lukaskmn1 lukaskmn1 komentáře u knih

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Chtělo to poněkud mnoho úsilí, abych knihu vůbec dočetl. Postavy sice dobře popsané, ale děj nezáživný, nudný a taktéž skoro i žádný. Čekal jsem opravdu zajímavější příběh.

03.04.2023 3 z 5

Znamení moci Znamení moci Jan Zahradníček

Překvapivě velmi dobré básně. Byl jsem lehce odrazen začleněním autora do spirituálního proudu, ale v básních se to přehnaně neprojevovalo. Dozajista bych doporučil ostatním, alegorie byly opravdu geniální.

19.03.2023 5 z 5

Kulička Kulička Guy de Maupassant

Velmi reálně psaný příběh a propracované postavy. Jedním z hlavních plusů je dozajista aktuálnost novely. Osobně bych uvítal ještě pár stran ohledně konce, ale i takto to považuji za výborně napsané.

12.03.2023 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Rozhodně zajímavá kniha. Je opravdu škoda, že se na školách žákům vštěpuje násilím pouze konec a přitom to má jen pár stran. Takhle jsem vlastně těch 90 stránek jen čekal, kdy konečně navštíví kostel. Tak či tak, kniha je to podle mne kvalitní.

19.02.2023 4 z 5

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Velmi dobrá kniha. Zezačátku jsem měl pochybnosti o kvalitě díla, ale druhá polovina byla výborně napsána. Děj je geniálně komplexní a až na prodavačku sedící na silnici jsou postavy velmi dobře propracované.

28.01.2023 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Zajímavý formát knihy. Neříkám, že jsem nadšen z kvality obrázků a zbytečného odsazení textu, ale přesto nehodnotím nikterak negativně. Knihu jsem měl přečtenou v originále zhruba za hodinu, vzhledem k tomu, že o jakési hloubce zde mluvit nelze.

22.01.2023 3 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Výborná kniha plná originálních témat. Kapitoly na sebe příliš nenavazovaly, ale nezdálo se mi, že by to nějak ubíralo na hodnotě díla. Také jsem doufal ve větší propracování postavy Marka v druhé polovině díla, ale hádám, že se již touto dobou stal vedlejší postavou a neměl takový vliv na děj.

22.01.2023 5 z 5

Pampeliškové víno Pampeliškové víno Ray Bradbury (p)

Velmi dobrá kniha. Děj byl opravdu důvěryhodný, pobavil a zaujal. Netvrdím, že jsem plně porozuměl první kapitole, i když jsem ji nakonec četl i v originále, ale řekl bych, že po přečtení následujících částí začala dávat alespoň trochu smysl. Co se týče překladu, tak Tomáš Hrách odvedl naprosto vynikající práci.

13.01.2023 5 z 5

Opravdu to nestálo za to. Zatím nejhorší dílo, které jsem od Murakamiho četl česky (pár jich již celkově bylo...) Co se týče překladu, tak je tam několik chyb a vět, které nedávají smysl. Dozajista díky tomuto neplánuji číst od tohoto autora další nově vydané knihy a co se týče jeho prvotin, tak rozhodně v angličtině.

03.01.2023 odpad!

Žert Žert Milan Kundera

Tak jsem nakonec četl po druhé a nebyl jsem nikterak zklamán. Neříkám, že jsem fanoušek vesnických tradic, ale děj byl dokonale rozpracovaný a zejména pak první část, kdy se Ludvík vrací do svého rodiště a vzpomíná na vojnu působí opravdu realisticky. Zajímavostí je, že v knize není název Ludvíkova rodiště. Rozhodně doporučuji.

27.12.2022 4 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

Kniha rozhodně zaujala. Chvílemi to sice vypadalo, jako by Murakami měl jakési nutkání psát své ospravedlnění, proč se odchýlil od japonské literatury a některá díla napsal v Evropě, ale to nijak nezkazilo celkový dojem a naopak ho posílilo.

25.12.2022 5 z 5

Hirošima Hirošima František Hrubín

22.12.2022 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Velmi dobře zpracované povídky, které rozhodně pobaví. Pravdou je, že je text poněkud strohý, ale chápu, kolik místa a práce by to dalo ho převést do plynulejší podoby. Celkově vzato bych to rozhodně neviděl jako ztrátu času a doporučil bych knihu ostatním.

18.12.2022 5 z 5

Námořní slepota Námořní slepota Michael Romancov

17.12.2022 5 z 5

Hřebec grošák / Silák Hungerfield Hřebec grošák / Silák Hungerfield Robinson Jeffers

17.12.2022 5 z 5

Helimadoe Helimadoe Jaroslav Havlíček

16.12.2022 5 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Četl jsem dvakrát a v originále. Kniha opravdu nezklamala, naprosto výborný humor a naprosto geniální děj. Opravdu si stojím za tím, že série The Hitchiker´s Guide to the Galaxy je tou nejlepší, kterou jsem kdy četl. Rozhodně bych doporučil ostatním. 5/5

11.12.2022 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Prozatím rozhodně nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl. Zkusil jsem ji v originále a nakonec jsem si ji přečetl dvakrát. Příběh je naprosto dokonalý a postavy výborně propracované (viz Marwin)... Rozhodně bych knihu doporučil ostatním a zařadil ji do povinné četby.

28.11.2022 5 z 5

Zeď Zeď Jean-Paul Sartre

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Uznávám, že jsem u všech povídek nenašel jakýsi symbol zdi, ale přesto byly výborné. Např. postavu Luciena z povídky Mládí vůdce bych chvílemi přirovnal k postavě Amoryho Blaina z knihy Na prahu ráje od Fitzgeralda. Rozhodně bych tuto sbírku doporučil do maturitních četby.

13.11.2022 5 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka