Básně (ze zásuvky)

Básně (ze zásuvky) https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445888/bmid_basne-ze-zasuvky-OVk-445888.jpg 4 12 1

V souboru, který vznikl původně editorsky jako součást sebraných spisů Karla Šiktance, nalezneme verše, jež autor z nejrůznějších důvodů nezahrnul do svých sbírek. Kromě básní, napsaných převážně ve druhé polovině šedesátých let 20. století, se zde objevují i Šiktancovy reflexe, dedikované jeho literárním druhům a přátelům, jako byl Jaroslav Seifert, Jan Skácel, Oldřich Mikulášek a jiní.... celý text

mahdal
15.11.2020 4 z 5

Na poezii K. Šiktance se chystám delší dobu, v minulosti jsem pár jeho sbírek četl, bohužel mi byly ještě zastřeny jakýmsi tajemstvím. Byl jsem zvědav, jestli už nastal ten správný čas k četbě Šiktancových veršů. Zdá se, že nastává, ne úplně, ale "šiktancovsky" se něco děje.

Tato sbírka je rozdělena do dvou část, více srozumitelná (a tudíž se mi i více líbila) se mi jevila druhá část. V té Šiktanc dedikuje své verše českým literárním osobnostem. Subjektivně citově zabarvené verše rozmlouvají s adresáty, chtějí mu něco sdělit.
V úvodní části na čtenáře promlouvají pohádkově-lidové lyrické subjekty, přesto co říkají, je pro mě stále zahaleno.

Bude potřeba se do tohoto světa nořit častěji, zjišťovat různá zákoutí a tajná místa. Třeba někde bude okýnko, kterým prosvitne denní světlo. Možná tímto světlem může být i Hruškova monografie Někde tady.

Karel Šiktanc
česká, 1928 - 2021