Milan Kundera: Život spisovatele

Milan Kundera: Život spisovatele https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/441825/bmid_milan-kundera-zivot-spisovatele-GhK-441825.jpg 4 27 5

Francouzský autor ve svém díle přibližuje čtenářům komplikovanou osobnost světoznámého českého a francouzského romanopisce. Popis jeho neméně spletité umělecké, intelektuální, politické i literární pouti Jean-Dominique Brierre zasadil do kontextu československých dějin, rámovaného lety 1948 (únorový puč) a 1989 (sametová revoluce). Čerpal přitom ze zápisků, rozhovorů a doposud nezveřejněných svědectví, například ze vzpomínek Kunderova přítele Alaina Finkielkrauta a jeho překladatele Françoise Kérela. Pohled „zvnějšku“ na naše dějiny vztažené k životu spisovatele, jenž stále budí zvědavost, ať v kladném, či záporném smyslu, je bonus, přidaný k dalšímu z mnoha Kunderových portrétů.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Argo

Milan Kundera: Une vie d'écrivain , 2019

Thebookwormgirl
20.06.2023 2 z 5

Jedná se o životopis z pohledu francouzského kritika. Více méně chronologicky koncipovaná kniha - poukazuje na Kunderovy názory a postoje, věnuje se i jistému kontrastu života, který Kundera vedl/vede v Česlovensku a po emigraci ve Francii. Nicméně pokud chcete si udělat ucelenejší a objetivnější obrázek o této legendě, doporučuji si pročíst (a porovnat info) s knihou ... https://www.databazeknih.cz/knihy/milan-kundera-334603

mahdal
16.05.2023 2 z 5

Životopis, který postrádá však jeden výrazný a důležitý aspekt člověka, o kterém je napsaný, jeho dílo. To je sice často v knize zmiňováno, přesto velmi okrajově a ve zjednodušující interpretaci. Autor této knihy se možná kryje podtitulem "Život spisovatele", ten ale v závěru není tak zajímavý a důležitý jako jeho dílo.
Ano, jistě, dějinné peripetie "hlavního hrdiny" jsou zajímavé, leč pro českého čtenáře notoricky známé. Možná (s ohledem, že je jedná o překlad), nebo spíše určitě, není kniha určena primárně českého čtenáři. (Tuto výtku jsem četl i v recenzi na aktuálně.cz.)
Dále českému čtenáři mohou připadat redundatní pasáže o české historii, pomocí které se snaží interpretovat (alespoň částečně) Kundrovy díla. Bohužel však nedostatečně, nedořečeně a ledabile (dokonce bez citací a smysluplných úryvků!).
Dílo je od autora neodmyslitelné, tím bychom se měli zabývat především. A přitom to nejdůležitější v této knize chybělo...

jan.para
16.03.2022 4 z 5

Kniha je v zásadě velmi dobrá. Popisuje pochopitelně život Milana Kundery a širších historických souvislostech. Osobně jsem se do ní nepročetl, ale jak jsem uváděl výše, je to velmi slušná kniha.

jaroslav0572
08.02.2021 4 z 5

Přiznám se, že jsem byl „jako na trní". Minulý rok, to byl rok Kundery, byť ani náhodou v jeho režii. Jean Dominique Brierre velmi srozumitelně a plasticky popisuje Kunderův život a snaží se kličkovati mezi Kunderou Čechoslovákem a Kunderou Francouzem. Daří se mu to skvěle, byl asi plný elánu, když mu dnes 92letý bard s povděkem napsal dopis, což se ne komu u naturalizovaného „česky píšícího francouzského autora" poštěstí. Je viděti, že Brierre, jenž je celým životem portrétistou, chová ke Kunderovi velký respekt a obdiv. Nicméně protože od jisté doby Milan Kundera neposkytuje žádné rozhovory, s nikým moc nevede korespondenci (dopisy) a kromě jedné schůzky před dvěma a půl léty s premiérem Babišem jej v podstatě nevídáme (osobně se mu nedivím a schvaluji mu to), tak to nebylo pro Brierre vůbec lehké, sesumírovati dohromady 350 stránkový spis. Ocenění si zároveň zaslouží Paní Šavlíková za překlad. Kundera je prostě VELIKÁN, v lecčems nedostižný a o to víc jej musí ti, co nic nedokázali špiniti. On, jako romanopisec, jenž lyrickou poezii v podstatě zavrhl, má pořád co nabídnouti. Respektive jinak, prostřednictvím svého suchého humoru a ironie, což jsou dva atributy, které mu dopomáhají vykresliti ontologickou a existenciální podstatu jednotlivých postav svých děl, promlouvá ke čtenářům (ať už francouzských nebo českých, i když pravda, překlady a vydání u nás bývají velmi zpožděné, což ovšem lidem, kteří na Kunderovi pracují nevyčítám) daleko více, než kdyby se nechával spolu s chotí fotiti dennodenně na třídě Champs-Élysées či by jednou ročně jezdil do Česka na autogramiádu. Všechna čest, dávám 8/10.

puml
03.12.2020 4 z 5

Slušný životopis, dobře napsaný a tudíž čtivý. Víceméně chronologicky ražené události ze života MK plus dějinné okolnosti a velice stručný ale přitom velmi trefný rozbor jeho postojů a názorů na společnost a literaturu. Jedna kapitola je věnována i jeho postoji k věřejnosti a obecně k médiím a také ke kauze kolem udání Miroslava Dvořáčka. Celkově to není nijak objevná práce, ale jak je dobře napsaná, tak je čtivá a zároveň je to takové příjemné resumé života MK, které sice klouže po povrchu, jak se tak říká, ale to byl podle všeho autorův záměr.

Milan Kundera

Jean-Dominique Brierre