Maanna Maanna komentáře u knih

Štěstí je zadarmo Štěstí je zadarmo Michaela Klevisová

Není to žádný literární převrat, ale kniha si na něj ani nehraje. Jsou to takové nenáročné, ale celkem příjemně napsané povídky se zvířaty, které vyloudí přiblblý úsměv na rtech. Do rušného podzimního dne ideální.

15.11.2017 4 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Není to úplně můj žánr, ale knihu jsem si užila. Je to chytře napsané a jednotlivé linky se zajímavě proplétají, i když míra šťastných náhod samozřejmě přesahuje běžný průměr. Je pravda, že větší množství knih o nadlidsky dokonalých agentech bych asi nedala, ale pro jednou to byla zábavná změna. Líbilo se mi i to, že hlavní padouch zůstal člověkem se spoustou pochopitelných motivací a i když člověk tak nějak tuší, že to nakonec asi aspoň trochu dobře dopadne, stejně si kniha udržela napínavost po celou dobu.

09.10.2017 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Nápad se společností, která řeší potraty až zpětně, mě velmi zaujal a líbilo se mi i jeho logické odůvodnění. Některé zápletky sice byly hůře uvěřitelné, ale celkově mě kniha zaujala a jako čtení na dovolenou byla fajn. jen na rozdíl od mnohých zde bych byla celkem ráda, kdyby už žádné pokračování nebylo...

03.08.2017 5 z 5

Plavovláska Plavovláska Mika Waltari

Především příběh plavovlásky je úžasný, i když nepříliš veselý. Ať ve své touze po lásce udělala cokoliv, nakonec vše vedlo k tragédii. Přes pochmurnou atmosféru je kniha napsaná krásným jazykem, který si nejde neužít. Člověk hrdinku na jedné straně chápe, ale může jen sledovat, jak padá do hlubší a hlubší propasti. Druhý příběh je také o neodvratnosti osudu, tady o neodvratnosti placení za svou chybu, ale pro mě je přeci jen o trochu slabší.

28.11.2016 5 z 5

Kokoschkova loutka Kokoschkova loutka Afonso Cruz

Miluji skládačky a tahle kniha pro mě jednou takovou byla, plná nečekaných překvapení, když do sebe jednotlivé dílky zapadly a vyloupl se obrázek... A krom toho věty jako "Byl jako porcelán v obchodě se slony." nebo "smrt je velký nepřítel milostné korespondence" zkrátka pohladí po duši...

08.09.2016 5 z 5

Cesty zármutku Cesty zármutku Julia Samuel

Kniha zpracovává nesnadné téma zármutku tak, aby bylo přístupné i těm, kteří se mu snaží vyhýbat, což je bezpochyby přínosem, protože k nesmrtelnosti máme ještě daleko. Podpora lidí, kteří se se ztrátou musejí vyrovnat, není u nás nijak slavná a pokud knížka dodá aspoň některým odvahu, aby ty, kteří někoho ztratili, kontaktovali, bude to dobře. Na druhou stranu se kniha opravdu snaží zůstat velmi přístupnou, proto tak trochu klouže po povrchu a ani ty nejsmutnější osudy mě vlastně moc nezasáhly, což může nakonec její dopad o dost snížit. Nejsem rozhodně příznivcem ždímání emocí do mrtě, ale tady mi přišlo, že mě emoce zcela minuly....

07.11.2020 4 z 5

Kamenný řád - III. Ožehlé haluze Kamenný řád - III. Ožehlé haluze Vojtěch Martínek

Poslední díl trilogie už nějak nebyl to pravé ořechové. Je to taková řadová kniha o válce - asi jedna z lepších, ale nijak mimořádná, navíc už lehce ideologicky podbarvená uvědomělým dělnictvem a orientací na Východ - místy jsem si říkala, že je štěstí, že to není tetralogie, jinak bychom se dočkali toho, jak Poštulkovi radostně vstupují do JZD... Některé momenty jsou silné, třeba pohřeb jedné z postav nebo duševní nemoc jiné. Zůstávají i některé silné postavy (Karolina, Jotidom), ale jiné jsou buď téměř neviditelné (Hedva, Maryča), nebo takové strašně ploché. Vůbec mi nesedne učitel Janošek nebo Cyrilek - jako by jejich činy byly v rozporu s tím, jak jsou popisováni. Z celé trilogie byl první díl určitě nejlepší, pak mé nadšení postupně klesalo.

23.09.2019 3 z 5

Slepý vrah Slepý vrah Margaret Atwood

Místy byla četba této knihy malou lahůdkou, kdy jsem si užívala všedních věcí popsaných nevšedním jazykem, zvratů v náhledu na události, kdy vše najednou nabralo jiný směr, a celkem uvěřitelných postav a vztahů mezi nimi (v tomto ohledu mi ale nesedla postava Laury, u které mi často chování neladilo s věkem - zejména v době dospívání, kdy jsem často měla z událostí a jejích reakcí pocit, že je jí přes dvacet, a pak se najednou objevila zmínka, že jí není ani 15). Místy to ale byl celkem boj, kdy mi úplně nesedlo střídání úhlů pohledu a osoby vypravěče. Navíc knize nejspíš trochu uškodil překlad, kde jsem opakovaně narážela na chyby jak z učebnice "Nejčastější chyby českých překladatelů z angličtiny" - v češtině to vyšlo trochu zvláštně, ale naprosto přesně jsem si dovedla představit, jak to bylo v originále...

12.06.2019 4 z 5

Děti potřebují hranice Děti potřebují hranice Jan-Uwe Rogge

Některé uváděné příklady jsou trochu přitažené za vlasy, ale na druhou stranu si myslím, že v dnešní době takové knihy nejsou vůbec od věci, protože i u nás máme rodiče, kteří jsou přesvědčeni, že nejlepší pro jejich děti je je v ničem neomezovat a dát jim vše, na co si jen ukážou. Je pak příjemné dočíst se, že tento názor úplně každý nezastává. Některé tipy mi pak přišly vtipné a užitečné, takže četby rozhodně nelituji.

27.05.2019 4 z 5

Deník o jízdě a putování pana Lva z Rožmitálu a z Blatné z Čech až na konec světa Deník o jízdě a putování pana Lva z Rožmitálu a z Blatné z Čech až na konec světa Václav Šašek z Bířkova

Byl to zvláštní výlet do minulosti, který místy připomínal slohovou práci školního dítka (u města je hrad, pak řeka a přes ní most), ale kniha obsahuje i zajímavé postřehy o životě v cizích zemích a pověrách, které v nich panovaly. Navíc jsem mnoho zmiňovaných míst navštívila, tak mě bavilo i srovnávání se současnou realitou. Trochu matoucí pro mě bylo užívání různých délkových měr - autor přebíral ty, které platily v té které zemi, takže jsem se někdy ve vzdálenostech hůře orientovala. Ale jinak jsem si cestování se Lvem z Rožmitálu opravdu užila.

21.05.2019 4 z 5

Slavné příběhy anglických dějin Slavné příběhy anglických dějin Robert Lacey

Anglické dějiny zpracované v různých krátkých příbězích, které mi naprosto vyhovovaly. Autor usiluje o maximální přesnost, ale přesto jsou příběhy zpracovány čtivě a i se smyslem pro humor. Není to ucelený výklad historie, ale takto podané příběhy zase člověku mnohem lépe utkví v paměti.

15.01.2019 5 z 5

Kniha s velmi pěknou obálkou a poměrně zdařilým příběhem o dospívání a hledání sebe samého i cest k druhým. Ty adolescentní pocity a nálady působí celkem věrohodně. Co jsem ale skousnout nedokázala, byli rodiče. Kde, pro vše na světě, žijí takoví dokonale chápající rodiče, které dospívání synů nijak nerozhodí, vždy pro ně mají ta správná slova a nakonec jim i pomáhají hledat vhodného partnera k sexu? Nějak jsem nevěřila vlastním smyslům, že to autor mohl myslet vážně.

15.10.2018 4 z 5

Sólo pro jeden dech Sólo pro jeden dech Oldřich Mikulášek

Průřez poezií Oldřicha Mikuláška. První básně byly trochu překombinované, ale pak už přišla krásná poezie plná kontrastů, her s jazykem a vášně. Zvláště milostná poezie je opravdu nádherná, ale i některé jiné básně mi šly pod kůži.

21.08.2018 5 z 5

Červený stan Červený stan Anita Diamant

Silný příběh o starozákonních ženách. Až na pár výjimek zůstaly mužské postavy trochu ploché a zejména do Jákobových synů se i autorka nebo překladatelka občas trochu zamotaly. Autorka vychází z méně známého biblického příběhu a znalosti historických reálií a výsledkem je velmi zajímavé a na smysly živě působící čtení. Tahle návštěva dalekého světa, kde ženy milovaly, radovaly se i trpěly stejně jako dnes, pro mě byla nádherná. Jedinou větší výtku ke konstrukci příběhu mám v případě Dínina prvního manželství - neumím si představit, že by dívka s jejím kulturním pozadím a výchovou šla dobrovolně a s lehkou hlavou spát s mužem, aniž by napřed získala požehnání otce nebo aspoň matky - to mi přišlo velmi málo věrohodné.

21.06.2018 4 z 5

Kniha bez sladkobolného patosu, která čerpá ze silných osobních zážitků autora, který se brání černobílému vidění skutečnosti a dokáže najít naději i tam, kde se zdá, že ani žádná nemůže být. Rozhodně by v dnešní trochu ufňukané době neměla být zapomenuta.
"Tvrdili, že již od života nic nečekají. Oběma bylo třeba ukázat, že život čeká něco od nich."

05.02.2018 5 z 5

Projekt manželka Projekt manželka Graeme Simsion

Sice se toho v knize moc překvapivého nestane, ale je to velmi svižně napsané a některé situace mě opravdu pobavily. Občas bohužel kniha trpí nemotorným překladem, ale to není autorova vina. Nicméně problematika bundy a saka (což může být v angličtině obojí "jacket") vyzněla v českém překladu nesmírně krkolomně, to šlo rozhodně vyřešit elegantněji. Podobných zádrhelů bylo v knize víc. Překladatel by ode mě víc jak dvě hvězdy nedostal...

11.12.2017 5 z 5

Deníky Poliny Žerebcovové - Děvčátko uprostřed čečenské války Deníky Poliny Žerebcovové - Děvčátko uprostřed čečenské války Polina Žerebcova

Svědectví lidí, kteří přímo prožívali nějakou událost, je vždy velmi cenné, a zvlášť pokud se jedná o takovou událost jako konflikty v Čečensku, o kterých nikdy nebylo snadné získat nezkreslené informace. Z tohoto hlediska je hodnota knihy obrovská. Zajímavé je také sledovat, jak se s věkem mění Polininy názory a priority, kdy se z naivního vystrašeného děvčátka stává silná a odvážná osobnost. Také je poučné sledovat, jak tvrdé podmínky odhalují lidské charaktery, kdy jedni pomáhají i z vlastního nedostatku a jiní jsou ochotni zneužít utrpení druhých pro svůj prospěch. Velmi mě zaujaly popisy vývoje vztahů mezi národnostmi, které před válkou nikdo neřešil a vlastně i výlety do kavkazské kultury. Obešla bych se asi bez popisu snů - do deníkové formy to asi patří, ale na mě působily poměrně rušivě.

09.06.2017 4 z 5

Z těch zelených očí jde strach Z těch zelených očí jde strach Joyce Carol Oates

Pro mě výborně napsané a navíc lze knihu doporučit všem, kteří chtějí pochopit problematiku domácího násilí - proč je oběť mnohdy nesympatičtější než pachatel, jak těžké je se z násilného vztahu dostat, jak násilí naruší i vztahy mezi těmi, kteří by vlastně k sobě měli mít blízko... Přitom to není žádný drastický popis, hrůza je pod povrchem.

23.08.2016 5 z 5

Sestup a pád Sestup a pád Evelyn Waugh

Dobře vykreslené postavy, které spolu výborně ladí, a originální zápletky vyzdvihují tuto knihu v rámci žánru nad průměr. Jen je pro mě škoda, že je mi prostředí britského soukromého školství a aristokracie tak trochu cizí. Ale z větší části jsem se i tak dobře bavila.

03.01.2020 4 z 5

Jak/tak chutná cesta Jak/tak chutná cesta Kamil Čermák

Kniha obsahuje celkem dost zajímavých postřehů, které mohou člověku, který se do dané oblasti chystá, pomoci připravit se na to, co ho tam čeká - jsem zaměřená spíš na Afriku, ale i tak jsem vzpomínala na mnohé podobné situace, kdy se místní domorodci snaží nachytat tůristy. Občas je ale vyprávění trochu moc repetitivní - částečně je to dané skutečností, že během treku člověk opravdu stále dokola řeší, co pojíst a kde přespat, částečně i tím, že kniha vychází z původně samostatných článků do místního zpravodaje. Napsané je to lehce a vtipně, i když si člověk na použitou verzi češtiny musí trochu zvyknout.

31.10.2019 4 z 5