mahdal Online mahdal komentáře u knih

Zlatá brána otevřená Zlatá brána otevřená Agatha Christie

Hodnotím v rámci knih od A. Christie. Řekl bych, že tato kniha patří mezi autorčin průměr; četl jsem od ní i lepší příběhy. Přesto však je něčím zajímavá - prostředím, kde se zločin odehrává. Jelikož mám Anglii rád, tak jsem si užíval popisy nejen prostředí ubytovny a okolí, ale také smýšlení lidí. Příběh vraždy mě až zase tak neohromil, přesto věřím, že se najdou čtenáři, které tato detektivka osloví. Rád jsem si znovu rozšířil obzory ohledně tvorby této autorky.

10.04.2021 3 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Bohužel jsem nejprve viděl film, a tak požitek ze čtení nebyl až takový. Přesto mě kniha překvapila. Byla napsána zajímavým způsobem, kdy vypravěč prolínal přítomnost s retrospektivou.
Samotný příběh je skvělý, inspirativní a poučný.

31.03.2021

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

O knize jsem se dozvěděl z médií, chtěl jsem si rozšířit obzory. Po přečtení ale musím konstatovat, že zde Foglarův duch jednoznačně působil. Příběh samotný měl snad všechno - byl napínavý, zasazen do zajímavého prostředí, detektivní prvek byl patrný již po pár stranách, přesto však něco chybělo. Nebo něco nedokáži (v dospělém věku) již ocenit. Při čtení mi také často vyvstával na mysl Čapek a jeho Továrna na absolutno, myslím, že i z této klasiky Matocha čerpal.

Přes všechna negativa si myslím, že je to zajímavý příspěvek do literatury pro mládež.

23.03.2021 3 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Stejné hodnocení jako u prvního dílu. Na pokračování Šikmého kostela jsem se těšil, byl jsem zvědavý, jak autorka pojme období první republiky a 2. sv. války. Trošku se ve mě ale probouzely obavy, že kniha bude "jen" dalším příběhem zasazeným do tohoto období ve stylu Mornšťajnové, Katalpy apod. Ano i ne. Jisté náznaky tam byly, ale pojetí Lednické je odlišné. Je odlišné především místem, kde se příběh odehrává. Karvinsko (a tamní život) je alfou a omegou celého příběhu. Kniha se odlišuje pohledem, pohledem "ze severu".
Bohužel (a nevím, jestli to bylo knihou, nebo obdobím, kdy jsem ji četl) mě při čtení přistihla "krize", asi v půli příběhu jsem měl chuť knihu odložit, příběh mě přestal bavit. Naštěstí jsem tak neudělal, závěr však není nijak zdrcující, ale čtenář jistě najde uspokojení.

Těším na závěrečný díl!

12.03.2021 4 z 5

Uč jako umělec Uč jako umělec Robert Čapek

Naprosto úžasná kniha! Klidně mohla být delší, ale věřím, že autor chtěl nalákat spíše k jinému přemýšlení nad vzděláváním a prozřetelně na konci knihy nabídl čtenáři rozšiřující literaturu. Samozřejmě jsem si hned koupil jeho Moderní didaktiku (i když vážně nebyla levná!).

Nejvíce mě zaujala myšlenka, že učitelé jsou propagátoři svého vědního oboru a na ZŠ mají nabídnout žákům to nejlepší z jejich oborů, pokud možno zajímavou a zábavnou cestou.

Bylo zde ale mnoho myšlenek, o kterých musím ještě popřemýšlet - například kuchař-pětkař.

Určitě doporučuji každému učiteli!

10.02.2021 5 z 5

František Hrubín František Hrubín Josef Strnadel

Jako každou odbornou knihu musíme hodnotit i z hlediska toho, kdy byla napsána (vydána). Mnoho informací v této monografii bylo podřízeno potřebám tehdejšího režimu, a tak čtenář musí filtrovat občasné poznámky tohoto typu. Přesto mám výhradu i k obsahu, ten mi připadal proporčně nevyvážený; čekal jsem, že se autor bude zevrubně zabývat jeho velkými díly (Jobova noc a Romance pro křídlovku). Obě knihy byly sice v publikaci zmíněny, ale dle mého názoru, nedostatečně analyzovány.

06.02.2021 3 z 5

Vítěslav Nezval Vítěslav Nezval Milan Blahynka

Když knihu hodnotí dnešní čtenář, tedy s odstupem, musí se nad některými pasážemi pousmát. Zvláště těm, které se snaží najít paralely mezi autorovou tvorbou a potřebami tehdejšího režimu. Když však čtenář tyto informace eliminuje (vzhledem k datu vydání je pochopitelné, proč se tyto pasáže v textu objevují), dostane solidní monografii o velkém českém básníkovi. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem především oceňuji kapitoly věnované poetismu a surrealismu. Rád jsem si tyto informace osvěžil a dozvěděl se něco nového.

17.01.2021 3 z 5

Šifrovaný deník Karla Hynka Máchy Šifrovaný deník Karla Hynka Máchy Karel Hynek Mácha

Velmi zajímavá publikace o našem velkém básníkovi! Sám jsem byl překvapen, jaká osobnost Mácha byl. Iluze o tomto spisovateli jsem ztratil hned při prvních stranách deníku. Jeho chování jako by bylo v opozici k tomu, o čem psal. Naturalistické zápisy o ukájení, fyziologických potřebách apod. mě zaskočily. Myslel jsem si, že to byl člověk, který "létal hlavou v oblacích". S touto knihou se mé vidění jeho tvorby (nejen života) změnilo, Máj už nikdy nebudu číst jako předtím... Přesto knihu doporučuji všem, kteří se zajímají o českou literaturu.

06.01.2021 4 z 5

Wittgenstein bije žáka Wittgenstein bije žáka Pavel Kolmačka

Má druhá kniha od tohoto autora; subjektivně se mi více líbila sbírka Moře, možná je to i "efektem pořadí". Člověk musí být na duchovně zaměřenou lyriku naladěn, a to vždy nelze. Přesto ke mně některé verše promluvily, na slova dalších básních si musím počkat...

03.01.2021 3 z 5

Angličtina - Otázky a odpovědi Angličtina - Otázky a odpovědi Gabrielle Smith-Dluhá

Praktická příručka nejen pro maturanty!

03.01.2021

Oheň po slavnosti Oheň po slavnosti Kamil Bouška

Složitá sbírka Bouškova sbírka, která se mi jevila trošku nesystematická. Bouška je znám svou angažovaností (i když se zde projevuje nejméně), a tak jsem hledal různé náznaky této poetiky. Ty se však v této sbírce mnoho nevyskytují. Nejvíc na mě zapůsobily básně: Stará žena v metru, Rock a Čekárna. Při četbě jsem se také zamýšlel nad místy, kde se asi básně odehrávají. Často byl zmíněn motiv jakéhosi pokoje (místnosti, místa), to ve mě evokovalo vzpomínku na verše P. Hrušky. Ten sice tento motiv využívá odlišným způsobem a naplňuje ho jinou sémantikou, ale obrys je stejný. Jakoby se lyrický subjekt ptal po svém místu zde, po našem místu v minulosti a jaké místo budeme zaujímat v budoucím čase.

01.01.2021 3 z 5

Slova, pojmy, situace Slova, pojmy, situace Milan Kundera

Čas od času Kunderu zkouším, není to "odpočinkové" čtení, dokonce ani tato útlá knížečka nepřináší "instantní potěšení". Je třeba čekat, je třeba vyčkat momentu, kdy vepsaná slova k nám promluví. I proto si myslím, že Kunderovy knihy je potřeba číst s odstupem, ale soustavně! Neboť není možné, aby člověk pojmul všechny vyřčené myšlenky najednou. Každý si zde musí najít to, co ho osloví, jaká slova k němu promluví. Jazyk (a porozumění) se však učíme celý život...

29.12.2020 4 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Bylo tam všechno a nic; tak zní mé pocity po přečtení Jámy. Byla to má první kniha od této autorky, popravdě jsem od ní čekal víc. Už trošku odpudivě působila obálka knihy, kde je C. J. Tudor vykreslena jako "autorka fenomenálního thrilleru Křídák". (A ta zlatá pečeť bestselleru! To se musí prodávat samo!) Obsah byl ale trošku jinde. Do příběhu se autorka (překladatel) snažila vtisknout takové množství napětí, až nezbylo skoro žádné. Dokonce mi připadalo, že se překladatel občas v příběhu ztratil (subj. názor). Nechápu, jak autorka mohla příběh natáhnout na tolik stran.

Myslím, že po další knize od této autorky brzy nesáhnu...

29.12.2020 2 z 5

Bratři Čapkové Bratři Čapkové Jiří Poláček

Krátká brožurka o velkém českém spisovateli K. Čapkovi. Publikace stručně charakterizuje oblasti autorova zájmu, ať už se jedná o publicistiku či beletrii. Čtenář zde však nenajde vyčerpávající informace, nýbrž jakýsi úvod do čapkovské problematiky.

28.12.2020 4 z 5

Moře Moře Pavel Kolmačka

Chtěl jsem vyzkoušet něco nového, autora, se kterým jsem se ještě nesetkal. Samozřejmě o P. Kolmačkovi ti, kteří se zajímají o současnou českou literaturu (poezii), slyšeli, v českém literárním kontextu toto jméno není nové.

Musím říct, že mě sbírka příjemně překvapila. Jistě, že mě neoslovily všechny jeho verše (myslím, že to ani nebyl úkol jeho poezie), ale jistým způsobem něco z té sbírky ve mně rezonovalo (rezonuje). Jeho básnické vidění je přinejmenším zajímavé. Velmi sympatické mi bylo spojení vyššího a nižšího slohu, uvádění entit do vzájemných kontrastů, vždyť život je asi takový: v jedné básni čteme, že si lyrický subjekt "ve sprše pere spodky", o pár stran dál se již ale zamýšlí nad zrozením lidského života. To dokáže jen poezie...

28.12.2020 4 z 5

Jak číst poezii Jak číst poezii Jiří Opelík

Velmi zajímavá a poučná kniha; čtenář však musí mít na paměti, že intepretace vybraných autorů a básní proběhla v 60. letech, tudíž byla dobově, a především politicky, podmíněná. Některé pasáže se zdají být dnes úsměvné, přesto kniha předkládá zajímavý "návod (cestu)", jak uchopit autory (a jejich básně) vstupující na českou literární scénu v 60. letech. Škoda, že takovýchto pokusů není v současné literatuře více...

26.12.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

4,5! Debut slezské autorky rozhodně stojí za přečtení! Ke Slezsku mám citový vztah, a tak jsem také přistupoval ke knize. Nejenže je napsaná krásnou a čtivou češtinou, je taky ohromně zajímavá svým obsahem.

Při čtení osudů hlavních hrdinů se vám na tváři vykouzlí úsměv, ale také vám ztuhne krev v žílách. S naturalistickým nádechem autorka popisuje důlní neštěstí, které znamenalo nejen zbytečnou ztrátu mnoha životů, ale také ohrozilo živobytí pozůstalých. Dá se říci, že celý román se točí kolem (tak typické pro toto území) práce v dolech; ta je vykreslena skoro s magickým podtextem, jako by doly byly určitým determinantem všech lidí žijících v této oblasti naší (potažmo Polské) země.
Je až podivuhodné, jak je kniha mnohovrstevnatá - na své si přijde jak ten, kdo hledá obraz minulosti, sociální problematiku, politiku a v neposlední řadě lásku. Ta je v románu obsažena od počátku až po jeho konec. Je jakousi hnací silou všech postav a má (jak už to v životě bývá) mnoho podob.

Chtěl bych vyzdvihnout i aspekt filosoficko-teologického zamyšlení, kterým prochází postavy. Zamyšlení nad údělem Boha jak v historickém, tak sociálním kontextu bylo nanejvýš obohacujícím prvkem.

Jednu hvězdičku ubírám knize ze dvou důvodů: první je, že autorka zvolila formát, který je v současné české literatuře hojně zastoupen autorkami jako A. Mornštajnová nebo J. Katalpa. Zde postrádám nápaditost. Ten druhý je subjektivní: některé z postav byly (pro mě) hůře vykresleny, občas jsem se ztrácel v tom, kdo je kdo.

Knihu však rozhodně doporučuji a těším se na pokračování.

27.11.2020 4 z 5

Jak vznikaly písně Beatles Jak vznikaly písně Beatles Steve Turner

Zajímavá kniha, která se nadá číst "na jeden zátah". Určitě je nepostradatelným průvodcem po stopách The Beatles. Pro milovníky této kapely je to povinná literatura. Přesto mi v krátkých příbězích chybělo více detailů ze zákulisí. Možná ale tyto detaily mají být skryté, aby i v dnes jejich tvorba působila magicky.

27.11.2020 4 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

2,5 hvězdy! Netuším, co se stalo, ale má oblíbená Bolavá mně nesedla. Možná jsem knihu četl ve špatném čase, ve špatném období, možná jsem k ní nedozrál. Už od prvních stran jsem věděl, že je zle; od počátku jsem se v příběhu ztrácel, postavy jako by byly zahaleny šedým stínem a příběh mi protékal mezi prsty. Jakýmsi záchytným bodem byl pro mě jen motiv studny, zde se má soustředěnost znovu ozvala.

Chvílemi musí člověk přemýšlet, v jakém žánru se pohybuje, jestli je to horor, magický realismus, fantasy, psychologická próza, nebo jen změť surrealistických myšlenek skládající mozaiku příběhu. Na konci knihy jsem odpověď nenašel. Možná toho bylo až přespříliš, možná mi celistvost vyplyne až později.

Nevyhnul jsem se srovnávání s knihami Do tmy a Ke dnu, jednoznačně z této volné trilogie pro mě vítězí kniha Do tmy. Třeba se ke knize někdy vrátím, někdy v lepších a optimističtějších časech.

15.11.2020 3 z 5

Básně (ze zásuvky) Básně (ze zásuvky) Karel Šiktanc

Na poezii K. Šiktance se chystám delší dobu, v minulosti jsem pár jeho sbírek četl, bohužel mi byly ještě zastřeny jakýmsi tajemstvím. Byl jsem zvědav, jestli už nastal ten správný čas k četbě Šiktancových veršů. Zdá se, že nastává, ne úplně, ale "šiktancovsky" se něco děje.

Tato sbírka je rozdělena do dvou část, více srozumitelná (a tudíž se mi i více líbila) se mi jevila druhá část. V té Šiktanc dedikuje své verše českým literárním osobnostem. Subjektivně citově zabarvené verše rozmlouvají s adresáty, chtějí mu něco sdělit.
V úvodní části na čtenáře promlouvají pohádkově-lidové lyrické subjekty, přesto co říkají, je pro mě stále zahaleno.

Bude potřeba se do tohoto světa nořit častěji, zjišťovat různá zákoutí a tajná místa. Třeba někde bude okýnko, kterým prosvitne denní světlo. Možná tímto světlem může být i Hruškova monografie Někde tady.

15.11.2020 4 z 5