mahdal mahdal komentáře u knih

Zkouška neviny Zkouška neviny Agatha Christie

Hodnotím v rámci knih A. Christie. Je to má několikátá kniha od této autorky, tudíž mám možnost porovnat její tvorbu; bohužel musím konstatovat, že tento příběh patří k těm slabším. Z počátku se zápletka odehrávala slibně, bohužel jsem zhruba od poloviny ztratil přehled v postavách a musel jsem se občas i vracet. Jako by tyto postavy byly v nějaké neurčité mlze.
Myslím, že autorka má mnoho lepších, propracovanějších a zajímavějších příběhů.

09.01.2022 3 z 5

Jiří Kolář Jiří Kolář Vladimír Karfík

Zajímavý interpretační vhled do autorovy tvorby. J. Koláře jsem od dob studií znal především jako autora experimentální poezie, tudíž jeho tvorba přesahující do dramatu byla pro mě zajímavý obohacením. Kniha je psána vysoce vědeckým jazykem, tudíž je určena (a také ji doporučuji) především těm, kteří se literaturou zabývají více do hloubky.

02.01.2022 3 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

O knize jsem se dozvěděl z jedné internetové televize, kde byl rozhovor s autorkou. Už jen její způsob komunikace mě přesvědčil, že kniha bude zajímavá. Nominace na Literu to jen potvrdila. S obsahem bylo velmi těžké se sžít, vůbec tomu nepomáhal ani autorčin styl. Možná jím chtěl uvést zmatenost člověka, zmatenost a absurdnost situace, kterou se snaží v knize vylíčit. Shrnuto a podtrženo, kniha není jednoduchá ani obsahem, ani stylem.

06.12.2021 3 z 5

Petr Bezruč Petr Bezruč František Buriánek

Velmi zajímavá, systematická a přínosná kniha nejen pro ty, kteří se zabývají poezií. Petra Bezruče všichni samozřejmě známe z dob studií, ale takovýto systematičtější pohled nikdy není od věci. Hlavní slovo v této knize mají samozřejmě Slezské písně, zajímavé však byly i autorovy osudy. Doporučuji.

30.11.2021 4 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Není mi jasné, jak se mi tato kniha mohla tak dlouho "vytrácet z hledáčku". Nedlouhá novela tohoto autora se mě zasáhla, existencialismus na každém kroku.
Líbil se mi styl vyprávění, "hnal" čtenáře dál a dál, až na samý konec (doslova). Čtenář se musel zamýšlet, nad chováním hlavního hrdiny; to byl vážně tak lhostejný ke všemu, co zažil? Ani špetka lítosti? Tato skutečnost nenechá čtenáře chladným. Jednou hlavnímu hrdinovi přeje jeho osud, podruhé si zase přeje, aby litoval.

Myslím, že jsme po dlouhé době nalezl knížku, která mě zasáhla. Doporučuji, Camuse budu určitě do četby častěji zařazovat.

02.11.2021 5 z 5

Tradice díla O. Březiny Tradice díla O. Březiny Miloš Dvořák

Zajímavá publika, leč pro laika může příliš složitá. Pro toho, kdo se s dílem O. Březiny nesetkal, nedoporučuji.

01.11.2021 3 z 5

Párkař Párkař Josef Hiršal

J. Hiršal, český experimentální básník, opět nezklamal! Nápad na psaní textů ve stylu českých velikánů poezie je vskutku skvělý! Doporučuji.

29.10.2021 4 z 5

Underground Underground Martin Pilař

Zevrubná, místy však příliš složitá publikace o českém undergroundu. Sám jsem byl překvapen, o kolika jménech jsem ještě neslyšel. Myslím, že autorovi se podařilo každého autora zasadit do správného kontextu. Bohužel se mi nelíbily nástiny interpretací jednotlivých úryvků. Myslím, že jim chyběl širší pohled.

29.10.2021 3 z 5

Čapkovské variace Čapkovské variace František Buriánek

Zajímavá, ale starší publikace o K. Čapkovi. Slovo "starší" uvádím proto, že některé názory o jeho díle byly už překonány (např. dobový pohled, 1984). Když však od toho odhlédneme, dostává se čtenářům zajímavé esejistické zamyšlení nad dílem K. Čapka.

29.10.2021 3 z 5

Úvod do současné filosofie Úvod do současné filosofie Miroslav Petříček

Jedna z nejsložitějších knih, co jsem kdy četl. To bude asi jejím tématem. Ale k věci...kniha je přehledně členěná, přednáška jsou "tak akorát" dlouhé, jen ten formát...

Na tuto knihu se musíte "naladit", udělat si čas a "otevřít mysl"...sklenku vína bych k ní nedoporučoval, nebo vlastně ano...

18.09.2021 4 z 5

Jan Patočka Jan Patočka Ivan Blecha

Čekal jsem spíše lineární životopis tohoto velkého českého filosofa, našel jsem však shrnutí vývoje jeho filosoficko-politického myšlení. V tomto pohledu se kniha jeví jako spíše jakýsi náhled (a často i přespříliš složitý) do problematiky fenomenologie. Pro čtenáře, kteří se s touto filosofií nepotkali, bude kniha složitá. Stejně tak pro toho, kdo hledá Patočkův životopis. Kniha může být jakýmsi vodítkem pro toho, kdo hledá zasazení Patočky do česko-světového filosofického kontextu.

28.08.2021 3 z 5

Fráňa Šrámek Fráňa Šrámek František Buriánek

Velmi pěkná a erudovaná práce o Šrámkovi. Přečíst si monografii o něm mě podnítila knížka pojednávající o vztahu Čapka a Šrámka. Chtěl jsem zjistit, jaký to byl vlastně umělec. Nevím, zda se to dá z monografie vyčíst, spíše z jeho díla.
Tato monografie je rozdělena do několika částí, ať už část pojednávající přímo o Šrámkovi a jeho tvorbě nebo výběr z jeho textů. Texty jsem nečetl, nemám tyto výběry rád, radši si vezmu jeho celou sbírku.

Knihu určitě doporučuji i přes dobově podmíněné pasáže (o socialistickém uvědomění básníka apod.).

26.08.2021 4 z 5

Dějiny filosofie jasně a stručně Dějiny filosofie jasně a stručně Pavel Hlavinka

Kniha nenaplňuje to, co uvádí v názvu; tedy alespoň z poloviny. Hlavinkovy Dějiny jsou sice stručné, ale až přespříliš. Tím vyvrací stanovisko "jasnosti". Kapitoly se sice snaží pojmout dějiny do "šířky", ale na "hloubku" se zapomíná.

Dějiny mně připadaly nedotažené, možná proto, že jsem je bral jako absolutní, konečné. V úvodu však autor uvádí, že text má sloužit jako doplnění problematiky k jeho přednáškám na VŠ. Možná v tomto spojení plní svou funkci, jako kniha však působí odděleně, neúplně a často i nesrozumitelně.

Nemohl jsem se vyhnout komparaci například se Störingovými Malými dějinami, v tomto měřítku je to "sto a jedno".

14.08.2021 2 z 5

Cesty k přátelství Cesty k přátelství Karel Čapek

Velmi zajímavá publikace; netušil jsem, jak složitý vztah měli tito dva velikáni. Jednu chvíli mi bylo i Čapka líto, zpočátku neopětovávané přátelství mu muselo působit velkou bolest. Podívat se do nitra tak komplikovanému a plachému člověku jako byl Šrámek musel být oříšek, možná i proto to Čapek nevzdal.

Tako kniha mě inspirovala k další četbě Šrámka a podnítila zájem o jeho tvorbu. Doporučuji.

01.08.2021 4 z 5

Klasická filozofie v kostce Klasická filozofie v kostce Michael Moore

Tuto knih bych určil asi těm, kteří s filosofií mají už nějakou zkušenost. Její název by mohl mylně napovídat, že jde o jednoduchý přehled, avšak styl (i když se překladatelé asi snažili) tomu neodpovídá.

Některé pasáže (kapitoly) byly zajímavé a dobře se četly, na druhou stranu zde byly i části, do kterých jsem se musel vyloženě nutit.

Kniha by mohla sloužit těm, kteří si chtějí tuto problematiku zopakovat. Začátečníkům bych ale spíše doporučil Malé dějiny filosofie od Störiga.

24.06.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Autorka si vybrala velmi zajímavé téma; mnoho z nás si určitě položilo otázku - "jak by to asi u nás ve státě vypadalo, kdyby se revoluce v roce 1989 nepovedla?", ale už málokdo si na ni dokáže zodpovědět. Mornštajnová se do toho vrhla, za to jí patří všechna čest, ale výsledkem je pro mě průměrná kniha. Dle mého skromného názoru autorka nevyužila potenciál, který téma nabízelo. Naproti tomu se vrhla již do osvědčených kolejí. Rodinný příběh vystavěný na velkých dějinných událostech (zde fiktivních).
V knize mi chyběly detailnější informace o tom, jak by režim fungoval, jaký by to mělo ohlas ve světě, vliv na ekonomiku, mezinárodní vztahy apod. Všechno tohle sice bylo v románu zmíněno, ale jen velmi okrajově.
Čekal jsem od románu filosofické a existenciální tázání, popíchnutí, nespokojenost a ekonomicko-politické rozbory (na teoretické úrovni) ...ale dočkal jsem se jen odpočinkové četby.

17.05.2021 3 z 5

Maloměstské elegie Maloměstské elegie Jiří Rulf

Mé první seznámení s tímto autorem; bohužel mě jeho poezie neoslovila. Možná je potřeba k této poezii "dospět". Přesto věřím, že si své čtenáře najde.

15.05.2021 2 z 5

Děsivý spřežení Děsivý spřežení Jáchym Topol

Opět syrové verše, tak jak se dá od Topola čekat! Temné zákoutí města jeho problémy jsou denním chlebem jeho poezie. Tu hodnotím velmi pozitivně. Povídka mě však nezaujala.

12.05.2021 3 z 5

Přibližování dřeva Přibližování dřeva Daniel Hradecký

O knize jsem se dozvěděl díky Magnesii Liteře a díky rozhovoru v MKP. Daniel Hradecký se v něm velmi svébytně stylizoval; vzpomínám, jak jsem si řekl: "Aha, tak to bude básník..." Ale už jsem to nedořekl, radši jsem si počkal na knihu. Ta se mi do rukou dostala nyní.
Nejprve ke grafickému zpracování, které čtenáře ihned zaujme. Obal knihy tematicky koresponduje s leitmotivem celé knihy, potažmo s názvem. Už samotné vyobrazené tvary nabízí jakousi cestu k interpretaci sbírky. Jakoby napovídaly: můžeš si vybrat cestu přímou, bez ostrých hran, ale na konec neuvidíš, nebo to vezmeš přímo "zostra", a to pak bude jízda! První, respektive druhá část (Redakce dokonalé básně) mi připadala spíše jako takový úvod do Hradeckého poezie, taková vstupní brána. To pravé jsem našel až v části nazvané Raussig. Novotvatry, slovní hříčky, nápaditost, protkaná bolestí současného života. To je ono! Zda jakoby se to dřevo přibližovalo, jako by ty ostré hrany byly téměř cítit na povrchu (čeho?). Zda se však Hradecký představil jako věštec, to si budeme muset počkat (asi do roku 2050).

06.05.2021 4 z 5

Beatles - Revoluční rok 1966 Beatles - Revoluční rok 1966 Steve Turner

Nejprve k formální stránce: Kniha by zasloužila pečlivější a lepší překlad a následnou korekturu. Některé věty byly plné anglicismů a stylistických chyb. Tyto nedostatky ubíraly publikaci na kvalitě.
Naproti tomu je obsahová stránka bohatá na detaily a milovník této skupiny si najde vždy to "své". Velmi oceňují snahu autora zasadit probírané události do širšího společensko-historického kontextu. I přes výše zmíněné nedostatky knihu doporučuji.

06.05.2021 4 z 5