Maevie Maevie komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Poprvé se mi Farma zvířat dostala do rukou jako čerstvě náctileté. Tenkrát jsem mohla stěží ocenit, o jak výbornou knihu jde, ale pamatuji si na nepříjemný svíravý pocit nespravedlnosti, který jsem po přečtení měla. Byť byly Orwellovou předlohou politické a lidské vtahy za stalinismu, je kniha satirou jakéhokoli totalitního režimu. Ukazuje se totiž, že lidstvo se chová neustále stejně, vždy se najdou ti, kteří baží po moci jako prasata, ti, kteří se zmůžou jen na hloupé papouškování jako ovce, i ti, kteří jsou příliš slabí, aby se odhodlali zlu postavit.

22.01.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Heřmánkové údolí vás vezme zpátky do československé historie a připomene vám příkoří, kterým museli čelit obyčejní lidé, pokud se nesklonili pod tlakem režimu. Díky vzpomínání hlavní hrdinky (a neuvěřitelně silné ženy) si prožijete ekonomické, rodinné i společenské problémy minulých dob a uvědomíte si, že vaše jedna malá pomoc může pro druhého znamenat nesmírnou podporu a úlevu.

Přestože patřím mezi mladší ročníky, díky autorce jsem měla pocit, že jsem si poválečnou dobu v Československu i nástup socialismu sama prožila. A to přesto, že v knize nejsou zmíněny žádné historické události, ani vysvětlen jejich kontext. Autorce stačilo pracovat s postavami, vtisknout jim ty správné názory a chování, aby dobu vykreslila.

17.03.2022 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Agatha Christie je nepřekonatelná spisovatelka detektivek a Deset malých černoušků je oprávněně zařazováno mezi světovou klasiku. Skvělá zápletka vám roztočí v mozku všechna kolečka, nutí vás neustále číst dále, být v pozoru a hádat, nejenom kdo je vrah, ale také kdo bude další obětí. Knížka je literární chuťovka, ve které atmosféra houstne, napětí graduje, úzkost pohlcuje jednoho návštěvníka ostrova za druhým a pravdu se čtenář dozvídá na posledních stránkách.

10.03.2021 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Padesát nádherných stránek o odhodlanosti a houževnatosti jednoho jediného člověka, který dokázal svými fyzickými silami změnit mrtvý lán světa opět v živou půdu. Tahle knížka je dvacetiminutová motivační četba o tom, že i opravdu malými krůčky dokážete velké a nádherné věci. Stačí jen věřit ve své úsilí.

10.02.2022 5 z 5

Devatenáct set osmdesát čtyři Devatenáct set osmdesát čtyři George Orwell (p)

Počtvrté přečteno, počtvrté silný čtenářský zážitek. Román 1984 je o světě, kde je minulost promyšleně ohýbána, překrucována a mazána a kde jsou osobní život, vztahy a emoce jednotlivého člověka potlačovány. Orwell načrtl svět, kde jedna skupina mocných dokázala pomocí řady promyšlených kroků potlačit individualitu člověka i jeho kritické myšlení a z obyvatelstva udělat samostatně neuvažujících masu. Ojedinělé projevy svobody jsou tvrdě trestány, a to nikoli okamžitou smrtí, ale promyšleným mučením vedoucí k úplnému psychickému rozkladu člověka.

Není pochyb, že 1984 je díky tématům svobody a demokracie nadčasovou knihou. Přesto si troufám říct, že význam knihy se s technologickým vývojem posouvá. Zatímco s totalitními režimy už zkušenosti máme, kam až může vést rozšíření technologií, se teprve dozvíme.

20.01.2021

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Umberto Eco nedává svým čtenářům nic zadarmo. Vyžaduje od nich trpělivost, sečtělost, zájem o nové a nepoznané. Čtenáře donutí zpomalit šílené tempo, kterým se přelouskávají všechny ty nynější americké bestsellery a severská krimi, aby si mohl vychutnat hru s jazykem i načerpat alespoň část z neuvěřitelných znalostí Eca. Samotný detektivní příběh je pak vyveden do nejmenších detailů, opředen o temnou a mystickou atmosféru opatství. Jméno růže je knížka, za kterou určitě stojí vynaložit trochu té námahy při čtení.

16.11.2018 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Naučná literatura, která se čte jako román a ještě ke všemu dobrý román! Peter Wohlleben povýšil námi často přehlížené stromy na hlavní hrdiny své knihy a biologické procesy na dějové zvraty. Kniha je psána neuvěřitelně čtivou formou a kupodivu naprosto postrádá latinské názvy a nudnou faktickou řeč vědy. Pomocí krátkých kapitol a zaujatého vyprávění nám autor/lesník předává nejenom informace o životě stromů, ale také svůj pohled a názor, podle kterého nejsou stromy jen kusy dřeva, ale inteligentními živými tvory schopné komunikovat a vytvářet společenství.

13.02.2022 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Ke Kytici, jakožto jedné ze dvou nejznámějších českých básnických děl, je těžké napsat něco, co již nebylo řečeno. Jako na mnoho ostatních čtenářů na mě Erbenovy básně působí tísnivě. Lidová moudrost v nich obsažená následuje bez výjimek po ukázce špatného lidského chování nebo po provinění proti mravním zásadám, přírodním zákonům a mateřské lásce. Přestože Erben popisuje děj neúplně, občas pouze zkratkovitě, způsob, jakým používá jazyk, dělá z Kytice nesmrtelnou ukázku krásy českého jazyka.

12.03.2021 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kde zpívají raci – tam, kde je příroda ještě divoká, nepoznamenaná… Už komentáře a recenze naznačovaly, že Kde zpívají raci nabídne jedinečný příběh. Takový, kde je hlavní postavou příroda – samotná divočina plná života, krásy a svých pravidel, která poskytne bezpečný úkryt i láskyplnou náruč všem tvorům, kteří se ji naučí vnímat, respektovat a chránit. Na stránkách románu se odvíjí jak bolestivý lidský příběh o ztrátě, potřebě milovat i umění věřit a odpouštět, tak příběh o houževnatosti a neuvěřitelné odvaze. Lidské společnosti plné malosti a lhostejnosti nastavuje zrcadlo přehlížená bažina, která malé opuštěné dívce poskytne domov. Přes všechny bolestivé momenty je ale Kde zpívají raci především o lásce ke všemu živému, k divoké přírodě a její neuvěřitelné rozmanitosti.

01.01.2021 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Válečný román, který není ani tak o válce, jako o lidech, které zasáhla. Bomby zde nelítají vzduchem (s výjimkou konce) a postavy neumírají na každé druhé stránce, přesto je válka z knížky cítit. Vyprávění o slepé francouzské dívce Marie-Laure a německém chlapci Wernerovi vás přitáhne. Jestli si ale kniha za něco zaslouží pět hvězdiček, je to nesmírně bohatý a poetický jazyk, kterým je psána.

13.01.2020 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Dojemný příběh o etických otázkách vědy, touze zapadnout do společnosti a být milován i pocitu osamělosti. Charlie Gordon nám ukázal, že vysoká inteligence umožní řešit komplikované matematické vzorce a dorozumívat se v několika cizích jazycích, nepřinese ale automaticky spokojenost a lásku. Ba naopak, výjimečně vysoká inteligence ho odtrhla od ostatních lidí a jejich emocí, posunula ho do roviny, kdy pro ostatní byl neuchopitelný. A je horší být hloupý nebo osamělý? Máme litovat spíše hloupého pro jeho malou inteligenci, nebo chytrého pro jeho osamělost? Růže pro Algernon bude ještě dlouho nestárnoucím dílem o lidské existenci, které nám přinese více otázek než odpovědí.

10.03.2021 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Tento „young adult“ román dle mého skromného názoru přerostl svou kategorii a konkuruje těm nejlepším antiutopiím. Očekávejte svět, kde je šance na to, že zemřete, minimální. Můžete strávit několik životů nicneděláním v mladém zdravém těle, nemusíte se zabývat žádnými problémy ani nemocemi, můžete se dokonce živit jako profesionální pařmen. Pocit bolesti a zoufalství můžete zažít pouze tehdy, když vás přijde pokosit smrtka…

Smrtka je mistrně napsaná, skvěle vymyšlená a nebojí se takových témat, jako je důležitost smrti a morálka. Dlouho jsem všem doporučovala Naslouchače, teď to bude rozhodně Smrtka.

18.05.2021 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Babička neoplývá dějem, ale bohatě to vynahrazuje barvitými popisy života na českém venkově. Ať už Babičku považujte za dětskou pohádku nebo příběh pro dospělé, je především českým dědictvím připomínající nám naši minulost, zvyky a pranostiky, na které jsme už dávno zapomněli. Díky ní si můžeme vzpomenout na doby, kdy lidé žili v úzkém spojení s přírodou a uvědomovali si neustálý koloběh života a smrti, kterého jsou součástí.

Na dnešní poměry by byla babička v knížce Boženy Němcové nevzdělanou ženou a některé její zvyky by byly více než úsměvné. Je ale nutné knížku posuzovat s ohledem na dobu, kdy vznikla, tedy na dobu, kdy lidová moudrost, poctivost a praktické dovednosti v péči o domácnost a dobytek byly cennější než dnešní teoretické znalosti. Důležitější je zaměřit se na hodnoty, které babička vyznávala a díky kterým prožila spokojený a naplněný život.

16.03.2021 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Román Lovec draků je především o lásce, té k lidem i k rodné zemi. Khaled Hosseini v knize představil stránku Afghánistánu, kterou dnes jen málokdo vnímá. Stránku krásné a kulturně bohaté země, kterou naprosto zničily války, mocenské boje a náboženská nenávist. Je to ale také příběh o rodině, přátelství, vině i odpuštění a také odvaze, která často vede do nebezpečných situací.

28.09.2020 5 z 5

Skála Skála Peter May

Jestli s něčím ohledně Skály nesouhlasím, tak je to její zařazení mezi detektivky nebo thrillery. Skála je totiž spíše románem s detektivní zápletkou, kde více času strávíte mezi obyvateli nehostinného ostrova, posloucháte jejich příběhy tvrdě zkoušeném počasím i ostrovními zvyky, než u pitevního stolu. Krásně napsaný potemnělý příběh, který se nebojí zkoumat důvody lidského počínání.

13.01.2020 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Kultovní detektivka s Herculem Poirotem nechává čtenáře odhadovat vraha do poslední chvíle, a že je z množství postav na výběr. Agatha Christie je mistryně ve vyprávění a v dialozích a nejinak je tomu u Vraždy v Orient-expresu. Hercule Poirote opět boduje díky svému pozorovacímu talentu a umění komunikovat s lidmi a nám se odkrývá mozaika lidských příběhů, motivů a pohnutek.

14.03.2022 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Na stránky skromná knížka s příběhem, který překoná leckteré bichle. Steinbeckova známá novela je založena na dialozích, samotné místo konání je spíše jakýmisi kulisami, bez kterých by se čtenář neobešel. Na několika desítkách stránkách nám Steinbeck ukazuje, co vše mohou způsobit předsudky, rasismus i absence lékařské péče, ale i do jakých situacích a morálních dilemat nás může přivést přátelství.

13.09.2021 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Pátý díl Harryho Pottera je pro mě především o vztazích a emocích. Harry jako pravý puberťák hýří všemi možnými emocemi – ke svým nejlepším kamarádům, Cho, Brumbálovi i Umbridgeové. Ani ostatní postavy ale nezůstávají bez citu a dál se vyvíjejí – Rona trápí žárlivost a malé sebevědomí, o profesorovi Snapeovi zjistíme něco z dětství, Hagrid se potýká s rodinnými vztahy a Brumbál přizná, že není neomylný. To vše společně s neuvěřitelně napínavým koncem dělá z Fénixova řádu další parádní díl.

02.02.2021

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

V knize se sice nedozvíte, jak zabít ptáčka, ale pokud nejste Homer Simpson, neměli byste být zklamáni. Do rukou se vám dostane výjimečně zpracovaný příběh, ve kterém se budete na problémy (nejenom) americké společnosti dívat z pohledu zatím neovlivněného dítěte, které se stále nebojí položit otázku „Proč?“. Jako zabít ptáčka je kniha lehká i těžká, úsměvná i k pláči, o bláznivých dětských hrách i nespravedlivém světě dospělých, o malých sourozeneckých bojích i obtížích rodičovství.

27.12.2020 4 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Romantický příběh Elizabeth Bennetové a Darcyho od svého vzniku pravidelně zasahuje srdce čtenářek i čtenářů a ještě tomu nějaký čas bude. Zatímco reálie a jazyk se změnily, lidské charaktery zůstávají stále stejné. Ať jsou to předsudky a pýcha u obou hlavních představitelů, nevhodné vychování paní Bennetové, mladistvá nerozvážnost Kitty, ovlivnitelnost Bingleyho, podlézavost pana Collinse i Wickhamovo prospěchářství, nositele jejich hlavních rysů bychom snadno nalezli i dnes. Pýcha a předsudek navíc nepřináší pouhý romantický příběh, ale také ironický pohled na anglický venkov se všemi tamními komplikovanými vztahy a pletichami.

09.05.2020 5 z 5