu. Ale kdo zná poetiku Majerové, ten ví, že autorka využívá zdlouhavé popisné pasáže, které mohou dnešnímu čtenáři překážet. Siréna však podává pohled dělnické třídy, která je sužována prací v továrnách. Knihu doporučuji těm, kteří se zabývají socialistickým románem či literaturou obecně, ale pokud si chcete odpočinou od denních problémů, tak sáhněte po jiné knize.

10.04.2018 2 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Čapka mám velmi rád a tato kniha mou lásku k němu jen potvrdila. Silný příběh o matce a její mateřské lásce k synům je vykreslen realistickým pohledem a děj je podestlán tesklivým tónem války. Čapek v této knize poukázal na hrůzy války z jiné strany, a to z pohledu matky, která je svými syny upozaďována před údajnou povinností svých synů bránit vlast. Tesklivý tón příběhu je posílen i tím, že mrtví synové se za matkou vracejí jako přízrak a matčin pláč i stesk se snaží utěšovat. I když od počátku knihy víte, jak příběh skončí a nezvratný osud synů vám může připadat až úsměvný, nese kniha neobyčejný nádech strachu z hrůzné doby. Knihu doporučuji.

30.03.2018 4 z 5

Pracující den Pracující den Josef Hora

Jednoduché verše, jenž oslavují život, lásku, práci. Raná proletářská poezie Hory se nese spíše v duchu sociálních problémů, než gestu revoluce. Dokládají to i náboženské motivy, které se v proletářské poezii v dalších desetiletích zásadně vylučují.

29.03.2018 2 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Kniha mě zklamala, ale ne příběh jako takový, ale Vančurův styl. Je velmi složitý, plný metafor a jazyku již zastarávajícího, či už zastaralého. Do čtení jsem se musel nutit a tato kniha mě přesvědčila, že Vančuru jen tak z dlouhé chvíle do rukou nevezmu. Avšak celé trápení vynahradil závěr knihy. V této části byl Vančurův jazyk jako stvořený pro popis závěrečných scén. Ale pokud se někdo do knihy vrhne s chutí, určitě si najde své zalíbení v pojetí příběhu ať už milostném, či temně baladickém.

23.03.2018 1 z 5

Hlídač č. 47 Hlídač č. 47 Josef Kopta

Kniha přečtena kvůli povinné četbě. Příběh mě nijak neoslovil, stejně tak poetika pana Kopty, která spíše od příběhu odváděla. Do čtení jsem se chvilkami musel nutit. Avšak autor zajímavě vykreslil charaktery postav v kontrastu s prostředím, kde se děj knihy odehrává.
Doporučuji jen milovníkům poetiky pana Kopty či těm, kteří si chtěli rozšířit znalosti v literatuře tohoto období.

27.02.2018 2 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Agatha Christie

Knihu hodnotím v rámci knih od A. Christie. Zpočátku jsem se do děje nemohl vtáhnout. Něco jako by překáželo dostat se na myšlenkovou vlnu autorky. Přemýšlel jsem, co by to mohlo být - příběh byl zajímavý (ostatně jako každý od Christie), ale "nebylo to ono". Asi v polovině knihy jsem prozřel a zjistil, že mi nesedí styl, ale ne styl vyprávění autorky, ale "styl odhalování vraždy postavou inspektora Battlea". Další nezvyklostí této knihy byla narace událostí, které se sehrály před vraždou. Velmi zajímavá myšlenka, avšak nezvyklá u Christie. Věřím, že autorka chtěla sérii knih ozvláštnit, ale tento způsob vyprávění není, řečeno jazykem autorky, můj cup of tea. Na druhou stranu, kniha mi dále rozšířila obzory o autorčině díle.

20.02.2018 2 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

Knihu bych zařadil k odpočinkové četbě. Podtitul pohádka pro dospělé knihu celkem vystihuje. Antropomorfizovaná zvířata se vydávají na cestu k poznání světa, avšak zjišťují, že jejich pravé místo ve světě je už dávno určené prozřetelností, Bohem. Příběh je propěchovaný narážkami na náboženství, a s tím souvisejícími zvyklostmi. Občas jsou v příběhu k nalezení humorné scénky, avšak autor se až příliš snaží čtenáře pobavit, čímž sklouzává k primitivismu. Za rušivý element bych označil vsuvky, poznámky autora, které mají doplňovat linii příběhu.
Knihu doporučuji všem, kteří chtějí uniknout každodenní realitě světa a kteří hledají odpočinkovou četbu.

13.02.2018 2 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Krásná kniha vzpomínek z dětství pana Svěráka. Autor se snaží vrátit do dětství, které strávil na venkově. Popisuje své zážitky, klukovské hry, první lásky na pozadí světové války. Jsem si jist, že to není poslední kniha, kterou si od tohoto autora přečtu. Oceňuji s jakou lehkostí dokáže čtenáře pobavit, ale i vrhnout slzu do oka. Bohužel jsem viděl film dříve, než jsem měl možnost knihu přečíst, a tak chyběl moment překvapení. Na druhou stranu můžu potvrdit, že film věrohodně koresponduje s knihou. Doporučuji všem.

09.02.2018 4 z 5

Sittafordská záhada Sittafordská záhada Agatha Christie

Knihu hodnotím v rámci knih od A. Chrisitie. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem knihu četl bezprostředně po Orient- expresu, ale příběh se mi nelíbil, což se mi u A. Christie stalo teprve podruhé. Zhruba první polovina knihy měla dynamiku, jasný děj, krásný motiv zasněžené krajiny, ale od druhé poloviny jako by se děj stal nezajímavým. Popravdě řečeno - myšlenka, která z postav je vrah, se mi vnukla hned při prvním seznámením s touto osobou. Nemohl jsem se do děje vtáhnout a do čtení jsem se nutil. Ale možná jen pociťuji efekt pořadí. Názor na knihu si udělejte každý sám. Příběh bych hodnotil (jak jsem v úvodu uvedl - v rámci děl A. Christie) jako podprůměrný.

08.02.2018 2 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Konečně jsem se dostal k téhle knize! A očekávání kniha nad míru splnila. Jako bylo zmíněno v předchozím komentáři - na výsledek rozuzlení tohoto případu jsem pomyslel už asi v půlce knihy, kdy začaly výslechy p. Poirota. Ale do poslední chvíle jsem mu nevěřil. Knihu byl kvalitativně přirovnal k detektivce Opona, která má stejně zajímavé rozuzlení. Knihu vřele doporučuji. Bohužel jsem však ještě neměl možnost srovnat filmové zpracování, tak snad mě nezklame. Bravo Poirote!

04.02.2018 4 z 5

Marihuana Marihuana Jiří X. Doležal

Kniha mě zaujala, ale ne tím, jen že je psána o drogách, ale že je v ní obsažen subjektivní názor na omamné látky. Autor nepopírá, že marihuana je škodlivá, toxická a návyková, ale srovnává ji s dalšími vlivy, které na člověka během dne působí. Oproti nim je marihuana zanedbatelná a pozitivní účinky převažují. Je tomu opravdu tak? To už si musí udělat názor každý sám. Líbila se mi pasáž o kultuře užívání marihuany. Že marihuana je droga společenská a neměla by být užívána v samotě. Paradoxem je, že droga má otevírat další dimenze v naší mysli, se kterou jsme jen my, osamotě. Včetně úvodního Receptáře prima nápadů (což pěstitelé marihuany určitě ocenili) byla kniha poučná, ne z hlediska jak drogu zneužívat, ale jak ji používat. Musím však podotknout, že brožurka je trochu agitační, a tak zarytý odpůrce marihuany asi najde mnoho pasáží, se kterými nebude souhlasit. Mně kniha přišla velmi zajímavá.

30.01.2018 4 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Je to moje druhá kniha od tohoto autora. Tematika drog mě lákala a podsvětí norských měst také. Bylo to velmi napínavé čtení, avšak jsem se neubránil porovnávat tuhle knihu se Sněhulákem, na kterého zde bylo mnoho odkazů - takže doporučuji předtím přečíst tuto knihu, a poté až Přízrak. Kniha byla místy zbytečně zdlouhavá, viz první část knihy, avšak poté měl děj spád v podobě honby za vrahem, drog. dealery a spletitými události při honbě za violinem. Kniha mě však nenadchla tak, jako Sněhulák.

10.01.2018 3 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Krásná detektivka. Jak maličkosti pomůžou k tomu, aby byl odhalen vrah! Trošku jsem se zamotával ve jménech, nějak jsem se s hlavními hrdiny neztotožnil, ale to nic nemění na věci, že detektivka byla, jak má být.

20.12.2017 4 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Je to asi sedmá kniha od Verna, kterou jsem četl. Byla vskutku napínavá, avšak určité pasáže byly zbytečně zdlouhavé. Ale musíme brát v potaz, že se jedná o knihu napsanou v 19. století, která si své místo našla i v této době. Jelikož doháním resty ze svého dětství, tak nemůžu porovnat zážitek. V porovnání s ostatními knihami, které jsem četl od tohoto spisovatel, bych knížku zařadil jako průměr. Avšak musím dodat, že dobrodružnému žánru výrazně přispěla.

16.12.2017 3 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Kniha se mi moc líbila. Trošku jsem se bál formy rozhovoru, ale nakonec byla kniha pěkně zpracována. Pan farář má velmi zajímavé a pokrokové myšlenky, které, aspoň podle mě, by si měli osvojit i jeho kolegové (např. názor na rozvod, atd.). Knížka mě utvrdila, k mém podivu, v tom, že není až tak důležitá církev, návštěva kostelů, svátosti a vše okolo, ale spíše náš OSOBNÍ vztah k něčemu, co v této knize bylo nazýváno Bohem.
Jediné, co bych doopravdy autorce vytkl, je její nesčetná touha se stále šťourat v otázkách celibátu, manželství a sexu. Tyhle otázky mohla autorka shrnou do jedné kapitoly, která by byla určitě zajímavá, než v každé části toto téma zbytečně nakousnout. Z knihy bylo cítit, že pan farář nemá problém na tyto otázky odpovídat, ale když se na to ptala už po páté z jiného úhlu, tak to bylo nepříjemné už i mně, jako čtenáři.

11.11.2017 4 z 5