Lukasitch Lukasitch komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Opět, stejně jako u Hany, jsem podlehl hypu a čtenářským žebříčkům. A opět jde o skvělou knihu, která si svá hodnocení zaslouží.
Doporučil bych ji lidem, kteří nepřemýšlí o tom, jak se chovají ke svým dětem, bytostem, které jsou na svých rodičích závislé a vkládají do nich veškerou důvěru, které jsou schopné, a jak snadné je jim ublížit, třeba i na trvalo, a jak bolestivé je tu jejich důvěru zklamat, v konečném důsledku i pro rodiče samotné.

16.11.2019 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Jednoduchá, avšak bravurně napsaná. Už je to dlouho, co ve mně nějaká kniha vyvolala tolik pocitů.

19.06.2021 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Málokdy se mi stane, že bych četl dvě knihy z jedné série hned za sebou, tady jsem po přečtení první knihy nemohl odolat a vrhl se hned na druhou. Před Nočním lovcem si dám něco jiného, ale už teď se na něj těším.
Opět parádní, napínavá a snad ještě drsnější jízda.
Jen nad jednou věcí jsem se maličko zarazil, ale nejsem schopný říct, je-li to překladem či je to tak napsáno - často se v textu vyskytující slovo "jejda", což bylo už v první knize, a větička "to si snad děláš kozy/srandu".

02.03.2019 5 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Dle mne příjemná změna. Je to takové umírněnější, avšak to dobré zůstává. Ale hlavně, hlavně se přestaly dokola opakovat známé repliky jako "Hodně čtu". Na to, že je hlavní hrdina superman, už jsem si zvykl.

15.12.2020 5 z 5

Lidožrouti z Lízátkova Lidožrouti z Lízátkova Carlton Mellick III

Satanova dcera zůstává nepřekonána. U Lidožroutů se trochu projevuje to, čeho jsem se bál už před Satanovou dcerou. Taková jistá roztěkanost. Ale vzhledem k tom, jak je kniha dlouhá se to skoro nestihne projevit a možná je délka také příčinou. Pořád je to velká zábava a totální odfuk od všeho kolem.

27.11.2020 4 z 5

Plyšákokalypsa Plyšákokalypsa Carlton Mellick III

Satanova dcera mě dostala konzistentností příběhu a originálními nápady. Plyšákokalypsa v tomto trochu hapruje, ale jako postapo jde o nadprůměr a hlavně super zábavu.
Jako velký plus hodnotím, že ten bizár není zase až takovej bizár – to Strašidelná vagína je jiný sousto –, jakej by mohl bejt, a ten závěr do toho skvěle zapadá.
Příběh hodnotím čtyřhvězdou a jednu hvězdu přidávám za "doslov" a prostě proto, že zdejší hodnocení je nesmyslně nízko.

25.04.2020 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Těžko hodnotit - nemůžu říct, že by mě kniha vyloženě nebavila, ale celé to bylo takové jednoduché, povrchní a příběh průhledný. I ty postavy mi byly ukradené. Nicméně v pubertě bych z toho asi učůrával, takže žánr sedí a tomu to kladu za vinu. Další díly si nechám utéct.

16.10.2019 2 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Čistokrevné thrillery čtu spíše nárazově, u tohoto mě překvapilo, nalákalo, zařazení do 100 nejlépe hodnocených knih. A má to svůj důvod. Knihu jsem přečetl během pár hodin a určitě se chystám na další díly. Poctivě a drsně napsaná kniha. Člověka napne k prasknutí. Sympatičtí hlavní hrdinové přirostou čtenáři k srdci a chvílemi i pobaví svým pošťuchováním.
Čtenář se nevyhnutelně musí zamyslet nad myslí samotného autora, nicméně podle životopisu se v tématu opravdu vyzná a zřejmě také viděl malou část pekla na vlastní oči.

26.02.2019 5 z 5

Zbouchnul jsem Satanovu dceru Zbouchnul jsem Satanovu dceru Carlton Mellick III

Hodně příjemné překvapení. Čekal jsem nějaký bizarní nesmyslný blábol plný ujetých scén bez většího nápadu.
Dostal jsem odsypající zábavnou romantickou komedii s překvapivě konzistentním příběhem a sympatickými postavami, kterým člověk musí fandit.
Na Cuddly Apocalypse se tedy opravdu těším.

03.01.2020 5 z 5

Králové Wyldu Králové Wyldu Nicholas Eames

Vypisovat tady, proč je kniha skvělá by bylo na dlouho. Má prostě všechno, co kniha podobného ražení mít má a k tomu spoustu erekce, ano erekce. Dobře, tak zase na tak dlouho to není.
Ale vážně, fakt je tam vše. Skvělý příběh, erekce, výborná akce, erekce, city, humor, erekce a snad nejsympatičtější hrdinové, s jakými jsem se za dlouhou dobu setkal (nějakej Vélin al Sorna se může jít klouzat), tyhle staříci prostě válej. A zkuste si vybavit jakýkoli fantasy monstrum... je tu.

Nakonec Clay už ticho nesnesl a odkašlal si. "Mám vás rád, kluci," řekl a u zpropadených bohů, samozřejmě, že ho hlas zradil a na konci věty zaskřehotal jako dvanáctiletý kluk.
Moog se málem přidusil vzlyknutím. "Taky vás mám rád," řekl a vůbec se nestyděl za slzy, které se mu valily po tvářích.
"Já taky," zaskřehotal Matty.
"Mám vás rád," prohlásil Gabriel a každému z nich pohlédl do očí. "Vás všechny."
Ganelon mlčel, ale když se na něj ostatní podívali, přitočil panenky a účastně zamručel. "Dobrá. Jste poslední čtyři lidi, co bych zabil."
— Nicholas Eames, Králové Wyldu

15.05.2019 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Zkusil jsem asi před deseti lety a ne. Zkusil jsem teď znovu, že jako už jsem do toho dospěl, a zase ne. Je to prostě nuda. Přečetl jsem víc než půlku, ale dál to prostě nešlo. Třetinu knihy vyškrtat a bylo by to fajn.

03.04.2019 1 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Po zklamání ve formě Artemis přichází výrazné zlepšení. Andy vzal ingredience z Marťana, přidal špetku něčeho navíc a pořádně promíchal. Vzniklo něco velice podobného s odlišnou příchutí.
Bylo to strhující, pohlcující a neodložitelné? Nikoliv. Ale bylo to super, zábavné a poučné. I když těch technických věcí (a stránek) by se dalo ubrat, v poslední čtvrtině už jsem jel na setrvačnost.

14.01.2022 4 z 5

Planeta mezi dvěma slunci Planeta mezi dvěma slunci Robert Fabian

(SPOILER) Fabiana miluju, Mariňáci mě uchvátili. Ale Planeta mezi dvěma slunci se hned stala mou srdcovkou. Sakra kdybych ale dokázal říct proč. Může za to zřejmě, nepočítám-li Robertův um a super postavy, hororová složka Planety. To skvěle zpracovaný plíživý tajemno, který se útokem vřítí do závěrečný honičky a vše vyvrcholí beznadějí... do chvíle, než si člověk přečte... miluju spojování světů a příběhů.

23.10.2020

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

Averze vůči českým autorům už jsem se díkybohu zbavil a i když sci-fi čtu spíše okrajově, tohle byla trefa do černého a rád věnuji pozornost celé sérii.

18.05.2020 4 z 5

Skvěle zvolený název a kniha je asi vlastně i skvěle napsaná, protože jsem při čtení měl opravdu pocit, že jde o dlooouhou cestu a těšil jsem se, až bude konec.
Celkově to na mě působilo jako soubor povídek, událostí, vyprávěných a odehrávajících se chronologicky na té dlouhé cestě. Svět je zajímavý, mimozemské rasy taky, každá má svá zvláštní a zajímavá specifika. Posádku Poutníka si člověk zamiluje. Chybí tomu ale prostě drive a nějaká zásadnější zápletka. Odhalení toho, proč je Rosemary na útěku, bylo teda těžký "meh".
Zatím nevím, jestli se vůbec budu chtít pouště do dalších dílů, aspoň že to tak nějak uzavřeně končí.

22.11.2019 3 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Pro mě osobně je to jedna z nejlepších Kingových knih. A zároveň je to pro mě kniha asi nejzásadnější. Do svých 17 let jsem přečetl přesně 3 knihy - Honzíkovu cestu, Lovce mamutů a Jurský park.
V 17 letech se můj kamarád podivil, že nic nečtu a zkusmo přede mě hodil tuhle knihu. Čím jiným taky zaujmout ignorantského puboše než strachem, krví a monstry. Tehdy se u mě objevily první známky kingofilie, která časem přešla v bibliofilii a ta později ještě v e-bibliofilii.
Ještě dnes, téměř 14 let od přečtení, slyším v představách ten zvuk po dopadu malé Kirsten ze schodů - brrr.

26.04.2019 5 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Podle hodnocení jsem tedy čekal podstatně víc. Třetinou knížky jsem se spíše pronudil a k hlavním postavám jsem si nebyl schopen vytvořit nějaký hlubší vztah, spíše mě štvali.

21.04.2019 2 z 5

10 000 kilometrů pěšky Jižní Amerikou 10 000 kilometrů pěšky Jižní Amerikou Jan Rendl

Hodnotím za čtyři, ale hlavně proto, že tento žánr je pro mne stále v podstatě novým. Mám za sebou jen pár Ziburů a jednoho Šímu. Stále čtu s tím, že obdivuji odvahu autorů a říkám si u toho "Co kdybych já ...". Jinak bych asi byl přísnější.
Je pravda, že tento cestovatel mi k srdci nepřirostl. Trochu mi zde chybí ta pokora, kterou jsem viděl u jiných. I když chvílemi se o to Honza snažil. Skoro bych řekl, že člověk s takovou minulostí bude vědět, kdy říct alkoholu ne, ale spíše se zdá, že na cesty vyrazil jako na velkou pijatiku. Nechci ale soudit, třeba by se domorodci skutečně vážně urazili, kdyby pár těch panáků po cestě odmítl. A ačkoli nejsem žádný puritán, některé "vtipy" mě tak úplně nepobavily.
Název knihy je trochu zavádějící, jak už tu zaznělo. Přiznávám, že mne zarazilo, když se blížil konec na 5000 kilometrech. Neplánoval jsem další Rendlovu knihu číst. Nicméně mne zbytek cesty zajímá dost na to, abych pokračoval dále ještě aspoň s touto.

30.07.2021 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Dal bych tři a půl, kdyby to šlo, zaokrouhluji ale na tři. Po letech čekání dorazilo spíš zklamání, nemohu říct, že by bylo neočekávané po těch problémech. Po 350 stranách plácání se na místě a jakože hledání "něčeho" konečně přišel nějaký děj... objevili se další otázky a konec. Tak snad nás nečeká další čtyřletá prodleva.

12.05.2021 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Na knihu jsem byl navnaděn jejím hodnocením a obecně tím, jak moc je kniha čtená, o zaujetí tématem nemluvě. Čekal jsem, že bude příběh trochu dramatičtější, emocionálnější.
Co ale dělá tuto knihu tak dobrou, je její věrohodná vypravěčka a ten dětský pohled na svět a jeho problémy.

Kdepak, Jeme, já myslím, že je jenom jeden druh lidí. Lidi.
— Lee Harper, Jako zabít ptáčka

03.07.2019 4 z 5