lucky4ever lucky4ever komentáře u knih

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Moje první kniha od téhle spisovatelky a určitě ne poslední. Navzdory těžkému a smutnému tématu velmi lehce napsaná, díky krátkým kapitolám se rychle čte. Jsem ráda, že se autorka věnuje tématu druhé světové války z pohledu jiných příběhů a událostí. Nejděsivější mi přijde, že nikdo z nás téměř netuší, co se dělo mimo koncentrační tábory v našem okolí, i když osudy lidí na východě byly neméně tragické a jejich utrpení mnohdy trvalo déle, než jen do roku 1945. I když kniha postrádá zápletku, na kvalitě jí to vůbec neubírá.

23.11.2021 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Slabý příběh vyprávěný jen proto, aby mohl být představen úžasný svět. S tímto problémem se u Gaimana potýkám neustále. Zajímavý svět s velkým potenciálem a nakonec příběh, který jen popisuje cestu odnikud nikam.

26.12.2020 3 z 5

Kouzla rodu Thornů Kouzla rodu Thornů Margaret Rogerson

důkaz toho, že nepotřebujete roztahanou ságu o X dílech, abyste vytvořili zajímavý propracovaný svět a akční chytlavý příběh. Jsem moc ráda, že se jedná o standalone, příběhu to ani v nejmenším neuškodilo

14.04.2023 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Moje první kniha od této autorky a popravdě nevím, co na tom ostatní vidí. Jako oddechovka super, ale kdybych měla říct, o čem těch více jak 300 stránek je, tak nevím. Třeba jsem jen narazila na slabší kus, ale nevím, jestli u této autorky pokračovat.

08.09.2022 2 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Hlídka, čarodějky a Smrť, to mě baví. Rozhodla jsem se přečíst celou Zeměplochu od prvního dílu a myslím, že na příbězích hlídky jde nejvíce vidět posun děje a vývoj města a postav. Bylo příjemné vrátit se k počátkům Noční hlídky a už se těším, jak budu sledovat její stoupající slávu.

01.10.2021 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Silný příběh. Vlastně dodnes jsem neměla ani tušení, jak krutý byl komunismus v jiných zemích. Autorka úžasně popisuje tyranii a manipulaci celého národa. Jak je možné, že jeden člověk dokáže ovládnout a ničit celý několikamilionový národ? Pomocí trestu, strachu, manipulace a toho, že nemůžete věřit ani vlastní rodině.

17.11.2022 5 z 5

Poslední dopis od tvé lásky Poslední dopis od tvé lásky Jojo Moyes

Příjemná oddychovka, jen na mě poněkud roztahaná a trochu frustrující tím, jak to vypadalo, že to už konečně dobře dopadne a ono pořád nic. Ale námět originální. Jako bonus beru ukázku přístupu k ženám v 60. letech, kdy sloužily hlavně jako rodičky a ozdoby, které neměly právo na vlastní názor.
Prostě odpočinková nenáročná romantika.

07.05.2021 4 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Kniha se velmi dobře čte, jen oproti předešlým dílům mi děj přišel příliš roztříštěný. Možná to bylo tou dlouhou pauzou mezi druhým a třetím dílem, ale už jsem se nedokázala ponořit do původně velmi dobře promyšleného světa, který mě v minulých dílech nutil přemýšlet nad budoucností lidstva a nad tím, že vlastně u nesmrtelnosti není oč stát. U tohoto dílu už žádná vyšší myšlenka nebo záminka k hlubšímu zamyšlení. Celý svět se propadl do anarchie a na konci vlastně moc nechápu krok, který Nimbus učinil s tonisty.

29.03.2021 2 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Opět perfektní. Nechápu, jak Pratchett dokáže tak dokonale vystihnou charakter postav, že žádná není černobílá, každá má své přednosti i vrtochy. A to jak umí pracovat s nám známými věcmi a situacemi, ale vždy si je překroutit podle sebe do absolutního bizáru. Navíc mám slabost pro zapracování pohádek do jiného příběhu.

13.05.2023 5 z 5

Sněhová sestřička Sněhová sestřička Maja Lunde

Tak to byla nádhera. Krásný vánoční příběh, který budu své dcerce číst před Vánoci. Nevýhodou je velký formát a hmotnost knihy, ale toho byla potřeba, aby vynikly nádherné ilustrace, které jsem si zamilovala. Také chytré dělení příběhu do 24 kapitol se m líbí, protože může sloužit jako adventní kalendář.
Miluju tuto knihu a doufám, že vyjdou i zbylé tři.

04.08.2022 5 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Četla jsem podruhé a tentokrát opravdu pomalu, abych si plně vychutnala úžasnou atmosféru, kterou se autorce podařilo vytvořit. Po přečtení některých komentářů níže, jsem si uvědomila, že mi vůbec nevadí pomalé a nejasné plynutí děje, protože jej beru jen jako součást kouzla cirkusu a ne jako hlavní myšlenku.
Až při druhém čtení mi došlo, jak nádherný magický cirkus nepříznivě ovlivňoval životy všech, kdo s ním měli něco společného. Tato skutečnost je do příběhu zapracována s neuvěřitelnou bravurností a nenápadností. Hlavně myslím, že je možné tuto knihu číst zas a znovu a vždy v ní objevit něco nového, stejně jako stany v cirkuse.

01.07.2021 5 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Za mě nejlepší díl trilogie. Jednoduché oddechové čtení bez velkého dramatu. Hlavní hrdinka se sebou konečně začne něco dělat a rozhoupe se k akci místo toho, aby fňukala a nechala ostatní řídit svůj život.

27.04.2021 3 z 5

Jeden plus jeden Jeden plus jeden Jojo Moyes

Příjemná oddechovka která se rychle čte a která ukázala, že i když se člověku nic nedaří, vždy je nějaké světlo na konci tunelu. Několikrát jsem se přistihla, že počítám peníze s Jess.

09.03.2021 4 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Zaklínače miluji, ale tady jsem marně hledala nějaký smysl vyprávění nebo pevnou a cílenou příběhovou linii. Celá kniha mi přišla jako předváděčka toho, co pisatel ví o dané době bez hlavy a paty. Doufám, že druhý díl už bude někam směřovat.
Hrozně protivný hlavní hrdina bez charakteru, který jen vzdychá za nějakou ženštinou a tropí jednu blbost za druhou bez nějakého pocitu odpovědnosti.

30.01.2021 2 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Vím, že se jedná o odpočinkovou literaturu, ale tohle už bylo trochu moc. Všichni až moc sluníčkoví, hrdince všechno vychází a všechno se daří, všichni ji chválí a opakuji, jak je úžasná. A ten konec, kdy to najednou všechno dobře dopadne... taky už mi potom začalo vadit slovo éclairka.

31.01.2023 2 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Rozhodně lepší, než Domek v Irsku. Určitě jsem byla schopná více vnímat i nějakou vedlejší postavu (Hekla). Autorka opravdu umí krásně pracovat s prostředím, ale příběh opět moc nepřekvapil, i když to je nejspíš účel tohoto žánru. Máte si u něj spíše odpočinout bez velkých dramat.

19.10.2022 3 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Ani po prvním díle jsem neměla velká očekávání, ale toto bylo opravdu něco. Vlastně ani nevím, čeho se chytit. Soutěž je odsunuta do pozadí a romantická linka se rozplizla do takového jakéhosi nic. Postavy se za celou dobu nikam neposunuly, America se chová... jak vlastně? Na jednu stranu jako zastupitelka nejnižší kasty má relativně přehled o problémech společnosti, ale když už má možnost je představit veřejnosti, ukáže se, jak povrchní ve skutečnosti je. Také ta její nerozhodnost co se týče výběru partnera je značně frustrující. Celý díl je jen hodně chabá vycpávka bez posunu do další úrovně.

30.10.2021 2 z 5

Ikabog Ikabog J. K. Rowling (p)

Moc nevím, kam knihu zařadit. Našla jsem ji v knihovně v dětském oddělení, kam podle mne stylem vyprávění i patří (pro hodně malé děti), jenže příběh plný intrik, brutality a vražd už mi moc dětský nepřišel.
Na začátku jsem i já byla zmatena velkým množstvím postav, které pro příběh nakonec ani nebyly důležité a překlad mi také v některých částech úplně neseděl.

10.10.2021 1 z 5

Schovej mě v dešti Schovej mě v dešti Jojo Moyes

Příběh mi přišel slabý a o ničem, 3 generace žen, kdy ale ani jedna nemá pevný propracovaný charakter. V podstatě nemají nic společného a závěrečné vysvětlení jejich chování mi přišlo hodně slabé a napsané jen tak, aby bylo knihu jak ukončit.

08.04.2021 2 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Hodně dobře vymyšlený a napsaný svět s hodně slabým příběhem.

12.12.2020 3 z 5