Siréna

Siréna – 1935, zřejmě nejvýznamnější autorčino dílo, generační román kladenské dělnické rodiny Hudců. Zobrazuje zde jejich sociální a názorový vývoj. Pravděpodobně je to skutečně syntéza kladenského proletariátu té doby (zachycuje stávky atd.). zdroj Wikipedie

https://www.databazeknih.cz/images_books/90_/908/sirena-1YI-908.png 3.125
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

niki-chan

Tak mě kniha naprosto překvapila. Sice prvních cca dvacet stránek trvalo, než se příběh rozjel, ale stálo za to vydržet. Popis životních událostí rodiny Hudcových byl zajímavý, ale ještě zajímavější byl popis tehdejší doby a života normálních lidí. Proložení děje dopisy bylo příjemným zpestřením.

Blue
17.09.2016

Sám jsem byl překvapen, měl jsem totiž také sklon tuto autorku podceňovat, ale Siréna je dobrá kniha. Je to skutečná literatura. Jako už mnohokrát jsem se přesvědčil, že učebnicové jedno či dvouvěté charakteristiky jednotlivých literárních děl jsou dost zavádějící a opravdu není na škodu knihu otevřít a začíst se. Nepředpojatý čtenář má v tomto konkrétním případě naději, že se dočká opravdu zajímavého čtenářského zážitku. A to nejen po stránce obsahové, ale také formální.

Eliot30
05.06.2016

Nádherný, dokonalý příběh.

Marbo
05.03.2015

Sociálně laděná literatura mně zajímá a čtu ji rád, Siréna mně však zklamala a horko těžko jsem se nutil k dočtení, kámen úrazu dle mého názoru je v tom, že tato kniha na mně působí až příliš žensky orientována, jako muž jsem se v ní ztrácel ( což možná ocení čtenářky ). Rád bych se k této knize někdy v budoucnu vrátil

Eldar80
06.09.2014

Naprosto zoufalé dílo. V dnešní době to spíš odráží tehdejší dobu a zajímavý je už jen fakt, že autoři to brali skutečně vážně. No jinak by tahle sračka (s prominutím) asi nevznikla. Tedy už jen existence této knihy je svým způsobem zajímavá. Celé to vlastně jakoby pojednává o tom, že ti nejméně kvalifikovaní dělníci se měli špatně, mají špatně a bez komunistů se asi i budou mít špatně. Nebo pokud nějaká vláda nezajistí, aby i takováto pracovní místa byla lépe ohodnocena jak si nepochybně zaslouží. Kniha se dotýká umění asi jen tím jak ukazuje, že i život těchto milionů nevýznamných lidí má svou velikost a jistou osobní monumentálnost, protože práce těchto lidí vybudovala civilizaci, ve které nyní žijeme. Kniha je tedy spíš historickou výpovědí a je zajímavější jako dějepisné dílo než literární počin. Opravdu mi naprosto uniká, že o tomto se učí v literatuře na středních školách, ale takový Hesse nebo Meyrink ani slovo. 30%

janacheca
30.09.2011

Kniha popisuje osudy dělnické rodiny Hudců, zejména matky Hudcovky a jejich dětí. Autorka bez idealizace líčí těžký život hlavní hrdinky s každodenním bojem o jídlo pro děti, topivo, zvládnutí manželovy nevěry a alkoholu, vyrovnání se se smrtí dítěte atd. Kniha je psána velmi nejednotným stylem - autorka příběh sama vypráví, pak přechází do formy dopisu, úryvku z dívčího zápisníku, vyprávění některých postav atd. Díky tomu se čtenář v textu hůře orientuje.